Sunteți pe pagina 1din 5

COLEGIUL AGRICOL „DR.

CONSTANTIN ANGELESCU” BUZAU


STR. CRIZANTEMELOR, Nr. 17; Tel./ Fax 0238/717 519
colegiulagricol@yahoo.com; www.angelescu.ro

PROIECT DE LECŢIE
Profesor: SERBAN CAMELIA
Disciplina: INSTRUMENTE DE LABORATOR ŞI TEHNICI DE MASURARE

Tema lecţiei: MĂSURAREA DENSITĂŢII SOLIDELOR SI LICHIDELOR

Clasa: a X-a B, RESURSE NATURALE şi PROTECŢIA


MEDIULUI.
Subiectul lectiei: MĂSURAREA DENSITĂŢII SOLIDELOR SI
LICHIDELOR
Tipul lecţiei: Învăţare – predare – evaluare.
Durata lecţiei: 50min.
Scopul lecţiei: Să măsoare densitatea solidelor si lichidelor
Competeţa specifică ( individuală):
Măsurarea densităţii pentru caracterizarea materialelor lichide şi solide.
Obiective operaţionale :
O1: Să definească densitatea;
O2: Să indice unităţi de măsură;
O3: Să enumere metode de măsurare a densităţii ;
O4: Să descrie metodele de masurare;
O5: Să indice principiul care stă la baza determinării densităţii ;
O6: Să utilizeze corect ustensilele de laborator;
O7: Să enumere etapele determinării densităţii;
O8: Să interpreteze rezultatele determinate.
Analiza resurselor didactice
a) Metode şi procese didactice:
 Conversaţia euristică;
 Observaţia dirijată;
 Expunerea;
 Demonstraţia;
 Experiment.
b) Mijloace de învăţământ:
 Fişă de lucru;
 Substanţe , ustensile, probe.
c) Tehnici de evaluare: Forme de organizare: frontal, pe
 Observarea sistematică; grupe, individual
 Evaluarea pe baza fişelor de lucru.
Structura organizatorică a lecţiei.
1. Moment organizatoric;
2. Captare atenţiei;
3. Reactualizarea şi sistematizarea cunoştinţelor dobândite în lecţiile
anterioare;
4. Enunţarea subiectului lecţiei;
5. Expunerea noilor cunoştinţe;
6. Fixarea noilor cunoştinţe(cu ajutorul lucrărilor practice);
7. Feed-back-ul lecţiei (discutarea fişelor de lucru);
8. Notarea elevilor;
9. Aprecierea randamentului şcolar.
BIBLIOGRAFIE Daniela Stănescu, Ana Rus, Ruxandra Lixandru
‘’Instrumente şi Tehnici de laborator’’ clasa a- X-a, Editura CREPUSCUL;
Timp Strategii de învăţare
Strategia de
Scopul predării aloca Resurse
predare A V K
t
Notarea absenţelor;
1. Moment organizatoric.
Organizarea clasei. 1’

Conversaţia euristică Răspund la întrebări;


2. Captarea atenţiei. 3’ Comentează.
Eprubetă – 2 straturi

Prezintă pe scurt conţinutul - Ascultă expunerea


lecţiei anterioare – profesorului; - Identifică
- Enumeră etapele
3. Reactualizarea şi expunere; - Ascultă întrebările picnometrul;
determinării Ustensile şi reactivi
sistematizarea Prin conversaţie euristică 10’ profesorului; - Scriu relaţia de
densităţii cu chimici.
cunoştinţelor. sunt prezentate obiectivele - Răspund folosind determinare a
picnometrul.
lecţiei anterioare(măsurarea propriile cuvinte; densităţii.
densităţii lichidelor). - Descriu picnometrul.
4. Enunţarea subiectului Expunerea subiectului şi
lecţiei. scopul lecţiei. 4’ Receptează mesajul profesorului şi notează în caiet

- Notează în caiet; - Notează în caiet;


Expunerea; - Ascultă explicaţiile
- Subliniază , - Ajută la efectuarea
5. Expunerea noilor Explicaţia; profesorului;
cunoştinţe. Experimental; 15’ - Discută noile idei;
încercuiesc cuvinte experimentului;
cheie, relaţii - Împart fişele de
Demonstraţia. - Citesc cu voce tare.
matematice. lucru.
- Discuţii între elevi
Fişe de lucru;
despre determinarea
- Completează Aparatură;
6. Asigurarea feed-back- densităţii solidelor ; - Rezolvă cerinţele
ului.
Observaţia. 10’ - Completează fişei de lucru.
cerinţele din fişa de Substanţe;
lucru. Ustensile;
cerinţele fişei de
Suporturi metalice.
lucru.
Notare elevi după ce
efectuează analiza modului
7. Notarea elevilor.
de rezolvare a cerinţelor 5’ - Ascultă recomandările profesorului.
fişei de lucru.
Face recomandări;
Observaţii ( Aprecieri );
9. Aprecierea lecţiei.
Anunţarea titlului lecţiei 2’ - Ascultă recomandările şi observaţiile profesorului.
viitoare.
FIŞA de LUCRU
 Să se determine densitatea lichidului din vasul nr.1. prin metoda areometrică şi prin
metoda picnometrică. Să se noteze în tabelul comparativ datele obţinute. Se vor face 2
determinări.
 Materiale necesare: Cilindru gradat de 100 ml, lichid de analizat, densimetre,
picnometru, balanta analitica, corpuri solide.
 Mod de lucru pentru metoda areometrică:
a. se umple cilindrul gradat până la semnul de 100 ml;
b. se introduce încet, cu atenţie areometrul în lichid;
c. se citeşte densitatea indicată de gradaţie;
d. se notează rezultatul în tabelul din fişa de lucru
e. se efctuează a doua determinare cu alt densimetru.
 Mod de lucru pentru metoda picnometrică:
a. Se cântăreşte picnometrul gol;
b. Se cântăreşte picnometrul plin până la semn cu apă distilată;
c. Se cântăreşte picnomterul plin cu lichidul de analizat;
d. Se notează toate datele obţinute pe fişa de lucru;
e. Se aplică formula de calcul şi se notează rezultatele în tabel;
f. Se compară rezultatele obţinute şi se stabilesc concluziile finale;
g. Se comunică rezultatele de către expertul grupei întregii clase, după ce se
efectuează lucrarea demonstrativ, în faţa clasei; ceilalţi colegi vor urmări
corectitudinea determinării şi vor observa modul de lucru.
 Concomitent se poate efectua determinarea densităţii unui corp solid (lemn, BCA).
 Mod de lucru: Se măsoară laturile paralelipipedului, se notează datele obţinute în
formula de determinare a volumului, se efectuează calculul volumului, se cântăreşte
corpul respectiv, se aplică formula de calcul a densităţii.

Nr. determinare Metoda areometrică Metoda picnometrică Diferenţe


ρ 1 (g/cm3) ρ 2 (g/cm3)
1
2

S-ar putea să vă placă și