Sunteți pe pagina 1din 9

Cadru didactic:

………………………………………

PROIECT DIDACTIC

I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE


 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială nr.30,Brașov
 CLASA: A VI-A Observații
1*
sunt preluate din programa disciplinei;
 ARIA CURRICULARĂ/DOMENIUL ACADEMIC: Om si societate 2*
se formulează cu respectarea celor 5 pași și a
 DISCIPLINA: Geografie condițiilor de operaționalizare;
3*
se prescurtează pentru o completare facilă în
 UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Europa. Geografia umană şi economică organigrama instruirii;
 SUBIECTUL: Populaţia Europei 4*
secvențele instruirii sunt cele care orientează tipul
 DURATA ACTIVITĂŢII: 50 minute de lecție;
5*
proiectul didactic este însoțit de bibliografie și
 DATA: 20.11.2017 anexe;
 TIPUL ACTIVITĂŢII: Mixtă

II. OPERAŢIONALIZAREA OBIECTIVELOR CARE EXPRIMĂ COMPETENŢELE SPECIFICE

Obiective operaţionale 2*
CODUL Competenţele specifice vizate1*  La sfârşitul lecţiei, elevii clasei a VI-a la disciplina Geografie cu subiectul
Populaţia Europei vor fi capabili să :

1.1. citească şi să interpreteze corect un text


Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor 1.2. să definească corect termenii: rasă, spor natural, densitatea populaţiei,
C. 1. geografici de bază migraţie.

Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte 2.1. să localizeze pe hartă ariile de răspândire ale principalelor tipuri umane
C. 2. cunoscute sau în contexte noi și utilizarea operaţiilor, 2.2. să citească şi interpreteze corect o hartă.
noţiunilor matematice la nivel elementar 2.3. să identifice patru tipuri umane principale
C. 3.
3.1. să analizeze comparativ caracteristicile fizice ale populaţiei din Europa
1
Explicarea diversităţii naturale, umane şi culturale a 3.2. să identifice principalele etape ale populării continentului.
Europei realizând corelaţii cu informaţiile dobândite la 3.3. să clasifice populaţia Europei după religie, limba vorbită, alfabetul utilizat.
alte discipline şcolare

III. NECESARUL DE CUNOŞTINŢE ŞI DEPRINDERI FORMATE ANTERIOR


 Dezvoltarea capacităţii de analiză şi sinteză a elementelor de geografie umană
 Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice
 Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic dat
 Identificarea şi explicarea dimensiunii social civice şi culturale a caracteristicilor spaţiului geografic

IV. ARIA DE CONŢINUT


 Definirea termenilor: rasă, spor natural, densitatea populaţiei, migraţiune
 Principalele etape ale populării continentului
 Principalele tipuri umane
 Caracterizarea tipurilor umane
 Clasificare populaţiei Europei după : religie, limbă vorbită, alfabet utilizat
 Caracterizarea populaţiei Europei

V. RESURSE MATERIALE UTILIZATE LA LECŢIE


 Tabla şi creta
 Manual
 Fişe de lucru
 Harta
 Caietele și instrumentele de scris
 Eseu

VI. METODE DE PREDARE-ÎNVĂTARE


2
Codul 3* Metode tradiționale Codul Metode moderne
ME Explicația didactică F Expunerea fișelor
OD Observarea dirijată
MP Metoda Piramidei
CD Conversația didactică

VII. STRATEGIA DE EVALUARE

Codul Metode de evaluare Codul Forme de evaluare


EO Evaluare orală EF Evaluare Formativă
ES Evaluare scrisă EI Evaluare Inițială

VIII. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII

Codul Forme de organizare


F Frontală
PG Pe grupe

IX. ORGANIGRAMA INSTRUIRII


3
operaționaleObiective

Forme Metode
Mijloace

Timp
Secvenţele Metode și de și forme
Activitatea didactică Conţinutul instruirii didactic
instruirii4* procedee organiza de
e
re evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8
organizatoric
Moment

Notează absenţele, pregăteşte

1m
mijloacele de învăţare

4
operaționaleObiective

Forme Metode
Mijloace

Timp
Secvenţele Metode și de și forme
Activitatea didactică Conţinutul instruirii didactic
instruirii4* procedee organiza de
e
re evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8
Elevilor li se cere să întocmească un
tabel pe caiet având trei coloane :
ştiu, vreau să ştiu, am învăţat. Rasele umane CD, ME
Elevilor li se cere să noteze pe prima
coloană cunoştinţele pe care le au din
clasa a V-a cu privire la rasele
umane, religiile lumii, mobilitatea Religiile lumii
populaţiei.
Captarea atenţiei

Dirijează conversaţia
Care sunt principalele rase umane? Mobilitatea populaţiei

10 min
Care sunt principalele religii ale Tabla, EO
F
lumii? creta
Ce reprezenta mobilitatea
populaţiei?
Ce este sporul natural?
Ce reprezintă densitatea populaţiei ?
Calculaţi densitatea populaţiei
Europei dacă suprafaţa
continentului este de 10,034 mil km²
iar populaţia este de 730 mil Exerciţiu
locuitori?

5
operaționaleObiective

Forme Metode
Mijloace

Timp
Secvenţele Metode și de și forme
Activitatea didactică Conţinutul instruirii didactic
instruirii4* procedee organiza de
e
re evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8
În orele precedente s-au
Anunţarea lecţiei noi, a planului ei de

ştie şi să facă elevul la sfârşitul lecţiei


predare-învăţare, a ceea ce trebuie să

învăţat mai multe aspecte ce


ţin de caracterizarea fizico-
geografică a Europei. Astăzi
vom continua să dezbatem
O.2.3O.1.2

probleme cu privire la

1 min
Populaţia Europei populaţie. Explicaţia Manual F EF

Prezentarea istoricului
Prezintă istoricul populaţiei Europei
populaţiei Europei
MP

Dirijează activitatea, acordă sprijin PG


Dobândirea dacă este necesar, urmăreşte ca Distribuie fişe de lucru pentru
noilor fiecare elev să participe activ la fiecare grupă CE Fișă, EF, 25
cunoştinţe rezolvarea sarcinilor. MP Manual PG EI min
Harta
Dezbaterea
Elevii sunt împărţiţi în cinci Lucrul cu
6
operaționaleObiective

Forme Metode
Mijloace

Timp
Secvenţele Metode și de și forme
Activitatea didactică Conţinutul instruirii didactic
instruirii4* procedee organiza de
e
re evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8
După prezentarea materialelor de grupe urmând să analizeze Manualul-
către fiecare grupă face completările fiecare grupă câte un aspect Exercițiul de
care se impun. legat de populaţia Europei extragere a
utilizând manualul şi câte una informațiilor
din cele patru hărţi de la
pagina 20 şi imaginile de la
pagina 19.
Prezintă diversitatea umană şi
culturală Europei realizând corelaţii
cu informaţiile dobândite la alte
O.2.3 discipline şcolare.
O.3.1
O.3.2 Conversația
O.3.3 Cere elevilor să citească din manual
de la pagina 21 primele patru
paragrafe ptr. a identifica
caracteristicile generale ale
populaţiei Europei .

Fixarea Precizaţi principalele etape ale


cunoştinţelor populării continentului. Exercițiul

Numiţi patru tipuri umane principale. Harta


Manual
Localizaţi pe harta murală: Europa - Caietul EI,ES
densitatea populaţiei. Regiunile cu F,PG 12
7
operaționaleObiective

Forme Metode
Mijloace

Timp
Secvenţele Metode și de și forme
Activitatea didactică Conţinutul instruirii didactic
instruirii4* procedee organiza de
e
re evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

populaţie foarte densă, regiunile cu


populaţie densă, regiunile cu
densitate mijlocie şi regiunile slab
populate. min

Care credeţi că sunt cauzele


răspândirii inegale a populaţiei?

Menţionaţi ariile de răspândire ale


principalelor tipuri umane.
Menţionaţi principalele trei grupe de
limbi vorbite în Europa.
Menţionaţi cele patru tipuri de
alfabet utilizate în Europa.
Numiţi principalele religii practicate
în Europa.
Realizaţi un eseu de cinci minute cu
patru termeni geografici daţi. (rasă,
Temă pentru
spor natural, densitatea populaţiei, Tabla
acasă F ES
migraţie). Caietu 1
min

Alcătuiţi un ciorchine pornind de la


tema Populaţia Europei.

8
X. Bibliografie și anexe5*
Geografie. Manual pentru clasa a VI-a. Ed. Teora,
Carpentier, Jean; Lebrun, Francois; (2006) Istoria Europei. Ed. Humanitas, Bucureşti
Ilinca,Nicolae (2009) Geografia Umană, Ed. CD Press, Bucureşti
Maria Eliza Dulamă; Izabela Amalia Mihalca, Europa proiecte de lecţie ptr. clasa a VI-a, Ed. Presa Universitară Clujeană 2010.

S-ar putea să vă placă și