Sunteți pe pagina 1din 7

1

Proiect didactic
Unitatea de învăţământ: ȘCOALA GIMNAZIALĂ IPOTEȘTI, Suceava
Profesor: Mirăuți Simona
Aria curriculară: Matematică și științele naturii
Disciplina: Biologie
Data: 09.III.2017
Clasa: a VIII-a
Unitatea de învăţare: Echilibre și dezechilibre în ecosisteme
Subiectul lecţiei: Ecosisteme antropizate
Resurse de timp: 50 minute
Tipul lecţiei: mixtă
Competenţe specifice:
1.3. Compararea unor tipuri de ecosisteme naturale şi antropizate
2.1. Utilizarea de mijloace şi metode adecvate investigării ecosistemelor
3.2. Elaborarea şi aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare şi rezolvare a unor situaţii problemă.
4.1. Formarea deprinderilor de documentare şi comunicare.
5.1.Demonstrarea unui mod de gândire ecologic în luarea unor decizii.
Obiective operaționale:
O1: definirea noţiunii de ecosistem antropizat;
O2: identificarea tipurilor de ecosisteme antropizate;
O3: descrie elemente caracteristice ecosistemelor antropizate
O4: compararea ecosistemelor naturale cu cele antropizate;
O5: argumentarea importanţei ecosistemelor antropizate.

1
2

Demersul didactic
Resurse procedurale: ▪ Conversația euristică
▪ Explicatia
▪ Demonstrația
▪ Observația
▪ Lectura
▪ Descrierea
▪ Invățarea prin descoperire
▪ Explozia stelară
Resurse materiale: ▪ Manual
▪ Laptop
▪ Fișe de activitate
▪ Marker
▪ Videoproiector
▪ Prezentare Power-Point
Forme de organizare a activităţii: ▪Pe grupe
▪Individual
▪Frontal
Modalități de evaluare: formativă orală și scrisă, observarea sistematică, aprecierea verbală.
Bibliografie:
- Aurora Mihail, Gheorghe Mohan- Biologie.Manual de clasa a VIII-a, editura All Educational, București, 2000
- L.Popovici, C.Moruzi, I.Toma- Atlas botanic, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2003
- Aurel Ardelean, Gheorghe Mohan- Atlas botanic, Editura ALL,2010
- Gheorghe Mohan- Atlasul plantelor medicinale din România, Editura Corint,
- Constantin Bogăescu, Alexandru Dabija, Emil Sanielevici-Atlas zoologic, Editurab Didactică și Pedagogică, București, 2003
- Zoe Partin- Atlas zoologic școlar, Editura Corint, București, 2007

2
3

- Ciurchea Maria,Ciolac-Russu Anca,Iordache Ion-Metodica predarii stiintelor biologice,EDP,1982-Ghid metodologic de


aplicare a programei de biologie, CNC
- Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae- Lectia-forma de baza a organizarii procesului de predare invatare la disciplina
Biologie, Editura Arves, 2007.
- Viorel Lazar,Daniela Caprarin- Metode didactice utilizate in predarea biologie,Editura Arves,2008
- Ion Iordache si Ulpia Maria-Leu- Metodica predării biologiei, Editura Universităţii ”Al. I. Cuza” Iaşi, 2001
- Programa de biologie pentru gimnaziu, clasa a VIII-a, aprobată cu ordinul MedCT
-Internet

3
4

DESFĂȘURAREA LECŢIEI

Nr. Etapele lecţiei Comp ACTIVITATE DESFĂŞURATĂ STRATEGIA DIDACTICĂ


crt. etenţe Activitatea profesorului Activitatea Resurse Resurse Resurse Metode de
deriv elevilor procedurale materiale temporale evaluare
ate
1. Organizarea Pregateste materialul didactic; Își pregătesc 3’
clasei Noteaza in catalog elevii absenti; cărțile și
Verifica daca sunt conditii optime caietele;
pentru desfasurarea orei;
2. 2.Reactualizar Imparte colectivul de elevi în 4 Elevii, pe baza Conversația Fișă de 17’ Scris
ea grupe. cunoştinţelor Euristica activitate Oral
cunoştinţelor Oferă fiecarei grupe fișe de însuşite pe Explozia nr.1
anterioare activitate. Stabilește ca: parcursul orei stelară Videoproie
Grupa I- Introducerea de noi anterioare ctor
specii in ecosisteme-Capra răspund la
domestică. întrebările
Grupa II- Introducerea de noi formulate în
specii in ecosisteme- Iepurele de fișa de lucru.
vizuină
Grupa III- Introducerea de noi
specii in ecosisteme- Șarpele
veninos jarka
Grupa IV- Introducerea de noi
specii in ecosisteme- Cactusul
Grupa V- Introducerea de noi

4
5

specii in ecosisteme-Zambila de
apă
Dupa ce elevii își exercită rolurile,
profesorul solicită elevii să prezinte
sarcina ce a avut-o de îndeplinit.

3. Captarea Solicita elevii să analizeze două -identifică tipul Conversatia Videoproie 2’


atenției imagini și să precizeze diferența de ecosIstem euristică ctor
dintre ele. despre care se
va discuta.
4. Anuntarea Anunţa titlul lecţiei “Ecosisteme -ascultă, Conversatia 1’
temei și a antropizate,, și îl scrie pe tablă ; noteaza euristica
competențelor Comunică clar competențele lecţiei;

5
6

5. Dirijarea O1 Solicită elevii să definească -definesc cu Observatia Fișe de Formativă


învățării noțiunea de ecosistem antropizat ajutorul Explicatia activitate oral și scris
profesorului Conversația nr.2,
noțiunea de Problematizar Prezentare
ecosistem ea Power-
antropizat Descrierea Point
Oferă fiecarei elev fișă de activitate -observă Invățarea prin
O2 Solicită elevii să identifice imagini cu descoperire
ecosistemele antropizate după diferite Demonstrația
O3 imagini ecosisteme Lectura
Explică noțiunea de agroecosistem. -identifică
O4 Specifică importanța ecosistemele
agroecosistemelor antropizate
Solicită elevii să investigheze după imagini
tipurile de agroecosisteme şi aşezări -compară 25’
umane; ecosistemele
naturale cu
cele
antropizate
-identifică şi
investighează
ecosisteme
antropizate din
Pe tablă cu ajutoriul elevilor fişa de lucru şi
realizează schema lecţiei, prin prezentarea
întrebări adresate frontal de către Power-Point
profesor elevilor.

6
7

6. Asigurarea Prin chestionare orală pe tot Completeaza Conversația Fișe de Formativă


feed– back- parcursul lecției și pe baza fișelor de fișele de Explicația activitate Orală si
ului activitate. activitate scrisă prin
Răspund fișele de
activitate

7. Tema pentru Poezia „Rapsodii de toamnă” de Realizează Conversația Fișă de 1'


acasa G.Topârceanu comentariul activitate
ecologic
8. Evaluare Face aprecieri verbale asupra Conversația 1´ Aprecierea
prestaţiei elevilor. verbală
Se apreciază cu note participarea
elevilor la lecţie

S-ar putea să vă placă și