Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Scoala Gimnaziala Piatra

Profesor învățământ primar: Nastase Iuliana


Data: 15.04.2024
Disciplina de învățământ: Științe ale naturii
Tema lecției: - Plutirea corpurilor în apă
- Proprietățile apei
- Utilizări ale apei în diferite stări de agregare
Clasa: a IV-a

1
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Științe ale naturii
Unitatea de învățare: Corpuri-proprietăți
Tema lecției: - Plutirea corpurilor în apă
- Proprietățile apei
- Ultilizări ale apei în diferite stări de agregare
Tipul lecției: Predare-învățare
Timp: 50 minute

Scopul lecției: Dobândirea de noi cunoștințe referitoare la proprietățile și utilizările apei, dezvoltarea capacițății de înțelegere și
analiză a acesteia.

Obiective operaționale:

 O1. Să identifice stările de agregare ale apei (lichidă, solidă, gazoasă); obiectivul a fost atins dacă au identificat cel puțin
două stări de agregare din cele trei.
 O2. Să enumere proprietățile apei; obiectivul a fost atins dacă au enumerat cel puțin trei proprietăți ale apei.
 O3. Să specifice utilizările apei; obiectivul a fost atins dacă au specificat cel puțin două utilizări.

Strategii didactice:

Metode și procedee: instructajul, conversația, exercițiul, expunerea, explicația, experimentul


Mijloace de învățământ: tabla, prezentare Power Point, videoproiector, instrument de scris, bol cu apă, plastic și moneda.
Forme de organizare: individual, frontal

Locul desfășurării lecției: sala de clasă


Bibliografie: Stiințe ale naturii, caiet de aplicații clasa a IV-a , editura Sinapsis

2
MOMENTELE CONȚINUTUL INFORMAȚIONAL AL LECȚIEI STRATEGII DIDACTICE
LECȚIEI
Activitatea practicantelor Activitatea elevilor Metode, Mijloace de Forme de Evaluarea

Timp
procedee învățământ organizare

1. Moment 1’ Asigur condițiile optime pentru Elevii își pregătesc


organizatoric desfășurarea lecției, și anume caietele, cărțile și Conversația
pregătirea materialelor didactice, instrumentele de scris, Instructaj Frontal Observarea
asigurarea condițiilor de ordine și păstrând ordinea pe verbal sistematică
dișciplină și pregătirea bancă.
colectivului de elevi pentru
lecție .

Captarea atenției se va face prin


Elevii sunt atenți la
intermediul unui scurt experiment
de descoperire. Într-un bol explicațiile date.
2.Captarea atenției 3’ transpartent se va turna apă (vom Bol cu apă
observa că apa este transparentă Conversația Moneda Frontal Observarea
și curge, deci este un corp lichid). Elevii vor observa că apa Explicația Plastic Individual sistrmatică
În apă voi pune două obiecte: este corp lichid, nu are Experimentul
unul cu densitate mai mică decât culoare si nu toate
a apei, care va pluti și unul cu
corpurile plutesc .
densitate mai mare decât a apei
care se va sufunda.

3
MOMENTELE CONȚINUTUL INFORMAȚIONAL AL LECȚIEI STRATEGII DIDACTICE
LECȚIEI
Activitatea practicantelor Activitatea elevilor Metode, Mijloace de Forme de Evaluarea

Timp
procedee învățământ organizare

”Astăzi, în ora de științe ale


3.Anunțarea temelor naturii voi vorbi despre plutirea
1’ Elevii sunt atenți la ce
și a obiectivelor corpurilor in apă, proprietățile
urmează să se desfășoare în
apei și utilizări ale apei în diferite
continuare.
stări de agregare.” Coversația Frontal Observarea
sistematică

Se va prezenta fișierul Power


Point în legătură cu temele Elevii vor fi atenți la Video
4.Dirijarea învățării 30’ lecției. Se vor oferi explicații conținutul prezentării proiector
suplimentare pe tot parcursul PowerPoint. Conversația Fișier
prezentării. PowerPoint
După urmărirea prezentării Videoclip
Power Point se va scrie Elevii scriu în caiete Tabla
conținutul primei lecții, elevii vor informațiile transmise pe Caiet
fi solicitați să scrie informațiile tablă. Instrument Frontal Observarea
scrise pe tablă. Conversația de scris Individual sistematică
Notăm la tablă principalele Explicația
proprietăți ale apei. Elevii vizionează cu Expunerea
atenție.

Elevii notează pe caiete.

4
MOMENTELE CONȚINUTUL INFORMAȚIONAL AL LECȚIEI STRATEGII DIDACTICE
LECȚIEI
Activitatea practicantelor Activitatea elevilor Metode, Mijloace de Forme de Evaluarea

Timp
procedee învățământ organizare
Voi purta o discuție cu elevii
referitoare la utilizările apei, voi Tabla
nota pe tablă principalele Elevii conversează. Caiet
utilizări. Elevii notează pe caiete. Conversația Instrument Frontal Observarea
Expunerea de scris Individual sistematică

5.Obținerea 7’ Le voi spune elevilor să deschidă Elevii rezolvă primul Exercițiul Manual Frontal Observarea
performanței manualul. Vor rezolva exercitiile exercițiile. Conversația Instrument sistematică
de la pagina 63. de scris

5
MOMENTELE CONȚINUTUL INFORMAȚIONAL AL LECȚIEI STRATEGII DIDACTICE
LECȚIEI
Activitatea practicantelor Activitatea elevilor Metode, Mijloace de Forme de Evaluarea

Timp
procedee învățământ organizare

6.Asigurarea 5’ Voi adresa elevilor întrebări din


feedback-ului lecție.
1. Care corpuri plutesc? 1. Corpurile cu densitate Observarea
mai mică decât a apei. Conversația Frontal sistematică
2. Ce fel de corp este apa?
2. Apa este un corp Exercițiul
3. Cum este apa mărilor și a lichid, fără culoare și
oceanelor? miros.
4. În ce stări putem găsi apa? 3. Apa mărilor și a
5. Care sunt utilizările apei? oceanelor este sărată.
4. În stare lichidă, solidă,
gazoasă.
5. Utilizările apei sunt: uz
casnic, irigații, stingerea
incendiilor etc.

7. Încheierea 3’ În încheierea lecției voi face Elevii ascultă indicațiile Conversația Recompense Frontal Aprecieri
activității aprecieri verbale asupra modului și notează tema. verbale
cum a decurs lectia.
Elevii vor primi tema de casă –
de realizat o planșă cu Circuitul
apei în natură.

S-ar putea să vă placă și