Sunteți pe pagina 1din 9

MINISTERUL EDUCAȚIEI ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

COLEGIUL NAȚIONAL DE COMERȚ AL ASEM


CATEDRA ”DISCIPLINE REALE”

Aprob: Aprob: Aprob:


Șef catedră „Discipline reale” Metodist Director pentru instruire și educație
________________ Botnaraș Nina ________________ Ceban Rodica ____________________ Rotaru Irina
_______________________2023 _______________________2023 __________________________2023

Proiect didactic al lecției publice

Disciplina Biologie
Data: 24.04.2024
Grupa: Clasa X-a
Tipul lecției: Mixtă
Subiectul: Filumul Angiospermelor sau plantele cu flori (Antophita sau magnoliophita).
Timpul: 45 minute
Cadrul didactic Panfili Ghenadie

Chișinău, 2024
Competența specifică: Utilizarea limbajului științific biologic în diverse contexte de comunicare referitor la structuri, procese, fenomene, legi,
concepte.

Unități de competență:

UC 1 Definirea termenilor: taxonomie, sistematică, nomenclatură binară, taxoni, specie, gen, familie, ordin, clasă, încrengătură, regn, domeniu.
UC 2 Însușirea criteriilor de clasificare a lumii vii, unitățile structurale, funcţionale şi genetice ale organismelor, ierarhia unităţilor sistematice ale
lumii vii.
UC 3 Caracterizarea particularităţilor structurale şi fiziologice ale virusurilor, în vederea delimitării conceptului de virus.
UC 4 Identificarea rolului virușilor în dezvoltarea patologiilor organismelor vii și importanța lor în medicină.
UC 5 Planificarea acțiunilor de menținere a stării sănătății și de prevenire a unor maladiilor virale cu potențial de răspândire rapid și provocare a
epidemiilor și pandemiilor.

Strategii didactice:

a) Metode de predare/învățare:
Conversația, explicaţia, dialogul, lucrul cu manualul, exercițiul, expunerea, învățarea prin descoperire, observația, conversația explicativă,
problematizarea, desenul la tablă, diagrama cauză-efect-soluții.
b) Metode de evaluare:
Problematizarea, chestionarea orală, discuția, exercițiul.
c) Materiale/mijloace didactice:
Manual, prezentarea Power Point, calculator, ecran de proiectare.
d) Forma de organizare:
Frontal, individual.

Bibliografie:

 Manual la Biologie clasa a X-a, Ion UNGUREANU, Ana POSTOLACHE-CĂLUGĂREANU, Ion MELIAN;
 Biologia în scheme și tabele. Suport pentru elevii de liceu și colegii. Ludmila CERGUȚA, Tudor COZARI, Aliona BÎCU;
 Biologia teste, clasele a X-XII-a.
Demersul didactic

Etapele lecției Unități de Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Timpul


competență didactice alocat
utilizate
1. 2. 3. 4. 5. 6.
I. Evocarea
Organizarea Salută elevii, stabilește climatul necesar Pregătesc cele necesare pentru 2 min
clasei pentru desfășurarea lecției. Face apelul. lecție

Ce a-ți avut de pregătit pentru astăzi?


Elevii răspund care a fost tema ce 10 min
trebuia de însușit și se pregătesc de
răspuns.

Captarea Se propune elevilor să disocieze noțiunea Elevii disociază cuvintele propuse, Disocierea 5 min
atenției ,, ORGANISME VII “. iar din termenii numiți, formulează cuvintelor
Pentru fiecare literă a acestor cuvinte se va definiția cuvântului inițial.
atribui câte un termen caracteristic noțiunii
disociate, iar apoi vor fi folosiți pentru O Organizare
definirea noțiunii. R Reproducere
G Grup
A Adaptare
N Nucleu
I Importante
S Sisteme
M Metabolism
E Excitabilitate
V Viață
I Individuale
I Intern
Reprezintă sisteme complexe cu o
organizare internă individuală, cu
sau fără nucleu, care posedă un
grup de însușiri importante pentru
menținerea vieții precum:
reproducerea, adaptarea,
excitabilitatea și metabolismul.

II. Realizarea sensului


Enunțarea Pentru a identifica ideea principală a temei Elevii explică lanțul logic și Expunerea 5 min
temei și se propune elevilor să analizeze și să explice identifică termenul potrivit pentru
stabilirea ideii lanțul logic,apoi să stabilească un termen completarea lanțului logic.
ancoră care ar putea completa acest lanț.

Celule - țesuturi - organe - sisteme de


organe - organism ...
Celule - țesuturi - organe -
Se anunță subiectul lecţiei „Principiile de sisteme de organe - organism -
clasificare a lumii vii. Virusurile - forme grup de organisme
acelulare de viață.”
Elevii notează tema nouă în caiete.
Sistematizarea Partajarea la ecran a prezentării Power Elevul ascultă și își notează în Power Point 20 min
și consolidarea Point. caiete noțiunile cheie și rezolvă Conversația
cunoștințelor sarcinile propuse. Explicaţia

În baza criteriilor de determinare a poziției Harta 10 min


sisematice a animalelor, realizați o hartă conceptuală
conceptuală în care veți reprezenta Lucrul cu
caracteristicile pisicii sălbatice și principalii manualul
taxoni în care care se încadrează aceasta.
Analizați informația din tabel și stabiliți Elevii stabilesc criteriile de Lucrul individual 5 min
criteriile de comparare a celor cinci regnuri. comparare: Exercițiul

REGNURI CARACTERISTICI 1. Tipul celulei


– eucariotă
– procariote unicelulare – procariotă
mobile și imobile 2. Tipul organizării celulare
Regnul
– heterotrofe și autotrofe – organisme unicelulare
Monera
– se reproduc asexuat – organisme pluricelulare
– organisme coloniale
– eucariote unicelulare, 3. Nutriția
coloniale – autotrofă
– absorb, ingerã sau – heterotrofă
Regnul produc hrana prin 4. Mobilitatea
Protista autofotosintezã – mobile
– se reproduc asexuat și – imobile
sexuat 5. Reproducerea
– asexuată
– eucariote unicelulare, – sexuată
sinciþiale și pluricelulare
Regnul – absorb hrana
Fungi – se reproduc asexuat
și sexuat

– eucariote pluricelulare
imobile
Regnul – fotoautotrofe
Plante – se reproduc asexuat
și sexuat

– eucariote pluricelulare
mobile
Regnul – heterotrofe
Animal – se reproduc asexuat
și sexuat
În baza informației expuse argumentați de
ce virusurile nu sunt încadrate în nici-un
regn.

Virusuril sunt particule lipsite de Problematizarea 3 min


organizare celulară. Pentru ele nu
sunt caracteristice majoritatea
însuşirilor materiei vii: de exemplu,
nu conţin structuri şi enzime
necesare pentru realizarea
metabolismului plastic şi energetic,
nu au capacitatea de a se
autoreproduce. Multiplicarea
virusurilor are loc doar în celula
gazdă şi conduce, de regulă, la
dezintegrarea acesteia. De aceea,
virusurile sunt considerate
Studiați informația din anexă privind convenţional entităţi vii, fiind
infecțiile virale, identificați și caracterizați numite de savanţi forme acelulare
particularitățile infecției HIV folosind de viață care nu se încadrează în
diagrama cauză - efect - soluții. sistemul de clasificare a celor 5
regnuri.
Anexa 1 ,,Caracteristicile infecțiilor virale.
Infecția cu Virusul Imunodeficienței Diagrama cauză - 10 min
Umane“ efect -soluții
III. Reflecția
Asigurarea Analizați imaginea prezentată. Ea reprezintă 1.Caracterul comun protistelor, Exercițiul 8 min
feed-backului arborele filogenetic al organismelor vii. fungilor, plantelor și animalelor este Problematizarea
prezența celulelor eucariote în Conversația
structura lor.
2.Celulele eucariote și cele
procariote se aseamănă între ele
prin:
– prezența membranei celulare
– compoziția chimică asemănătoare
– reproducerea prin diviziune
3.Organismele vii care trăiesc în
prezent pe Terra nu pot fi studiate
individual deoarece marea lor
diversitate face imposibilă
acumularea de date referitoare la
particularitățile morfo-fiziologice a
acestora. Însă, existenta unor
trăsături comune, permite gruparea
Sarcini de lucru: organismelor de același tip într-o
1. Care este caracterul comun protistelor, singură categorie, și astfel,
fungilor, plantelor și animalelor? familiarizându-ne cu aceste trăsături
2.Enumerați trei caracteristici comune între vom putea recunoaște poziția unei
celulele eucariote și cele procariote. viețuitoare în lumea vie. Cunoscând
3.Formulați o concluzie privind necesitatea toate acestea vom putea înțelege
clasificării organismelor vii. fenomenele evolutive din natură.

IV. Extinderea
Notarea Profesorul apreciază și argumentează reușita Discuția 3 min
elevilor și elevilor la lecție.
comentarea
notelor
Anunțarea Realizarea unui reportaj cu tema: Elevii notează tema pentru acasă. Explicația 1 min
temei pentru „Epuizarea glandei tiroide - cauza ascunsă a
acasă multor boli” Discuția
Exercițiul 2, 5 pagina 57.

S-ar putea să vă placă și