Sunteți pe pagina 1din 6

Unitatea de învăţământ : Școala gimnazială nr 1, Castelu

Disciplina de studiu: Economie


Clasa : a VIII-a
Data: 12.10 2022
Profesor: Sion (Bădilă) Alexandra-Mădălina
DPPD nivel 1 postuniversitar
Seria 2,grupa 3,Stiințe Economice
Disciplina: Instruire Asistată de Calculator

Proiect de lecţie
Unitatea de învăţare: Consumatorul şi comportamentul său raţional

Tipul de lecţie: recapitulare

Competenţele specifice vizate:


Identificarea şi caracterizarea rolului de consumator pe care îl îndeplineşte orice persoană.
Interpretarea cererii ca expresie a trebuinţelor persoanei şi a resurselor ca mijloace de satisfacere a trebuinţelor.
Proiectarea unui comportament raţional al consumatorului, impus de tensiunea nevoi-resurse.

Obiective operaţionale:
La sfârşitul activităţii de instruire elevii vor fi capabili:
1. Să clasifice nevoile.Obiectivul este considerat atins dacă elevii vor reuşi sa recunoscă cel putin două clasificări din cele patru enumerate.
2. Să definească elasticitatea. Obiectivul este considerat atins dacă toţi elevii vor reuşi sa formuleze corect definiţia.
3. Să recunoască tipurile de elasticitate. Obiectivul va fi considerat atins dacă elevii vor recunoaşte cel puţin 3 din cele 5 enumerate.
4. Să definească costul de oportunitate şi utilitatea. Obiectivul este considerat atins dacă toţi elevii vor reuşi sa formuleze corect definiţiile.

1
Desfăşurarea lecţiei

Moda
Metode şi
Timp lităţi
Etapele (evenimentele, mijloace de
alocat Activitatea profesorului Activitatea elevilor de
momentele) lecţiei învăţământ
(min) evalu
utilizate
are
Se prezintă, notează absenţii, se asigură că elevii sunt
Se pregătesc pentru începerea
Moment organizatoric 2 pregătiţi pentru începerea lecţiei
activităţii
Anunţarea subiectului 2 Anunţă lectia de recapitulare şi prezintă obiectivele Notează Explicaţie
lecţiei şi a obiectivelor operaţionale.
operaţionale
Comunicarea noilor 35 Cum se pot clasifica nevoile umane? Explicaţia
conţinuturi: organizarea şi Dupǎ ipostaza în care se manifestǎ fiinţa umanǎ:
dirijarea învăţării (în Nevoi biologice: hranǎ, apǎ, aer, de odihnǎ, de reproducere, Elevii notează.
funcţie de situaţiile de de menţinere a temperatuii corpului constantǎ)
învăţare construite) Nevoi sociale (de asociere la un grup, de comunicare, de Conversaţia Obser
securitate, de a participa la viaţa socialǎ)
Răspund întrebărilor. euristică vare
Nevoi psihologice şi spirituale (de stimǎ şi respect, de
afirmare, de cunoaştere, de a fi instruit etc.)
siste
Dupǎ gradul lor de complexitate: matic
a) Nevoi elementare (de bazǎ, inferioare, biologice) ă
b) Nevoi complexe (elevate, superioare, în special
nevoi spirituale)
Dupǎ nivelul la care se manifestǎ:
a) Nevoi generale (se manifestǎ la nivelul întregii
umanitǎţi sau societǎţi)
b) Nevoi individuale (personale)
2
c ) Nevoi de grup (se manifestǎ
Dupǎ gradul lor de necesitate:
a) Nevoi de lux (blǎnuri, bijuterii etc.)
b) Nevoi vitale (de hranǎ, apǎ, aer, odihnǎ, de
comunicare, cunoaştere)
c) Nevoi de vicii (cafea, tutun, alcool, droguri etc.)

Ce este costul de oportunitate?


Valoarea sanselor sacrificate de un individ pentru a
intreprinde o acţiune.

Ce este utilitatea individuală?


Satisfactia pe care o produce fiecare cantitate consumată
dintr-un bun economic.

Ce este utilitatea marginală?


Satisfacţia pe care o produce ultima unitate consumată dintr-
un bun economic

Ce este cererea?
Cererea reprezintă cantitatea dintr-un bun sau serviciu pe
care consumatorii pot şi sunt dispuşi să o cumpere într-o
anumită perioadă de timp, la un anumit preţ

Ce este elasticitatea? Cum se măsoara ea?


Proprietatea cererii de a se modifica sub acţiunea factorilor
care o influenţează se numeşte elasticitate.

Care sunt cei mai importanţi factori?

De cate tipuri poate fi elasticitatea in fct de pret?

Obţinerea feed-back-ului 10 Rezolvare de probleme –fisă de lucru


şi realizarea de precizări,
completări etc. Obser
vare
siste
matic

3
ă

Evaluarea performanţei Pe tot Profesorul adresează întrebări. Răspund intrebărilor Conversatia


parcursul
lecţiei

Fixarea cunoştinţelor Pe tot


parcursul
lectiei

Stabilirea sarcinilor pentru 1 Tema pentru acasă. Notează sarcina de lucru.


activitatea independentă a
elevilor.

4
Fişǎ de lucru

1. La un preţ de 5 u.m./buc s-au vândut 7 buc din bunul A, iar când preţul a scǎzut la
4.u.m./buc., au fost vândute 10 bucǎţi din bunul A. În acest caz, coeficientul de elasticitate a
cererii în funcţie de preţ este:
a) mai mic decât 0,5
b) egal cu 1
c) mai mare decât 1
d) egal cu 0
2. Se dau urmǎtoarele date privind utilitǎţile totale a douǎ bunuri A şi B, în funcţie de cantitatea
achiziţionatǎ:

cantitatea (buc)

t
1 2 3 4 5 6
U

t
55 105 150 190 225 255
U A

t
40 78 112 136 152 162
U B

Stiind cǎ preţul bunului A este de 10 u.m., preţul bunul B este de 8 u.m., iar plafonul venitului
este de maxim 92 u.m., un consumator raţional va alege urmǎtorul program de achziţii:
a) 6 buc. din bunul A şi 5 buc. din bunul B
b) 5 buc. din bunul A şi 5 buc. din bunul B
c) 4 buc. din bunul A şi 5 buc. din bunul B
d) 6 buc. din bunul A şi 4 buc. din bunul B
3. În tabelul de mai jos Q este cantitatea consumatǎ, iar Umg este utilitatea marginalǎ:

Q 1 2 3 4 5 6 7

UmgA 60 55 50 45 40 35 30

UmgB 56 49 42 35 28 21 14

În condiţiile în care preţul bunului A este 5 u.m., iar preţul bunul B este 7 u.m., programul de
achiziţii al unui consumator rational dispune de un venit de 46 u.m. este
a) 5 A şi 3 B
b) 3 A şi 5 B
c) 6 A şi 2 B

5
d) 4 A şi 4 B
4. Preţul bunul X este de 4000 u.m. La acest nivel al preţului , cerea sǎptǎmânalǎ este de 200
bucǎţi. Dacǎ preţul creşte la 5000 u.m., iar coeficientul de elasticitate a cererii în funcţie de preţ
este 2, cererea pt bunul respectiv va fi de:
a) 1000 de bucǎţi
b) 100 de bucǎţi
c) 10 bucǎţi
d) 5 bucǎţi
5. Cererea sǎptǎmânalǎ pentru bunul x este de 2000 de bucǎţi, la un venit al consumatorului de
4000 u.m. Dacǎ venitul creşte cu 2000 u.m., cererea creşte cu 100 unitǎţi. Calculaţi coeficientul
de elesticitate în funcţie de venit
6.Cererea pentru calculatoare a fost la momentul to de 1 milion de bucăţi, la un pret de 1600 lei.
La momentul t1, datorită îmbunătătirii performanţei, pretul creste la 2000 lei, cererea reducandu-
se la 850.000 bucăţi. Calculati coeficientul de elasticitate a cererii de calculatoare în funcţie de
pretul acestuia. Aratati tipul cererii.

S-ar putea să vă placă și