Sunteți pe pagina 1din 4

Gimnaziul Trinca Profesor: Bejenari Ludmila

Proiect didactic

Clasa: a IX-a Data:


Subiectul lecţiei: Eu-l real, Eu-l ideal, Eu-l dinamic. Evoluție personală.
Obiective:
- Să definească imaginea de sine;
- Să distingă între cele trei aspecte ale eului;
- Să analizeaze procesele de formare ale eului;
- Să analizeze componentele eului;
Tipul lecţiei: lecţie de predare-învăţare ( transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe)
Resurse procedurale: conversaţia euristică, exerciţiul, exerciţiul de creativitate, explicaţia
didactică, expunerea, problematizarea
Resurse materiale: fișe de lucru.

Desfăşurarea lecţiei
1. Captarea atenţiei elevilor
Pentru a le capta atenția elevilor le vom citi o scurtă povestire: Spargerea misterioasă
Într-o noapte, doi oameni au dat o spargere într-unul din cele mai mari magazine din oraş.
Râdeau răutăcios când au intrat în magazin, iar peste vreo două ore când au ieşit, râdeau la
fel - chiar dacă nu furaseră nimic. Ceea ce au făcut ei a fost mult mai subtil şi răuvoitor, poate
chiar mai păgubitor pentru magazin decât un furt obişnuit.
Cei doi s-au dus prin magazin şi au schimbat etichetele cu preţuri. Au luat eticheta de pe
o bicicletă şi au pus-o pe o rachetă de tenis. S-au dus la etaj şi au luat eticheta de pe o pereche
de şosete, apoi au coborât la parter şi au lipit-o pe o cămaşă. Au schimbat preţul de pe o minge
de plastic cu eticheta de pe o minge de piele. Aşa au făcut cu fiecare etichetă din magazin,
apoi au plecat.
Ce credeţi că s-a întâmplat a doua zi când s-a deschis magazinul?
A doua zi de dimineaţă magazinul s-a deschis ca de obicei. Casierii erau la locurile lor.
Marfa era aşezată ordonat pe rafturi. Clienţii intrau şi ieşeau din magazin, cumpărând ce
aveau nevoie. Găseau ce le trebuia, plăteau şi plecau. A fost nevoie de vreo două ore – timp
destul de lung - ca să observe cineva că fuseseră schimbate toate etichetele cu preţuri. Câţiva
cumpărători norocoşi au făcut cea mai bună achiziţie din viaţa lor. Alţii au plătit dublu sau
triplu pentru marfa cumpărată.
Urmează dezbaterea noţiunii de valoare, se trag concluziile povestirii. Se ajunge la
concluzia că sunt deosebiţi, chiar dacă nu sunt perfecţi şi mai fac greşeli din când în când.
2. Comunicarea subiectului şi a obiectivelor lecţiei
Vom vorbi astăzi despre imaginea de sine. Pentru a deveni ceea ce dorim sau pentru a ne
realiza posibilitățile pe care le avem, trebuie să ne cunoaștem, să ne explorăm propriul eu și
să dobândim o imagine de sine cât mai exactă. La sfărșitul lecției veți ști ce este iamginea de
sine, care sunt componentele eului și cele trei aspecte ale lui, precum și procesele prin care se
formează eul.
3. Prezentarea materialului stimul şi dirijarea învăţării
Planul temei se prezintă elevilor de la început pentru a avea o orientare asupra
problemelor care vor fi urmărite pe parcursul lecţiei.
- Imaginea de sine
- Structura Eului
- Formarea eului
- Identitatea psihosocială
În această oră vom discuta doar primele trei probleme din planul lecţiei.
Imaginea de sine este reprezentarea mentala a propriei persoane, o structura organizata
de cunostinte despre sine (‘cine sunt eu’, ‘ce pot face eu’).
Profesorul solicita elevii să răspunda la întrebarea ” Cine sunt eu ? ”. Pornind de la
aceste răspunsuri, se vor delimita cele trei aspecte ale eului:
- eul material: constituit din corpul persoanei dar și din îmbrăcămintea, casa și celelalte
posesiuni ale ei;
- eul social: constituit din totalitatea impresiilor pe care individul le face asupra
celorlalți;
- eul spiritual se referă la capacitatea noastră de auto-reflecție, la experiențele nostre
interioare, la valorile și idealurile care reprezintă aspecte relativ stabile ale existenței
noastre.
Componentele eului:
 Componenta cognitivă - conceptul de sine: reprezintă totalitatea percepțiilor și
cunoștințelor pe care oamenii le au despre calitățile și caracteristicile lor;
 Componenta evaluativ-motivațională – stima de sine: autoevaluările pozitive
sau negative ale persoanei;
 Componenta comportamentală – auto-prezentarea: strategiile pe care le
folosește individul pentru a modela impresiile celorlalți despre el.
Formarea eului se realizează prin mai multe procese:
 Socializarea este procesul prin care o persoană învață modul de viață al
societății în care trăiește și își dezvoltă capacitățile de a funcționa ca un
individ și ca membru al unor grupuri.
 Compararea socială – eul nu este o realitate fizică, ci o realitate care se
construiește în mintea fiecăruia dintre noi.
 Percepția de sine - pentru a ajunge la o bună cunoaștere de sine trebuie
să acționăm, să ne implicăm în evenimente și să ne observăm
comportamentul propriu.

4. Obţinerea performanţei
După ce elevii au înţeles că sunt într-adevăr deosebiţi, urmează crearea unei poezii.
Fiecare elev primeşte o fişă de lucru pe care o va completa. Chestionarul încearcă să
surprindă, la un anumit nivel, imaginea de sine prezentă.

5. Asigurarea feed-back-ului
După ce elevii au terminat de scris poeziile îi rugăm să citească cu voce tare unul sau
două versuri, care le-a plăcut lor cel mai mult. Dacă unii elevi doresc să citească întreaga
poezie li se permite acest lucru în limita timpului disponibil.

6. Asigurarea retenţie şi transferului


Elevii vor comenta afirmația lui Wiliam James care susține că avem atâtea euri sociale
câți oameni ne cunosc și și-au format o imagine despre noi.

S-ar putea să vă placă și