Sunteți pe pagina 1din 6

.GRUPUL SCOLAR MACIN.

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a IX-a C
PROPUNĂTOR: LAZAR AURA
OBIECTUL:CONSILIERE SI ORIENTARE
SUBIECTUL: COMPORTAMENTUL ASERTIV
TIPUL.: predare- învăţare-evaluare
POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: Unitatea de învăţare COMUNICARE SI ABILITATI SOCIALE

a) Competente specifice (din programa):

CI- IDENTIFICAREA METODELOR DE REZOLVARE A UNUI CONFLICT;


C2- RELATIONARE POZITIVA CU CEILALTI;
C3- FORMAREA ATITUDINII DE RESPECT;
C4- DEZVOLTAREA COMPORTAMENTULUI RESPONSABIL;
C5- COOPERAREA CU CEILALTI IN REZOLVAREA UNOR PROBLEME TEORETICE
SI PRACTICE

b) Obiective operaţionale:
O1-sa identifice o situatie conflictuala
O2-sa analizeze o situatie conflictuala
O3- sa exerseze cele trei tipuri de transmitere a unui mesaj;
O4-sa descopere avantajele unui comportament asertiv;
O5-sa adopte un stil de comunicare asertiv;
O6-sa coopereze cu ceilalti in rezolvarea unor situatii conflictuale din universul scolii;

FORME DE ORGANIZARE
a) a conţinuturilor: interdisciplinară
b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici

TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev;


TIPURI, FORME,
STRATEGII
ŞI INSTRUMENTE
DE EVALUARE :
orală şi scrisă, individuală şi în grup,
autoevaluarea, interevaluarea în cadrul grupului
RESURSE:
a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia, activitatea independentă, brainstorming-ul,studiul
de caz, activitatea pe grupe constituite în funcţie de tema dezbaterii, jocul de rol, metode
interactive-dezbaterea tip PHILIPS 6/6.
b) materiale : fişe de lucru individuale şi pe grupe, texte-suport sub formă de proiecţie,
CD-uri, videoproiector, ecusoane.
specifice disciplinei : CONSILIERE PSIHOPEDAGOGICA, Ed.POLIROM 2008
autor-.DUMITRU,ION AL.

c) bibliografice:

metodice:Modulele de formare din cadrul proiectului Dezvoltarea profesionala a


cadrelor didactice; Managementul activităţii didactice. Eficienţă şi calitate, autor
Mariana Dragomir;
Consiliere şi orientare- ghidul profesorului, Colecţia Centrului
Educaţia 2000+, autori- Adriana bălan, Domnica Petrovai,
Gabriela Lemeni

d) temporale: 50 minute
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE


de conţinut de forme de metode şi mijloace (metode,
timp organizare procedee didactice instrumente,
indicatori)
1. Captarea atenţiei ☺Joc de energizare:vom numi 3 frontala Autoevaluare
min. (elevii vor
cateva categorii de oameni; cei care
spune in care
considera ca fac parte din categoria situatii au
respectiva se ridica in picioare , simtit ca
ceilalti aplauda. merita aplauze
a.sa se ridice in picioare cei care si in care nu)
considera ca fac parte din categoria
tinerilor care se imbraca la moda;
b...cei care vorbesc frumos cu
colegii;
c....cei care refuza sa-si ajute
colegii;
d. ...cei care-si pierd repede
controlul, etc.
2. Anunţarea O.O6 ☺se anunta tema :Comportamentul 5 expunere Foaia de
obiectivelor min. frontala flipchart
prosocial si obiectivele vizate

3. Dirijarea invatarii ☺ 10 Brainstorming; Foaia de Gradul de


a)Prezentarea min. Frontala, flipchart; implicare al
conţinutului ce Definirea notiunii de conflict elevilor;
urmează a fi predat,
recapitulat, sistematizat Individuala, Exercitiu de Fisa de lucru
Se prezinta elevilor urmatoarea
şi evaluat imaginatie ,
O.O1 situatie : imaginati-va ca ati activitate Autoevaluare
imprumutat un CD cu jocurile independenta
voastre preferate unui coleg. La
returnare descoperiti ca acesta este
zgariat si nici nu se deschide cand il
puneti in calculator. Cum
reactionati?
Elevii au de ales intre trei tipuri de
reactii:
a.treci peste si nu zici nimic;
b.te infurii, te certi cu persoana
respectiva, ceri socoteala;
c.intrebi ce s-a intamplat si cauti o
solutie acceptata de tine si de
colegul tau.

b) prelegere Se discuta ca cele trei tipuri de


interactiva
reactii corespund tipurilor de
10 Frontala Prelegere Foaia de
comportament:pasiv, min. interactiva flipchart
agresiv,asertiv.Se face o comparatie Gradul de
intre cele trei tipuri de implicare al
comportamente si se insista pe elevilor,
adoptarea unui comportament aprecieri
asertiv. verbale
c)..joc de rol O.O3 doi elevi interpreteaza un coflict 5 frontala Joc de rol Aprecieri
inspirat din problemele lor min. verbale
d) organizarea ☺ 2 Individual
pentru activitatea de
elevii vor fi impartiti in grupuri de 4 min. Cartonase
grup- colorate
elevi (am folosit pentru grupare
cartonase colorate)
4) Feedback prin O.O6 ☺Se discuta cele trei tipuri de 7 frontala Discutii Gradul de
raportarea la comportament si se insista pe min interactive implicare al
obiectivele propuse elevilor
avantajele celui asertiv si pe
iniţial, cu solicitarea
elevilor dezavantajele celorlalte
5) Obtinerea Grupurile au ca sarcina refacerea 6 In grupuri mici Metoda Fise de lucru Cooperarea in
performantelor dialogului (interpretat de colegii min PHILIPS 6/6 in grup cadrul
grupului
lor) din perspectiva
,competitia
comportamentului asertiv intre
grupuri
,autoevaluarea
6)Asigurarea O1.. ☺folosirea comportamentului Tema de
retenţiei şi transferul O6 acasa
asertiv in alte situatii de conflict
de cunoştinţe
(intalnite in scoala sau in afara
scolii)
7) Încheierea lecţiei Elevii isi vor exprima opinia in scris 2 individual chestionar
cu privire la lectia de astazi min.

S-ar putea să vă placă și