Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

PROPUNĂTOR: DUȚĂ ELENA-LAURA


CLASA: a VII-a
OBIECTUL: Cultură civică
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: CN “Gh. Vrănceanu” Bacău
SUBIECTUL: OPINIA PUBLICĂ
TIPUL LECȚIEI: mixtă

OBIECTIV CADRU:
1. Utilizarea conceptelor specifice științelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaștere
și explicare a unor fapte, evenimente, procese din viața reală

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
1. Să utilizeze corect și adecvat conceptele cu conținut civic în diferite contexte
2. Să explice rolul îndeplinit de mass-media în societate și în formarea opiniei publice
3. Să rezolve în echipă sarcini de lucru prin utilizarea capacităților empatice în diferite situații
civice
4. Să manifeste interes față de problemele grupurilor de apartenență și față de problemele
comunității

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. Să definească termenii ”opinie” și ”opinie publică”;
O2. Să analizeze o situație dată din mai multe perspective;
O3. Să susțină, cu argumente, un anumit punct de vedere
O4. Să argumenteze importanța mediului de comunicare în masă în influențarea opiniei publice;
O5. Să colaboreze în grupul de lucru pentru rezolvarea situațiilor problemă;

METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, exercițiul, lucrul în grup mic, pălăriile


gânditoare, problematizarea, explicația
FORME DE ACTIVITATE: frontală, de grup, individuală
RESURSE MATERIALE: fișa-fotografie, sondaj de opinie, fișe pălării gânditoare, ecusoane (alb,
albastru, roșu, verde, galben)

RESURSE INFORMATIVE:
-Nedelcu, Elena; Morar, Ecaterina – Cultură civică, manual pentru cl. a 7-a,Ed. ALL, București,2005
-Dobrescu, Paul; Bârgăuan, Alina - Mass media si societatea, Editura comunicare.ro, București, 2001, cap.
Mass -media și societatea;
-Chirițescu, Dorina (coord.) – Cele mai bune lecții de civică – culegere de proiecte didactice, Ed. Alcris,
București, 2010
-http://www.hoax-slayer.net/kevin-carter-pulitzer-prize-photograph/
ETAPELE DESFĂȘURĂRII ACTIVITĂȚII

Etapele lecției/Activități Resurse Timp


1. Captarea atenției
Ce mijloace de comunicare în masă ați utilizat cel mai des de la 3 min
ultima noastră întâlnire? Numiți-le pe primele 3. Conversația Evaluare orală
Se va face un mic top al primelor 3 mijloace mass-media Frontal
utilizate de elevii clasei a VII-a.
2. Reactualizarea cunoștințelor-ancoră
-Ce reprezintă mass-media? (Ansamblul mijloacelor audio-video 5 min
de informare a maselor; comunicarea fiind realizată prin presă, Conversația
radio, TV, cinematografe). Frontal Evaluare orală
-Care sunt cele 3 categorii de medii? (medii autonome, medii de
comunicare și medii de difuzare)
-Care considerați că este cea mai importantă funcție a mass-
mediei?
-Ce influențe pozitive are mass-media asupra oamenilor?
-Mass-media poate avea și influențe negative? Dacă da, care sunt
acestea?
3. Comunicarea subiectului și a obiectivelor lecției 3 min
Explicația
Astăzi vom vedea ce este opinia publică și cum poate influența
Frontal Observația
mass-media formarea opiniei publice La finalul activității va
sistematică
trebui să definiți termenii ”opinie” și ”opinie publică”, să
asupra
analizați o situație din mai multe perspective, să vă susțineți, cu
elevilor
argumente, propriul punct de vedere, să argumentați importanța
mediului de comunicare în masă în influențarea opiniei publice și
să colaborați în grupul pentru rezolvarea unor situații problemă.
4. Prezentarea materialului stimul și dirijarea învățării
-Voi v-ați exprimat vreodată o ”opinie”? Dacă da, în legătură cu Conversația
ce anume?... Explicația 20 min
-Noi ne-am exprimat opinia când ni s-a oferit ocazia, atât la Frontal
școală, cât și în familie sau în grupul de prieteni
-Prin urmare, ce reprezintă pentru voi cuvântul ”opinie”?
-Înseamnă o părere față de ceva anume.
-Cuvântul ”opinie” derivă din latinescul ”opinari” ce înseamnă
”a gândi, a crede, a formula o părere sau o convingere personală
față de o anumită situație.
”Opinia publică” se referă la ”opinia” unui grup sau comunități
față de o problemă importantă. Problematizare
Pentru a înțelege modul în care mass-media influențează opinia Frontal Observația
publică, vă invit să cunoașteți ”Povestea unei fotografii” (vezi Povestea unei sistematică
anexa). fotografii asupra
Se citesc elevilor informațiile din fișa-fotografie. Sondajul de opinie elevilor
Fără a se comenta subiectul expus, se distribuie elevilor Individual
Sondajul de opinie și li se solicită să răspundă la întrebări (3
minute). Tabel centralizator
La tablă este un Tabel centralizator (anexa) în care se notează
răspunsurile elevilor la Runda 1 de sondare a opiniei în legătură Pălăriile gânditoare
cu situația prezentată. Pe grupe
”Pălăriile gânditoare”
Clasa va fi împărțită în 6 grupuri de elevi. Lucrul în grup mic Adecvarea
Vă imaginați că sunteți invitații unui talk-show de televiziune în Fișa-Pălării răspunsurilor
care aveți de prezentat opinii legate de fotografia anterioară. elevilor la
Fiecare grup va primi culoarea unei pălării și își va formula sarcina
opiniile în concordanță cu culoarea grupului, astfel: primită
-pălăria roșie – gândire afectivă
-pălăria neagră – gândire negativă
-pălăria galbenă – gândire pozitivă
-pălăria verde – gândire creativă
-pălăria albastră – vedere de ansamblu
-pălăria albă – gândire obiectivă
Fiecare grup va primi indicații și fișa de lucru (Fișa – Pălării).
Timp de lucru pentru fișă – 4 minute.
Apoi, câte un elev din fiecare grup va prezenta răspunsurile 15 min
elaborate în concordanță cu culoarea primită. (7 min) Sondajul de opinie Chestionare
5. Obținerea performanței și asigurarea feed-back-ului Individual orală
După terminarea emisiunii, se oferă elevilor posibilitatea de a
completa încă o dată Sondajul de opinie (3 minute). Tabel centralizator
Răspunsurile elevilor din această rundă se notează în tabelul
centralizator (Runda 2).
-Ce observați? Există modificări între răspunsurile voastre din Conversația
Runda 1 și Runda 2 după ce ați participat la emisiunea TV? Frontal
Discuții pe baza modificărilor observate. Observația
Concluzii: sistematică
Fiecare persoană poate avea părerea sa despre un anumit subiect. Explicația asupra
Libertatea de expresie și informare oferă oamenilor posibilitatea Frontal elevilor
de a-și elabora propriile opinii. Exprimarea opiniei fiecărui om în
parte duce la formarea opiniei generale a unui grup, a opiniei
publice.
Între mass-media și opinia publică există o relație reciprocă:
mass-media influențează opinia publică, dar este posibil și situația
inversă, aceea în care opinia publică să influențeze mass-media.
Mass-media răspunde nevoilor omului modern de a fi informat, Evaluare orală
dar în același timp dirijează emoțiile publicului, ceea ce atrage Conversația 3 min
răspunderea pentru deciziile pe care le ia societatea. Frontal
6. Evaluarea performanței
La finalul activității voi face aprecieri verbale asupra 1 min
răspunsurilor elevilor.
7. Tema pentru acasă
De ce credeți că un eveniment ieșit din comun este mai apreciat
decât unul normal? Argumentați punctul vostru de vedere!
ANEXA 1
POVESTEA UNEI FOTOGRAFII
În martie 1993, fotoreporterul Kevin Carter pleacă în Sudanul de Sud, atașat la misiunea ONU
”Operation Lifeline”, deoarece dorea să atragă atenția lumii asupra acestui conflict interetnic fără sfârșit de
pe continentul african.
Pe 11 martie 1993, într-o pauză de 30 de minute necesară distribuirii hranei din avionul cargo cu
care zbura, Carter căuta subiecte în imediata apropiere a avionului cu provizii. Atras de un scâncet,
fotoreporterul vede o fetiță sudaneză subnutrită și vizibil epuizată, care se odihnea puțin, aparent încercând
să ajungă la centrul de distribuire a hranei. Peste câteva clipe, lângă ea aterizează un vultur.
Ulterior, Carter avea să relateze că a așteptat aproximativ 20 de minute cu aparatul la ochi, sperând
zadarnic că vulturul își va ridica aripile, pentru un efect mai dramatic.
În cele din urmă, a apăsat pe declanșator, a alungat pasărea și s-a așezat sub un copac, fumând,
plângând și vorbind cu Dumnezeu. Nici el, nici altcineva nu știe ce s-a întâmplat cu copilul; cert este însă
că fotograful nu l-a ajutat.
Pe 23 mai 1994 , la Universitatea Columbia, Kevin Carter primește pentru această fotografie trofeul
Pulitzer pentru Fotojurnalism.

SONDAJ DE OPINIE

1. Cum calificați gestul lui Kevin Carter de a fotografia copilul?

Bun □ Rău □ Nu știu □

2. Ce trebuia să facă mai întâi Carter?

Să fotografieze fetița □ Să ridice fetița □ Nu știu □

3. Kevin Carter merita premiul Pulitzer pentru fotografia făcută?

Da □ Nu □ Nu știu □
Fișe – Pălarii
Fișă – pălăria albă – Sarcina de lucru: Prezentați obiectiv situația creată.
Prezentați numai informații reale, fapte concrete si dovezi. Răspundeți la întrebările:
Ce meserie avea Carter? .....................................................................................................................
Unde face fotografia? ........................................................................................................................
Ce reprezintă ea? ...............................................................................................................................
Ce va face cu ea? ...............................................................................................................................
Ce căuta Carter în Sudan? ..................................................................................................................

Fisă – Pălăria roșie – Sarcina de lucru: Prezentați ce credeți că a simțit Carter.


Ce credeți că a fost în mintea lui atunci când a fotografiat
copilul? .................................................... ........................................................................................................
....................................................
Ce vă place? .......................................................................................................................................
De ce credeți că a plâns Carter după ce a făcut fotografia? ...............................................................

Fișă – Pălăria neagră – Sarcina de lucru: Prezentați aspecte negative legate de realizarea acestei
fotografii.
Ce vă displace? ..................................................................................................................................

Fișă – Pălăria galbenă – Sarcina de lucru: Prezentați aspectele pozitive ale realizării acestei fotografii.
Cum comentați efectul acestei fotografii asupra oamenilor care au aflat pentru prima dată despre soarta
copiilor din Sudan?
............................................................................................................................................................

Fișă – Pălăria verde – Sarcina de lucru: Propuneți căi de soluționare a situației create
Ce ar trebui să facă oamenii pentru ca o astfel de realitate crudă să nu mai existe?
............................................................................................................................................................
Ce ar trebui să facă autoritățile în acest sens?
............................................................................................................................................................
Fișă – Pălăria albastră – Sarcina de lucru: Trage o concluzie asupra problemei dezbătute.
Indiferent de motivele care l-au determinat pe Carter să facă fotografia,
aceasta ............................... ...............................................................................................................................
...........................................

S-ar putea să vă placă și