Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

la biologie
Subiectul leciei: Particulariti ale
organului gustativ.

Realizat : Codreanu Viorica, profesoar de biologie, gr.didactic II

PROIECT DIDACTIC
Data
Clasa
Profesor
Disciplina
Unitatea de nvare
Subiectul leciei
Tipul leciei
Timp preconizat

19.12.2014
VII-a B
Codreanu Viorica
Biologie
Sisteme de coordonare i integrare n mediu
Particulariti ale organului gustativ
de asimilare a cunotinelor
45 min.

Mijloace didactice
Strategii didactice

manual, plane, fie de lucru, postere, produse alimentare: bomboane, lamie, grapefruit, sare.
observaia, conversaia, metoda ciorchinelor, explicaia, argumentarea, graficul T , studiu de caz,
asalt de idei, experimentul, cutiua fermecat, investigaia.

Forme de activitate

frontal, individual, n perechi.

Competena specific Biologiei :


1) Competena de a utiliza cunotine de baz din domeniul biologiei n diverse situaii de comunicare referitoare la structuri
morfo-anatomice, procese i fenomene vitale, legiti biologice i a rolului acestora n supravieuirea organismelor.
Subcompetene :
1) Identificarea organelor de sim la animale.
2) Recunoaterea principalelor pri componente ale organelor de sim la om.
3) Compararea acuitii simurilor la animale i la om.
Obiective operaionale :
Elevul va fi capabil :
1) S evidenieze, n baza informaiei din text, localizarea organului gustativ la diferite organisme.

2) S compare, n baza celor studiate, acuitatea simului gustativ la animale i la om.


3) S descrie, n baza desenului din manual, mecanismul de percepere a celor 4 tipuri de gust : dulce, acru, srat i amar.
4) S estimeze aciunea unor factori de risc asupra organului gustativ.

Desfurarea activitii
Etapele leciei
Moment
organizatoric
Captarea
ateniei

Evocarea

Activitatea profesorului
Salut elevii, propunndu-le s ia loc.
Privete nti sub nas, iar apoi sub
pdure!
- Dragi elevi, cum nelegei acest proverb?
- Cum credei, noi putem observa regiunea
de sub nas?
Reactualizez cunotinele acumulate la
lecia anterioar de biologie printr-un ir
de ntrebri:
- Ce funcie are nasul?
- Cu se mai pot fi percepute aceste
simuri n afar de nas?
- Cum se numesc organele ce percep
mirosul?
- Unde este localizat organul olfactiv
la om?
- Dar la animale? Dai exemple.

- Cine are cel mai lung nas ?


- Dar cel mai tare?
- Cine posed nasul cel mai lat?

Activitatea elevului

Strategii didactice

Elevii salut profesorul i


pregtesc necesarul pentru lecie.
Elevii i exprim opiniile.
Conversaie
Aduc argumente n baza
cunotinelor pe care le posed.

Activitate frontal

Elevii i amintesc tema studiat


la ora anterioar.
Rspund la ntrebri.
- Miros i respiraie.
- Cu alte organe de sim.

Activitate frontal
Evaluarea
abilitilor
comunicative

- Organe olfactive.
- n regiunea feei.
- La diverse animale :
Cpu pe picioare
Insecte pe antene
Mamifere facial
- Elefantul
- Psrile
- Rechinul-ciocan

Evaluarea activitii
individuale

Timpul
(min)
2 min

5 min

Realizarea
sensului

n continuare propun completarea tabelului Elevii completeaz fiecare


afiat la tabl cu exemple de organisme cu rubric din tabelul afiat pe
diverse acuiti a mirosului.
posterul de la tabl.
Se verific i se corecteaz
rspunsurile oral.
Verific rezultatele obinute la careurile din Elevii prezint careurile
ex.1 pag.62 care l-au avut de completat
completate .
acas.
Numesc cuvintele obinute n
fiecare careu.

Activitate frontal i 3 min


individual

Adresez elevilor cteva ntrebri :

Activitate frontal

- Cum depistm mirosul alimentelor


preferate?
- Exist legtur ntre miros i gust?
Comentai proverbul Limba oase n-are.
- Dar cum credei, din ce este
constituit limba?
Iat structura i funciile limbii urmeaz s
le studiem la tema de astzi.

Elevii rspund la ntrebri.

Tema nou
Obiectivele
Dirijarea
nvrii

Anun subiectul leciei i citesc obiectivele


afiate la tabl.
Afiez noiunile-cheie nscrise pe posterul
n forma asemntoare cu limba la om.

Elevii noteaz subiectul n


caiete.
Urmresc obiectivele.
Noteaz noiunile-cheie.

Noiuni-cheie :
- Limb
- Papile

Dragi elevi, cum credei toate animalele


percep gustul cu limba?
V propun s citii atent primul alineat din

Elevii i exprim prerile

3 min

3 min

Descoperire
Argumentarea

Elevii citesc atent fragmentul de

2 min

Asalt de idei

5 min

gustative
- Muguri
gustativi
- Celule
gustative

tem pentru a selecta care sunt organele


gustative la diverse animale i localizarea
lor.

text i nscriu n ciorchine


localizarea organului gustativ la
diverse animale.

Completai ciorchinele cu informaia


selectat, lucrnd n perechi.
- Cum credei omul percepe toate gusturile
cu toat suprafaa limbii?
Propun elevilor s studiem localizarea
papilelor gustative, a mugurilor gustativi i
a celulelor gustative dup desenul din
manual Fig.24 pag.64 pentru a aprofunda
cunotinele referitoare la noiunile-cheie
necunoscute pentru ei.
Analiznd desenul observm localizarea
celor 4 zone de percepere a gustului la om,
iar pentru a ne convinge de perceperea
acestor gusturi vom efectua un mic
experiment.
n cutiua fermecat am ascunse cteva
produse alimentare. Care sunt ele, vom
afla doar cu ajutorul organului gustativ.
Voi lega ochii i nasul la un coleg de al
vostru, iar apoi l vom pune la ncercare ,
pentru a depista alimentele ce se afl n
cutioar, gustndu-le.
Dup care voi vei nscrie datele
completnd graficul T.

Lucrul cu manualul

Metoda ciorchinelui 3 min


Activitate n perechi
Elevii rspund oral la ntrebri

Conversaie

5 min

Lucrul cu textul
Analiza imaginilor
Elevii urmresc structura limbii
dup desenul din manual i apoi
dup plana prezentat la tabl.

Studiu de caz
Informarea

Elevii sunt ateni la experiment.

Experimentul
Observaia

Observ reacia colegului n


timpul probrii alimentelor.
Cutiua fermecat
Apoi individual n caiete, nscriu
zonele i tipurile de percepere a
gustului la om din informaia pe
care au citit-o din manual i n

Graficul T

8 min

baza rezultatelor experimentului,


completnd graficul T.

Reflecia

Lucrnd frontal, propun elevilor s


rspund la urmtoarele ntrebri :
- Care este organul gustativ la om?
- Ce gusturi putem percepe ?

Elevii rspund oral la ntrebri

Cunoscnd tipurile de gust percepute de


om i gustul unor alimente cunoscute, v
propun s corelai informaia din cele trei
coloane nscrise pe posterul afiat la tabl.

Elevii nainteaz propuneri i


unesc prin sgei alimentele din
coloana A cu zonele gustative
din coloana B i gustul respectiv
perceput de om din coloana C

- limba
- dulce, acru, srat i amar

Notarea i motivarea elevilor.

Activitate frontal
Conversaie

2 min

Activitate frontal i 2 min


individual
Triada

Explicaia
1 min

Extinderea

Tema pentru acas :


Elevii noteaz tema pentru acas
- De studiat tema Particulariti ale
n caiete.
organului gustativ
- De efectuat n caiete ex.6 pag.66.
Importana cunoaterii organelor de sim i Elevii i expun prerea.
aciunea factorilor de risc asupra organului
gustativ i a gustului la om.

Moment educativ
Asalt de idei

1 min

S-ar putea să vă placă și