Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învaţământ : Liceul Teoretic Jean Monnet

Profesor : Ciocan Maria Luiza

Disciplina : Economie, Clasa: a XI-a

An şcolar: 2019-2020

Timpul acordat : 50 min

Locul desfasusarii lecţiei: sala de clasă

Unitatea de invaţare: Producătorul/Intreprinzătorul si comportamentul său raţional

Titlul lecţiei : FACTORII DE PRODUCŢIE ŞI COMBINAREA ACESTORA

Tipul lecţiei: Lecţie de predare - Transmiterea de noi cunostinţe

Competenţe specifice: 2.3. Analizarea eficienţei utilizării factorilor de producţie

Obiective operaţionale:

 Sa identifice factorii de productie.


 Sa explice factorii de productie.
 Sa clasifice factorii de productie.
 Sa analizeze combinarea factorilor de productie.

Bibliografie :

 Manual Economie, editura Economică Preuniversitară, Ilie Gavrilă, Dan Niţescu


DESFASURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Mi Activitatea Activitatea elevilor Metode si Resurse Modalităti


n profesorului mijloace de de evaluare
invaţamant
utilizate
1.Moment 1 Salută. Răspund. Conversaţie Catalogul
organizatoric Verifică simplă clasei
prezenţa Activitate
frontală
2.Captarea Activitate Evaluare
atenţiei frontală frontala

3.Anunţarea 2 Comunică Elevii notează titlul Expunerea Tabla Conversaţi


subiectului titlul lectiei lecţiei si planul lecţiei Explicaţia e euristică
lecţiei si a notând pe
obiectivelor tablă si
fixate specifică
obiectivele
lecţiei
4.Reactualizare 7 Pune intrebări Elevii răspund la Conversaţie Chestionar Evaluare
a cunostintelor Ce face întrebări si dau Brainstorming e orale orală
Anterioare producătorul exemple. Exemplificarea
Necesare Ce oferă, cum Conversaţie de
fixării obţine verificare
produse şi
servicii
5.Organizarea 20 Va invita Elevii se conformează şi Coli de Evaluare
Si dirijarea elevii sa se prin activitatea lor vor hârtie orala
invaţării faca grupe de ajunge la identificarea Tabla Observarea
câte 4. Li se factorilor de producţie sistematică
dau câte o (munca,natura,capitalu
coala alba. Li l fix, capitalul circulant,
se propune sa uzura fizică, uzura
fie morală. Conversaţie
întreprinzător
i si să facă o Vor evidenţia Învaţarea prin
lista cu elementele commune descoperire
necesarul din listele obţinute si
pentru vor grupa resursele Problematizare
producţia dupa natura acestora in
unui bun ales resurse de muncă,
de ei. Ei reusrse naturale si
trebuie sa resurse de capital.
decidă tipul de
produs si Vor analiza rolul si
resursele importanţa fiecărui
necesare. factor de producţie.

Notează informaţiile
prezentate.

6.Obţinerea 10 Va cere Conversaţia Fişe de Evaluare


feedback-ului si elevilor sa Vor grupa resursele Exerciţiul evaluare formativă
realizarea de grupeze folosite.
precizări, resursele
completări folosite dupa Vor completa in
natura vederea evaluării fişa
acestora. de lucru primită.
Va specifica
despre
distinctia
dintre
resursele
potenţiale si
cele
effective(facto
rii de
producţie).
Va distribui
Fisa de lucru
Factorii de
producţie si va
cere sa o
completeze.

7.Evaluarea 5 Verifică Observă fişele cu Conversaţia de Fişe de Evaluare


performanţei rezultatele răspunsuri şi fixare răspuns orală
obţinute si le corectează erorile. Explicaţia
compară cu Solicită explicaţii
cele din fişele suplimentare.
de răspuns
8. Tema pentru 5 Prezintă tema Notează tema pentru Expunerea Caietul
acasă. pentru acasă. acasă. Explicaţia elevilor
Analizaţi
situaţia in
care o firmă se
confruntă cu o
dificultate
majoră –
produsele nu
mai sunt
cerute pe
piaţă.

S-ar putea să vă placă și