Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

DATA: 14.05.2014
CLASA: a IX-a D
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Economic „Delta Dunării” - Tulcea
PROFESOR: Sima Violeta
OBIECTUL: Istoria Universală
POZIŢIA LECŢIEI: Unitatea de învăţare: Reforma religioasă şi urmările sale
SUBIECTUL: Protestantismul, contrareforma
TIPUL LECŢIEI: predare-învăţare-evaluare (mixtă)

a) Competenţe specifice:
2.5. Analiza critică a acţiunii personalităţilor şi grupurilor umane in diverse contexte.

b) Obiective operaţionale:

I. Informaţionale:
 capacităţi de comunicare:
O1 să opereze corect cu noţiunile istorice date, în contexte diferite: protestantism, reformă,
calvinism,luteranism,anglicanism,contrareformă.

 capacităţi de tip cognitiv:


O2 să identifice cauzele reformei religioase;
O3 să prezinte doctrina lutheranismului, calvinismului şi anglicanismului;
O4 să enumere principalii reformatori protestanţi;

II. Formative:
 aptitudini:
O5 să-şi dezvolte deprinderi de lucru cu resursele necesare studiului istoriei: vocabular, documente;

 atitudini:
O6 să conştientizeze importanţa Reformei în istoria universală şi religia creştină;

FORME DE ORGANIZARE
a) a conţinuturilor: interdisciplinară.
b) a activităţii: în grupuri mici, individuală, frontală.
TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev;

TIPURI, FORME, STRATEGII ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE: interevaluarea în cadrul grupului,


orală, individuală.

1
RESURSE:

a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia euristică, activitatea pe grupe constituite în funcţie


de tema dezbaterii, lectura explicativă, metode interactive – turul galeriei, explicaţia, expunerea,
descoperirea, descrierea, modelarea.

b) materiale (mijloace de învăţământ): texte-suport sub formă de proiecţie, videoproiector, imagini,


tabla şi creta , manual, atlasele/hărţile istorice, fişe de lucru, întrebări scrise, chestionare, trailer-ul
filmului „Luther ”.

specifice disciplinei : - Manual pentru cl. a IX-a, Ed. Corint, autori- Alexandru
Barnea (coord.), Vasile Aurel Manea, Mihail Stamatescu, Bogdan Teodorescu,
pp. 132-137.
c) bibliografice:

- Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Curriculum Naţional, Programa şcolară pentru cl. a IX.
- Imanuel Geiss, Istoria lumii din preistorie până în anul 2000, Editura All, Bucureşti, 2002,
pp. 476-500.
- Radu Manolescu, Istoria Medie Universală, Editura didactică și pedagogică, 1980.
- Module de formare din cadrul proiectului: Competenţe cheie tic în curriculumul şcolar.
- Module de formare din cadrul proiectului: Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice
prin activitati de mentorat.

d) temporale: 50 minute (1110-1200)

e) spaţiale: Laboratorul 1.1 (Corpul B din cadrul Colegiului Economic „Delta Dunării” Tulcea)

2
D E S FĂŞ U RAREA LE C Ţ IE I

ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE


de conţinut de forme de metode şi mijloace didactice (metode,
timp organizare procedee instrumente,
indicatori)
1. Moment Salutul; se menţine ordinea şi disciplina în 1’ frontală conversaţia - -
organizatoric clasă; Se citeşte catalogul pentru notarea
absenţelor. Profesorul îşi pregăteşte mijloacele explicaţia
didactice necesare pentru ora de istorie şi
solicită elevilor să se pregătească la rândul lor.
2. Reactualizarea, ☺Verifică cunoştinţele elevilor din lecţia 5’ individuală explicaţia - evaluare orală
sistematizarea şi anterioară, Expansiunea europeană, solicitând
esenţializarea elevilor să răspundă unui set de întrebări:
cunoştinţelor - Care au fost motivele de natură religioasă evaluare
care au determinat marile descoperiri individuală
geografice?
- Care au fost elementele de progres în
domeniul tehnicii, ştiinţei şi navigaţiei?
- Care au fost consecinţele cuceririi
Constantinopolului?
- Indicaţi care au fost principalele direcţii
geografice ale descoperitorilor şi urmările lor.
- Ce a prevăzut Tratatul de la Tordesillas?
-Ce teritorii cuprindea Imperiul colonial
spaniol? Dar cel portughez?
3. Captarea atenţiei O4 ☺ Prezentarea trailer-ul filmului „Luther” 2’ frontală descoperirea trailer-ul filmului -
O6 „Luther”
individuală conversaţia

4. Anunţarea O1 ☺Se enunţă titlul lecţiei. 1’ frontală descoperirea videoproiector -


obiectivelor O2 Astfel, elevii descoperă că vor studia lecţia:
O3 Protestantismul, contrareforma conversaţia tabla şi creta

3
O4 Scrierea titlului lecţiei pe tablă. euristică
O5 Enumerarea şi explicarea obiectivelor, prin text-suport sub
O6 descoperirea activităţilor ce vor conduce la explicaţia formă de proiecţie
atingerea acestora.
5. Dirijarea invăţării O1 Prezentarea lecţiei cu ajutorul materialului 24’ frontală conversaţia texte-suport sub evaluare orală
a)Prezentarea O2 power point (schema lecţiei realizată la tablă): euristică formă de proiecţie
conţinutului ce O3 se definesc şi se explică noile noţiuni, ce
urmează a fi predat, reprezintă Reforma, se prezintă cauzele lectura videoproiector evaluare
sistematizat şi evaluat O4 acesteia şi principalele doctrine protestante şi frontală explicativă tabla şi creta individuală
reprezentanţii protestantismului.
expunerea
explicaţia
O4 descrierea

b) prelegere interactivă ☺Implicarea elevilor, prin contribuţia cu idei individuală brainstorming


cunoscute.

c ) organizarea pentru - ☺ Împărţirea în funcţie de nevoile clasei în 5 1’ în grupuri conversaţia Microgrupuri -


activitatea de grup - echipe de elevi. mici
(6x5=30
elevi)
6. Sistematizarea şi O1 ☺ Aşezarea elevilor pe grupe. Elevii din 14’ în grupuri Turul galeriei Fişele de lucru interevaluarea
fixarea cunoştinţelor O2 grupa 1 primesc fişa de lucru „CAUZELE mici în cadrul
(Feedback prin O3 RELIGIOASE”, cei din grupa 2 primesc fişa (3/4x9=30 Întrebările grupului
raportarea la O4 „ APARIŢIA elevi)
obiectivele propuse O5 PROTESTANTISMULUI”, cei din grupa 3
iniţial, cu solicitarea primesc fişa „LUTERANISMUL”, cei din
elevilor) grupa 4 primesc fişa „CALVINISMUL”, cei activitatea pe
grupe constituite
din grupa 5 primesc fişa
în funcţie de
„ANGLICANISMUL”, cei din grupa 6 fişa
tema dezbaterii
„CONTRAREFORMA”.

Grupurile cooperează în elaborarea


răspunsurilor.
4
La expirarea timpului, copiii comunică
răspunsurile elaborate printr-un reprezentant al
grupului
7. Obtinerea O5 Prezentarea formei finale în faţa clasei şi 1’ în grupuri Turul galeriei Produsul realizat interevaluarea
performanţelor O6 argumentarea de către reprezentanţii tuturor mici pe baza fişei de în cadrul
echipelor. explicaţia lucru grupului
8. Încheierea lecţiei - ☺ Profesorul face aprecieri individuale şi 1’ individuală conversaţia chestionare evaluare
colective asupra nivelului atins şi asupra explicaţia individuală
comportamentului la lecţie; Sunt notaţi elevii
care s-au evidenţiat în cursul lecţiei cel mai
mult. individuală explicaţia

Schiţa lecţiei
Reforma Religioasă

a) Definiţie: Reforma religioasă reprezintă o mişcare socială, politică şi ideologică apărută la începutul secolului al XVI-lea în cadrul Bisericii catolice.

b) Cauzele apariţiei Reformei:


- cauze religioase
- cauze economico-sociale
- cauze politice
- cauze ideologice

c) Forme de manifestare ale Reformei:


- Luteranimul- Martin Luther, Germania, “Cele 95 de teze”
- Calvinismul- Jean Calvin, Geneva,
- Anglicanismul- regele Henric al VIII-lea, Anglia, „Cele 39 de articole”

d) Urmările reformei:
Slăbirea influenţei Bisericii catolice
5
Extinderea Contrareformei

S-ar putea să vă placă și