Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Holbea Adriana

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Tehnic „Ion Mincu” Focşani

DATA: 30 aprilie 2015

CLASA: a XII- a G

OBIECTUL: Supravegherea şi controlul calităţii apelor naturale (Modulul 2)

CAPITOLUL: Determinarea indicatorilor regimului de mineralizare

LECŢIA: Determinarea clorurilor din apă

TIPUL LECŢIEI: Comunicare/însuşire de noi cunoştinţe

SCOPUL LECŢIEI: Formarea deprinderilor de a mânui corect instrumentele şi aparatura de


laborator

COMPETENŢE SPECIFICE:
C1 - Sǎ scrie corect ecuaţiile reacţiilor chimice care au loc
C2 - Sǎ urmǎreascǎ atent desfǎşurarea experienţelor pentru o notare corectǎ a observaţiilor
C3 - Sǎ noteze corect observaţiile şi concluziile experimentelor efectuate
C4 - Sǎ realizeze experimental determinarile

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: Experimentul de laborator, explicaţia, algoritmizarea.

Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, fişe de documentare, ustensile de laborator, reactivii necesari,
calculatorul, videoproiectorul.

Forme de organizare: frontal, pe grupe

BIBLIOGRAFIE:
1. Croitoru V., Cismaş R., - Chimie analitică, Editura didactică şi pedagogică, Bucureşti,1982

2. Fătu S.,- Didactica predării chimiei, Editura Corint, Bucureşti ,2008

3. Cucoş, C., - Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, ediţia a III-a
Editura Polirom, Bucureşti 2009

4. Auxiliar curricular - Protecţia mediului-Tehnician ecolog şi protecţia calităţii mediului,


Nivelul 3, 2006
Nr.c Competenţe Succesiunea activităţilor de predare-învăţare Metode şi procedee didactice Mijloace
rt. specifice didactice Timp Evaluare

Profesor Elev

Organizarea clasei: Conversaţia 2min


1 -notează absenţii
-asigură cele necesare lecţiei
Actualizarea cunoştinţelor
dobândite anterior:
(completarea aritmogrifului) Răspund la Conversaţia Planşe, 5min Formativă
2 -Care este titrantul folosit in întrebări din videoproiector, orală
determinarea duritatii ? lecţia studiată calculator
-Care sunt sarurile care determina anterior,
duritatea totală? completând un
-Care este indicatorul utilizat pentru aritmogrif
duritatea totală?

3 Captarea atenţiei şi notarea titlului Conversaţia 1min


lecţiei noi
C1,C2,C3 Transmiterea de noi cunoştinţe:
Cuvântul cheie din aritmogrif (A-B)
este cloruri, indicator chimic al Notează pe fişe Fişe de lucru
apelor, pe care îl vom studia astăzi Urmăresc Calculator
4 Prezintǎ scopul activitǎţii practice ce imaginile Conversaţia Videoproiector 37min Formativă
se va desfǎşura proiectate Observaţia Ustensile de orală
Distribuie elevilor fişe de activitate Efectuează Algoritmizarea laborator
experimentalǎ experimentul Reactivi
Prezintă principiul metodei, Completează
materialele şi ustensilele, modul de fişele de lucru
lucru, obţinerea şi interpretarea
rezultatelor
Prezintă fişa de lucru cu ajutorul
videoproiectorului
Precizează principiul metodei, Completează
C4 reactiile care stau la baza fişele de lucru
determinarii, modul de lucru Fac curat la
Realizează experimentul masa de lucru

Formulează împreună cu elevii


concluzii privind valorile
indicatorului analizat

Asigurarea retenţiei şi a Consultă fişele


transferului: de lucru şi Conversaţia 5min Formativă
5 -Ce reprezintă prezența clorurilor în răspund la Explicaţia orală
apă? întrebări
-Care este CMA pentru cloruri? Noteaza tema
Tema: completarea fisei cu NSSM
specifice determinarii
Schema lecţiei

Determinarea clorurilor din apa

I.Generalităţi
Clorurile din apă provin din sol sau în urma unei poluări de origine animală sau umană.
Concentraţia clorurilor din apă variază în timp.

II.Scopul lucrării
Determinarea clorurilor dintr-o probă de apă prin metoda Mohr

III.Principiul metodei
Ionul Cl- prezent în apă se determină prin metode volumetrice bazate pe reacţii de precipitare. Ionul
Cl- reacţionează cu AgNO3 în mediu neutru pentru a forma clorura de argint insolubilă. Ca indicator
este folosită soluţia de cromat de potasiu. Apariţia culorii cărămizii a cromatului de argint va indica
punctul final al titrării.

Cl- + AgNO3 → AgCl↓ + NO3-


K2CrO4 + AgNO3 → Ag2CrO4 ↓ + 2KNO3

IV.Reactivi şi ustensile:
- soluţie AgNO3 0,1 N
- soluţie K2CrO4 10%
- soluţie NaOH 0,1 N sau soluţie H2SO4 0,1 N
- indicator acido-bazic
- biuretă, pahare Erlenmeyer, pahare Berzelius, cilindru gradat

V.Mod de lucru:
- se iau 100 ml apă de analizat într-un pahar Erlenmeyer, se neutralizează în prezenţă de indicator
acido-bazic cu acid sulfuric sau cu hidroxid de sodiu
- se ia din nou aceeaşi cantitate de apă şi se introduce de la început cantitatea exactă de NaOH sau
H2SO4 pentru neutralizarea probei
- se adaugă câteva picături de soluţie cromat de potasiu
- se titrează cu soluţie AgNO3 până la virajul culorii de la galben la roşu - cărămiziu

VI. Obținerea și interpretarea rezultatelor


Vr AgNO3  FAgNO3.  c AgNO3  ACl
mg Cl- / dm3 apă =  1000
Vp
Unde: V r AgNO3 - volumul de soluţie AgNO3 utilizat la titrare, ml
F AgNO3 – factorul de corectie AgNO3
CAgNO3 - concentraţia soluţiei de AgNO3
ACl - masa atomică a clorului
Vp - volumul probei de apă, ml
Colegiul Tehnic „Ion Mincu” Focşani
Profesor:Holbea Adriana
Disciplina:
Clasa: a XII-a G

Nume şi prenume elev :………………….........................

FIŞĂ DE LUCRU

Tema lucrării: Determinarea clorurilor din apă

Sarcini de lucru:

1. Alege ustensilele şi materialele necesare experimentului:


2. Alege substanţele necesare determinării
3. Pregăteşte probele necesare experimentului şi realizează determinarea
4. În funcţie de rezultatele şi fenomenele observate, trage concluzii şi completează în tabel
5. Comparaţi rezultatele obţinute cu valorile din standardele de calitate pentru apa potabilă
CMA Cl- : 250 mg/L
6. Întocmeşte referatul lucrării (principiul metodei, obţinerea şi interpretarea rezultatelor)
7. Enunţă normele de protecţie a muncii specifice acestei determinări ( N.S.S.M.)

CMA
Conţinutul de Cl-
Nr. crt. Provenienţa probei de apă din standardele de
(mg/dm3 apă)
calitate

3
Determinarea clorurilor din apă

Completaţi aritmogriful:
A
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.

8. B

1.Titrantul folosit în determinarea durității.


2. Sărurile sale solubile determină duritatea totală.
3. Pentru a asigura condițiile de pH, se adaugă soluție……………….
4.Alături de bicarbonați, determină duritatea apelor.
5.Indicator utilizat în determinarea continutului de calciului din ape.
6. Indicator utilizat în determinarea duritatii.
7. Volum citit inainte de titrare.
Determinarea clorurilor din apă

Soluționarea aritmogrifului:

A
1. C O M P E X O N
2. C A L C I U
3. T A M P O N
4. C A R B O N A T I
5. M U R E X I D
6. E R I O C R O M
7.
I N I T I A L
8. B

1.Titrantul folosit în determinarea durității.


2. Sărurile sale solubile determină duritatea totală.
3. Pentru a asigura condițiile de pH, se adaugă soluție……………….
4.Alături de bicarbonați, determină duritatea apelor.
5.Indicator utilizat în determinarea continutului de calciului din ape.
6. Indicator utilizat în determinarea duritatii.
7. Volum citit inainte de titrare.

S-ar putea să vă placă și