Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 16.01.2024

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 2 Iaslovăț

Clasa: Pregătitoare B

Propunător: Olariu Oana-Maria

Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii

Disciplina: Matematică și explorarea mediului

Unitatea tematică: “Pic, picătură năzdrăvana”

Subiectul: “Fenomene ale naturii: ploaie, ninsoare”

Tipul lecției: predare-învățare

Scopul lecției: Formarea capacității de investigare a mediului înconjurător prin


experimentarea stării apei în natură.

Competențe specifice:

3.1. Descrierea unor fenomene/ procese/structuri repetitive simple din mediul apropiat, în
scopul identificării unor regularități
4.2. Identificarea relațiilor de tipul ‘‘dacă….atunci…’’ între două evenimente succesive

Obiective operaționale:
O 1-să identifice minim două consecințe ale unor fenomene petrecute în natură ;

O 2-să explice cel puțin unul dintre cei doi termenii ai lecției (ploaie, ninsoare);

O 3- să mânuiască materialele puse la dispoziție ;

O 4-să descrie un experiment pe baza demonstrației realizate de către cadrul didactic.

Strategii didactice:

● Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, experimentul, demonstrația,


problematizarea, audiția.

● Mijloace de învățământ: videoproiector, pahar sticlă, apă, spumă de ras, colorant


alimentar, ulei, fișe de lucru, imagini videoproiector.

● Moduri de organizare:frontal, individual, pe grupe.

Resurse:

● umane: 17 elevi

● temporale: 45 minute (30 minute activitatea propriu-zisă+ 15 minute activități în


completare)

Bibliografie:

● G. Bratu, Aplicaţii ale metodelor de gândire critică în învăţământul primar,


Ed. Humanitas Educaţional, 2004.
● Mariana Gheorghe, Florentina Frățilă-Ursulețul cel isteț merge la
școală-Activități transdisciplinare clasa I,Ere Press
Desfășurarea activității

Strategii didactice
Nr. Etapele lecţiei Ob. Conținuturi/Demersuri didactice Evaluare
crt. opera Metode şi Mijloace de Moduri de
ţionale procedee învăţământ organizare

1. Moment Se pregătesc materialele necesare activității de Conversația Frontal Capacitatea de a se


organizatoric Matematică și explorarea mediului și se asigură o organiza.
atmosferă propice bunei desfășurări a lecției.

3. Verificarea Elevii sunt solicitați să rezume cunoștințele dobândite în Conversația Capacitatea de a


Frontal
cunoștințelor activitățile desfășurate anterior. expune informațiile
anterioare dobândite anterior
referitoare

2. Captarea atenției Se îndeamnă elevii să audieze un cântec reprezentativ Conversația Capacitatea de


Videoproiector Frontal
subiectului din cadrul lecției. Sunt apoi solicitați să Audiția extragere a unui
identifice fenomenul despre care este vorba în cântec. mesaj dintr-un text
Ploaia - Cântece pentru copii | TraLaLa audiat/cântec

4. Anunțarea temei și Se anunță titlul lecției și obiectivele urmărite într-o Conversația Capacitatea de a
Frontal
a obiectivelor manieră accesibilă elevilor: ”În această oră vom afla Explicația recepta mesajul
lucruri noi despre apă și stările acesteia, vom realiza transmis
împreună două experimente pentru a observa cum se referitor la tema
formează ploaia și ninsoarea. lecției

5. Dirijarea învățării O1 În continuarea audiției cântecului ”Ploaia”, elevii vor fi Conversația Capacitatea de a
Videoproiector Frontal
solicitați să răspundă la întrebarea ”Știți voi copii Audiția înțelege transformările
povestea picăturii de apă?”.Vor viziona și audia astfel apei
povestea picăturii de apă, precum și prezentarea stărilor Problematizarea
O2 de transformare ale acesteia.
Frontal
În continuare se va purta un dialog pe baza Capacitatea de a
O3 informațiilor Individual formula răspunsuri
prezentate și se vor adresa diverse întrebări elevilor, utilizând cunoștințele
precum : noi dobândite
● De ce credeți că este importantă apa în viața
noastră?
● Ce s-ar întâmpla oare dacă nu ar exista apa? Capacitatea de a face
● Care dintre cele două stări ale apei credeți că Individual legătura între noile
este mai importantă? De ce? informații dobândite
● Ce credeți că s-ar întâmpla dacă apa s-ar găsi pe și rezultatele
Pământ doar în stare solidă? experimentului
● Ce s-ar întâmpla dacă nu ar ploua deloc pe observat
Pământ?

Se prezintă în continuare informații privind termenul


hidrocentrală, ce este aceasta și la ce este utilizată.
Informațiile vor fi însoțite și de imagini reprezentative
(ANEXA 3). Pentru o exemplificare cât mai apropiată
de realitate a fenomenelor de ploaie și ninsoare, cadrul
didactic va realiza în fața clasei un scurt experiment
însoțit de explicații și concluzii aferente (ANEXA 4).

6. Obținerea O4 Elevii vor observa cum și din ce cauza cad picături de Exercițiul Borcan Individual
Capacitatea de a
performanței ploaie/ fulgi de nea din nori, după care vor fi împărțiți Apă Pe grupe
realiza experimentele
în două echipe (Vestitorii ploii și Vestitorii zăpezii) Experimentul Ulei
individual, urmărind
pentru a realiza individual experimentele. Spumă de ras
pașii prezentați de
La finalizarea experimentelor, copiii sunt solicitați să Colorant
cadrul didactic.
explice modul de realizare al acestora. Pastilă
efervescentă
7. Asigurarea retenției O5 Elevii sunt antrenați să răspundă la întrebarea ”Care Conversația Frontal Capacitatea de a
și a transferului sunt stările apei în natură?”.Se vor rezuma apoi toate rezuma informațiile
cunoștințele dobândite în cadrul orei. noi din lecție.

8. Concluzii și Se fac aprecieri verbale elevilor și se felicită participarea Conversația Frontal


aprecieri activă în cadrul activității.

Anexa 1 Cântec ”Ploaia” https://www.youtube.com/watch?v=GDo6OZ4Q9Gw

Anexa 2- Povestea unei picături de apă


Povestea unei picături de ploaie /Poveste educativă /Circuitul apei în natură /Material didactic 💦💦💦
Anexa 3
Anexa 4

Experimentul 1- PLOAIA

Experimentul 1- NINSOAREA

S-ar putea să vă placă și