Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic la educația civică

Unitatea de învățare: SOCIETATEA


DEMOCRATICĂ
Sibiectul : CONSTITUŢIA REPUBLICII
MOLDOVA

Clasa a VIII-a
Gavajuc Nina- prof.de istorie,
ed.civică
Obiective:
1.Să definească noţiunea de
constituţie , lege;
2.Să enumere drepturile şi
responsabilităţile
cetăţeanului RMoldova;
3.Să formuleze propuneri în
vederea respectării
Constituţiei R Moldova;
4. Să explice rolul Constituţiei
într-un stat democratic.
Evocare:
• Discuţie dirijată:
• 1.Când vă simţiţi în siguranţă în
societate?
• 2.Dovediţi că trăiţi într-o societate
democratică.
• Actualizarea cunoştinţelor:
• Joc didactic
• Ex.2-3 (la alegere)
Ce valoare ai pune ca bază în :

Societate
Şcoală
Primărie
Grădiniţă
Biserică
Parlament
Guvern
Judecătorie
Mass-media
Realizarea sensului:
• Vă plac călătoriile ?
• Închipuiţi-vă că aţi nimerit pe o insulă
pustie...
• Ce concluzie putem face?
• Tema :
• Se anunţă obiectivele.
• Cuvântul profesorului
• despre constituţie.(se demonstrează)
• 29 iulie – Ziua Constituţiei R Moldova
• 29 iulie 2014- 20 ani de la adoptarea
Constituţiei RM
Studierea temei>
lucrul cu cartea>

• Analiza temei conform algoritmului:


• 1. Identificaţi în text argumente ce ar
demonstra necesitatea elaborării legii
fundamentale a unui stat.
• 2. Stabiliţi necesitatea elaborării
Constituţiei R Moldova.
• 3. Ce fel de informaţie conţine o
Constituţie?
Ce informaţie conţine o constituţie?
Preambul
Titlul I-Principii generale
Titlul II-Drepturile , libertăţile şi îndatoririle fundamentale
CapitolulI-Dispoziţii genetale
Capitolul II-Drepturile şi libertăţile fundamentale
Capitolul III- Îndatoririle fundamentale
Titlul III-Autorităţile publice
Capitolul IV-Parlamentul
Capitolul V- Preşedintele RM
Capitolul VI- Guvernul
Capitolul VII-Raporturile Parlamentului cu Guvernul
Capitolul VIII- Administraţia Publică
Capitolul IX- Autoritatea Judecătorească
Titlul IV- Economia naţională şi finanţele Publice
Titlul V- Curtea Constituţională
Titlul VI- Revizuirea Constituţiei
CONSTITUŢIA REPUBLICII MOLDOVA.
Adoptată la 29 IULIE 1994

• PREAMBUL:
• NOI, reprezentanţii plenipotenţiali ai poporului R. Moldova , deputaţi
în Parlament,
• PORNIND de la aspiraţiile seculare ale poporului de a trăi într-o ţară
suverană, exprimate prin proclamarea independenţei R Moldova,
• AVÂND în vedere continuitatea statalităţii poporului moldovenesc în
contextul istoric şi etnic al devenirii lui ca naţiune,
• NĂZUIND spre satisfacerea intereselor cetăţenilor de altă origine
etnică , care împreună cu moldovenii constituie poporul R Moldova,
• CONSIDERÎND statul de drept , pacea civică , democraţia ,
demnitatea omului , drepturile şi libertăţile lui, libera dezvoltare a
personalităţii umane, dreptatea şi pluralismul politic valori supreme,
• FIIND CONŞTIENŢI de responsabilitatea şi obligaţiile noastre faţă
de generaţiile precedente , actuale şi viitoare,
• REAFIRMÎND devotamentul nostru faţă de valorile general - umane ,
dorinţa de a trăi în pace şi bună înţelegere cu toate popoarele lumii
conform principiilor şi normelor unanim recunoscute ale dreptului
internaţional,
• adoptăm Constituţia Republicii Moldova , declarând-o

• LEGE SUPREMĂ A SOCIETĂŢII ŞI A STATULUI.


• De selectat valorile naţionale şi civice ale statului nostru.
Activitate diferenţiată (după sursele
date)
1. Numiţi aspecte concrete de limitare a drepturilor şi
libertăţilor expuse în Constituţia R Moldova.
2. Descoperiţi drepturile cetăţenilor RM după articolele din
Constituţia RM.
3. Completaţi tabela . Explicaţi conţinutul articolelor din
Constituţia R Moldova şi numiţi exemple concrete de
respectare / realizare a acestei obligaţii de către tine sau
persoanele apropiate.
4. Explicaţi principiile puse la baza Constituţiei RM.
5. Studiu de caz.
6. Completati tabela “Structura intr-un stat democratic”
7. Exemplificaţi
diferite acţiuni iniţiate
împreună cu cetăţenii
în localitatea noastră.
Ce-am reuşit să
obţinem prin aceste acţiuni?
REFLECŢIA
• Metoda PRES
• P- Constituţia Republicii Moldova este
una democratică.
• R-
• E-
• S-
Totaluri:
• 1. Despre ce am studiat astăzi la lecţie?
• 2. De ce trebuie să cunoaştem şi să respectăm
Constituţia ţării noastre?
• 3. Când veţi avea nevoie de aceste cunoştinţe?
• 4. La ce vârstă poţi deveni un cetăţean activ?
Argumentaţi.
• 5. Ca elev cum îndeplineşti legile Constituţiei R.
Moldova?
• 6. Ca viitor bărbaţi?
• 7. Ca viitori specialişti?
• TEME.
• De studiat tema p. 32, ex. 1,3 (la alegere)
Lecția se încheie cu Jurământul de credinţă
faţă de R Moldova
• “ Eu ...(n.p.) născut la ...(data ,
locul naşterii), jur să fiu cetăţean
devotat Republicii Moldova , să
respect cu sfinţenie Constituţia
şi celelalte legi ale ei , să nu
întreprind nici- o acţiune care i-
ar prejudicia interesele şi
integritatea teritorială.”
Evaluarea rezultatelor şcolare -
aprecierea reciprocă
• Cine a fost cel mai activ?
• Cine a fost cel mai informat?
• Cine a lucrat individual?
• Cine a înţeles tema?
• Ce întrebări aveţi?

• Mulţumesc!!!!!!!!!!!!!!

S-ar putea să vă placă și