Sunteți pe pagina 1din 26

Istorie

PROIECT DIDACTIC

Nica Andreea | Anul III | Grupa 3 | Pedagogia învățământului primar și preșcolar


Istoria și didactica istoriei

Clasa a IV-a

1
Nica Andreea | Anul II | Grupa 3 | Pedagogia învățământului primar și preșcolar

PROIECT DIDACTIC
Data: 7.12.2021
Școala:
Clasa: a IV-a
Student: Nica Andreea
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Istorie
Unitatea de învățare : Trecutul și prezentul din jurul nostru
Subiectul lecției: Popoare de ieri și de azi
Tipul lecției: predare-învățare
Scopul lecției: familiarizarea elevilor

Competențe specifice:
1.2. Localizarea în timp și spațiu a evenimentelor istorice
1.3. Recunoașterea preocupării oamenilor pentru raportarea la timp și spațiu
3.1. Recunoașterea unor termeni istorici în cadrul unor surse accesibile
3.2. Utilizarea corectă a termenilor istorici accesibili în situații de comunicare orală și scrisă
4.1. Determinarea semnificației unor evenimente din trecut și din prezent

Obiective operaționale - la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să:


O1 – să localizeze pe hartă teritoriul locuit de greci, gali și slavi;
O2 - să precizeze popoarele de origine slavă ;
O3 – să precizeze principale ocupații ale acestor popoare;
O4 - să enumere câteva trăsături, fizice sau morale, pentru fiecare popor;
O5 - să precizeze religia fiecărui popor.

Strategii didactice:
a) Metode, și procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, dialogul, metoda
ciorchinelui;
b) Mijloace didactice: videoproiectorul, ppt, manualul, tabla, jetoane, harta, fişa de
lucru;.
Forme de organizare: frontal , individual
Modalități de evaluare: observarea sistematică a comportamentelor elevilor, autoevaluarea,
aprecieri verbale stimulative.

Durata: 45 minute

Bibliografie:
● Programa şcolară pentru disciplina Istorie, clasa a IV-a aprobată de MEN, nr. …./
……..2014
● https://catalog.manualedigitaleart.ro/art-istorie-4-2021/v1/#book/06-07

2
Strategii didactice
Nr. Modalități de
Secvențele lecției Ob. Conținutul instructiv-educativ Metode și Material Forme de
crt. evaluare
procedee didactic organizare
1. Momentul Asigur climatul necesar pentru buna caiete
organizatoric desfăşurare a orei de Istorie. conversația manual frontal
(1 min.) Elevii pregătesc manualul, caietul de penar
notițe și instrumentele de scris.
2. Reactualizarea - Ce am învățat ora trecută la Istorie?
cunoştinţelor Verific tema cantitativ și calitativ prin Conversația
(5 min.) sondaj.
Expunerea caiete aprecieri verbale și
Se verifică cunoștințele elevilor asimilate Soft stimulative
în lecția anterioară utilizând soft-ul Explicația educațional: frontal
educațional wordall. wordwall
individual
Jocul
didactic

3. Captarea atenției Pe tablă va fi afișată axa timpului


(3 min.) gradată pe Explicația,
secole și jetoane ce conțin evenimente observarea
istorice. exercițiul , Tablă, jetoane Frontal sistematică a
● Plasează pe axa timpului comportamentului
evenimentele date : elevilor
52 î. Hr. – conflictul dintre gali și romani
conversația
602 d. Hr. – așezarea slavilor la sud de
Dunăre
1301 d. Hr. – întemeierea Imperiului
Otoman
sec. XII – colonizarea sașilor în
Transilvania
sec. XVII – așezarea lipovenilor pe

3
Nica Andreea | Anul II | Grupa 3 | Pedagogia învățământului primar și preșcolar

teritoriul
românesc
842 d. Hr. – întocmirea primului
document
francez
sec. XIII – cucerirea Transilvaniei de
către
unguri

Se precizează titlul lecției și obiectivele


4. Comunicarea titlului operaţionale, în termeni accesibili observarea
lecţiei şi a copiilor. Conversația frontal sistematică a
principalelor - Astăzi vom continua lecția de ora comportamentului
coordonate ale acesteia trecută și mi-am propus să învățăm Tabla de scris elevilor
(1 min) despre următoarele popoare : greci, gali
Explicația Instrumentele
și slavi .
de scris
Voi scrie pe tablă data și titlul iar copiii
vor scrie pe caiete. Caietul de
notițe

Se prezintă un PowerPoint despre Conversația Videoproiector Frontal observarea


popoare, iar elevii vor nota în caiete , tablă, hartă , sistematică a
5. Dirijarea învăţării ideile principale. instrument de comportamentului
(17 min) Explicația scris , caiet de elevilor
Grecii . S-au așezat în pe teritoriile notițe,
Greciei de azi încă din sec. al XVII-lea î. prezentare
Hr. Țara lor se numea Elada. Romanii au power-point
schimbat numele ţării în Grecia.

Cele mai importante orașe-state: Atena și

4
Nica Andreea | Anul II | Grupa 3 | Pedagogia învățământului primar și preșcolar

Sparta.

Conducători

Pericle – conducător al Atenei

Alexandru cel Mare – rege al


Macedoniei la 20 de ani.

Ocupații: meşteşugurile, agricultura,


pescuitul, corăbieri şi neguţători
pricepuţi; cu corăbiile au ajuns până pe
ţărmul Mării Negre unde au întemeiat
oraşe: Tomis (Costanța), Histria (Istria)
și Callatis (Mangalia).

Religia era politeistă (credeau în mai

mulţi zei). Zeul suprem era Zeus.

Un elev vine la tablă pentru a localiza


teritoriul pe hartă.

https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%2
0a%20IVa/Istorie/Aramis/Partea%20I/m
anual.html.

Slavii au fost o populație care a migrat


dinspre

răsărit și a ocupat, în mileniul I d. Hr.,

5
Nica Andreea | Anul II | Grupa 3 | Pedagogia învățământului primar și preșcolar

întinse teritorii din estul si centrul


Europei.

1. Slavii de est:

● Rușii

● Ucrainienii

● Bielorușii

2. Slavii de vest:

● Cehii

● Slovacii

● Polonezii

3. Slavii de sud:

● Bulgarii

● Sârbii

● Croații

● Macedonenii

● Slovenii

● Muntenegrenii

6
Nica Andreea | Anul II | Grupa 3 | Pedagogia învățământului primar și preșcolar

Una dintre marile realizări ale slavilor a


fost inventarea alfabetului chirilic. Ei se
ocupau, în principal, cu agricultura şi
războiul.

Unii slavi s-au așezat la sud de Dunăre,


unde au năvălit peste bulgari , întemeind
un stat.

Trecerea slavilor peste teritoriile locuite


de daco-romani a contribuit la formarea
poporului român şi a limbii române.

Treptat, popoarele slave au trecut la


creştinism.

Un elev vine la tablă pentru a localiza


teritoriul pe hartă.

Galii (celții) au fost locuitorii din


vechime ai Franţei. Aceștia stăpâneau
teritoriile cuprinse între Sena, Loara și
Rin. Ţara lor se numea Galia. Practicau
agricultura și meșteșugurile și erau
politeiști. Odată cu stăpânirea francă,
galii au devenit creștini, luând treptat
naștere poporul francez.

Un elev vine la tablă pentru a localiza


teritoriul pe hartă.

7
Nica Andreea | Anul II | Grupa 3 | Pedagogia învățământului primar și preșcolar

6. Fixarea noului Exercițiul Videoproiector Frontal Capacitatea elevilor


conţinut; Această etapă se va desfăşura pe explicația de a răspunde corect
platforma wordall. la întrebări legate de
lecția făcută
https://wordwall.net/play/26171/740/979

7. Obținerea conversația Fișa de lucru Individual Capacitatea elevilor


performanței Obţinerea performanţei se va realiza exercițiul de a răspunde corect
printr-o fişă de lucru. ( anexa 1) explicația

8. Asigurarea retenției și -Ce am învățat astăzi la ora de Istorie? conversația frontală observarea
a transferului Se vor adresa întrebări referitoare la sistematică a
lecţia învăţată. comportamentului
elevilor
9. Încheierea lecției aprecieri verbale
Se vor face aprecieri verbale elevilor Conversaţia stimulative
care au fost activi.
caiet de clasă
Nu în ultimul rând, se va comunica Activitate Evaluez capacitatea
elevilor tema pentru acasă. frontală elevilor de a sintetiza
informaţiile istorice
Explicaţia despre popoare

8
Nica Andreea | Anul II | Grupa 3 | Pedagogia învățământului primar și preșcolar

Anexa 1

Fișă de lucru
1) Realizează corespondenţa între cele două coloane:

gali alfabet chirilic


slavi Histria, Tomis, Callatis
greci unelte, arme, podoabe renumite

2) Încercuieşte varianta corectă de răspuns:

⮚Grecii au fost:
a) unul dintre popoarele cu cea mai dezvoltată cultură şi civilizaţie
b) ramură a galilor
c) un popor migrator

⮚Francezii sunt urmaşii:


a) grecilor; b) galilor; c) dacilor.

⮚Teritoriul locuit de greci se numea:


Egipt; b) Elada c) Galia.

⮚Forma de organizare socială şi politică adoptată pentru prima oară de vechii greci se numea :
a) republică
b) regat
c) democraţie

9
Nica Andreea | Anul II | Grupa 3 | Pedagogia învățământului primar și preșcolar

d) imperiu

3) Stabileşte căror popoare aparţin aceşti conducători:

Vercingetorix dacii
Traian romanii
Decebal galii
Pericle grecii

4) Completează spațiile punctate:

Conducătorii se numeau ……………… sau …………………………..;


Ocupaţii: ………………………., ……………………, …………………………., ……………………., meşteşugurile
(…………………………………………………………………………..);
Religia: se închinau la ................................ naturii;
Scrierea: au folosit alfabetul ………………………. (slavon).

10
Nica Andreea | Anul II | Grupa 3 | Pedagogia învățământului primar și preșcolar

Grecii slavii și galii 7.12.2021

GRECII

Aşezare geografică:
- în sudul continentului ( Peninsula Balcanica), intr-un ţinut numit Elada ;
- acest ţinut era numit de către romani Grecia ;
Îndeletnicirile grecilor:
- ageri la minte şi îndemânatici ;
- se ocupau cu pescuitul şi erau corăbieri şi neguţători pricepuşi ;
- comercializau diverse produse : vase de lut, ţesături, vinuri, ulei de măsline, etc.
Cetăţile greceşti:
- dezvoltarea meşteşugurilor, a comerţului şi agriculturii a făcut posibilă întemeierea cetăţilor.
Cultura greacă:
- se închinau mai multor zei ( zei care se spunea locuiau pe culmile muntele Olimp)
- o dată la patru ani aveau loc întreceri sportive – Olimpiade – în cinstea zeului suprem – ZEUS;
- grecii au inventat teatrul şi au pus bazele istoriei ( Herodot – fiind considerat părintele istoriei ).

GALII
Aşezare geografică:
- locuiau pe teritoriul de astăzi al Franţei;
- erau foarte războinici;
- erau organizaţi în mai multe triburi conduse de magistraţi aleşi pe un an;
- în anul 58 ( î. Hr .) Iulius Cesar atacă Galia luptând 8 ani pentru a o supune;
- sub comanda lui Vercin Getorix, galii se răscoală, dar Cesar i-a silit să se predea şi astfel Galia devine provincie romană;
- stăpânirea romană durează până în secolul al V-lea când peste galii romanizaţi se aşază triburile germanice: vizigoţii în sud,
burgunzii pe valea Ronului, iar francii în nord,
- din amestecul galilor cu romanii şi francii se va forma poporul francez.

11
Nica Andreea | Anul II | Grupa 3 | Pedagogia învățământului primar și preșcolar

SLAVII

Aşezare geografică:
- populau partea centrală şi de răsărit a Europei ( în sec. al VII-lea ajung până în sudul continentului) ;
- slavii alcătuiau trei grupuri: slavii de vest ( polonii, cehii, slovacii ), slavii de est
( ruşii), slavii de sud ( bulgarii, sârbii, croaţii şi slovenii );
Îndeletnicirile grecilor:
- se ocupau cu agricultura;
- bărbaţii erau înalţi, voinici, viteji în luptă.
Organizarea slavilor:
- erau organizaţi în comunităţi conduse de un staroste ( mai multe sate formau un mic sat condus de un cneaz – ajutat de un sfat
al bătrânilor );
- la mijlocul sec. al VII-lea apar primele state slave;
Credinţa slavilor:
- au adoptat creştinismul;
- călugării Metodiu şi Chiril i-au învăţat alfabetul chirilic.

12
Nica Andreea | Anul II | Grupa 3 | Pedagogia învățământului primar și preșcolar

13
“Deschid sfânta carte în care se află
înscrisă gloria României, ca să pun
înaintea ochilor fiilor ei câteva
pagini din viaţa eroică a părinţilor
lor.”
Nicolae Bălcescu
Alege un popor!

GRECII GALII

SLAVII
GRECII
•în sudul continentului Europa, în Peninsula Balcanică, se afla un ţinut pe care localnicii îl
numeau Elada, iar romanii îl numeau Grecia; acest ţinut era locuit de greci; era un ţinut
stâncos, greu de străbătut; se spune că grecii comunicau mai uşor pe mare decât pe uscat;
•grecii erau ageri la minte şi îndemânatici; se ocupau cu pescuitul şi erau corăbieri şi
neguţători pricepuţi; cu corăbiile lor au cutreierat Marea Mediterană, ajungând până pe
ţărmurile Mării Negre;
•pe litoralul dobrogean al Mării Negre, vechii greci au întemeiat oraşe (Tomis, Histria,
Callatis), care au contribuit la stabilirea unor relaţii paşnice şi schimburi comerciale cu
populaţia Dobrogei;
•la început, cetăţile greceşti au fost conduse de regi; aceştia însă au fost înlăturaţi, grecii
adoptând pentru prima oară democraţia, adică participarea poporului la conducerea
treburilor cetăţii;
• grecii se închinau mai multor zei; Zeus era zeul suprem, în cinstea căruia, o dată la patru
ani, se ţineau mari întreceri sportive, numite Olimpiade;
• grecii au inventat teatrul şi au pus bazele istoriei, Herodot fiind considerat părintele
acestei ştiinţe;
• cultura greacă s-a făcut cunoscută prin operele de artă ale marilor sculptori şi arhitecţi,
prin templele care s-au construit.
Soldaţi
Flacăra olimpică

HERODOT

corabie
ZEUS Cunună de lauri
Portul grecilor
Parthenonul – cel
mai mare templu,
situat pe
Acropolis, în
Atena
MUNTELE OLIMP
GALII
• galii sau celţii erau cei mai vechi locuitori ai Franţei de astăzi;
• erau foarte războinici; erau organizaţi în triburi conduse de magistraţi (înalt funcţionar,
judecător) aleşi pe un an; preoţii jucau un rol important;
•bărbaţii aveau mustăţi stufoase şi răsucite; se îmbrăcau cu haine ciudate, multicolore, cu
cămaşă lungă şi pantaloni în carouri; în lupte purtau coifuri metalice pe care erau gravate
coarne de animale sau păsări, pentru a-şi înspăimânta adversarii;
• femeile erau înalte şi foarte frumoase; purtau cămăşi lungi, viu colorate;
•se ocupau cu agricultura (lucrau pământul şi creşteau animale), vânătoarea, iar femeile
aveau grijă de copii şi de gospodărie; erau vestiţi pentru armele, uneltele şi podoabele
făcute de ei; le plăcea curăţenia (ei au inventat săpunul); locuinţele lor erau de formă
rotundă, construite din lemn şi acoperite cu stuf;
•cel mai cunoscut conducător al galilor a fost VercinGetorix, un tânăr nobil gal, foarte
curajos şi înţelept, adversar al generalului roman, Iulius Cezar; Vercin Getorix a înţeles că
nu poate învinge uriaşa armată romană şi s-a predat, Galia devenind astfel provincie
romană; stăpânirea romană durează până în sec. al V-lea când peste galii romanizaţi se
aşează
triburile germanice: vizigoţii în sudul Galiei, burgunzii pe valea Ronului, iar francii în nord;
• din amestecul galilor cu romanii şi francii se va forma poporul francez.
IULIUS CEZAR Coif galez
VERCINGETORIX

Soldaţi gali Luptători gali


Oraş fortificat
VERCIN GETORIX ÎN FAŢA LUI IULIUS CEZAR
SLAVII

• reprezentau unul din cele mai mari popoare europene; ei ocupau partea centrală şi de răsărit a
Europei;
•în funcţie de zonele în care s-au stabilit, între triburile slave apar diferenţieri de limbă şi astfel
putem vorbi de trei grupuri din care se vor forma popoarele europene, astfel: slavii de est sunt
ruşii, ucrainenii şi bieloruşii de astăzi, slavii de vest sunt cehii, slovacii şi polonezii de
astăzi, iar slavii de sud, cei care au migrat la sudul Dunării sunt bulgarii, sârbii, croaţii şi
slovenii de astăzi;
• bărbaţii slavi erau înalţi, voinici, cu părul blond – roşcat, viteji în luptă şi prietenoşi în timp de
pace; spre deosebire de alţi migratori, slavii erau mai statornici şi se ocupau şi cu agricultura;
•la început, slavii erau organizaţi în comunităţi, după un strămoş comun, comunitatea fiind
condusă de un bătrân numit staroste; mai multe sate de-a lungul unei văi, formau un mic
stat, condus de un cneaz sau jupân; el era ajutat în conducere de Sfatul Bătrânilor; către
mijlocul secolului al VII-lea, apar primele state slave;
•slavii se rugau la forţele naturii; nu aveau preoţi şi nici temple, dar ridicau idoli în păduri; din
sec. IX – X au adoptat creştinismul; cei din est şi sud sunt ortodocşi, cei din vest sunt catolici,
iar o parte din cei din sud sunt musulmani;
• una dintre marile realizări culturale ale slavilor a fost inventarea alfabetului chirilic;
• de la slavi ne-au rămas unele cuvinte care s-au păstrat în vocabularul limbii române.
Aşezare slavă

S-ar putea să vă placă și