Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de activitate didactica

Data: 25.01.2022
Clasa: a IX-a
Disciplina: Biologie
Unitatea de învăţământ:
Numele şi prenumele cadrului didactic :
Tema lectiei: Legile mendeliene ale ereditatii
Tipul lectiei: însușire de noi cunoștiințe
Scopul lectiei: cunoasterea de catre elevi a legilor elaborate de Gregor Mendel in urma experimentelor
sale, precum si importanta teoretica si practica a acestora
Competențe specifice:
1.1. Culegerea de date din surse variate de informare/documentare despre organizarea lumii vii
2.2. Prelucrarea rezultatelor obtinute din investigatii si formularea concluziilor
3.1. Reprezentarea lumii vii pe baza modelelor
3.2. Aplicarea unor algoritmi de identificaresi rezolvare de probleme
4.1. Utilizarea corecta a terminologiei specifice biologiei in diferite situatii de comunicare
4.2. Prezentarea informatiilor folosind diverse metode de comunicare
5.3. Argumentarea importantei teoretice si practice a notiunilor de biodiversitate si genetica
Competențe derivate
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :
C1. Sa defineasca notiunile de hibridare, monohibridare, dihibridare, homozigot, heterozigot, dominant,
recesiv,genotip, fenotip.
C2. Sa enunte legea puritatii gametilor si legea segregarii perechilor de caractere
C3. Sa reprezinte schematic monohibridarea si dihibridarea
C4. Sa precizeze importanta practica a cercetarilor lui Gregor Mendel

Strategia didactica
Locul de instruire: sala de clasa
Timpul alocat: 1 oră
Forme de organizare a lectiei: frontala, individuala
Resurse materiale: videoproiector, manualul scolar
Resurse procedurale: imbinarea optima explicatiei, conversatiei euristice, observatiei si modelarii
Modalitati de evaluare: formativa – orala, scrisa – fisa de evaluare, autoevalauarea.
C. Scenariul activitatii didactice
Evenimentele Activitatea elevilor Resurse Modalitati de
Activitatea profesorului
instruirii procedurale evaluare

Moment organizatoric: profesorul verifica prezenta si asigurarea materiala a


lectiei
Captarea
atentiei Profesorul capteaza atentia elevilor spunandu-le o intrebare: “Astazi vom continua - Răspund la -evaluare orala,
studiul notiunilor de genetica si vom vorbi despre legile ereditatii elaborate de întrebări formativa
Gregor Mendel”. Metode
Reactualizarea Le sunt adresate elevilor urmatoarele intrebari: dialogale:
cunostintelor -care este obiectul de studiul al geneticii? conversatia
anterioare -ce reprezinta variabilitatea?
-dati exemple de variatii ereditare.
-evaluare orala,
Enuntarea fomativa
noii lectii - scrie pe tabla titlul noii lectii:”Legile mendeliene ale ereditatii”.

Profesorul defineste notiunile de hibridare, monohibridare, dihibridare


-conversatia -evaluare orala,
Prezentarea Dependent de tipul de hibridare,in urma experimentelor efectuate la mazare, euristica formativa
optima a planta ce se reproduce prin autopolenizare, Gregor Mendel a elaborat doua legi. - Notează, -explicatia
continutului si Incrucisand mazarea cu bobul neted (NN) cu mazarea cu bob zbarcit (nn) Mendel realizează -observatia
dirijarea a obtinut in prima generatie numai boabe cu bob neted. Prin autopolenizarea schema -modelarea - Evaluare
invatarii plantelor din prima generatie a obtinut in a doua generatie (F2) boabe netede si scrisă
boabe zbarcite in raport fenotipic de 3:1.

Conexiunea - Explicaţi relatia dintre genotip si fenotip


inversa
- enunta legea puritatii gametilor: sunt dintotdeauna puri din punct de vedere -conversatia
genetic, adica nu contin decat unul din factorii ereditari pereche. Prin -modelarea
combinarea probabilistica a acestor gametii puri, apare in generatia a 2-a -observatia
fenomenul segregarii in proportie de 3 dominant la 1 recesiv. -explicatia
Aprecierea
performantei - Elevii vor primi spre completare o fisa de evaluare. - Realizează
sarcina de
Fixarea evaluare
cunoştinţelor - Se reiau ideile principale ale lecţiei

Asigurarea
posibilitatilor Elevii primesc sarcina de a căuta pe internet informații despre viața si activitatea
de transfer si a lui Gregor Mendel
pastrarii in
memorie
SCHEMA LECȚIEI

Monohibridarea – Legea puritatii gametilor


Ereditatea este capacitatea organismelor de a deţine şi transmite descendenţilor caracterele ereditare.
Variabilitatea este capacitatea organismelor de a se deosebi între ele prin însuşiri ereditare şi
neereditare.
Experimentele lui Mendel – Gregor Mendel a realizat experimente de hibridare la plante.
Hibridarea – fenomen de încrucişare a indivizilor care se deosebesc prin două sau mai multe perechi
de caractere rezultând un hibrid.
a) monohibridare
b) dihibridare
c) polihibridare.
Hibridare 1. Planta de mazare (Pisum sativum) cu bob neted se incruciseaza cu planta de mazare cu bob
zbarcit.

NN x zz Genitori (Parinti)

Meioza

N N z z (Gameti)

Nz Nz F1

N z N z Gameti

NN Nz Nz zz F2

25 % 50% 25%
25% homozigoţi recesivi
25% homozigoţi dominanţi
50% heterozogoţi
Raport genotipic: 1:2:1
Raport fenotipic: 3:1
La plantele heterozigote se manifestă numai caracterul dominant (A), cel recesiv (a) rămâne în stare
ascunsă.
LEGEA PURITĂŢII GAMEŢILOR – gameţii sunt întotdeauna puri din punct de vedere genetic, adică
nu conţin decât unul din factorii ereditari pereche.
Importanta legilor mendeliene
- datorita descoperirii lor astazi se cunoaste modul de segregare si transmitere a caracterelor la hibrizi,
realizandu-se astfel noi combinatii de gene utile in ameliorarea soiurilor de plante si raselor de
animale
- in genetica umana conform acestor legi se pot da sfaturi genetice pentru prevenirea transmiterii unor
maladii ereditare
FIŞĂ DE LUCRU

I. Asociaţi noţiunile din cele 2 coloane:

1. Genotip a. proprietatea indivizilor cu apartenenţa la aceeaşi specie


de a se deosebi între ei
2. Fenotip b. totalitatea genelor unui organism
3. Hibridare c. încrucişare între indivizi care se deosebesc prin unul sau
mai multe perechi de caractere
4. Ereditate d. proprietatea indivizilor de a deţine informaţie genetică
şi de a o transmite în descendenţă
5.Variabilitate e. totalitatea însuşirilor unui organism
.

II. Se incruciseaza o planta de mazare cu talie inalta, heterozigota cu o planta cu talie pitica .
Genele pentru talie sunt notate cu T pentru talie inalta si t -pentru talie pitica. Stabiliti
urmatoarele:
a.genotipurile parintilor
b.genotipul si fenotipul descendentilor din F 1
c.raportul de segregare dupa fenotip rezultat din incrucisarea intre ele a plantelor cu talie
inalta heterozigote.

S-ar putea să vă placă și