Sunteți pe pagina 1din 5

MODEL PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Data : 12.02.2013

Clasa : a-VII B

Aria curriculara: Matematică, științe și tehnologii

Profesor : Vătavu Adela

Obiectul: Biologie

Unitatea de învaţare: Funcțiile organismului uman, baza lor anatomică şi noţiuni elementare de igienă

Subiectul: Sistemul muscular

Tipul lecției: predare, însușire de noi cunoștințe

Scopul lectiei: dobândirea de către elevi a unor noţiuni legate de clasificarea muşchilor care intră în alcătuirea corpului uman

Competenţe specifice:

1.1 Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman

2.1 Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman.

4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare.

4.2 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare.

Obiective operaționale:

 să definească sistemul muscular şi locul pe care acesta îl ocupă în sistemul locomotor;

 să clasifice muşchii după structură şi funcţie;

 să descrie structura unui muşchi lung;

 să explice modul de inserare a muşchilor pe oase.

Demersul didactic:

a. Resurse procedurale: conversaţia, observația, explicația, “ȘTIU, VREAU SĂ ȘTIU, AM ÎNVĂȚAT”

b. Resurse materiale: fișe de lucru, scotch, imagini pe suport digital, duplex, marker, bilețele, ace cu gămălie,
fișă tip machetă

c. Forma de activitate: frontal, grupe

Metode de evaluare: formativă, orală

Locul desfășurării: sala de clasă


Bibliografie:

1. Mihaela Marcu Lapadat, Florica Macovei, Floarea Dobran – Biologie, Manual pentru clasa a VII a, Editura Teora,
București, 2006;

2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lecția, formă de bază a organizarii procesului de predare-învățare-evaluare la


disciplina biologie, Editura Arves, 2007;

3.Viorel Lazăr –Metode utilizate în predarea biologiei, Editura Arvens, 2009

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE EVALUARE


LECȚIEI PROFESORULUI ELEVILOR UTILIZATE/ AL
MATERIAL
DIDACTIC
UTILIZAT
Organizarea Pregătește materialul Îşi pregătesc cărţile şi Conversația 1m
clasei didactic. caietele.
Notează în catalog elevii
absenţi şi asigură
condiţiile optime pentru
desfăşurarea lecţiei.
Verificarea Adresează întrebări Răspund la întrebările Conversația Orală 6m
cunoștințelor elevilor din lecția profesorului
anterioare anterioară
 Clasificarea oaselor Oase lungi (femurul),
după formă scurte (falange) și late
 Alcătuirea unui os lung (stern).
 Oasele trunchiului Diafiză și epifize.
Coloana vertebrală
(descrierea vertebrelor pe
regiuni), sternul și coastele
 Compoziția chimică a (număr și mod de articulare
oaselor la stern).
Apă (20%), substanțe
 Clasificarea organice (oseina), substanțe
articulațiilor minerale (săruri de calciu și
fosfor).
Fixe (suturi), semimobile
(articulațiile vertebrelor),
mobile (articulația mâinii).
Captarea Solicită 4 elevi să vină la Fiecare elev dintre cei Observația 3m
atenției catedră și să aleagă un solicitați își alege un bilețel
bilețel. și execută comanda
solicitată.
Observă ce se întâmplă și
își exprimă părerea în
legătură cu tema ce
Prezintă elevilor un urmează a fi supusă
material video discuției.Urmăresc și își
exprimă punctul de vedere
în legătură cu materialul
prezentat.

Anunțarea -Anunţă şi scrie pe tablă -Notează în caiete titlul Explicația 2m


temei și a tema lecţiei şi prezintă lecţiei şi urmăresc Conversația
obiectivelor obiectivele lecţiei. obiectivele.
Dirijarea Realizează o clasificare a Sunt atenți și notează. Conversația 25
învățării mușchilor: euristică Orală
 după structură și funcții Explicația
(netezi, striați și de tip Învățarea prin
cardiac). descoperire
Caracterizează mușchii
striați și netezi. Manual, marker,
Prezintă rolurile duplex
mușchilor striați.
 după formă (scurți,
lungi, circulari)
Prezintă alcătuirea unui
mușchi lung, modul de
inserție al unui mușchi.
Solicită elevilor să se Se grupează conform
grupeze pe rânduri, instrucțiunilor și realizează
fiecare grupă, având de schema, conform
îndeplinit o sarcină, informațiilor din manual.
utilizând manualul Purtătorul de cuvânt va
(prima grupă să realizeze prezenta informațiile.
o schemă în care să
prezinte principalele
grupe de mușchi de la
nivelul capului și gâtului,
cea de a doua grupă să
realizeze o schemă a
principalelor grupe de
mușchi ai trunchiului, iar
cea de a treia grupă
mușchii membrelor).
Realizează o schemă în
care sunt redate
principalele grupe
musculare de la nivelul
organismului uman (pe
regiuni), în funcție de
informațiile prezentate
de purtătorul de cuvânt al
fiecărei grupe.

Fixarea Împarte clasa în aceleași Sunt atenți, aleg bilețelele Explicația Orală 10
cunoștințelor trei grupe, fiecare grupă corespunzătoare regiunii Conversația
primind câte o sarcină. respective și le montează pe
Solicită elevilor ca, din machetă. Bilețele, ace cu
bilețele pe care le au la gămălie, machetă
dispoziție, să le aleagă
doar pe acelea care
corespund grupelor
musculare din regiunea
solicitata, urmând ca,
acele bilețele să le
monteze pe schema
corpului uman.

Evaluarea Se realizează pe tot Răspund întrebărilor. Explicația Orală


parcursul orei. Conversația

Tema Anunță tema – “ Sunt -Sunt atenți și solicită Conversația 3m


sănătos – aleg mișcarea” lămuriri, acolo unde este
cazul.

SCHEMA TABLEI
Mușchii – organe active ale mișcării

Totalitatea mușchilor din organism formează sistemul muscular.

Mușchii reprezintă organele active ale mișcării.

Clasificare:
- după structură și funcții:

1. striați – pe oase – scheletici – se contractă voluntar

- acoperă oasele și dau formă corpului

- prin contracție, mișcă anumite segmente ale corpului sau corpul întreg

- asigură postura

- stabilizează articulațiile

- produc căldură

2. netezi – organele interne - se contractă involuntar

3. de tip cardiac

- după formă, mușchii striați pot fi

1. mușchi lungi – de viteză

2. mușchi scurți – de efort

3. circulari – în jurul diferitelor deschideri

Alcătuirea unui mușchi lung:

- corp (membrane conjunctive, vase de sânge, fibre nervoase, fibre musculare - fascicule)

- capete – tendoane (biceps, triceps, cvadriceps)

Mușchii funcționează sub comanda sistemului nervos: - fibre nervoase senzitive (pleacă de la mușchi spre SN)

-fibre nervoase motorii (aduc comanda de la SN către mușchi)

Principalii mușchi striați:

1. Mușchii capului și gâtului – mimicii, masticatori, asigură mișcarea capului (sternocleidomastoidian)

2. Mușchii trunchiului – fața anterioară – pectorali, drepți abdominali, intercostali

-fața posterioară – trapez, marele dorsal

3. Mușchii membrelor – superioare – deltoid, mușchii brațului (biceps, triceps), mușchii antebrațului, mușchii
mâinii

- inferioare – fesieri, mușchii coapsei (marele croitor), mușchii gambei (gemeni),


mușchii piciorului

S-ar putea să vă placă și