Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE APLICAŢIE:
DATA:
CLASA: a XI-a
PROPUNĂTOR:
DISCIPLINA: Contabilitate
TEMA: Operaţiuni contabile privind capitalul social
TIPUL LECŢIEI: mixtă
SCOPURILE LECŢIEI: comunicarea, sistematizarea, fixarea şi verificarea
de cunoştinţelor privind capitalul social al societăţilor comerciale
DURATA: 50 minute
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de clasă

COMPETENŢE:
1. Identificarea conturilor de capitaluri în planul de conturi
2. Enumerarea operaţiilor de constituire, majorare, diminuare de capital

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
OP1: Să definească termenii folosiţi în contabilitatea capitalului social
OP2: Să identifice operaţiunile contabile privind capitalul social
OP3: Să aplice tehnicile şi procedurile de înregistrare în contabilitate a
operaţiunilor privind capitalul social
OP4: Să menţioneze documentele justificative în baza cărora se înregistrează
în contabilitate operaţiunile privind capitalul social

RESURSE STRATEGICE:
I. METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, dialogul,
explicaţia, exerciţiul, exemplificarea, problematizarea, munca independentă
II. MATERIAL DIDACTIC: fişa de lucru, calculator, video-proiector,
Planul General de Conturi, manualul

RESURSE BIBLIOGRAFICE:
1. Diaconu Gheorghe, „Contabilitatea financiară a unităţilor economice”,
Editura Macarie, 2000
2. Diaconu Gheorghe, „Contabilitatea financiară armonizată a unităţilor
economice”, Editura Bibliotheca, Târgovişte, 2003
3. Ordinul Ministrului Finanţelor Publice nr.1752/30.11.2005
4. Legea Contabilităţii nr. 82/1991 Republicată
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
1. MOMENTUL ORGANIZATORIC
 asigurarea ordinii şi a disciplinei în sala de clasă;
 efectuarea prezenţei elevilor, notarea absenţelor, observaţii
privind ţinuta elevilor, modul de organizare a clasei, asigurarea condiţiilor
didactico – materiale şi a aspectelor de disciplină şcolară;
 pregătirea materialului didactic necesar desfăşurării lecţiei;
 crearea climatului favorabil desfăşurării activităţii didactice.

2. REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR
se realizează cu ajutorul conversaţiei, prin întrebări adresate
clasei referitoare la:
 structura capitalului societăţilor comerciale;
 definiţia capitalului social, a acţiunilor, părţilor sociale;
 localizarea conturilor în care se reflectă operaţiunile
privind capitalul social în PGC;
elevii participă cu interes, răspunzând corect şi complet la
întrebările adresate în mod clar.

3. DISCUŢII PREGĂTITOARE
 se actualizează prin conversaţie cunoştinţele necesare înţelegerii
noilor cunoştinţe ce urmează a fi transmise, şi anume operaţiunile privind
capitalul social.

4. ANUNŢAREA LECŢIEI ŞI A OBIECTIVELOR


 fac cunoscute elevilor obiectivele învăţării noii lecţii. După
această lecţie elevii vor fi capabili:
 să identifice şi să utilizeze conturile în care se reflectă
operaţiunile privind capitalul social în cadrul PGC;
 să identifice operaţiunile de constituire şi modificare a
capitalului social;
 să realizeze înregistrarea corectă a operaţiunilor referitoare
la capitalul social;
 să precizeze documentele justificative în baza cărora se fac
înregistrările contabile privind capitalul social;
 să exemplifice operaţiuni de constituire, majorare, reducere
a capitalului social.
 scriu titlul lecţiei la tablă: „Operaţiuni contabile privind capitalul
social” şi elevii îl notează în caiete.

5. DOBÂNDIREA DE NOI CUNOŞTINŢE


 voi prezenta noul conţinut şi cu ajutorul conversaţiei voi alcătui
schema lecţiei pe care elevii o vor nota in caiete;

2
 prezint cu ajutorul video-proiectorului:
 operaţiunile contabile privind capitalul social:
a) constituirea capitalului social;
b) modificarea capitalului social;
 operaţiunile de modificare a capitalului social sunt:
a) de mărire a acestuia prin mai multe căi:
- noi aporturi de capital în natură sau în numerar;
- încorporarea primelor de capital, a rezervelor şi a
profiturilor;
- conversia datoriilor societăţii;
b) de reducere:
- prin retragerea aporturilor unor asociaţi;
- acoperirea pierderilor;
- reducerea volumului de activitate.
 exemple practice pentru fiecare tip de operaţiune.
 adresez întrebări elevilor pentru a verifica dacă aceştia au
înţeles;
 încurajez contribuţiile din partea elevilor şi apreciez aceste
contribuţii.

6. OPERAŢIONALIZAREA CUNOŞTINŢELOR
Numele noii baze de  elevii primesc o fişă de muncă independentă (anexă la acest
date
proiect de lecţie) ce cuprinde aplicaţii practice pentru fiecare tip de operaţiune
prezentată.

7. MUNCA INDEPENDENTĂ
 supraveghez elevii în timpul rezolvării exerciţiilor practice;
 verific frontal activitatea independentă;
 realizez evaluarea rezultatelor.

8. TEMA PENTRU ACASĂ


 elevii îşi notează tema pe care o au de efectuat pentru ora
următoare şi anume: fiecare elev trebuie să realizeze câte trei exemple
practice (câte un exemplu pentru fiecare tip de operaţiune prezentată).

9. CONCLUZII ŞI APRECIERI asupra modului cum s-au


pregătit elevii pentru lecţie.

3
4

S-ar putea să vă placă și