Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

DATA:
CLASA: a V-a
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
PROFESOR:
OBIECTUL: Istoria Universală
POZIŢIA LECŢIEI: Unitatea de învăţare: Geneza lumii în mileniul I d. Hr.
SUBIECTUL: Lumea slavă: Lumea slavă în secolele VII-X; Studiu de caz :Rusia kieveană
TIPUL LECŢIEI: predare-învăţare-evaluare (mixtă)

a) Competente specifice:
3.2. Stabilirea, pe baza surselor istorice, a elementelor evoluţiei grupurilor umane şi civilizaţiei
omeneşti;
4.2. Utilizarea surselor istorice în vederea ilustrării unui fapt istoric.

b) Obiective operaţionale:

I. Informaţionale:
 capacităţi de comunicare:
O1 să opereze corect cu noţiunile istorici date, în contexte diferite;
O2 enumere grupele de popoare şi limbi slave;

 capacităţi de tip cognitiv:


O3 să localizeze pe hărţile istorice direcţia de deplasare a slavilor şi zonele europene în care s-au
aşezat;
O4 să identifice, pe baza unor texte, modul de organizare socială a slavilor în primele secole ale
sedentarizării lor;
O5 să descrie procesul de constituire a Rusiei kievene;

II. Formative:
 aptitudini:
O6 să conştientizeze urmările migraţiei slavilor în formarea popoarelor europene;

 atitudini:
O7 să aprecieze importanţa consecinţelor migraţiei slavilor pentru spaţiul european.

FORME DE ORGANIZARE
a) a conţinuturilor: interdisciplinară.
b) a activităţii: în grupuri mici, individuală, frontală.
TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev;

1
TIPURI, FORME, STRATEGII ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE: interevaluarea în cadrul grupului,
orală, individuală, portofoliul elevului.

RESURSE:

a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia euristică, activitatea pe grupe constituite în funcţie


de tema dezbaterii, lectura explicativă, metode interactive – explozia stelară, metoda R.A.I.,
explicaţia, expunerea, descoperirea, descrierea, modelarea.

b) materiale (mijloace de învăţământ): texte-suport sub formă de proiecţie, videoproiector,


Biografia unei familii, albume, imagini, tabla şi creta , fisa: Momente de dezgheţ, manual,
atlasele/hărţile istorice, cartonaşe numerice, fişe de lucru, steluţele cartonate, întrebări scrise, o
minge, chestionare.

specifice disciplinei : - Manual cls. a V-a, Ed. Teora, autori- Liuba Ghiorghiţă,
Sorin Oane, pp. 135-137; 173 -175.

c) bibliografice:

- Valentin Băluţoiu, Vlad Constantin, Istorie - Caietul elevului, clasa a V-a, Editura All,
Bucureşti, 2007, pp. 39-42.
- Imanuel Geiss, Istoria lumii din preistorie până în anul 2000, Editura All, Bucureşti, 2002.
- Ovidiu Drâmba, Istoria culturii şi civilizaţiei, vol. II, Editura Saeculum I.O., Bucureşti,
2008.
- Module de formare din cadrul proiectului: Competenţe cheie tic în curriculumul şcolar.
- Module de formare din cadrul proiectului: Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice
prin activitati de mentorat.

d) temporale: 50 minute

e) spaţiale: sala de clasă

2
D E S FĂŞ U RAREA LE C Ţ IE I

ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE


de conţinut de forme de metode şi mijloace didactice (metode,
timp organizare procedee instrumente,
indicatori)
1. Captarea atenţiei Salutul; se menţine ordinea şi disciplina în 3’ frontală conversaţia -
clasă; Se citeşte catalogul pentru notarea -
absenţelor. Profesorul îşi pregăteşte mijloacele
didactice necesare pentru ora de istorie şi
solicită elevilor să se pregătească la rândul lor.
☺ Prezentarea Istoriei unei familii Biografia unei
O1 contemporane de origine slavă; Expunerea frontală conversaţia familii
fotografiilor selectate pentru subiectul lecţiei. albume
imagini
2. Reactualizarea, O6 ☺Verifică cunoştinţele elevilor din lecţia 5’ individuală explicaţia - evaluare orală
sistematizarea şi anterioară, Primele formaţiuni politice
esenţializarea româneşti, solicitând elevilor să răspundă unui evaluare
cunoştinţelor O7 set de întrebări: individuală
-Cum se numesc formaţiunile statale româneşti
ce se dezvoltă încă din sec. al IX-lea?
-Care sunt cauzele pentru care au apărut aceste
formaţiuni ?
-Ce reprezintă cnezatul ?
-Ce reprezintă voievodatul ?
- Care sunt formaţiunile statale menţionate în
„Diploma cavalerilor ioaniţi” ?
- Cum se numesc formaţiunile din Moldova ?
Dar din Dobrogea?
3. Anunţarea O1 ☺Se prezintă momentul de dezgheţ. 2’ frontală descoperirea videoproiector -
obiectivelor O2 Astfel, elevii descoperă că vor studia lecţia: (fisa: Momente de
O3 Lumea slavă: Lumea slavă în secolele VII-X conversaţia dezgheţ)
O4 Studiu de caz :Rusia kieveană euristică
O5 Scrierea titlului lecţiei pe tablă. tabla şi creta
3
O6 Enumerarea şi explicarea obiectivelor, prin explicaţia
O7 descoperirea activităţilor ce vor conduce la text-suport sub
atingerea acestora. formă de proiecţie
Dirijarea invăţării O1 Prezentarea lecţiei cu ajutorul materialului 16’ frontală conversaţia tabla şi creta evaluare orală
a)Prezentarea O2 power point (schema lecţiei realizată la tablă): euristică
conţinutului ce O3 se definesc şi se explică noile noţiuni, se videoproiector
urmează a fi predat, explică cine sunt slavii, migraţia lor, expunerea evaluare
sistematizat şi evaluat O5 caracteristicile şi grupurile slavilor, primele frontală texte-suport sub individuală
state slave. explicaţia formă de
proiecţie;
b) prelegere interactiva ☺Implicarea elevilor, prin contribuţia cu idei
O4 cunoscute, în vizionarea şi comentarea unor descrierea manualul
imagini legate de migraţia slavilor.
frontală lectura atlasele/hărţile
explicativă istorice

texte-suport sub
formă de proiecţie
c) Activitate de O6 Rezolvarea unei fişe de lucru 5’ individuală explicaţia Fişe de lucru evaluare
consolidare O7 individuală
d) organizarea - ☺ Împărţirea în mod aleatoriu a cartonaşelor 30’’ în grupuri conversaţia cartonaşe -
pentru activitatea de cu diferite numere pentru a obţine 5 echipe de mici
grup - elevi.
4) Feedback prin O1 ☺ Aşezarea elevilor în semicerc. Pe steaua 15’ în grupuri Explozia stelară Steluţele cartonate interevaluarea
raportarea la O2 centrală se scrie tema de dezbatere. Elevii din mici în cadrul
obiectivele propuse O3 grupa 1 primesc steluţa „CINE?”, cei din grupa grupului
iniţial, cu solicitarea O4 2 steluţa „UNDE?”, cei din grupa 3 steluţa Întrebările
elevilor ( Fixarea O5 „CÂND?”, cei din grupa 4 steluţa „DE CE?”,
cunoştinţelor) O6 cei din grupa 5 steluţa „CE?”.
Grupurile cooperează în elaborarea activitatea pe
întrebărilor. grupe constituite
La expirarea timpului, copiii revin în în funcţie de
semicerc în jurul steluţei mari şi comunică tema dezbaterii
întrebările elaborate printr-un reprezentant al
grupului
4
5) Obtinerea O1 Prezentarea formei finale în faţa clasei şi 1’ în grupuri conversaţia Produsul realizat interevaluarea
performantelor O7 argumentarea de către reprezentanţii tuturor mici pe baza fişei de în cadrul
echipelor. explicaţia lucru grupului
6)Asigurarea O1 ☺ Aplicarea unui set de întrebări elevilor, cu 2’ individuală metoda R.A.I. mesaje evaluare orală
retenţiei şi transferul ajutorul metodei R.A.I. (Răspunde – Aruncă –
de cunoştinţe O7 Interoghează), aceştia fiind evaluaţi în funcţie o minge
de răspunsurile date. (a se vedea Anexa
Metoda R.A.I.)
7) Încheierea lecţiei O7 ☺ Solicitarea de a sintetiza lecţia şi impresiile 30’’ individuală conversaţia chestionare evaluare
provocate într-un chestionar. explicaţia individuală
Profesorul face aprecieri individuale şi
colective asupra nivelului atins şi asupra
comportamentului la lecţie; Sunt notaţi elevii individuală explicaţia fişa de lucru portofoliu
care s-au evidenţiat în cursul lecţiei cel mai
mult; Elevii primesc sarcina de a continua
completarea fişei de lucru pentru portofoliul
elevului

S-ar putea să vă placă și