Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

ARIA CURRICULARĂ: Om și societate


DISCIPLINA: Educație Socială– Educație pentru cetățenie democratică
CLASA : a VII-a C
PROPUNĂTOR: prof. CMC
SUBIECTUL/TITLUL LECȚIEI: “Mass-media și opinia publică”
DATA: 11.03.2022
TIPUL LECȚIEI: Mixtă
DURATA: 45 minute

COMPETENTE GENERALE:
1. Raportarea critică la fapte, evenimente, idei, procese din viața personală şi a diferitelor grupuri şi comunități, prin utilizarea unor achiziții
specifice domeniului social
2. Cooperarea pentru realizarea unor activități şi pentru investigarea unor probleme specifice diferitelor grupuri şi comunități, prin asumarea unor
valori şi norme sociale şi civice
3. Participarea responsabilă la luarea deciziilor prin exercitarea spiritului de inițiativă şi întreprinzător, respectiv prin manifestarea unui
comportament social, civic şi economic active.
COMPETENTE SPECIFICE:
1.1. Utilizarea corectă a termenilor specifici educației pentru cetățenie democratică
1.2. Analizarea unor situații problematice determinate de abaterea de la valorile, principiile, practicile societății democratice.
2.3. Rezolvarea, în perechi/echipă, a unor sarcini de lucru referitoare la viața într-o societate democratică .
3.1. Manifestarea disponibilității pentru participare civică și pentru exercitarea calității de cetățean
3.2. Aplicarea unor valori, norme și principii democratice în situații concrete care presupun decizie și acțiune.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- să participe activ şi responsabil la desfăşurarea lecţiei;
- să definească noțiunea de mass-media.
- sa identifice rolul mass-media în societate;
- să cunoască mijloacele de informare și comunicare.
- să definească opinia publică.
- să explice noțiunea de manipulare a opiniei publice.
- să opereze corect cu termenii specifici lecției.
- să reflecteze asupra informaţiilor primite pe parcursul lecţiei.
- să înțeleagă diferența dintre știrile adevărate de cele false.
RESURSE:
1. BIBLIOGAFICE:
a) oficiale:
- Ministerul Educatiei Nationale, Programa școlară pentru disciplina Educație Socială, clasa Clasele a V-a – a VII -a, aprobată
prin OMEN nr. 3393/28.02.2017.
b) metodico-didactice:
- Victor Bratu, Elena Lupșa, Alina Bratu, Educație Socială, manual pentru clasa a VII-a, Editura Corvin-Deva, 2019.
- Cristina Ipate-Toma,Georgeta-Mihaela Crivac, Daniela Chiriță, Gabriela-Carmen Diaconescu, Educație Socială, manual pentru
clasa a VII-a, Editura Ars Libri, 2019.
- Daniela Barbu, Ancuţa Bondar, Cătălina Neagu, Stan Stoica. Educație Socială, manual pentru clasa a VII-a, Editura CD Press,
Bucureşti , 2019.
2. METODOLOGICE:
- metode si procedee: conversația, conversația euristică, lectura individuală, jocul didactic, explicația, munca individuală, observarea și
aprecierea verbală;
- mijloace de invatamant: flip-chart, marker, video-proiector, laptop, imagini, fișe de lucru, cartoane colorate.
- forme de organizare: frontală și individuală;
- forme si tehnici de evaluare: evaluare orală, observare sistematică.
3. TEMPORALE : 45 minute .
4. UMANE : elevii clasei a VII-a , profesor.

SCENARIU DIDACTIC
Etapele C.S. Conținut Strategia didactică
lecției Metode si Mijloace Forme de Evaluare
procedee didactice organizare

1. Pregatirea Crearea climatului psihologic Conversația Frontală Observare


elevilor pentru și a atmosferei necesare derulări acțiunii sistemica a
activitate comportament
educaționale;
ului elevilor
Se pregăteste materialului didactic;

2.Reactualizarea Se verifică prin chestionare orală cunoştinţele


cunoştinţelor 1.1 elevilor despre noţiunile din lecția anterioară. Conversația Tablă Frontală Observare
- Ce repezintă votul? Caiet sistemica a
Explicația Manual Individuală comportament
- Care sunt caracteristicile acestuia?
ului elevilor
-Ce reprezintă ONG-ul?
3.Captarea Propun elevilor să: Lectura
atentiei 1.1, - Urmărească câteva imagini și să le spună individ uala Caiet Observare
(motivarea 1.2, denumirea și importanța lor în viața fiecăruia, Manual Individuala sistemica a
specifica 3.1, Conversatia Flip-chart comportament
clasificându-le(Anexa 1).
pentru activitate) 3.2 Imagini Frontală ului elevilor
Explicația
Se anunță titlul lectiei:
4. Anunțarea 1.1, “Mass-media și opinia publică” Conversatia Tablă Frontală Observare
temei lectiei și a 1.2, euristică Caiet sistemica a
Se notează titlul lecției pe tablă, iar elevii o vor
obiectivelor 3.1, Manual Individuală comportament
lecției 3.2 face în caiete. ului elevilor
Se anunță obiectivele operaționale:
-să definească noțiunea de mass-media.
-sa identifice rolul mass-media în societate;
-să definească opinia publică.
- să diferențieze știrile adevărate de cele false.
Profesorul prezinta documentului în care sunt
consemnate obligațiile mijloacelor de informare
Propun elevilor:
5.Dirijarea 1.1, 1.Să citească un articol dat și să-l comenteze Conversatia Frontală Observare
invatarii 1.2, 2. Să vizoneze un videoclip euristică Flip-chart sistemica a
3.1, Google Individuală comportament
https://www.youtube.com/watch?
3.2 Explicația youtube ului elevilor
v=FhdAisnTmS8 Laptop
Elevii trebuie să răspundă la întrebări, precum: Video-
-Care este mesajul transmis? proiector
-Există știri false?
-Cum facem diferența între știrile false și cele
adevărate?
Se organizează discuții pe baza întrebărilor
formulate de elevi.

Le propun elevilor un joc didactic.


6.Obtinerea 1.1, La fiecare bancă, în echipă, elevii vor primi două Conversația Caiet Frontală Observare
performantei si a 1.2, cartonașe , de culori diferite. Flip-chart sistemica a
feed-back-ului 3.1, Explicația Hârtie Individuală comportament
Pe unul se vor scrie elementele pozitive ale
3.2 colorată ului elevilor
mass-mediei, iar pe celălalt, pe cele negative.
Munca pe
Aceste mesaje le vor lipi, la tablă, pe o foaie flip-
echipe
chart.
Se vor face discuții pe baza acestora.
3.1, Se vor face aprecieri si recomandari la modul de
7. Evaluarea 3.2 desfasurare a lectiei. Observatie Frontală Observare
performantelor și Profesorul anunță încheierea lecției. si sistemica a
încheierea lecției aprecierea comportament
verbală ului elevilor
Anexa 1

Ierarhizați, în ordinea importanței pentru voi, numerotând de la 1-6, următoarele obiecte:


….Revista
….Televizorul
….Radioul
….Calculatorul/laptopul/tableta
….Telefonul mobil
….Cărțile

S-ar putea să vă placă și