Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Disciplina: Istorie
Data: 6.10.2022
Clasa: a VIII a A
Profesor: Bordeianu Danut Marius
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială ,,Vasile Parvan,, Com.
Huruiesti
Unitatea de învăţare: Geto-dacii
Lecţia: Războaiele daco-romane
Tipul lecţiei: mixtă
Locul de desfășurare: sala de clasă.
Atitudini şi valori utilizate în lecţie: relaționare pozitivă cu ceilalți,
gândire critică, flexibilă și prospectivă, valorizarea creativității ca
resursă de dezvoltare personală și comunitară.
Competenţe generale:
1.Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate;
Competenţe specifice:
1.3. localizarea în timp și în spațiu a faptelor și/sau a proceselor
istorice;
2.2. relatarea unui eveniment/ proces istoric, utilizând informații din
surse istorice;
Obiective operaţionale ( OO ) urmărite / La sfârşitul lecţiei elevii vor
fi capabili să :
1. Să compare armata romană cu cea a dacilor ;
2. Să prezinte cauzele războaielor daco-romane și desfășurarea
acestora;
3. Să plaseze în timp evenimentele discutate;
Resurse:

A) Bibliografice: 1. oficiale:
- Programe şcolare pentru disciplina ISTORIE, MECI, Bucureşti, 2016;
- Valentin Băluțoiu, Maria Grecu, Istorie. Manual pentru clasa a VIII-a, Editura Didactică și
Pedagogică S.A., București, 2017.

1
2. metodico-didactice:

- Călin Felezeu, Didactica istoriei, Editura Presa Universitară Clujeană, Cluj-Napoca, 2000;
- Ioan Nicola, Tratat de pedagogie școlară, Editura Aramis, București, 2003;
- Laurenţiu Șoitu, Rodica Diana Cherciu, Strategii educaționale centrate pe elev, Editura
Alpha MDN, Buzău, 2006;
B) Metodologice: 1. strategia didactică: mixtă.

2. metode şi procedee:

- de comunicare orală/scrisă: conversaţia, explicaţia, aprecierea verbală, conversaţia euristică,


învăţarea prin descoperire.
- de acţiune reală: reconstituirea istorică, observarea dirijată, munca independentă;
3. forme de organizare: frontală, individuală;

4. materiale: echipament militar și vestimentație care reconstituie perioada


antichității, fișe de lucru, aplicațiile din manual.

C) Temporale: durata lecţiei este de 50 minute.

D) Umane: colectivul de elevi, cadrul didactic.

Momentele lecţiei şi durata O.O. Activitatea profesorului Activitatea Str


elevului Metode
Procedee

1.Momentul organizatoric ( 2ʼ) Profesorul notează absenţii, verifică Elevul de


sala de clasă şi materialele didactice. serviciu
motivează
absențele
unor elevi.
2.Actualizarea unor cunoştinţe Adresează elevilor întrebări: Conversația
anterioare, verificarea lecției Ce lecție ați avut de pregătit pentru euristică,
Geto-dacii ( 2ʼ) astăzi? Cine sunt geto-dacii? Cum individual,
trăiau organizați? Care este religia lor? Elevii frontal,
Care sunt ocupațiile lor? Care sunt cei răspund
mai importanți regi? întrebărilor
profesorul
ui.
3.Captarea atenției prin Se prezinta un film didactic oentru ai Elevii sunt Conversația
reconstituire istorică( 8ʼ) face pe elevi sa inteleaga atmosfera atenți și euristică,

2
Momentele lecţiei şi durata O.O. Activitatea profesorului Activitatea Str
acelei perioade. elevului
adresează individual,
întrebări. frontal
3.Anunţarea lecţiei noi, a Astăzi vom studia lecția numită: Elevii Conversaţia
planului de predare învăţare, a Războaiele daco-romane. La sfârșitul notează pe euristică
ceea ce trebuie să ştie şi să lecției va trebui să cunoașteți numele caiete titlul
facă elevul la sfârşitul lecției împăratului care a cucerit Dacia, lecției noi. Demonstrația
(enunţarea obiectivelor) ( 2ʼ) cauzele războaielor, numărul acestora
și urmările. Frontal

4.Dobândirea noilor cunoştinţe Cauze: - bogățiile Daciei


( 26ʼ)
- dacii erau considerați o
amenințare pentru romani Notează pe Conversaţia
caiete și euristică
Participanți: - împăratul Traian identifică
pe fișa nr.1 Demonstrația T
- 10 legiuni romane plus conducător d
trupe auxiliare ii celor
două
- regele Decebal și armate Conversaţia
OO1 armata sa euristică

Primul război 101-102: Notează pe Demonstrația


OO2 caiete și
- Traian traversează Dunărea și se urmăresc
îndreaptă către Sarmisegetusa harta de la
OO3 pagina
- bătălia de la Tapae este căștigată de nr.93. Conversaţia T
romani Rezolvă euristică
exercițiul 3 Demonstraţia
- în timpul iernii 101-102 romanii de la
staționează în Dacia și Decebal pagina
organizează ,,diversiunea nr.93.
moesiană„ căștigată de romani la Conversaţia
Tropaeum Traia euristică
Demonstraţia
- în primăvara lui 102 romanii reiau
atacul și Decebal cere pace
OO 3
Pacea din 102:
Notează pe
Traian a impus dacilor condiții foarte caiete Conversaţia T
grele: - dărâmarea cetăților euristică
Demonstraţia
- să nu mai fie primiți fugari din imp

3
Momentele lecţiei şi durata O.O. Activitatea profesorului Activitatea Str
Al doilea război 105-106: elevului

OO 2 - cauze: Decebal nu respectă pacea Notează pe


102 caiete Conversaţia
euristică
- Traian traversează Dunărea pe podul
de la Drobeta Demonstrația

- capitala Daciei este cucerită prin Notează pe


OO 1 asediu în 106 caiete,
urmăresc
- Decebal se sinucide preferând pe hartă
moartea în libertate

Consecințe:

- o parte a Daciei devine provincie


romană
Notează pe
- statul dac dispare caiete
- populația va fi mutată la câmpie ca să
fie mai bine supravegheată.
Elevii
notează pe
caiete

Elevii
notează pe
caiete

5.Fixarea cunoştinţelor OO1


(feedback) ( 9ʼ) OO2 Le indică elevilor să completeze rebusul Elevii Conversaţia
OO3 de pe fișa nr.2 și să rezolve exercițiul II de rezolvă examinatorie
la pagina nr.92. rebusul și
exercițiul

Elevii Conversația
OO1 De învățat lecția și de realizat un scut din notează
6.Tema pentru acasă ( 1ʼ) OO2 carton. tema
OO3 pentru
acasă.

4
Schema lecției - Traian traversează Dunărea și se
îndreaptă către Sarmisegetusa
Războaiele daco-romane
- bătălia de la Tapae este căștigată de
Cauze: - bogățiile Daciei romani

- dacii erau considerați o amenințare - în timpul iernii 101-102 romanii


pentru romani staționează în Dacia și Decebal
organizează ,,diversiunea
Participanți: - împăratul Traian
moesiană„ căștigată de romani la
- 10 legiuni romane plus Tropaeum Traia
trupe auxiliare
- în primăvara lui 102 romanii reiau atacul
- regele Decebal și armata sa și Decebal cere pace

Primul război 101-102: Pacea din 102:

5
Traian a impus dacilor condiții foarte
grele: - dărâmarea cetăților
Consecințe:
- să nu mai fie primiți fugari din imperiu
- o parte a Daciei devine provincie romană

- statul dac dispare


Al doilea război 105-106:
- populația va fi mutată la câmpie ca să fie
- cauze: Decebal nu respectă pacea 102 mai bine supravegheată.

- Traian traversează Dunărea pe podul de


la Drobeta

- capitala Daciei este cucerită prin asediu


în 106

- Decebal se sinucide preferând moartea


în libertate

6
Fișa nr.1

Împăratul Traian

Marcus Ulpius Nerva Traianus  a condus


Imperiul Roman între anii 98 și 117. A făcut parte
din dinastia Antoninilor. În timpul domniei sale
imperiul a ajuns la maxima întindere teritorială.

Regele Daciei Decebal

,,Era foarte priceput în ale războiului și iscusit la faptă, știind să


aleagă prilejul pentru a-l ataca pe dușman și a se retrage la timp. Abil în
a întinde curse, era viteaz în luptă, știind a se folosi cu dibăcie de o
victorie și a scăpa cu bine dintr-o înfrângere, pentru care lucru el a
fost mult timp un potrivnic de temut al romanilor.” (Dio Cassius,
istoric roman)

Columna lui Traian

Columna lui Traian este un monument antic


din Roma construit din ordinul împăratului Traian, pentru
comemorarea victoriei sale în Dacia, care s-a păstrat până în zilele
noastre. Monumentul are exteriorul prevăzut cu un
faimos basorelief sculptat, în formă de spirală, care reproduce
artistic sub o formă epică războaiele dintre romani și daci purtate de
Traian pentru cucerirea Daciei.
Columna are o înălțime de aproximativ 40 de metri și conține 18 blocuri masive de marmură
de Carrara, fiecare cântărind 40 de tone.
FISA nr. 2

Rezolvă rebusul și descoperă pe verticala AB numele regelui erou care a luptat cu împăratul Traian.

1. Fluviu traversat de către împăratul Traian.

2. Părintele istoriei.

3. Încălțămintea soldaților romani.

4. Le creșteau dacii.

5. Aristocrații la daci.

6. O extrăgeau minerii daci.

7. Monument ridicat la Roma care reprezintă războaiele daco-romane.

S-ar putea să vă placă și