Sunteți pe pagina 1din 13

Cadru didactic:

Dobre Mihaela-Florentina

PROIECT DIDACTIC

I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITII DE NVARE


UNITATEA DE NVMNT: Scoala gimnaziala Saveni
CLASA: a VIII-a Observaii
1*
sunt preluate din programa disciplinei;
DISCIPLINA: Cultura civica 2*
se formuleaz cu respectarea celor 5 pai i a
UNITATEA DE NVARE: Viata in societate condiiilor de operaionalizare;
3*
se prescurteaz pentru o completare facil n
SUBIECTUL: Drepturile omului organigrama instruirii;
DURATA ACTIVITII: 45 de minute 4*
secvenele instruirii sunt cele care orienteaz tipul
DATA: 11 ian. 2017 de lecie;
5*
proiectul didactic este nsoit de bibliografie i
TIPUL ACTIVITII: mixta anexe;

II. OPERAIONALIZAREA OBIECTIVELOR CARE EXPRIM COMPETENELE SPECIFICE

Obiective operaionale 2*
1*
CODUL Competenele specifice vizate
La sfarsitul activitatii, elevii vor fi capabili:

1. Utilizarea corect a termenilor i a conceptelor cu coninut 1.1. S defineasc drepturile omului i principalele caracteristici
civic n diferite contexte ale acestora
1.2. S denumeasc documentele n care sunt proclamate
C. 1. drepturile omului
1.3. S identifice legtura dintre drepturile i responsabilitaile
omului

C. 2. .2. Identificarea, n diferite contexte, a drepturilor omului i a 2.1. S enumere principalele drepturi ale omului prevzute n
responsabilitilor asociate fiecrui drept Declaraia Universal a Drepturilor Omului
1
2.2. Sa compare i sa interpreteze date referitoare la nclcarea
drepturilor omului n zilele noastre;
3. Evaluarea unor situaii concrete de nclcare a demnitii 3.1. Sa ntocmeasca liste cu drepturile care trebuie s fie
persoanei, din perspectiva drepturilor omului respectate n coal;
C. 3. 3.2. Sa stabileasca ce drepturi sunt respectate i care sunt
nclcate n colectivul clasei

III. RESURSE MATERIALE UTILIZATE LA LECIE


Manual: Maria Liana Lctu, Cultur civic. Manual pentru clasa a VII a, Editura Univers, Bucureti, 1999.
Programa colar, Bucureti, 2009;
Declaraia Universal a Drepturilor Omului ( O.N.U.1948 );
Constituia Romniei, 1991
Catalog
Tabla si creta
Agenda profesorului

IV. METODE DE PREDARE-NVTARE

Codul 3* Metode tradiionale Codul Metode moderne


M1 Expunerea didactica M5 Studiul de caz
M2 Lucrul cu manualul M6 Problematizarea
M3 Conversatia didactica M7 Comparatia
M4 Conversatia euristica

2
V. STRATEGIA DE EVALUARE

Codul Metode de evaluare Codul Forme de evaluare


M8 Observatia sistematica F1 Evaluare orala
M9 Autoevaluarea F2 Evaluare individuala
M10 Fise de lucru F3 Evaluare in grup

VI. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII

Codul Forme de organizare


F4 Frontala
F5 Individuala
F6 In grup

3
operaionaleObiective VII. ORGANIGRAMA INSTRUIRII

Forme de Metode i

Timp
Secvenele Metode i Mijloace
Activitatea didactic Coninutul instruirii organizar forme de
instruirii4* procedee didactice
e evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8
- Se verifica prezenta elevilor
organizatoric

si se asigura disponibilitatea
Moment

acestora pentru inceperea


activitatii M3 catalogul F4 2 minute
- Elevii raspund cerintelor
profesorului si isi pregatesc
materialele necesare
Captarea ateniei

- profesorul prezinta o scurta


expunere generala asupra
domeniului drepturilor - Notiuni si concepte generale M5 F4 2 minute
omului despre drepturile fundamentale M1 tabla si creta F5
- elevii asculta cu atentie omului
expunerea profesorului

- Titlul lectiei Drepturile


Anuntarea obiectivelor

cetatenesti si drepturile omului


- Profesorul anunta titlul si - Ce drepturi pretind oamenii sa
subiectul lectiei, pe care le le fie recunoscute si garantate?
noteaza pe tabla Manualul
- Notiuni de asimilat: drepturi,
- Prezinta elevilor principalele M1 F4
indatoriri, responsabilitati, Constitutia M8 3 minute
obiective ale activitatii ce va M5 F5
constitutie Romaniei
urma
- Elevii noteaza in caiete
informatiile primite

4
operaionaleObiective

Forme de Metode i

Timp
Secvenele Metode i Mijloace
Activitatea didactic Coninutul instruirii organizar forme de
instruirii4* procedee didactice
e evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8
Asigur:
a)cunoaterea/receptarea/nvarea Documentele n care sunt proclamate
- elevii definesc drepturile omului pe drepturile omului :
baza cunotinelor anterioare de la 1. Declaraia Drepturilor (Anglia
Educaie civic i Istorie; 1689)
- identific si prezinta elevilor din 2. Declaraia de Independen
Convenia ONU principalele drepturi (S.U.A.1776)
ale copilului; 3. Declaraia Drepturilor Omului i
-demonstreaz de ce drepturile Ceteanului (Frana 1789)
omului sunt inalienabile; 4. Declaraia Universal a Drepturilor
-identifica, enumer, formuleaz idei Omului (O.N.U.1948)
Constitutia
Dobandirea de noi cunostinte

despre faptul ca nici o persoan nu


Romaniei
poate renuna la drepturile sale i Principalele drepturi ale omului sunt:
nimnui nu i este permis s priveze a. drepturi civile i politice:
Conventia
pe cineva de drepturi . - dreptul la via
ONU
b) nelegerea noilor coninuturi - dreptul la libertate i securitate M4 F4
M8
-explic de ce oamenii au drepturi; personal M5 F5 30 de
Declaratia M9
-interpreteaz , demonstreaz, - egalitatea n drepturi M6 F6 minute
Universala a M10
determin, estimeaz, generalizeaz - libertatea de exprimare, de M7
Drepturilor
cum au evoluat drepturile omului pe opinie, de credin
Omului
baza studierii principalelor - dreptul de a participa la viaa
documente n care sunt proclamate politic (drepturi care asigur
Tabla si creta
drepturile omului unei persoane posibilitatea de a
c) analiza se manifesta liber).
-identific, analizeaz dac drepturile
omului i ale copilului sunt aplicate b. drepturi economice i sociale:
sau nclcate n comunitatea local i - dreptul la munc
n coal; - la educaie
-compar, deduce cum pot fi - la o via decent
clasificate drepturile omului; - la asisten social
- difereniaz, separ, alege
principalele drepturi ale omului i
5
operaionaleObiective

Forme de Metode i

Timp
Secvenele Metode i Mijloace
Activitatea didactic Coninutul instruirii organizar forme de
instruirii4* procedee didactice
e evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8
Ce este responsabilitatea?
Responsabilitatea este un lucru pe
care trebuie s-l faci sau s nu-l faci
pentru a asigura un drept propriu sau al
altcuiva.
Responsabilitatea poate fi:
- fata de propria persoana
- fata de ceilalti
- fata de propria persoana
d) sinteza Alte drepturi ale omului
-formuleaz aprecieri privind - Dreptul la via , la libertate , la
drepturile respectate i nclcate n securitate personal ;
clas i n coal, fac legtura ntre - Dreptul la o judecat dreapt
drepturile omului i statele Dreptul la cetenie ;
democratice; - Dreptul de a ntemeia o familie
-relateaz, proiecteaz, planific, - Dreptul de a circula liber ,
propune, sintetizeaz, compune, dreptul de a cere azil ;
imagineaz, explic, organizeaz - Dreptul la proprietate
modalitile prin care trebuie ca elevii Drepturile omului:
s acioneze pentru ca drepturile lor A. Drepturile omului stabilesc ce i este
s fie respectate: permis unei persoane s fie, s posede i
s fac pentru simplul fapt c este om.
B. Oamenii au drepturi pentru simplul
fapt c sunt oameni , ceea ce nseamn c
exist atribute care nu pot fi refuzate nici
unui om de ctre nimeni (libertatea i
egalitatea n drepturi naturale ale omului)
C. De la natur oamenii se nasc liberi i
egali .

6
operaionaleObiective

Forme de Metode i

Timp
Secvenele Metode i Mijloace
Activitatea didactic Coninutul instruirii organizar forme de
instruirii4* procedee didactice
e evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8
D.Drepturile omului:

1. Sunt inalienabile, adic nu pot fi


nstrinate.
2. Nici o persoan nu poate renuna la
drepturile sale i nimnui nu i este
permis s priveze pe cineva de drepturi.
3. Ne arat ce trebuie sfac statul pentru
ceteni i ce nu trebuie s fac sau s
lase s se ntmple.
4. Nu pot exista drepturi fr
responsabiliti: atunci cnd o persoan
afirm c are drepturi, ea afirm,
totodat, i c i asum responsabilitile
corespunztoare i, n primul rnd, pe
aceea de a respecta drepturile altor
persoane. Fr aceast asumare,
drepturile nu au nici un sens.
5. Nu pot fi separate unele de altele: ele
au sens numai mpreun i trebuie
respectate fr excepie. Nesocotirea
unui drept nseamna, de fapt, lezarea
tuturor celorlalte drepturi.

7
operaionaleObiective

Forme de Metode i

Timp
Secvenele Metode i Mijloace
Activitatea didactic Coninutul instruirii organizar forme de
instruirii4* procedee didactice
e evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8
Fixarea noilor cunostinte

Profesorul solicita elevilor


prezentarea succint a definiiei
drepturilor omului, documentele n
care sunt prevzute drepturile omului
F4 M9 5
i care sunt principalele drepturi ale
omului, prin completarea fiei de F5 M10 minute
lucru din anexa 1, ulterior urmand ca
acestia sa se autoevalueze pe baza
raspunsurilor scrie in fisa de lucru.

8
operaionaleObiective

Forme de Metode i

Timp
Secvenele Metode i Mijloace
Activitatea didactic Coninutul instruirii organizar forme de
instruirii4* procedee didactice
e evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8
Incheierea lectiei

Profesorul va evidenia gradul de


participare a clasei la lecie fiind
remarcai elevii cu contribuii Agenda F4
deosebite i le va mpri fia de lucru personala a F5 M10 3 minute
din anexa 2, pe care o vor lucra profesorului
individual pentru ora viitoare, ca
tem pentru acas.

9
VIII. Bibliografie i anexe5*

BIBLIOGRAFIE

1. Manualul de Cultura civica


2. Programa scolara de Cultura civica
3. Surse online de specialitate

ANEXE

Fisa 1

1. In urma informatiilor asimilate ..................................................................................................................................


la ora de Cultura civica, ..................................................................................................................................
definiti ce reprezinta un drept ..................................................................................................................................
fundamental al omului. ..................................................................................................................................
..................................................................................................................................
..................................................................................................................................
2. Care sunt principalele ..................................................................................................................................
documente in care sunt ..................................................................................................................................
prevazute drepturile ..................................................................................................................................
fundamentale ale omului? ..................................................................................................................................
..................................................................................................................................
3. Enumerati, fara a apela la ..................................................................................................................................
surse ajutatoare, principalele ..................................................................................................................................
drepturi ale omului. ..................................................................................................................................
Prezentati, din propria ..................................................................................................................................
experienta, o situatie in care ..................................................................................................................................
un drept dintre acestea a fost ..................................................................................................................................
incalcat. ..................................................................................................................................

10
FISA 2

................................................................................................
................................................................................................
................................................................................................
................................................................................................

Cand putem afirma despre


o persoana ca este libera?

Ce drepturi si responsabilitati au
elevii in scoala, respectiv in
colectivul clasei?

..................................................................................................
..................................................................................................
..................................................................................................
..................................................................................................
..................................................................................................

11
.................................................................................................
.................................................................................................
.................................................................................................
.................................................................................................
Cum explicati faptul ca statul
roman recunoaste si garanteaza
cetatenilor sai toate drepturile
incluse in Declaratia Universala a
Drepturilor Omului?

Ce drepturi credeti ca va sunt


respectate si care va sunt incalcate
in viata de zi cu zi?

...................................................................................................
...................................................................................................
...................................................................................................
12
...................................................................................................

13

S-ar putea să vă placă și