Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Data :
Clasa :
Profesor învățământ primar :
Unitatea de învățământ :
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina :Comunicare în limba română
Unitatea de învățare : Poveștile familiei
Subiectul lecției: Ne jucăm și învățăm- Realizarea arborelui genealogic al familiei - Activităţi
de ameliorare şi dezvoltare

Tipul lecției :Consolidare


Forma de organizare: Activitate integrată

Competențe generale:
1.Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
3.Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
4.Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare.

Discipline integrate: CLR, MEM


Competențe specifice:
CLR:
1.1. Identificarea semnificației unui mesaj oral din texte accesibile variate
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscute
2.2 Transmiterea unor informații printr-o suită de enunțuri înlănțuite logic
3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut
3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul
cunoscut
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare
4.2. Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convențiilor de bază
MEM
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000, recurgând la
numărare şi/sau grupare ori de câte ori este necesar

Obiective operaționale : Pe parcursul și la sfârșitul lecției toți elevii vor fi capabili:

O1: să citească textul propus. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii citesc cursiv și
coerent cel puțin un fragment al textului pe baza experienței anterioare.
O2: să înțeleagă textul citit. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii reușesc să
extragă minim 75% din totalul informațiilor solicitate pe baza textului.
O3: să completeze arborele genealogic. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii vor
completa corespunzător cel puțin 13 membri din 17 pe baza informațiilor extrase anterior.
O4: să stabilească valoarea de adevăr a afirmațiilor. Obiectivul se consideră realizat dacă toți
elevii stabilesc corect valoarea de adevăr a cel puțin 7 din 2 de afirmații.
Strategia didactică:
1) Metode si procedee : explicaţia, conversaţia, exerciţiul
2) Forma de organizare : frontal, individual;
3) Materiale didactice : aplicația Wordwall, fișe de lucru, imagini, prezentare PPT
Link joc wordwall: https://wordwall.net/resource/12601433
Resurse temporale: 40 minute
Resurse umane: 33 de elevi.

Bibliografie:
Conf.univ. dr. Vasile Molan, Didactica disciplinelor - Comunicare în limba română şi limba şi
literatura română din învăţământul primar, Bucureşti, Editura MINIPED, 2014.

Programa şcolară pentru disciplina CLR, Clasa a II-a


Forma de
Strategia didactică
Momentele Ob evaluare
Conținut instructiv-educativ
lecției . Metode și Forma de
Material didactic
procedee organizare
Se asigură un climat de ordine şi disciplină
necesar desfăşurării în bune condiţii a
1.Moment
lecţiei. Conversația Frontal
organizatoric
Se pregătește materialul didactic necesar.

Folosind platforma wordwall, elevii vor


răspunde la câteva întrebări pe baza
textelor studiate anterior (Wordwall)
Elevii vor răspunde la câteva întrebări pe
baza quizz game-ului wordwall.
1. Cum i-a alungat tatăl tristețe
băiatului?
2. Prin ce se deosebea puiul de elefant
Quizz game,
față de alți pui? Dar puiul de
Wordwall
2.Reactualizarea urangutan? Conversația Frontal Observarea
https://
cunoștințelor 3. Care mămici din lumea animalelor Explicația Individual sistematică
wordwall.net/
pot primi premiul pentru cele mai
resource/12601433
răbdătoare?
4. Cum arăta bunicul lui Heidi?
5. Ce dovedește comportamentul lui
Goe?
6. Ce formează împreună următoarele
persoane: mama, tata, bunicii,
verișorii etc.?
Etc.
3.Captarea Li se va prezenta elevilor un arbore
Conversația Frontal Imagine (Anexa 1)
atenției genealogic sub formă de copac. (Anexa 1)
4.Anunțarea Se vor enunța pe înțelesul elevilor tema , Conversația Frontal
,,Ne jucăm și învățăm- Realizarea arborelui
temei și a genealogic al familiei”, și obiectivele
obiectivelor lecției.

Li se va explica elevilor semnificația


termenului de ,,arbore genealogic”. (Anexa
2 – PPT)
Se va lucra pe baza fișei ,, FAMILIA
MEA-arborele genealogic-relații de
rudenie”. (Anexa 3)
 Elevii vor citi textul suport în
șoaptă și frontal. Câțiva elevi vor fi
numiți pentru a citi în lanț
Prezentare PPT – Observarea
textul ,,FAMILIA MEA-arborele Conversația
5.Dirijarea O1 Frontal Arborele sistematică
genealogic-relații de rudenie”. Explicația
învățării O2 individual genealogic Evaluarea
 Se va face și citirea model pentru o Exercițiul
Fișe de lucru formativă
mai bună înțelegere a textului.
 Pe baza informațiilor din text, se va
completa tabelul în care se vor nota
numele și vârsta fiecărui membru al
familiei Irinei.
 Pentru a afla vârsta fiecărui
membru, elevii vor trebui să revadă
pasaje din text și să calculeze pe
baza informațiilor prezentate.

6.Obținerea O2  Elevii vor completa arborele Conversația Fișă de lucru Evaluarea


performanței O3 genealogic folosindu-se de Explicația Frontal formativă
informațiile extrase în prima parte a Exercițiul individual
lecției. (Anexa 4)
7.Asigurarea Elevii vor stabili valoarea de adevăr a unor Conversația
Fișă de activitate Evaluarea
retenței și O4 afirmații pe baza textului studiat. (Anexa Explicația Individual
independentă formativă
transferului 5) Exercițiul
La finalul lecției se vor face aprecieri
verbale, evaluându-se modul de lucru și
8.Evaluarea și Conversația Frontal
implicarea elevilor pe parcursul lecției.
încheierea lecției Explicația individual
Elevii vor primi ca temă realizarea
arborelui genealogic al propriei familii.
Demersul didactic
Anexa 1
(Anexa 2)
Anexa 3
FAMILIA MEA -arborele genealogic-relații de rudenie
Să mă prezint: eu sunt Irina.
Locuiesc cu părinții mei și cei doi frați: Alin și mezinul, Horia.
Părinții mamei mele, Corina, stau împreună cu noi. Bunica Elena are 65 de ani,
bunicul George este cu 4 ani mai în vârstă. Eu și Alin suntem gemeni
și ne-am născut în urmă cu 6 ani. Sora mamei mele, Nadia,
este mai mare cu 2 ani față de mama mea, care are 30 de ani.
Soțul mătușii, Ovidiu, are cu 5 ani mai mult decât mătușa și
împreună au doi copii: Vlad, care are cu 4 ani mai mult decât
mine și Maria cu 2 ani mai mică ca el.
Cu părinții tatălui meu, Florica și Barbu, locuiește
unchiul Toma, fratele tatei, cu soția sa, mătușa Lucica, și
verișorii mei Denis și Karla. Tatăl meu, Sorin, este cu 4 ani
mai mic față de unchiul meu Toma care ar 38 de ani.
Când s-a născut unchiul Toma, bunicul avea 31 de ani,
iar bunica cu 1 an mai puțin. Mătușa Lucica are vârsta tatălui
meu.
Denis are dublul vârstei mele, iar Karla tot atât cât Vlad.
Am uitat să vă zic câți ani are Horia? S-a născut în ziua în care mama împlinea
28 de ani. Acum se joacă cu câinele Rex, pisica Țuți și papagalul Coco.
Unchii mei au pești și multe păsări și animale domestice.

*Citește cu atenție textul de mai sus! Scrie numele rudelor mele și calculează ce
vârstă au acum.

Familia din Numele Vârsta Familia din Numele Vârsta


partea partea tatălui
mamei
Bunicul după Bunicul după tată
mamă
Bunica după Bunica după tată
mama
Mama mea Unchiul după tată
Tatăl meu Soția unchiului
după tată
Mătușa după Verișorii din partea
mamă tatălui
Soțul mătușii
după mamă
Verișorii din
partea mamei

Eu și frații
mei
*Completează ”arborele genealogic” cu inițialele și vârsta membrilor familiei tale:
Arborele genealogic este o reprezentare grafică între urmașii unei persoane, pentru a arăta schematic gradul de înrudire al acestora în
diferitele familii între ele.
Anexa 5
*Scrie în caseta verde A dacă propoziția este adevărată sau F dacă este falsă:

1. Fratele meu Alin este mai mare decât mine.


2. Horia este fratele meu cel mic.
3. Bunicul George este tatăl unchiului meu Ovidiu.
4. Bunica Florica are doi fii.
5. Tatăl meu este Toma.
6. Vlad și Maria sunt gemeni.
7. Câinele Rex, pisica Țuți și papagalul Coco sunt persoane.
8. Familia mea cuprinde 20 de membri.
9. Noi, cei tre frați avem împreună dublul numărului 7.
10. Bunicul George este de o seamă cu bunicul Barbu.
11. Suma vârstelor lui Denis și Karla este 22.
12. Diferența de vârstă dintre cele două bunici este de 3 ani.

S-ar putea să vă placă și