Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Școala: Colegiul Național “Costache Negruzzi” Iași

Nume profesor: Pavăl Georgiana

Disciplina: Educație pentru cetățenie democratică

Clasa: a-VII-a B

Tema: Formarea opiniei publice

Tipul lecției: Predare-Învățare

Competențe specifice:

1.3. Argumentarea în favoarea respectării valorilor, principiilor, normelor și practicilor specifice


unei societăți democratice și statului de drept

Competențe derivate:

- definirea noțiunii de Opinie publică;

- cunoașterea importanței acesteia în societate;

- menționarea mijloacelor de comunicare în masă;

- cunoașterea modurilor prin care mass-media poate infleunța opinia publică;

Mijloace didactice: manual, caiet;

Metode și tehnici utilizate: conversația euristică, explicația, învățarea prin cooperare,


problematizare;

Tipuri de evaluare: chestionarea orală individuală și frontală;


Momentele lecției Conținuturi Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1. Moment organizatoric -asigurarea condițiilor Notează absențele în Elevii se pregătesc pentru


(5 min.) optime pentru catalog și face observații lecție;
desfășurarea lecției; în vederea optimizării
condițiilor ambientale de
învățare;
2. Prezentarea titlului, a Titlu: Formarea Profesorul notează pe tablă Elevii notează în caiet
obiectivelor și explicația opiniei publice titlul lecției și face un titlul lecției;
titlului Obiective: rezumat al lecției;
(5 min.) - explicarea
termenilor și
familiarizarea cu
aceștia;
3. Prezentarea noului Formarea opiniei Profesorul prezintă tema Elevii notează în caiet
conținut publice lecției; diviziunile de conținut ale
(20 min.) 1. Definiția opiniei Notează la tablă lecției;
publice diviziunile de conținut ale Notează definiția Opiniei
2. Mass-media și lecției; publice;
opinia publică Definește Opinia publică; Rețin care este legătura
3. Modurile de Prezintă relația dintre dintre mass-media și
influențare ale mass- mass-media și opinia opinia publică;
mediei publică; Operă câteva exemple în
4. Opinia publică și Prezintă modurile prin ceea ce privește modurile
noile media care mass-media poate prin care mass-media
influența opinia publică; poate influența opinia
Prezintă scopul mass- publică;
mediei; Rețin care este relația
Prezintă opinia publică și dintre opinia publică și
noile media; noile media;
4. Fixarea și consolidarea Profesorul solicită Elevii răspund la
răspunsuri la următoarele
cunoștințelor întrebări: întrebările profesorului;
(10 min.) Ce reprezintă opinia Elevii rețin răspunsurile
publică? altor colegi și completările
Care sunt mijloacele profesorului;
media?
Care sunt modurile prin
care mass-media
influențează opinia
publică?
5. Evaluarea cunoștințelor Profesorul apreciază și Elevii ascultă profesorul;
(5 min.) notează elevii care au fost
activi;
6. Fișă de lucru Profesorul împarte o fișă Elevii completează fișa de
(5 min.) de lucru elevilor; lucru;

S-ar putea să vă placă și