Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA: 29. 11. 2016


OBIECTUL: BIOLOGIE
SCOPUL LECŢIEI: Cunoașterea tipurilor principale de boli ale sistemului digestiv.
CLASA: a X a J
TITLUL LECŢIEI: Boli ale sistemului digestiv la om
TIPUL LECŢIEI: mixtă
Student: Enache Maria-Eliza

COMPETENŢE GENERALE
1. Receptarea informaţiilor despre lumea vie;
2. Explorarea sistemelor biologice;
3. Utilizarea şi construirea de modele şi algoritmi în scopul demonstrării principiilor lumii vii.

COMPETENŢE SPECIFICE
- la sfârşitul clasei a X a elevii vor avea abilităţi necesare pentru:
2.2. Prelucrarea rezultatelor obținute din investigații și formularea concluziilor;
4.1. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare;
5.1. Aplicarea în viața cotidiană a cunoștințelor despre influența factorilor de mediu asupra funcțiilor
organismelor;
5.2. Explicarea și aplicarea unor reguli și procedee de protejare a sănătății proprii și a mediului.

COMPETENŢE DERIVATE
- la sfârşitul lecţiei elevii vor avea abilităţi necesare pentru:
1. Identificarea unor reguli principale de igienă a sistemului digestiv;
2. Enumerarea principalelor boli ale sistemului digestiv;
3. Determinarea cauzelor și a simptomelor bolilor enumerate;
4. Identificarea unor măsuri de prevenire a acestor boli.

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia (introductivă, euristică, de comunicare, de


repetare şi de sistematizare), explicaţia, observaţia, demonstrația la tablă.

MATERIALE ŞI MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fișe de lucru, prezentare power point, manual,


laptop, videoproiector.

MODALITĂŢI DE EVALUARE: individual, frontal.

BIBLIOGRAFIE:
Ene, S. Sandu, Ghe, Gămăneci, Ghe. – Biologie, clasa a X a, Editura Crepuscul, Ploiești, 2005;
Costică, Naela – Metodica predării biologiei, Editura Graphis, Iași, 2008;

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentele Competenţe Activitatea Activitatea Metode şi Modalităţi


lecţiei derivate profesorului elevului mijloace de evaluare
didactice
I. Moment -asigură condiţiile - se pregătesc
organizatoric optime necesare pentru activitate
desfăşurării
activităţii
II. Verifică - adresează - răspund la Frontal
cunoștințele următoarele întrebări
din lecția întrebări:
anterioară - Care sunt
segmentele tubului
digestiv?
- Câte glande anexe
prezintă sistemul
digestiv și care sunt
acestea?
II. Captarea - Știați că? Conversația
atenţiei - Hepatita A este
cunoscută din
secolul V î.H. fiind
remarcată de
Hipocrat?
- Prima operație de
apendicită a fost
făcută în anul 1736
regelui George al
II-lea al Anglei.
- Toxiinfecția
alimentară este mai
frecventă in
sezoanele sau
climatele calde.
III. Anunţarea -scrie titlul lecţiei - elevii scriu titlul Conversaţie
temei şi a pe tablă: Bolile în caiet și introductivă
competenţelor sistemului digestiv urmăresc
la om. competențele
-anunță vizate.
competențele
urmărite prin
desfășurarea acestei
ore.

2
IV. Cd1. - frontal prezintă cu -elevii contribuie Observaţia Frontal
Prezentarea Identificarea ajutorul prezentării cu diferite reguli Explicaţia
optimă a unor reguli Power Point și a pentru menținerea Conversația
conţinutului principale de elevilor principalele igienii iar apoi le
şi dirijarea igienă a reguli ce trebuiesc transcriu pe
învăţării sistemului respectate pentru caiete;
digestiv menținerea igienii
sistemului digestiv;
- explică existența a
4 tipuri de factori
ce pot influența
apariția bolilor
(mecanici, fizici,
chimici, biologici);
- cere elevilor să
dea exemple de -elevii dau
factori pentru toate exemple de
cele 4 tipuri. factori iar apoi le
notează în caiete.
Cd2. - prezintă elevilor - elevii sunt atenți Explicaţia Frontal
Enumerarea principale boli la explicații Conversația
principalelor despre care vor
boli ale învăța în această
sistemului lecție.
digestiv;
Cd3. - desenează un -elevii desenează Observație Individual
Determinarea tabel pe tablă cu 3 în caiete tabelul Conversație Frontal
cauzelor și a coloane ce conțin: de la tablă Explicație
simptomelor boala, cauze și urmând ca mai
bolilor simptome. apoi să îl
enumerate - prezintă bolile completeze;
prin intermediul - vor trece pe rând
imaginilor din la tablă pentru a
prezentarea Power scrie principalele
Point. cauze și
simptome a
fiecărei boli;
- urmăresc
constant
imaginile din
prezentarea
Power Point.
Cd4. - prezintă o serie de - elevii notează în Explicația Frontal
Identificarea măsuri comune ce caiete explicațiile
unor măsuri de pot preveni bolile profesorului.
prevenire a prezentate anterior.
acestor boli.
V.Fixarea -se cere elevilor să - rezolvă fișa de Conversaţia Individual
cunoştinţelor rezolve fișa de evaluare.
evaluare.

S-ar putea să vă placă și