Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Biologie
Clasa: a VIII-a.
Profesor: Șișcanu Svetlana
Data: 24.02.2020
Timpul de desfăşurare: 45 min.
Tipul lecţiei: Mixtă.
Subiectul lecţiei: Încrengătura Moluşte (Mollusca).
Obiective: Elevul va fi capabil:
– indice structura corpului;
– se caracterizeze funcţiiel de nutriţie şi de relaţie;
– se descrie clasele de moluşte;
Surse auxiliare: manuale şcolare, planşe.
Forme de lucru: individuală, în perechi, frontală.
Tehnologii didactice: tabel reper, metoda explozie stelară, metoda algoritmizăr

1
Desfăşurarea activităţi

Conţinutul lecţiei

Discriptori
Dozarea
Strategii
Etapele lecţiei Evaluarea
didactice
Activitatea profesorului Activitatea elevului

Momentul 2’ Profesorul pregăteşte materialele Pregătesc rechizitele pentru lecţie


organizatoric pentru predare
Reactualizarea 8’ Test fulger de evaluare Elevii îndeplinesc testul Eevaluarea
cunoştinţelor (Anexa nr. 1) abilităţilor prin
testare

Captarea atenţiei 2’ Propun elevilor să răspundă la Un elev răspunde: melcul Metoda Creativitatea
următoare întrebare: „cine îşi Răspunsul elvului: Moluştele deducerii elevilor
poartă mereu căsuţa în
spinarea?”
Rog elevii să numească tema
nouă.
Enunţarea 1’ Subiectul lecţiei de astăzi este: Elevii notează subiectul în caiet.
subiectului şi a „Încrengătura Moluşte
obiectivelor (Mollusca).”
operaţionale Obiectivele lecţiei sunt:
– indice structura corpului;
– se caracterizeze funcțiile de
nutriţie şi de relaţie;
– se descrie clasele de moluşte;
Realizarea sensului 20 min.

2
Fixarea Elevii realizează însărcinarea: Metoda Abilitatea
cunoştinţelor noi Fişa nr. 1: Indicaţi structura Câte regiune are corpului moluștelor? Explozie elevilor de a
corpului moluştelor prin metoda - Corpul moluştelor este alcătuit din 3 regiuni: stelară. formula
Explozie stelară. cap, trunchi şi picior. întrebări pe
Care este funcţia mantalei? baza textului.
Cum? -Mantaua este o membrană care protejează
molusca, secretă cochilia şi are rol de organ
Câte? respirator.
Ce? Ce este cohilia?
- Cochilia este o formaţiune dură, calcaroasă
care protejează corpului şi conferă formă.
Cum este diversificat piciorul la moluşte?
Unde? Care? - La melc piciorul este întreg, iar la cefalopode
în formă de tentacule.

Elevii alcătuiesc algoritmul. Metoda Aptitudinea


Fişa 2: Alcătuiţi şi caracterizaţi 1. Ce fel de sistem nervos posedă moluştele. algoritmizării elevilor de a
sistemele ce apraţin funcţiei de R.: Moluştele posedă sistem nervos de tip evidenţia din
relaţie a moluştelor. ganglionar: principalii
2. Enumeraţi organele de simţ a moluştelor. termeni de
R.: Tentacule (smţ. Olfactiv, gustativ) ochii. caracterizare
3. Cum are loc locomoţia moluştelor.
R.: Gasteropodele şi bivalvele se mişc cu
ajutorul piciorului, cefalopodele – tentaculelor.
D1 Elevii construiesc schema: Metoda Abilitatea
Fişa 3: Realizaţi schema grafică elevilor de a
„Funcţia de nutriţie” identifica
termenii-cheie

3
în textul propus
S.
digestiv

S. S.
Funcţia
Excreto Respira
nutriţie
r tor

S.
Circulat
or

: Descrieţi clasele de moluşte Elevii realizează tabelul:


Anexa 1
Asigurarea feed- 5’ Feed-back-ul este realizat prin Elevii prind mingea răspund la întrebare, Abilitatea de a
back-ului metoda R.A.I. formulează propria întrebare şi arunc mingea formula
Răspunde unui coleg. Colegul răspunde şi activitatea întrebări la
Aruncă continuă. tema nouă şi a
Interoghează răspunde
Tema pentru 2’ De studiat tema.2 cerc. Elevii notează tema pentru acasă în caiete.
acasă
Notarea 1’ Elevii ce au răspuns tema pentru
acasă notaţi corespunzător

4
Schema lecţiei

Moluştele

Gasteropode Bivalve Cefalopode


Reprezentanţi Mecul de livadă, limnea, Scoica de lac, midia, stridia, Caracatiţa şi sepia
limaxul. scoica de perle
Mediul de viaţă - Terestru-melcul de -bălţi şi râuri-scoica de lac -mări şi oceane cu
livadă şi limax -mări şi oceane-midia, salinitate mare
-bălţi şi lacuri –limnea stridia şi scoica de perle

Alcătuirea corpului - cap - capul lipseşte - cap


- cochilie calcaroasă - cochilie calcaroasă cu 2 - 8-10 tentacule
- picior musculos valve - cochia este foarte slab
- picior musculos dezvoltată
Organe nou - organe de simţ, - sisteme circulator . organe de simţ,
apărute sistemul circulator, plămăni, creier
hepatopancreasul
Impotanţa -alimentaţie - alimentaţie - alimentaţie
- gazdă pentru viermele - produc perle - cerneala este folosită
de gălbează la obţinerea unor
- produc pagube medicamente sau în
culturilor de plante pictură

5
ANEXA NR. 1

1. Corpului viermilor inelaţi este segmentat în inele numite metamere. – A


2. Cheţii servesc la deplasarea viermilor pe suprafaţa solului. – F
3. Sistemul nervos la viermi este de tip difuz. – F
4. Ochii la viermii inelați lipsesc, însă în piele sunt localizate celule fotoreceptoare. – A
5. Sistemul circulator este de tip închis, format din două vase sangvine longitudinale prinicpale. – A
6. vasele sangvine care pun în mişcare sângele se află în partea posterioară a corpului. – F
7. Respiraţia are loc prin piele. – A
8. Viermii inelaţi sunt animale hermafrodite. – A
9. Lichidul celomic al râmei constituie hidroscheletul. – A

S-ar putea să vă placă și