Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Şcoala Gimnazială TEOFIL VÂLCU Hăneşti


Clasa: a VI-a
Profesor :
Data:
Disciplina: CONSILIERE ŞI ORIENTARE
Tema: Mass-media - o provocare
Modulul: Managementul informațiilor și al învățării.
Obiective de referință:
3.2 să acceseze diferite surse de informații cu rol în adaptarea școlară.
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1: să definească termenul mass-media ;
O2: să clasifice mijloacele de informare în masă ;
O3: să identifice sursele mass-media;
O4: să precizeze funcţiile mass-mediei;
O5: să recunoască avantajele sau dezavantajele utilizării televizorului/ calculatorului/tabletei etc;
Metode: conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, observarea, organizatorul grafic.
Resurse: De timp: 50 de minute;
Umane: 14 elevi.
Materiale: caietele elevilor, tabla, fişe de lucru, flipchart.
Bibliografie:
1.Băban, A., Consiliere educațională. Ghid metodologic pentru orele de dirigenție și consiliere, Editura PSINET, Cluj-Napoca, 2001.
2. Cozma, T., Iancu, S., Ora de dirigenție, Editura Gama, Iași, 2005.
3.Sălăgean, Daniela, Pintilie, Mariana, Managementul activităților educative. Ghidul profesorului diriginte și consilier, Editura
Eurodidact, Cluj-Napoca, 2004.
DEMERSUL DIDACTIC
Secvenţele Conţinuturi Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Instrumente de
didactice vizate operaționale procedurale materiale evaluare

Moment -Verifică prezenţa elevilor la oră; -Răspund cerinţelor; conversaţia Catalog;


organizatoric -Pregăteşte materialele didactice; -Pregătesc materialele Caietele
1 min -Organizează clasa; solicitate; elevilor
-Creează un climat cooperant;
Exerciţiul de Jocul ŞI Anunţă elevii că vor face un Elevii stau în cerc şi, pe rând, conversaţia Observare
energizare MIE! exerciţiu de energizare printr-un joc fiecare, aşezat în centrul sistematică a
5 min numit ŞI MIE! şi le prezintă cercului pe un scaun, îşi activităţii şi
acestora regulile jocului.Rolul exprimă câte o preferinţă. Toţi comportamentul
jocului este acela de a observa că cei care împărtăşesc acestă ui elevilor
avem cu toţii gusturi comune ,dar şi preferinţă strigă ŞI MIE! şi fug
gusturi diferite. să se aşeze în braţele acestuia,
unul peste celălalt. Revin apoi
la locurile lor aşteptând
următoarea preferinţă.
Captarea La inceputul activitatii didactice li -Sunt atenţi; Observare
atenției se va cere elevilor sa numeasca cele Completează fişa primită cu conversaţia Fişă de sistematică a
2 min mai utile 5 obiecte din casa lor. Se cele mai utile obiecte din casa lucru activităţii şi
face observatia ca pe primele lor; comportamentul
locuri in listele acestora se situeaza ui elevilor
televizorul si calculatorul.
Anunţarea Mass- -anunță tema; -notează titlul lecţiei; caietele de
temei şi a media- o - Prezintă elevilor obiectivele - enunţă obiectivele lecţiei; dirigenţie
obiectivelor provocare? operaționale ale lecției; tabla
2 min
Dirijarea Noţiuni, -solicită elevilor să definească -elevii definesc noțiunea de
învățării concepte: noțiunea de mass-media; mass-media şi o notează în caietele de
Mass-media O1 De unde provine acest cuvânt ? caietul de dirigenţie; dirigenţie
30 min „Mass-media“ este un cuvânt tabla
compus, preluat din engleză, care
O2
se traduce literal prin „ mijloace
de masă “ şi liber prin „ mijloace
de comunicare în masă “ .
Noţiunea desemnează ansamblul
metoda
Sursele O3 modalităţilor prin care se realizează
bulgărelui de
mass-media difuzarea informaţiei către publicul -răspund la întrebările adresate
zăpadă
larg. de profesorul-diriginte;
conversaţia
Cum pot fi clasificate mijloacele -clasifică mass-media;
de comunicare în masă ? -identifică sursele de
Mijloacele de comunicare în masă comunicare în masă;
pot fi clasificate pornind de la -notează în caiete schema
criterii diferite, dintre care lecţiei de pe tablă;
menţionăm:
Modul de vehiculare a
informaţiei, în funcţie de care
există:
O4 -mijloace scrise (ziarele, revistele);
-mijloace audio-vizuale (radioul,
televiziunea ).
Gradul de noutate şi de
O5 complexitate, în funcţie de care
există:
-mijloace tradiţionale (ziarele,
radioul);
-mijloace moderne (televiziunea, -rezolvă sarcinile de lucru de
Funcţiile internetul). pe fişele primite, iar liderul
mass-mediei Periodicitatea apariţiei (în cazul grupului va prezenta rezultatul;
presei scrise): zilnică (ziare );
săptămânală; lunară (reviste).
- organizează activitatea pe grupe -prezintă avantajele şi
Avantajele şi de lucru, solicitând elevilor să dezavantajele utilizării
dezavantajel identifice funcţiile mass-mediei; televizorului/calculatorului/tab
e utilizării - solicită elevilor rezolvarea letei etc;
surselor exerciţilui doi de pe fişa de lucru;
mass-mediei
Sistematizare O1-O5 Solicit elevilor completarea unui Completează organizatorul Observarea
a și fixarea organizator grafic; grafic la flipchart sistematică a
cunoștințelor elevilor
5min
Asigurarea -împarte elevilor fișa de feed-back -elevii răspund la întrebări
retenției și a -profesorul apreciază activitatea
transferului elevilor și implicarea lor pentru
5min buna desfășurare a lecției.
-anunță tema pentru ora viitoare:
Televizorul-prieten sau duşman?
- oferă elevilor un chestionar
privind timpul petrecut la tv, pe
care îl vor complete pentru ora
următoare.
Nume și prenume............................................................
CHESTIONAR PENTRU ELEVI
Timpul petrecut la programele TV
1. Ai televizor în cameră: a)DA b)NU
2. Ce fel de spectator ești tu?Indică!
a) Ești devotat tuturor programelor TV.
b) Ești un iubitor al filmelor.
c) Ești un iubitor al serialelor, telenovelelor.
d) Ești atras de desenele animate.
e) Îți plac documentarele.
f) Urmărești emisiunile muzicale, despre animale, sportive.
3 .Cât timp stai în fața televizorului?
 Zilnic ½ oră 1 oră 2 ore Mai mult de 2 ore
4. Dacă ai avea posibiliatatea de a alege între o piesă de teatru și o vizionare TV, pe care ai alege-o?
........................................................................................................................................................................................................................
5 .Dacă în timpul vizionării programului TV vă vin musafiri,ce faci tu ?
 Închid aparatul și mă ocup cu părinții de musafiri;
 Dau volumul aparatului mai încet,ca să nu deranjeze discuția;
 Plec din camera cu musafiri și mă uit la TV.
6.. Din ce ai văzut tu în ultima săptămână la TV ce ai povestit părinților ? Sau ce te-a întristat?
........................................................................................................................................................................................................................
7. Cât de des stai până la miezul nopții la emisiunile preferate:
a) doar în week-end c)niciodată b) uneori d)când stau și părinții cu mine.
OGLINDA TABLEI
1. Definiţie
Mass-media= ansamblul mijloacelor și modalităților tehnice moderne de informare și
influențare a opiniei publice.
„ Mass-media “ este un cuvânt compus, preluat din engleză, care se traduce literal prin
„ mijloace de masă “ şi liber prin „ mijloace de comunicare în masă “ . Noţiunea
desemnează ansamblul modalităţilor prin care se realizează difuzarea informaţiei către
publicul larg.
2. Clasificare
Criterii de clasificare:
a. Modul de vehiculare a informaţiei:
-mijloace scrise ( ziarele, revistele );
-mijloace audio-vizuale (radioul, televiziunea ).
b. Gradul de noutate şi de complexitate:
-mijloace tradiţionale (ziarele, radioul );
-mijloace moderne (televiziunea, internetul).
c. Periodicitatea apariţiei ( în cazul presei scrise ): zilnică (ziare ) ; săptămânală ; lunară
(reviste )
3. Surse de informare în masă
-surse de informare: ziarul, televizorul, calculatorul, tableta, telefonul, radioul, revistele,
cinematograful.
4. Funcţiile mass-mediei:
- de informare;
- de influenţare şi de manipulare a opiniei publice;
- de relaxare şi de divertisment;
- de educare;
- de socializare.
5. Avantajele şi dezavantajele utilizării mass-mediei:
Avantajele:
• Are un caracter informativ prin emisiunile de tip documentar,culturale si educative .
• Este un mijloc de relaxare.
• Prin emisiunile transmise este un formator de opinie.
• Este cel mai eficient mijloc de publicitate, se reţine uşor datorită combinaţiei dintre
imagine şi sunet;
• Oferă o flexibilitate creativă prin diverse emisiuni sau ştiri ce întrunesc o doză de
măiestrie artistică;
• Te ajută să uiţi de problemele cotidiene prin varietatea ce ţi-o oferă;
• Este accesibilă şi simplă în alegerea programelor, avînd o telecomandă alături.
Dezavantaje:
• Violenţa de pe micul ecran transpusă in realitate.
• Modelele negative prezentate, pe care le urmăm, duc la decăderea societăţii.
• Creează dependență.
• Creează deficiențe de învățare.
• Rupe contactul omului cu realitatea prin imagini de rezoluţie foarte mare, distrăgandu-i
atenţia de la ceea ce se întamplă în jurul său .
• Tulburări de limbaj: scris,citit,vorbit.
• Apatie și dezinteres pentru lectură ,citit.
• Informaţia poate fi uşor uitată, atunci cînd nu putem să revenim la ea şi nu este redifuzată;
• Copiii şi adolescenţii pot să aleagă filme şi emisiuni, care nu sunt în concordaţă cu vîrtsa
lor;
• Difuzarea filmelor sau emisiunilor cu scene de violenţă, aduc la schimbări grave în viaţa
socială;
• Vizionarea filmelor horror sau a emisiunelor şocante aduc stări de oboseală, crize de
panică;
• Este un mijloc eficient de manipulare în masă;
• Nu îţi oferă de fiecare dată informaţie veridică;
• Tot mai des apar experţi falşi ce îşi impun punctul de vedere(ce să mîncăm,cu ce să ne
îmbrăcăm,cum să ne comportăm etc).

Influenta pozitiva :

Informare.
Faciliteaza invatatarea.
Permite transmiterea valorilor culturale.
Influenta negativa:

Induce pareri eronate despre lume si viata.


Promoveaza comportamente anormale : violenta, sexualitate .
Dependenta de TV, computer micsoreaza timpul pe care copiii sunt dispusi sa-l petreaca
pentru alte activitati precum cititul, timpul petrecut in natura, comuniune cu parintii.
Copiii care petrec prea mult timp in fata televizorului sau a calculatorului devin pasivi, se
obisnuiesc sa nu mai doreasca sa inteleaga ce se intampla in lumea care-i inconjoara;
televizorul presupune o experienta pasiva pentru mintea umana.
Vizionarea excesiva a televizorului si utilizarea calculatorului scad nivelul de inteligenta ,
performantele intelectuale, provoaca deficiente de atentie , de concentrare.
FIŞĂ DE LUCRU PE GRUPE
GRUPA 1
Se dă textul:

PROGNOZA METEO PENTRU INTERVALUL 14 -19 DECEMBRIE 2015.

Valorile termice se vor menţine mai ridicate decât cele normale pentru această perioadă în
cea mai mare parte a ţării. Adica maximele vor fi in general între 2 si 12 grade. Cerul va fi
variabil, cu înnorări temporare în jumătatea nordică a ţării însă doar izolat, în zona de
munte, vor fi posibile fulguieli. Vântul va sufla cu intensificări în estul ţării, în sud-vestul
extrem şi la munte.

Dimineaţa şi noaptea, în zonele joase izolat va mai fi ceaţă. De marti pana aproape de
weekendul viitor temperaturile scad usor si se apropiae de cele normale in aceasta perioada.
Doar pe arii restrânse vor fi precipitaţii slabe, iar în zonele joase, izolat va mai fi ceaţă.

(http://www.romaniatv.net/prognoza-meteo-pentru-urmatoarele-zile)

Răspundeţi cerinţelor:
1. Numeşte tipul de text primit( educativ/distractiv/informativ/persuasiv)
2. Identifică o funcţie a mass-mediei pe care o întâlnim în textul dat şi numeşte cel puţin
două surse care pot avea aceeaşi funcţie ( emisiuni TV/ziare/reviste/ posturi TV etc.)
3. Scrie două avantaje şi două dezavantaje ale utilizării surselor mass-media (TV,
calculator/laptop/tabletă etc).
FIŞĂ DE LUCRU PE GRUPE
GRUPA 2
Se dă textul:

Cu toţii ştim că o dietă echilibrată este secretul unei vieţi sănătoase. Aici, la BOROMIR, am
conceput şi produs peste 250 de produse folosind reţete proprii şi tradiţionale, tehnologii
moderne astfel încât, cu noi, oricine să poată prinde gustul unei vieţi bune.
Cozonacii Boromir sunt produşi cu ajutorul unor procedee şi echipamente moderne, dar care
păstrează caracterul tradiţional al procesului, pentru ca fiecare cozonac să aducă spiritul şi
bucuria specifice sărbătorilor. Savoarea şi aroma lor sunt date atât de calitatea
ingredientelor, cât şi de timpul dedicat preparării.
Alege cozonacii Boromir pentru masa de Crăciun!
(www.boromir.ro)

Răspundeţi cerinţelor:
1. Numeşte tipul de text primit( educativ/distractiv/informativ/persuasiv)
2. Identifică o funcţie a mass-mediei pe care o întâlnim în textul dat şi numeşte cel puţin
două surse care pot avea aceeaşi funcţie ( emisiuni TV/ziare/reviste/ posturi TV etc.)
3. Scrie două avantaje şi două dezavantaje ale utilizării surselor mass-media (TV,
calculator/laptop/tabletă etc).
FIŞĂ DE LUCRU PE GRUPE
GRUPA 3
Se dă textul:
Crăciunul sau Nașterea Domnului este o sărbătoare creștină celebrată la 25 decembrie (în
calendarul gregorian) sau 7 ianuarie (în calendarul iulian) în fiecare an. Ea face parte din
cele 12 sărbători domnești (praznice împărătești) ale bisericilor de rit bizantin De la debutul
secolului al XX-lea, Crăciunul devine și o sărbătoare laică, celebrată atât de către creștini
cât și de către cei necreștini, centrul de greutate al celebrării deplasându-se de la
participarea în biserică la rit spre aspectul familial al schimbului de cadouri sau, pentru
copii, „darurilor de la Moș Crăciun”.
Obiceiul împodobirii bradului de Crăciun îsi trage originile de la popoarele germanice.
Tradiția s-a răspândit în restul Europei și apoi în toata lumea după Primul Război Mondial.
Între podoabele bradului, bomboanele de pom, globurile și ghirlandele au devenit clasice.
Moș Crăciun este versiunea mai nouă a Sfântului Nicolae (în engleză: Santa Claus) care și-a
făcut apariția în secolul I. Pe atunci el era imbracat in verde. El împarte cadouri tuturor
copiilor în noaptea de Crăciun (de 24 spre 25 decembrie) Conform unei legende, tradiția
cadourilor în noaptea de 24 decembrie spre 25 decembrie ar proveni de la Martin Luther
care ar fi propagat din anul 1535 aceasta datină numită Christkind ca o alternativă a
obiceiului catolic Nikolaustag de pe 6 decembrie.
(http//ro.Wikipedia.org.wiki.craciun)
Răspundeţi cerinţelor:
1. Numeşte tipul de text primit( educativ/distractiv/informativ/persuasiv)
2. Identifică o funcţie a mass-mediei pe care o întâlnim în textul dat şi numeşte cel puţin
două surse care pot avea aceeaşi funcţie ( emisiuni TV/ziare/reviste/ posturi TV etc.)
3. Scrie două avantaje şi două dezavantaje ale utilizării surselor mass-media (TV,
calculator/laptop/tabletă etc).
FIȘA DE FEED-BACK

1. Care a fost elementul de noutate pe care l-ai aflat din această lecție?

2. Ce ți-a plăcut cel mai mult din această lecție?

3. Cum te-ai simțit la finalul lecției?

S-ar putea să vă placă și