Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC DE SCURTA DURATA LA BIOLOGIE

Profesor: Midrigan Ana


Data: 06.02.2018
Clasa: a VIII-a A
Disciplina : Biologie
Unitatea de învãţare: Sistemul locomotor
Subiectul: Scheletul axial - Scheletul uman

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie:


 Să clasifice scheletul uman, după părţile componente ale corpului uman;
 Să-şi însuşească terminologia cu privire la scheletul uman;
 Să recunoască oasele pe diferite surse: atlase de anatomie, scheletul, uman;
 Să argmenteze funcțiile scheletului axial la om.

Subcompetente:(competente derivate):
 Competenţa de a utiliza cunoştinţe de bază din domeniul biologiei în diverse situaţii de comunicare
referitoare la: structuri morfo-anatomice, procese şi fenomene vitale.
 Competenţa de a investiga procese biologice cu ajutorul aparatelor şi ustensilelor de laborator.
 Competenţa de a aplica tehnici interactive de acumulare, înregistrare, reprezentare, interpretare şi
comunicare a informaţiei referitoare la organisme, procese şi fenomene biologice şi a corelaţiei
dintre ele.
Forma de organizare: lectie
Tipul lecţiei: lecție de dobândire de noi cunoştinte;
Strategii didactice:
a) Resurse procedurale: observaţia, explicaţia, conversatia, descoperirea,demonstratia.
b) Resurse materiale:- manual, atlase, mulaj cu scheletul uman, imagini, video
c) Forma de activitate: frontalã,grup, individuală.
Evaluare: formative prin fişe de evaluare
Locul desfăşurării: sala de clasă.
Bibliografie:
 Curriculum Școlar;
 Ghid metodologic de aplicare a programei de biologie.
 Manual de biologie cl a VIII – a,

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

ETAPELE
Materiale EVALUA
LECŢIEI Ob ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR METODE
didactice REA
.
1.Evocarea -Verifică dacă sunt condiţii optime pentru - Îşi pregătesc cărţile şi caietele; conversaţia observare
Organizarea desfăşurarea lecţiei; euristică sistematică
clasei -Notează în catalog elevii absenţi;
Pregăteşte materialul didactic necesar
desfăşurării lecţiei;
Reactualizarea Boxa cu întrebări Elevul răspunde succint la
cunoştinţelor întrebare prin demonstrare și la exerciţiul planşe care Evaluare
planșă sau pe baza mulajelor reprezintă orală
oase și
mulajele

Captarea - - Solicită elevii să urmărească scheletul -Urmărescla planșă și imaginea


atenţiei uman la planșă . din manual pag. 26. conversaţia Scheletul observare
euristică uman sistematică

Anuntarea - Enumeră obiectivele de mai sus - Urmăresc obiectivele plasate la conversaţia Observarea
temei si Notează subiectul lecției ecran. euristică sistematică
obiectivelor a elevilor

2.Realizarea -Prin tehnica stiu vreau să știu am învățat


sensului -Prezintă elevilor alcătuirea sche- letului Completează rubricile știu – vreau conversaţia
concomitent cu urmărirea oaselor şi să știu euristică Manualul de Observarea
Dirijarea -Solicit elevii în realizarea schemei de la biologie sistematică
învăţării tablă . Atlase a elevilor
O1 Sistemul osos e format dintr-un ansamblu explicaţia Scheletul
de oase care sunt asamblate între ele prin observaţia uman
articulaţii, formând scheletul uman. exerciţiul
Scheletul uman axial e alcătuit din 3 părţi:
1. Scheletul capului
2. Scheletul trunchiului: coloana Noteazã în caiete schema.
O2 vertebrală și cutiei
, toracice(structura și funcția)
O3 Scheletul capului este format din 22 de
oase si este împartit în: -neurocraniu
(cutia craniana) format din 8 oase:frontal,
parietale (oasele bolţii craniene,
temporale, occipi- tal(osul cefei), etmoid
si sfenoid.
viscerocraniu (oasele fetei) format din 14 conversaţia
oase: 2 nepereche (vomerul si mandibula) euristică Manualul de
şi 6 pereche (maxilare, palatine, nazale, biologie Observarea
lacrimale, zigoma- tice, cornete nazale, Atlase sistematică
inferioare). 2.Scheletul trunchiului: Urmăresc, cu multă atenţie, explicaţia Scheletul a elevilor
1.-coloana vertebrala-este formata eventual răspund la întrebările observaţia uman
din 33-34 vertebre intre care sunt discurile adresate privind rolul cutiei exerciţiul
intervertebrale; -o vertebra este alcătuita craniene, cutiei toracele, al
din corpul vertebrei si arcul vertebral coloanei vertebrale. algoritmizare
- e formată din 5 regiuni: regiunea studiu de text
cervicală - 7 vertebre, regiunea toricală
– 12 vertebre, regiunea lombară - 5
vertebre, regiunea sacrală - 5 vertebre,
regiunea coccigiană- 4-5 vertebre
2.-coastele -12 perechi
-primele 7 se prind direct de stern
-3 perechi se prind de stern prin ultima Manualul de
pereche de coaste conversaţia biologie Observarea
-iar ultimele 2 ramân libere. euristică Atlase sistematică
3-sternul os lat; . Scheletul a elevilor
-întregeşte cutia toracică în partea uman
anterioară; explicaţia
O4 Coastele împreună cu sternul formează observaţia
cutia toracică care adăposteşte şi Contribuie la formarea schemei. exerciţiul
protejează organe vitale cum sunt inima şi
plămânii.
Solicită elevilor să dea răspunsuri clare
3.Reflexia. completând pazelul de pe pentru a Răspund la întrebări. conversaţia manualul Analiza
Conexiunea verifica măsura în care noţiunile nou euristică răspunsuri
inversa prezentate au fost înţelese corect şi fixate lor
de către elevi,stuctura și funcțiile realizate. problematizarea

4.Extinderea Prin intermediul unei fişe de activitate . Completează rubrica am învățat Exerciţiul Fişă de
Evaluarea activitate
performanţei
elevilor
Se fac aprecieri frontale şi individuale Elevii participă la evaluare. Chestionare
Aprecierea asupra modului cum s-a desfăşurat lecţia, orală
rezultatelor notez elevii activi

Tema pentru Pentru acasă & 9 pag. 26-27 ex. 1,2


acasa pag.27 □
SCHIȚA LECȚIEI
Scheletul uman

Sistemul osos e format dintr-un ansamblu de oase care sunt asamblate între ele prin articulaţii, formând scheletul axial uman.
Scheletul uman e alcătuit din 3 părţi:
1.Scheletul capului
2.Scheletul trunchiului

1.Scheletul capului este format din 22 de oase si este împarțit în: -neurocraniu (cutia craniana) format din 8 oase:
(frontal, parietale, temporale, occipital, etmoid si sfenoid)
-viscerocraniu (oasele fetei) format din 14 oase:
- 2 nepereche (vomerul si mandibula)
- 6 pereche (maxilare, palatine, nazale, lacrimale, zigomatice,
cornete nazale inferioare).
2.Scheletul trunchiului:
1.-coloana vertebrala-este formata din 33-34 vertebre intre care sunt discurile intervertebrale;
-o vertebra este alcătuita din corpul vertebrei si arcul vertebral
- e formată din 5 regiuni: regiunea cervicală - 7 vertebre
regiunea toricală – 12 vertebre
regiunea lombară - 5 vertebre
regiunea sacrală - 5 vertebre
regiunea coccigiană- 4-5 vertebre
2.-coastele;
3. -sternul;

S-ar putea să vă placă și