Sunteți pe pagina 1din 5

Nume: Costin

Prenume: Andreea
Specializare: Limba și literatura română – Literatură universală și comparată
Adresă de e-mail: costinandreea98@yahoo.ro
Seminar în fiecare zi de joi, în intervalul orar 12:00-14:00

Proiect de lecție

Unitate de învățământ: Liceul Teoretic „Ion Neculce” Târgu Frumos

Profesor: Costin Andreea

Dată: 06.04.2019

Clasă: a VI-a

Disciplină: Limba și literatura română

Unitate de învățare: „Unitatea 5 - Fascinanta lume vie”, „Elemente de construcție a comunicării”

Subiect: Adjectivul

Obiectiv fundamental: Formarea priceperilor și deprinderilor de lucru prin exerciții vizând toate tipurile de adjectiv și diferite contexte în care pot fi întâlnite

Obiective operaționale:

O 1: Să identifice toate tipurile de adjectiv dintr-un text la prima vedere;

O2: Să menționeze cazul adjectivelor din propozițiile date;

O 3: Să clasifice adjectivele date în funcție de gradul de comparație;

O 4 : Să asocieze adjective potrivite pentru substantivele menționate;


O 5: Să sesizeze forma greșită a unor adjective dintr-un text.

Tip lecție: de formare de priceperi și deprinderi

Timp de lucru: 50 de minute

Locul desfășurării procesului didactic: Sala de clasă

Strategie didactică:

1)Metode și procedee didactice: lucrul cu manualul, conversația, exercițiul, explicația

2)Mijloace didactice: manual, tablă, marker, caiet, fișă cu sarcini de lucru pentru elevi

3)Forme de organizare a învățării: individual, frontal, în echipă

Bibliografie:

*Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română Clasele a V-a - a VIII-a, București, 2017.

Ilie, Emanuela, Didactica limbii și literaturii române, Editura Polirom, Iași, 2014.

Norel, Mariana, Bucurenciu, Petru, Dragu, Mihaela, Limba și literatura română. Manual pentru clasa a VI-a, Editura Didactică și Pedagogică S.A., București, 2018.

Secrieru, Mihaela, Didactica limbii române, Editura StudIS, Iași, 2008.

2
Scenariul activității didactice

Nr. Secvențele activității didactice Obiective Conținutul instructiv-educativ Evaluare


crt.
Strategia didactică
Metode și procedee Mijloace didactice Forme/Moduri de
organizare a învățării

1. Moment organizatoric Profesorul verifică prezența, eventual notează Conversația Manuale, caiete, Individual Capacitatea elevilor de a se
3 minute absențele în catalog și asigură cele necesare instrumente de scris, Frontal organiza.
bunei desfășurări (împarte inclusiv fișele). fișe
Elevii își vor pregăti materialele necesare
desfășurării lecției: manuale, caiete de scriere,
instrumente de scris.

2. Verificarea temei Profesorul va trece pe la banca fiecărui elev Conversația Planșa Individual Capacitatea elevilor de a
5 minute pentru a vedea planșa. realiza o planșă pe care să
se regăsească informațiile
de ordin teoretic cu privire
la adjectiv, dispuse într-o
manieră creativă care să
faciliteze procesul de
memorare a acestora.

3. Prezentarea, explicarea, valorizarea -Profesorul le va prezenta elevilor, într-o


conținuturilor manieră accesibilă, obiectivele stabilite. -Conversația -Fișă de lucru -Pe grupe -Capacitatea elevilor de a
35 de minute -Fișa pe care au primit-o elevii conține un text -Exercițiul lucra în echipă.
a) Enunțarea obiectivelor mai amplu în care regăsim toate tipurile de -Manual -Individual -Capacitatea elevilor de a
b)Fixarea conținutului adjectiv. Elevii se vor împărți în grupe de câte -Conversația -Caiet de clasă -Frontal recunoaște adjectivele
trei și vor încerca să identifice adjectivele. -Exercițiul dintr-un text la prima
Echipa care va reuși să le sublinieze pe toate -Manual -În echipe de câte doi vedere.
în cel mai scurt timp va fi desemnată -Conversația -Caiet de clasă -Individual

O1 câștigătoare. -Exercițiul -Manual -Frontal -Capacitatea elevilor de a


-Elevii vor rezolva individual pe caiete -Exercițiul -Caiet de clasă rezolva o cerință într-un
exercițiul 5 din manual de la pagina 141 -Conversația -Individual timp limitat.

3
(„Notează cazul fiecărui adjectiv scris -Manual -Frontal -Capacitatea elevilor de a
îngroșat.”). După ce au lucrat singuri timp de -Exercițiul -Caiet de clasă recunoaște cazul
5 minute, cei care vor dori vor ieși să scrie și -Conversația adjectivelor.
la tablă rezolvarea (pentru verificare).
-Elevii vor lucra împreună cu colegul de bancă -Capacitatea elevilor de a

O2 exercițiul 6 de la pagina 141 („Grupează lucra în echipă.


adjectivele următoare în funcție de gradul de -Capacitatea elevilor de a
comparație, într-un tabel asemănător celui de clasifica adjectivele în
mai jos”). Profesorul îi va întreba pe elevi funcție de gradul de
dacă au întâmpinat greutăți în realizarea comparație.
sarcinii și va oferi explicații suplimentare -Capacitatea elevilor de –
echipelor care nu au știut să rezolve integral Capacitatea elevilor de a
exercițiul. rezolva o cerință într-un
Elevii vor rezolva individual pe caiete timp limitat.
O3
exercițiul 3 din manual de la pagina 141 -Capacitatea elevilor de a
Elevii vor rezolva individual pe caiete asocia adjective unor
exercițiul 3 din manual de la pagina 141 substantive date.
(„Asociază următoarelor substantive câte patru -Capacitatea elevilor de a
adjective potrivite”). După 5 minute profesorul sesiza forma greșită a unor
va deschide catalogul iar elevul al cărui nume adjective.
este aflat pe pagina respectivă pe poziția din
mijloc va citi rezolvarea.
Elevii vor rezolva individual pe caiete cerința
2 din manual de la pagina 141 („Identifică
O4
greșelile din textul următor, apoi rescrie-l
corect”). După ce profesorul va observa că
elevii au terminat de rezolvat exercițiul, îi va
numi pe câțiva să răspundă din bancă.

4
O5
4. Evaluarea Profesorul îi intreabă pe elevi: „Care a fost Conversația Individual Evaluarea capacității
4 minute exercițiul vostru preferat?” și îi roagă să-și Frontal elevilor de a exprima opinii
motiveze alegerea („De ce?”), după care personale și de a le susține
urmează aprecierea și notarea elevilor (fiecare cu argumente pertinente.
răspuns corect oferit de-a lungul orei va
recompensa emițătorul lui cu câte o steluță
notată în caietul profesorului).

5. Încheierea activității (tema pentru Elevii vor avea de rezolvat ca temă pentru Conversația Frontal
acasă) acasă exercițiile 7 și 8 de la pagina 141 („7. Explicația
3 minute Menționează gradul de comparație al
adjectivelor evidențiate din enunțurile date.”,
respectiv „8.Identifică adjectivele care nu pot
avea grade de comparație”) și exercițiul
„Valorificăm” de la pagina 143 („Scrie cinci
substantive care fac parte din câmpul semantic
al pădurii. Alătură fiecăruia câte un adjectiv
potrivit. Alege cel puțin trei dintre perechile
obținute și integrează-le într-un text descriptiv,
în care să prezinți o pădure la răsăritul
soarelui. Dă un titlu potrivit textului tău.”).

S-ar putea să vă placă și