Sunteți pe pagina 1din 6

MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE

COLEGIUL ECONOMIC "ION GHICA"


Str. Calea Domnească nr. 223
Tel. +40 372716576, Fax +40 245 217687
e - mail colegiul_ec_tgv@yahoo.com
T Â R G O V I Ş T E

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ:Colegiul Economic Ion Ghica Târgoviște


Profesor: Cazacu Marina Cătălina
Modulul: Utilizarea calculatorului în contabilitate
Clasa: a XI - E
Data: 26.02.2021
Unitatea de rezultate
ale învăţării: URÎ 13.Utilizarea calculatorului în contabilitate
Subiectul lecţiei: Prezentarea elementelor definitorii ale Planului general de conturi
utilizat pentru înregistrarea evenimentelor și tranzacțiilor cu
ajutorul softului specializat

Loc de desfăşurare: mediul on-line – platforma Google Classroom


Tipul lecţiei: de recapitulare (fixare, sistematizare şi evaluare a cunoştinţelor)
Durata: 40 min.

Competențe/Rezultate ale învățării:


Cunoștințe
13.1.4 Prezentarea elementelor definitorii ale Planului general de conturi utilizat pentru
înregistrarea evenimentelor și tranzacțiilor cu ajutorul softului specializat
Abilități
13.2.5 Analizarea Planului general de conturi, în vederea înregistrării evenimentelor și
tranzacțiilor în contabilitate cu ajutorul softului specializat
Atitudini
13.3.4 Asumarea responsabilității în utilizarea conturilor pe categorii de evenimente și tranzacții.

Obiective:
La sfârşitul lecţiei, elevii trebuie să fie capabili:
Obiective cognitive
O1 - să prezinte elementele definitorii ale Planului general de conturi;
O2 - să analizeze Planul general de conturi în vederea înregistrării evenimentelor și tranzacțiilor
în contabilitate;

O3 – să utilizeze conturile din Planul general de conturi corespunzător evenimentelor și


tranzacțiilor din contabilitate.

Cazacu Marina Cătălina/ 26.02.2021


Obiective psihomotorii:
O4 - să rezolve sarcinile de lucru bazându-se pe cunoștințele legate de Planul general de conturi.
Obiective afective:
O5 - să manifeste interes şi atitudine pozitivă faţă cunoştintele economice acumulate.
Metode didactice
a) Metode de comunicare
 Expozitive: descrierea, explicaţia, expunerea.
 Conversative: conversaţia euristică, discuţia, exercițiul, demonstrația.
b) Metode de explorare
 Observarea
c) Metode bazate pe acţiune efectivă
 Rezolvarea fişelor de lucru puse la dispoziţie
 Metoda ”Spune-mi mai mult”.
Mijloace de învăţământ
Fişe de lucru, fişe de documentare, Centrala firmelor de exercițiu ROCT, prezentare ppt,
calculator, manual.
Tipuri de activitate: frontală, individuală, pe grupe.
Bibliografie:
1.Calin O, Ristea M. Bazele contabilitatii, Editura Genicod, Bucuresti 2002;
2.Internet;
3.Legea contabilitatii nr.82/1991 – completata cu modificarile ulterioare;
4.OMFP 1802/2014;
5.Razvan Voinea, Marioara – Aurina Vasadi- Santau, Bazele contabilitatii- aplicatii
practice, ed.CD PRESS- 2015.

Cazacu Marina Cătălina/ 26.02.2021


Etapele lecţiei Eșalonarea conținutului Strategia didactică Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode, Mijloace Forme de
procedee și de organizare
tehnici învățământ
didactice
Moment Salută, consemnează absenţele Aşteaptă în linişte Conversaţia Catalog frontală Observarea
organizatoric în catalog. Comunică corect lista cu absenţi electronic sistematică
(2 min)
Anunţarea titlului Profesorul enunță tema lecţiei şi Urmăresc cu atenţie explicaţiile Explicația Fișe de dialog Observarea
lecţiei, primite de la profesor. Conversaţia documenta frontal sistematică
prezentarea prezintă obiectivele propuse. re/fișe de
obiectivelor Tema: Prezentarea elementelor lucru
propuse
definitorii ale Planului general de Îşi notează în caiete.
(8min)
conturi utilizat pentru
înregistrarea evenimentelor și
tranzacțiilor cu
ajutorul softului specializat
Obiective cognitive:
O1 - să prezinte elementele
definitorii ale Planului general de
conturi;
O2 - să analizeze Planul general
de conturi în vederea înregistrării
evenimentelor și tranzacțiilor în
contabilitate;

O3 – să utilizeze conturile din


Planul general de conturi
corespunzător evenimentelor și
tranzacțiilor din contabilitate.

Obiective psihomotorii:
O4 - să rezolve sarcinile de lucru
bazându-se pe cunoștințele legate

Cazacu Marina Cătălina/ 26.02.2021


de Planul general de conturi.
Obiective afective:
O5 - să manifeste interes şi
atitudine pozitivă faţă cunoştintele
economice acumulate.
Profesorul invită elevii să - urăresc filmulețul educațional;
Dirijarea urmărească un filmuleț privind https://www.youtube.com/
recapitulării/siste Planul general de conturi; Explicaţia Prezentare Scrisa
watch?v=aRldV-tdW-0
matizării/ Pe baza metodei didactice ppt Dialog Observarea
consolidării Descrierea frontal sistematică
”Spune-mi mai mult” profesorul
(25min) a
antrenează elevii în activitatea de Lucru comportam
reactualizare a noţiunilor de bază, individual entului
punând elevilor următoarele Metoda elevilor
întrebări (pe baza planului de - ascultă, răspund întrebărilor, ”Spune-mi Prezentare
recapitulare primit): observă, analizează și completează mai mult” ppt
- Ce reprezintă Planul general de răspunsurile celorlalți dacă este Evaluare
conturi? cazul. pe baza
- Care este structura Planului participării
general de conturi? Conversatia la
Sunt receptivi la indicaţiile
- Cine elaborează Planul general discuţiile
primite. din cadrul
de conturi?
clasei
- Ce cuprinde Planul general de
conturi? Explicaţia
Asigurarea Sistematizarea cunoştinţelor
retenției și Profesorul solicită elevilor să Elevii rezolvă Fișa de lucru primită. Exercițiu Fișa de Lucrul pe Formativă
transferului urmărească Planul general de Cer lămuriri și completări atunci Demonstrația lucru grupe Observarea
(10 minute) conturi cu ajutorul programului de când nu înțeleg cum trebuie să Explicația sistematică
contabilitate Saga și să rezolve realizeze sarcinile de lucru. a
sarcinile din Fișa de lucru primită. comportam
entului
Profesorul îndrumă elevii în Urmăresc cu atenţie explicaţiile
elevilor
realizarea sarcinilor de lucru primite de la profesor.
primite.
Profesorul concluzionează
marcând importanța Planului

Cazacu Marina Cătălina/ 26.02.2021


general de conturi pentru orice
entitate.
Profesorul solicită elevilor să
argumenteze de ce este important Îşi argumentează răspunsurile date. Conversaţia Proiect
Planul general de conturi. didactic Lucru Observarea
Evidențiază elevii care au individual sistematică
Aprecierea a
participat la lecție. Își notează tema pentru acasă.
performanţelor comportam
Profesorul clarifică nelămuririle şi entului
elevilor şi
confuziile acolo unde este cazul. elevilor
precizări privind
modul de
Tema pentru acasă: identificați în
continuare a Planul de conturi care sunt
activităţii conturile sintetice de gradul I și II
(5 min) cu ajutorul cărora se ține evidența
capitalurilor proprii.
Profesorul face precizări cu
privire la componența
capitalurilor proprii.

Cazacu Marina Cătălina/ 26.02.2021


FIȘA DE LUCRU

Cu ajutorul programului de contabilitate SAGA, stabiliți conturile


sintetice de gradul I și II din Planul de conturi, necesare pentru a înregistra în
contabilitate achiziția de mărfuri în sumă de 1000 lei de la furnizorul FE
NATURAL PROD SRL/FE AFRODITA COSMETICS SRL și vânzarea de
mărfuri în sumă de 1500 lei către clientul FE BIOFRUCT COM SRL/FE ASLLA
SA.

Cazacu Marina Cătălina/ 26.02.2021

S-ar putea să vă placă și