Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Profesor :Tanasescu Galina
Data :17.11.2021
Disciplina :Dezvoltare personală
Clasa:a XI-a
Dimensiune : Asigurarea calității veții
Subiectul:  Convingerile personale și reponsabilitatea deciziei.

Unitate de competență:

Stabilirea relațiilor dintre convingeri,valori,priorități și corectitudinea deciziilor.

Asumarea unui compotament axat pe valori,priorități,decizii.

Obiective: 1. Să se familiarizeze cu noțiunea de convingere;


2.sa explice cum convigerile influențează deciziile.
Strategii de predare- învățare:exerciții, discuții, notițe, PPT

 Analiza surselor de formare și menținere ;

 Dezbateri în baza surselor vizionate;


Evocare:

V-ați întrebat vreodată de ce un elefant stă cumințel legat cu funia de un țăruș?


De ce dezrădăcinează un copac cu trompa ?
E un paradox.
De ce nu încearcă să se elibereze ?
Nu are putere,sau nu știe. Totul pornește de la aceea că omul îl leagă cu funia de mic.Pe
măsură ce crește ,devine mai puternic ,dar nu știe că poate să se elibereze.Dacă ar putea
vorbi ,ar zice că nu are posibilitatea de a se elibera.Acestea sunt niște convingeri.
Realizarea sensului :
Care ar fi răspunsul la următoarele întrebări :
Le puteți ave ape toate în viață ?
Fericirea e greu de obținut ?
Ca să obții ceva trebuie să renunți la altceva ?
Bogăția înseamnă fericire ?
În 1967 Stephenson G. R. a făcut un experiment cu 5 maimuțe, închise într-o cușcă,
ce a fost denumit ”Achiziția culturală a unui răspuns specific învățat printre
maimuțe”. 
Experimentul a constat în închiderea într-o cușcă de tavanul căreia au fost atârnate banane
(maimuțele nu prea pot rezista la banane), la care se putea ajunge urcând pe o scară. 

Cercetătorii au făcut următorul lucru, de fiecare dată când o maimuță încerca să urce pe
scară pentru a lua bananele, stropeau cu apă rece pe celelalte patru maimuțe.

Așa maimuțele au învățat că atunci când o maimuță se urcă pe scară, ele vor avea de
suferit

După ce acest lucru s-a întâmplat de mai multe ori, au observat că de fiecare dată când
oricare dintre maimuțe încerca să urce pe scară, celelalte maimuțe reacționau și maimuța
de pe scară era trasă înapoi și bătută de celelate patru maimuțe.
După un timp, niciuna dintre maimuțe nu a mai avut curajul să încerce să ajungă la
banane.
Maimuțele au învățat că dacă se urcă pe scară vor fi bătute
În continuarea experimentului, au înlocuit una dintre cele cinci maimuțe cu o altă
maimuță.
În mod firesc maimuță nouă, când a văzut bananele a vrut să se urce pe scară pentru a
ajunge la ele. Imediat, celelalte maimuțe au luat-o la bătaie, fără că cercetătorii să le mai
ude. După ce nouă maimuță a mai făcut câteva încercări zadarnice de a ajunge la banane, a
învățat și ea că nu este voie să urci pe scară, chiar dacă nu știa motivația pentru care nu ar
trebui să facă asta.
Experimentul a continuat înlocuind și cea de-a două maimuță, și povestea s-a repetat. Ba
chiar mai mult, maimuța adusă mai înainte, a lovit și ea noua maimuță, chiar dacă ea nu
fost udată cu apă rece niciodată. Apoi și cea de-a treia maimuță a fost înlocuită, repetând
povestea.
Treptat a fost înlocuită și cea de-a patra maimuță, povestea repetându-se. Într-un final a
fost înlocuită și cea de-a cincea maimuță.
În faza finală s-a ajuns, că toate cele 5 maimuțe ce au fost udate cu apă rece când o
maimuță încerca să ajungă la banane au fost schimbate treptat cu alte cinci maimuțe ce nu
au fost udate niciodată cu apă rece.
Maimuțele noi au continuat să bată pe oricare dintre maimuțele care încercau să se ridice
pe acea scară. În acea cușcă se instalase un obicei nou, cine încerca să urce pe scară va fi
tras înapoi și bătut.
Nimeni nu știe de ce nu e voie să iei banana dar asta e regula socială și este respectată
cu strictețe, fără să se îndoiască de asta.
Dacă cercetătorii ar fi avut posibilitatea să le adreseze acestor maimuțe întrebarea “Care
este motivul pentru care loviți maimuța care vrea să se urce pe scară?”, cu siguranță
răspunsul lor ar fi fost: “Nu știm. Acesta este obiceiul aici. Toate maimuțele fac asta.,
de când ne știm noi….“
Poate ni se pare cunoscută situația în care observăm că anumite lucruri nu sunt în regulă
dar se întâmplă pentru că așa stau lucrurile pe aici, „ca în cușca în care toate maimuțele
fac asta.“
Este important să știm că deși se face referire la un experiment realizat de Stephenson G.
Reflecția :Exersează competențele(p24)
Prezintă sub forma graficului T pro și contra convingerilor formate în copilărie.

Produs :Notează 2-3 decizii din perspectiva priorităților tale în viață,indicând convingerile


care te-au determinat în luarea lor.

S-ar putea să vă placă și