Sunteți pe pagina 1din 16

Colegiul Pedagogic “Vasile Lupu” Iași

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Profesor coordonator: Tătărușanu Florin


Profesor metodist: Hristodor Claudia
Profesor învățământ primar: Zapan Loredana
Propunător: Pantalon Oana-Beatrice
DATA: 22.05.2019
CLASA: a II-a E
OBIECTUL: Matematică și explorarea mediului
SUBIECTUL: Delta Dunării
OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: Dezvoltarea capacității de a dobândi noi cunoștințe referitoare la așezarea,
caracteristicile și importanța Deltei Dunării.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să enumere tipurile de medii de viață și caracteristicile fiecăruia pe baza cunoștințelor asimilate anterior ;
O2: să identifice componentele biotice și abiotice ale Deltei Dunării
O3: să localizeze corect pe hartă Dunărea;
O4: să caracterizeze flora și fauna Deltei precizând două specii de plante /animale care trăiesc în Delta Dunării;

TIPUL LECȚIEI: predare-învățare


STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversația euristică, explicația, observarea, exercițiul;
2. MIJLOACE DIDACTICE: laptop, video proiector, imagini ce conțin flora și fauna Deltei, tablă, marker, fișă
de lucru, fișă cu informații, manual;
3. FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂȚĂRII: frontal, individual.
BIBLIOGRAFIE:
 Cleopatra, Mihăilescu, Tudora, Pițilă, “Cunoașterea mediului-manual pentru clasa a II-a” Editura Aramis, București,
2004;
 Metodica predării cunoștințelor despre natură la clasele I-IV București: Ed Didactică și Pedagogică, 1988.

SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE


NR. SECVENȚELE OBIEC CONȚINUTUL INSTRUCTIV- Strategia didactică
CRT. ACTIVITĂȚII TIVE EDUCATIV EVALUA
DIDACTICE Metode Mijloace Forme/ RE
și didactice Moduri de
procedee organizare a
învăţării

1. MOMENT Se asigură un climat educaţional favorabil Conver- Capacitatea


ORGANIZATORIC desfăşurării următoarei activităţi prin: sația elevilor de
a se
- aerisirea salii de clasă; organiza.
- pregătirea materialului didactic;
-stabilirea ordinii şi disciplinei;
2. VERIFICAREA
CONȚINUTURI-
LOR
ANTERIOARE:

Conver- Frontal Capacitatea


a)Verificarea temei Se verifică tema din punct de vedere sația elevilor de
scrise calitativ și cantitativ. a rezolva
corect
exercițiile
din temă.

b)Verificarea Voi adresa întrebări cu scopul verificării Conver- Capacitatea


conținuturilor conținuturilor învățate anterior: sația Frontal elevilor de
anterior învățate euristică a reda
 Care a fost titlul lecției predate noțiunile
anterior? învățate
 Despre ce ați discutat în cadrul anterior.
lecției?

3. PREZENTAREA,
EXPLICAREA ȘI
VALORIZAREA
CONȚINUTULUI
NOU:
a)Introducere în O1 Introducerea în tema nouă se va realiza Conver- Frontal Capacitatea
tema nouă prin intermediul unui film didactic despre sația de
Delta Dunării. (ANEXA 2) euristică concentrare
Despre ce a fost vorba în film? voluntară a
(În material a fost vorba despre Delta atenției.
Dunării)

b)Anunțarea temei și Astăzi la ora de Matematică și explorarea Capacitatea


a obiectivelor mediului vom discuta despre Delta elevilor de
Dunării, vom afla unde este localizată, ce a recepta
plante și animale trăiesc în deltă. un mesaj

Inițiez o discuție despre tipurile de medii


c)Dirijarea învățării O1 Conver- Manual Frontal Capacitatea
de viață (acvatic, terestru, aerian și
propriu-zise sația elevilor de
subteran).
euristică a enumera
 Care sunt tipurile de medii de viață mediile de
viață și
pe care le cunoașteți?
caracteristi
(Tipurile de medii de viață sunt: acvatic, cile
terestru, subteran și aerian.) fiecăruia.
O2
 Ce viețuitoare trăiesc în mediul
acvatic?

(În mediul acvatic trăiesc pești, raci, etc.)

 În mediul terestru ce animale


trăiesc?

(În mediul terestru trăiesc animale


precum: cai, vulpi, urși, ș.a.)

 Ce viețuitoare trăiesc în mediul


aerian? Dar în cel subteran?

(În mediul aerian trăiesc diferite păsări:


vulturi, rândunele, etc., iar în cel subteran
trăiesc furnicile, cârtițele, ș.a.)

Orice mediu de viață are două


O2 componente: componenta cu viață
(biotică), componenta fără viață (abiotică).

Elevii vor descrie imaginile prezentate în


material pe baza răspunsurilor la
următoarele întrebări:
 Ce este Delta Dunării?

(Delta Dunării este o rezervație


naturală)
O3 Capacitatea
 Unde este situată Delta Dunarii? elevilor de
(Delta Dunării este situată în partea de a localiza
Delta
N-V a Mării Negre) (ANEXA 4)
Dunarii pe
 Câte brațe are Dunărea? harta

(Dunărea are 3 brațe)

 Care sunt acestea?

(Brațele Dunării sunt Chilia, Sulina și


Sfântul Gheorghe)

 Ce mediu de viață predomină în


Delta Dunării?

(În Delta Dunării predomină mediul


acvatic.)
Capacitatea
Le voi prezenta elevilor imagini cu elevilor de
plantele și animalele din Deltă pentru a a identifica
O4 cel puțin
două specii
le putea identifica. (ANEXA 5) de
plante/anim
 Ce animale trăiesc în Delta Dunării?
ale care
(În Deltă trăiesc pești precum: crap, trăiesc în
somn; animale: cai sălbatici, vulpi, Delta
iepuri; și păsări: cucuvea, pelican, Dunării.
egretă, stârc, etc.)

 Ce hrană consumă animalele pe care


le-ați identificat?

( Hrana animalelor sunt peștii și


plantele.)

 Ce plante regăsim în Deltă?

(În Deltă regăsim nuferi, stuf, papură,


salcie,etc.)

d)Fixarea temei Fișă cu


informații
Le voi distribui elevilor o fișă cu
informații referitoare la Delta Dunării.
(ANEXA1) Exerci- Fișă de Individual
țiul lucru
Aceste informații le vor fi folositoare în
rezolvarea unei fișe de lucru.
(ANEXA3)

4. EVALUARE Se reiau noțiunile ce trebuie reținute de Conver- Frontal Capacitatea


elevi, folosindu-mă de întrebări precum: sația elevilor de
a reda
informații-
 Despre ce am vorbit astăzi la le
Cunoașterea mediului? asimilate.

(Astăzi la ora de matematică și


explorarea mediului am vorbit
despre Delta Dunării)
 Ce este Dunărea?
(Dunărea este cea mai mare apă
curgătoare din țara noastră.)
 Câte brațe are aceasta? Care
sunt acestea?
(Dunărea are trei brațe, iar
acestea sunt: Chilia, Sulina și
Sfântul Gheorghe.)
 Ce regăsim în Delta Dunării?
(În Delta Dunării regăsim plante,
animale și oameni.)
 Ce plantă/animal ați desena
ca emblemă a Deltei?
(Un pește, un nufăr, etc.)
5. ÎNCHEIEREA Elevii vor realiza o scrisoare adresată Capacitatea
ACTIVITĂȚII locuitorilor Deltei cu scopul împiedicării elevilor de
(TEMA PENTRU poluării acesteia. a recepta
ACASĂ) Conver- Frontal un mesaj
Se fac aprecieri cu privire la implicarea în sația oral.
rezolvarea sarcinilor și angajarea pe
parcursul lecției.

ANEXA 1
DELTA DUNĂRII

Fluviul Dunărea este cea mai mare apă curgătoare din țara noastră. Ea izvorăște din Munții Pădurea Neagră din Germania,
străbate 10 țări și apoi se varsă în Marea Neagră. La vărsarea în mare, Dunărea se desparte în trei brațe: Sulina, Chilia și
Sfântul Gheorghe, formând Delta Dunării. Ca formă de relief, delta este o câmpie joasă și umedă.
Delta Dunării are o mare diversitate de plante și animale, de aceea este numită Paradisul păsărilor și al plantelor. Este o rezervație naturală deoarece multe
dintre plantele și animalele de aici sunt protejate de lege.

PLANTE PĂSĂRI MAMIFERE PEȘTI


Stuf pelicani porci mistreți Știucă
papură lebede cai sălbatici somn
sălcii egrete vulpi crap
nuferi rațe sălbatice iepuri caras
gâște sălbatice
berze
Din Deltă se adună stuf pentru fabricarea hârtiei. Pe Dunăre și pe brațele acesteia se poate naviga.
Ocupația principală a oamenilor este pescuitul.
În fiecare an, mii de turiști români și străini vizitează Delta Dunării, fiind considerată unul dintre cele mai frumoase locuri
din România.

ANEXA 2
https://www.youtube.com/watch?v=iTWi4IBiUMw&feature=share&fbclid=IwAR0F-
97v1g0XzniQrmNm1mfi_Uv8N3vtI746A4QMAKJSqnfp5q3Pzaa5phQ

ANEXA 3
Fișă de lucru

1. Citește cu atenție și notează cu A propozițiile adevărate și cu F pe cele false.


Dunărea este un fluviu.
Dunărea izvorăște din Munții Pădurea Neagră din Italia.
Dunărea străbate 4 țări.
Delta Dunării mai este numită și „Paradisul păsărilor și al plantelor”.
În Delta Dunării trăiesc balene.
Ocupația principală a oamenilor este pescuitul.

2. Completează enunțurile:
Dunărea izvorăște din.................................................................., din Germania și trece prin ......țări.
La vărsarea în Marea............, Dunărea se desparte în trei brațe: ……………, ………………
și ……………………, formând ………………………… .
Ca formă de relief, delta este o …………………………………………
Din Deltă se adună ………. pentru fabricarea hârtiei.
3. Reprezintă pe hartă cu carioca albastră, drumul Dunării de la intrarea în țară până la vărsarea în Marea Neagră.

ANEXA 4
ANEXA 5

S-ar putea să vă placă și