Sunteți pe pagina 1din 7

PLAN DE LECȚIE

CLASA: a V-a
DISCIPLINA: Limba și literatura română – istorie – geografie – matematică – TIC
TITLUL LECȚIEI: Cartea
TIPUL LECȚIEI: consolidare și sistematizare de cunoștințe și deprinderi
SCOPUL LECȚIEI: înțelegerea procesul scrierii și editării unei cărți
PROFESOR: Cristina Popa
UNITATEA ȘCOLARĂ: Școala Gimnazială ,,George Enescu” ,Năvodari, jud. Constanța

Google Apps folosite

✓ Docs ✓ Google Search

Spreadsheet ✓ YouTube
✓ Presentation Blogger

Forms Calendar
✓ Drive ✓ Maps
✓ GMail Hangouts

Sites Altele:

COMPETENȚE GENERALE
1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare
2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de
comunicare monologată și dialogată
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse
4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENȚE SPECIFICE
1.1 Identificarea informațiilor esențiale dintr-un mesaj oral, în sensul înțelegerii sensului global al
acestuia
3.5 Folosirea unor tehnici/strategii de lucru cu textul/cartea
4.1 Redactarea unor lucrări scurte pe o anumită temă, urmărind un plan
Conținuturi abordate
Cartea – obiect cultural: titlul, autorul, tabla de materii; elementele componente ale paginii
de carte; volumul
Așezarea corectă a textului în pagină
Istoria scrisului, tiparului
Biblioteca reală și biblioteca virtuală
Citirea corectă și fluentă a unui text cunoscut în fața unui auditoriu divers
Note de lectură
Elemente de scriere și editare ale unei cărți tipărite (procesul tehnologic)

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
1. Să identifice elementele componente ale unei cărţi: copertă, cotor, file, autor, titlu, pagină de titlu,
cuprins, siglă, editură.
2. Să descrie oral sau în scris o carte în funcție de elementele componente (materialul din
care este făcută, coperta, paginile, tipul scrisului)
3. Să diferențieze cărțile după scop și după domeniul în care se încadrează
4. Să realizeze, cu ajutorul calculatorului, coperta unei cărți
Elemente interdisciplinare:
Istorie – primele scrieri – istoria scrisului – materialele folosite pentru a scrie: pe piatră, pe bobul
de orez, pe papirus, pe hîrtie – identificarea secolelor în care au fost folosite aceste materiale;
apariția tiparului; e-book-ul, biblioteci celebre, țări în care au apărut cărțile tipărite, prin Google
Search și YouTube
Geografie – localizarea pe glob a țărilor în care s-au folosit materiale diverse pentru a scrie; țări cu
biblioteci cunoscute (Alexandria – Egipt) – prin Google Maps
Matematică – rezolvarea unei probleme: Calculați câte cărți poate să citească pe an un om, dacă
știm că citește pe zi câte 50 de pagini și cărțile au 200 de pagini fiecare. – în Google Docs
TIC – să caute pe internet informații despre istoria scrisului, tiparului; fotografii cu diferite scrieri
ce au ca suport diferite materiale; folosirea hărților virtuale pentru identificarea țărilor, orașelor;
urmărirea secvențelor din filmul documentar despre apariția scrisului sau despre apariția tiparului;
să realizeze o carte în format electronic, folosind google docs, google presentation.
Educație plastică – design pe calculator – realizarea de ilustrații pentru cărțile confecționate sau
pentru cărți deja cunoscute. – selectarea de imagini prin Google Search, realizarea coperții prin
Google Presentation

STRATEGII DIDACTICE
● Conversația euristică, tehnica interviului, Harta conceptuală
● Explicația
● Investigația, lucrul pe echipe

RESURSE
a) Resurse materiale: calculatoare, videoproiector, manuale, auxiliare, fișe de lucru
b) Resurse spațiale: laboratorul de informatică cu 30 de calculatoare
c) Resurse temporale: 50 de minute

SCENARIU DE LECȚIE

Secvențele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode,


didactice mijloace, forme
de organizare și
de evaluare
Moment 1 minut Asigură cele necesare lecţiei. Se pregătesc pentru oră Calculator cu
organizatoric cu manuale, auxiliare, acces la internet,
caiete, instrumente de videoproiector.
scris. Fiecare elev are un
cont pe gmail, pe care îl
va folosi în timpul lecției.

Ascultă indicațiile
profesorului.
Captarea 4 Printr-o conversație, Elevii dau diferite Conversația
atenției minute profesorul cere elevilor să răspunsuri la întrebările euristică
răspundă la întrebări prin profesorului, pe care le Tehnica
completarea răspunsurilor în scriu într-un document interviului
documentul la care li s-a dat trimis tuturor de către Harta
acces, în google docs. profesor, pe google docs conceptuală
Cum asigură oamenii sub formă de floare cu Activitate
progresul societăţii? petale sau de hartă, frontală
Prin ce rămân oamenii în arbore, ciorchine etc.
nemărginirea timpului, adică
în veşnicie?
Care sunt resursele prin care
gândirea oamenilor a fost
cunoscută de generaţii
întregi?
Care este mijlocul cel mai
vechi prin care creaţia
scriitorilor şi savanţilor este
transmisă generaţiilor
viitoare?
Enunțarea 2 Se prezintă obiectivele Ascultă ceea ce spune Explicația
obiectivelor minute lecției profesorul.
Actualizarea 10 Elevii sunt rugați să Apel la informațiile Ascultarea
informațiilor- minute urmărească înregistrarea de ancoră – cunoștințele lor dirijată
ancoră pe YouTube, anterioare cu privire la Activitate
https://www.youtube.com/ cărți, scriitor, librărie. frontală
watch?v=W9wu7bkDGCQ –
6,21 de minute,
în care o elevă de vârsta lor
prezintă cărțile pe care le-a
citit în ultima vreme și apoi
să prezinte și ei cărțile citite.
Ce cărți au mai citit în ultima
săptămână?
De unde le-au procurat?
Cum trebuie să se poarte un Elevii identifică
om cu o carte? Cine scrie elementele componente
cărți? Care sunt ale cărții și ce apare pe
componentele unei cărţi? Ce fiecare dintre ele.
rol are cartea în viaţa Diferențiază între tipuri
elevului? Ce altceva mai este de cărți în funcție de
important la o carte, în afară caracteristicile lor.
de înfăţişarea sa exterioară?
Ce informaţii ne oferă
coperţile, cotorul, pagina de
titlu? Ce legătură are
ilustraţia copertei cu titlul
cărţilor? Ce reprezintă sigla?
Unde poate fi aşezat
cuprinsul unei cărţi şi ce
indică acesta?Cum vă
explicaţi aşezarea diferită în
pagină a textelor? Unde se
ţin de obicei cărţile? Mai
cunoaşteţi şi alte locuri care
aduc un omagiu cărţilor şi
scriitorilor? Vi s-a întâmplat
să citiţi ce vă cade în mână?
Ce vă determină să alegeţi o
anume carte?
Dirijarea 25 de Solicită elevilor să identifice Fiecare echipă realizează Conversația
învățării minute diferitele suporturi pentru sarcinile de lucru și Explicația

Se face apel la scrieri de-a lungul timpului, trimite linkurile celorlalți Investigația

noțiuni de să găsească date istorice cu elevi pentru a putea Lucrul pe echipe

istorie, privire la scriere/carte, să vedea materialele. Exercițiul


geografie, urmărească câteva secvențe Caută informații despre 5 echipe a câte 4

matematică, dintr-un film despre apariția istoria scrisului, despre elevi

grafică pe scrisului/tiparului (YouTube) primele biblioteci, 1 – istorie

calculator să localizeze pe hartă despre locul unde se 2- geografie


(virtuală) țările unde se găsesc acestea. 3-matematică
spune că a apărut scrisul/ Rezolvă problema de 4- prezentări ale
primele biblioteci (Google matematică: Calculați unor cărți citite
Maps) să rezolve o problemă câte cărți poate să 5- realizarea unei
de matematică; să realizeze citească pe an un om, coperți a unei
coperta unei cărți pe dacă știm că citește pe zi cărți pe calculator
calculator folosind Google câte 50 de pagini și
Presentation cărțile au 200 de pagini
fiecare.
Desenează ilustrația unei
cărți.

Evaluarea 5 Propune elevilor un tip de Text lacunar în care Explicația


formativă și minute evaluare pe suport de hîrtie trebuie să completeze Testul
asigurarea sau completarea cuvintele lipsă.
Activitate
feedbackului chestionarului de pe adresa:
individuală
http://desprecarti.wikispace
s.com/Materiale+la+dispozi
tia+elevilor
Asigurarea 3 Propune elevilor să descrie Elevii scriu enunțurile Activitate
transferului și minute într-o compunere de 8-10 într-un document nou în individuală
obținerea rânduri o carte din biblioteca google docs
performanței proprie, ținând cont de
(tema pentru elementele componente, în
acasă) google docs și să trimită
linkul colegilor.
BIBLIOGRAFIE orientativă:

1. http://desprecarti.wikispaces.com – pagina personală wiki


2. Cele mai frumoase biblioteci din lume – 3:19 minute - https://www.youtube.com/watch?
v=mUsCymTmyL4
https://www.youtube.com/watch?v=W9wu7bkDGCQ – 6,21 de minute
3. Istoria scrisului - Tăblițele de la Tărtăria (13 12 2013) - 6 minute
https://www.youtube.com/watch?v=PQl-2ZeOsJ0
4. Scrisul in Antichitate.mp4 - 4:39 minute https://www.youtube.com/watch?v=bNdIUKcMD6w
5. Alfabetele lumii - https://www.google.ro/search?
q=alfabetele+lumii&espv=2&biw=984&bih=619&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CCU
QsARqFQoTCLzarpjolMYCFYGzLAodxVoAhw
6. Apariția tiparului în Țările Române, de pe https://ro.wikipedia.org/wiki/Apari
%C8%9Bia_tiparului_%C3%AEn_%C8%9A%C4%83rile_Rom%C3%A2ne
7. TIPOGRAFIE DIGITALA TIPRO -- TIPOGRAFIE DIGITALA vs. TIPOGRAFIE OFFSET (slideshow de
prezentare) – 2:06 minute https://www.youtube.com/watch?v=oMVSYlkjZng

S-ar putea să vă placă și