Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecţie

Date generale

Data:
Şcoala: Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina: Economie
Clasa: a-XI-a
Profesor: Jitaru Loredana
Unitatea de învatare: Consumatorul şi comportamentul său raţional
Titlul lecţiei: recapitularea unităţii de învăţare „Consumatorul şi comportamentul său raţional
Tipul lecţiei:fixare şi sistematizare
Locul de desfăşurare : în clasă
Timp necesar: 50 min.

Competenţe specifice
C1: Identificarea şi caracterizarea rolului de consumator pe care îl îndeplineşte orice persoană
C2 Interpretarea cererii ca expresie a trebuinţelor persoanei şi a resurselor ca mijloace de satisfacere a trebuinţelor
C3 Proiectarea unui comportament raţional al consumatorului, impus de tensiunea nevoi-resurse
Competențe derivate:

C01 definirea nevoilor şi resurselor. Competența este considerată atinsă dacă elevii vor reuşi să formuleze corect definiţiile.
C02 clasificarea nevoilor. Competența este considerată atinsă dacă elevii vor reuşi să recunoască cele trei criterii.
C03 definirea consumatorului, utilității economice şi echilibrului consumatorului. Competența este considerată atinsă dacă toţi elevii vor reuşi să
formuleze corect definiţiile.
C04 recunoașterea tipurilor utilității economice . Competența este considerată atinsă dacă elevii vor reuşi să recunoască cele trei criterii.
C05 definirea cererii. Competența este considerată atinsă dacă toţi elevii vor reuşi să formuleze corect definiţia.
C06 analizarea coeficientului de elasticitate a cererii în funcție de preț. Competența este considerată atinsă dacă toţi elevii vor reuşi să identifice cele trei tipuri
de cerere.
C07 Identificarea factorilor ce influențează cererea. Competența este considerată atinsă dacă toţi elevii vor reuşi să identifice 4 factori din 6.

FORMA DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII INSTRUCTIVE: frontală, individuală


STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE:
expunerea, explicaţia didacticǎ, conversaţia, strategia didactică de tip argumentativ-deductiv, observaţia sistematicǎ şi independentǎ, activitatea
independentǎ.
 MIJLOACE ŞI MATERIALE:
fişe de lucru individuale, culegere de probleme, manualul de economie
BIBLIOGRAFIE
1. Lăcătuş Maria Liana,Lăcătuş George- Paul, Manual de economie clasa a-XI-a, Ed.Corint, Bucureşti, 2006
2. Ailenei Doru, Balan Maria, Manual de economie clasa a-XI-a, Ed.Humanitas, Bucureşti, 2009
3. Hacman Gabriel, Pană Floriana, Economie, Ghid de pregătire intensivă pentru examenul de bacalaureat, Ed. Nomina, Piteşti, 2011
Desfăşurarea lecţiei

Secvenţele T C Elementele esenţiale de conţinut Strategii didactice Evaluare


i o
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace
lecţiei m m
p p
1. Moment 2 Prezenţa, ţinuta, linişte Elevii îşi pregătesc cele Instructaj
organizatoric necesare pentru lecţie verbal
2.Comunicarea 5 Vom recapitula şi consolida Aştept de la elevi Expunerea manual de observarea
subiectului şi a noţiunile din unitatea de următoarele răspunsuri: economie sistematicǎ a
obiectivelor învăţare „Consumatorul şi elevilor;
lecţiei
comportamentul său
raţional”

Sub îndrumarea profesorului


elevi vor recapitula noţiunile
din unitatea de învăţare amintită
mai sus. Apoi se va trece la
rezolvarea exerciţiilor din fişa
de lucru.
3. Actualizarea 25 manual de observarea
C0 1. Ce sunt nevoile?
cunoştiinţelor 1. Nevoile reprezintă un . - -dezbaterea ; economie sistematicǎ a
1
din unitatea de ansamblu de trebuinţe, elevilor;
învăţare preferinţe, cerinţe şi
„Consumatorul aşteptări de a căror -strategie
şi satisfacţie depinde existenţa discursivǎ de
comportamentu omului şi calitatea acesteia. tip explicativ ;
l său raţional”
3. Cum se clasifică nevoile? Nevoile se clasifica astfel: -expunerea ;
a) după natura lor:
nevoi biologice;
nevoi sociale;
b) după gradul de
Co
complexitate:
2

complexe;
elementare
c) Piramida lui Maslow -conversaţia ;
(nevoi de bază, nevoi
siguranță, nevoi de
apartență, nevoi de stimă,
nevoi de autorealizare)

Resursele se clasifica astfel: -strategie Evaluarea orală


4. Cum se pot clasifica  după formă de didacticǎ de
C0 resursele? proveniență tip
2 a) primare argumentativ-
b) derivate deductiv ;
 după natura lor;
a) materiale
b) financiare
c) informaţionale
d) umane
C0 5. Ce este consumatorul? Consumatorul este orice Observarea
3
agent economic care sistematică a
acţionează pentru a-şi elevilor
procura bunurile şi Manual de
serviciile necesare economie
satisfacerii trebuinţelor . -expunerea;
C0 6. Ce este utilitatea economică? Utilitatea economică constă
3
în satisfacţia resimţită de un
individ ca urmare a -explicaţia ;
consumării unei cantităţi
date dintr-un bun.
7. Care sunt tipurile de utilităţi?
C0
În funcție de cantitatea
4
consumată, utilitatea
economică se clasifică
astfel:

utilitate individuală;
Evaluare orală
utilitate marginală
utilitate totală

8. Cererea se defineşte prin


C0
8. Ce este cererea? cantitatea totală dintr-o
5

marfă care este dorită şi


care poate fi cumpărată
într-o perioadă la un anumit
preţ.

9. Condițiile cererii sunt:


C0 9. Care sunt condiţiile cererii? a) veniturile;
7
b) preţurile;
c) tradiţii de consum;
d) moda;
e) schimbarea preferinţelor;
f)factori demografici,
sociali, ecologici;
g)perspectivele evoluţiei
pieţei
C0 Dacă avem în vedere
6 10. Care sunt tipurile de valoarea coeficientului de
elasticitate a cererii în funcţie elasticitate a cererii în
de preţ? funcție de preț, putem
distinge următoarele tipuri
de cerere:
Kec/p >1 cerere elastică
(supraunitară)
Kec/p<1 cerere inelastică
(subunitară)
Kec/p=1 cerere unitară
4.Obţinerea 15 Elevii vor rezolva problemele Rezolvă fişa de lucru - observarea
m
performanţei ; din fişa de lucru sistematicǎ a
in
asigurarea elevilor;
- evaluare orală
feed-back-ului
5.Asigurarea 5 - se va realiza frontal, prin Participǎ la discuţii - conversaţia
m
retenţiei şi evaluarea rǎspunsurilor obţinute
in
transferului la solicitǎrile adresate;
evaluarea va avea o
componentǎ predominant
stimulativă
6.Temă pentru 3 Vor rezolva problemele rămase Îşi notează în caiet conversaţia
acasă din fişa de lucru .

S-ar putea să vă placă și