Unitatea de învăţământ
Disciplina: ECONOMIA INTREPRINDERII
Clasa:a IX- a
Anul scolar:
Programa: 4457/05.07.2016
Profesor:
PROIECT DE LECŢIE
Unitatea de învăţare: Resursele financiare
Scopul lecţiei : insusirea cunostintelor privind resursele financiare
Obiective operaţionale: La sfârşitul orei elevul e capabil:
O1: să definească conceptul de” resurse financiare”
O2: să enumere metodele de obtine a resurselor financiare
O3: să aplice practic cunostintele dobandite
Forme de organizare: individuală, pe grupe.
Tipul lectiei: comunicarea si insusirea de noi cunostinte – varianta lectie mixta sub formainsusirii intensiv-participative
Surse de documentare:
Zahiu Letitia - ECONOMIA INTREPRINDERII – Biblioteca Digitala ASE
Dan Vasile, Mitran Daniela – ECONOMIA INTREPRINDERII – Ed. ALL EDUCATIONAL, Bucuresti 2004
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Nr Etapele Ob. Timp Activitatea Activitatea Strategia Modalităţi
crt. lecţiei op. profesorului elevului didactică de
evaluare
1 2 3 4 5 6 7 8
1 Moment 3’ Se va urmări: Răspunde *conversaţia
organizatoric Asigurarea ordinii solicitărilor;
şi a disciplinei; Pregăteşte cele
Prezenţa elevilor. necesare
desfăşurării orei.
2 Verificarea 10’ Elevii primesc un Completează *conversaţia *orală
cunostintelor test de evaluare Quizz-ul din *quizz
anterioare de 5’ din lectia de aplicatia KAHOOT!; *evaluarea
zi „Resursele si
resursele
materiale”
Se discuta
raspunsurile care
erau corecte
3 Anunţarea 2’ Anunţăm titlul Receptează *expunerea
subiectului lecţiei şi conţinutul mesajului;
lecţiei subtitlurile; Notează titlul;
Noteăm titlul;
*Ideea ancoră:
„Afacerea începe cu
o idee care devine
concept de
produs,transformat
apoi în produs
[Link] o
afacere nu poate
demara în absenţa
unor resurse.”
4 Explicarea O1 15’ Definirea Urmaresc noile *expunerea
conceptelor resurselor notiuni teoretice *powerpoint
teoretice financiare: din powerpoint *manual
“Resursele Noteaza schita
financiare sau lectiei si asculta
patrimoniul explicatiile
reprezintă totalitatea
drepturilor şi
obligaţiilor cu
valoare economică,
apartinând unei
persoane fizice sau
juridice, precum şi
bunurile la care se
referă.”
O2 Enumerarea si
explicarea
modalitatilor de
obtinere a
resurselor
financiare: Bănci,
Credite externe;
Leasing; Fonduri
nerambursabile;
Rude, prieteni,
cunoştinţe.
5 Consolidarea O3 15’ Impartim elevii in Elevii sunt *conversatia
cunostintelor 5 grupe, iar impartiti in grupe *manualul
fiecare grupa va Fiecare grupa va
nota avantajele si avea o modalitate
dezavantajele de obtinere a
metodei de resurselor, pentru
obtinere a care va nota
resurselor avantajele si
financiare alocata. dezavantajee
Oferim ajutor Un elev desemnat
grupelor. de grupa, va
Discutam prezenta la final
rezultatele ceea ce au notat.
obtinute de
fiecare grupa.
6 Concluzii si 5’ Solicitam Pun intrebari cu *expunerea
tema pentru intrebari de la privire la aspetele *manualul
casa elevi cu privire la care trebuie
aspectele pe care lamurite
nu le-au inteles Isi noteaza tema
Anuntam tema pt casa
pentru acasa:
aplicatiile de la
pagina 44