Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de lecție

Profesor învătămant primar:


Profesor metodist:
Profesor coordonator practică pedagogică:
Propunatoare:

Data:
Clasa: a IV-a
Unitatea de învătămant:
Arie curriculara: Om si societate
Disciplina: Istorie
Unitatea de învătare: “ De la istoria personală la istoria națională”
Tema:
Titlul lecției: “Istoria personală si a familiei”
Tip de lecție: Predare

1
Competențe generale
1. Localizarea în timp și în spațiu a evenimentelor istorice studiate
2. Explorarea surselor relevante pentru a înțelege fapte și evenimente din trecut și din prezent
3. Utilizarea termenilor istorici în diferite situații de comunicare
4. Formarea imaginii pozitive despre sine și despre ceilalți

Competențe specifice

1.1. Ordonarea cronologică a unor evenimente din viața familiei, a faptelor prezentate într-o situație de învățare
2.1. Identificarea de surse istorice utilizând o varietate de instrumente, inclusiv tehnologiile de informare și comunicare
2.2. Aplicarea unor procedee simple de analiză a surselor pentru a identifica informații variate despre trecut
3.1. Recunoașterea unor termeni istorici în cadrul unor surse accesibile
3.2. Utilizarea corectă a termenilor istorici accesibili în situații de comunicare orală și scrisă
4.1. Determinarea semnificației unor evenimente din trecut și din prezent
4.2. Recunoașterea asemănărilor și deosebirilor dintre sine și celălalt, dintre persoane și grupuri
4.3. Manifestarea unei atitudini deschise în cazul unor situații care presupun comunicarea

Competențe derivate (OBIECTIVE OPERAŢIONALE)

 Cognitive:
O.1 - sa identifice epocile si izvoarele isorice;
O.2 - sa defineasca folosind experienta proprie termenul de „familie”;
O.3 - sa selecteze in mod corect valorile pe baza carora se intemeiaza o familie;
O.4 - sa clasifice tipurile de familie dupa numarul de membri ai acestora;
O.5 - sa defineasca „arborele genealogic”
O.6 - sa numesca evenimente la care participa o familie;

2
O.7 - sa enumere actele oficiale ale unei familii;
O.8 - sa explice diferenta dintre „zi de nastere” si „zi onomastica”, „nume” si „prenume”
O.9 - sa realizeze corespondenta intre definitii si notiuni;
O.10 - sa completeze corect un arbore genealogic;
O.11 - sa cunoasca sensul cuvintelor „matern” si „patern”;
O.12 - sa observe si sa analizeze o CI si un certificat de nastere;

 Afectiv – atitudinale:

O.13 - să manifeste interes pentru activitate;

O.14 - să-şi exprime deschis is liber opiniile proprii referitoare la cele discutate,

O.15- să respecte efortul colegilor de a participa cu interes la lecţie prin formularea unor enunţuri corecte si printr-o atitudine decenta la ora;

O.16 - să manifeste spirit de iniţiativă şi cooperare în cadrul colectivului, dar sa lucreze si individual.

 Psiho-motrice:

O.17 - să adopte o poziție corectă și comodă in banca;

O.18 - sa manuiasca in mod corect si organizat instrumentele de lucru;

O.19 - sa manifeste atentie distributiva, fiind atent concomitent atat la propria fisa cat si la tabla.

Stategia didactică
 Metode si procedee: conversația, explicația, exercițiul, jocul didactic,munca independenta
 Mijloace de învătămant: tabla, videoproiector, plansă cu arbore genealogic, puzzle, markere, planse, fisa de lucru
 Forme de organizare: frontal, individual si pe grupe

3
Forme si tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, evaluare continua.

Forme de organizare : frontal, individual, pe grupe


Resurse umane - ...... elevi si propunatoarea lectiei
Resurse temporale: 50 de minute
Loc de desfăsurare: sala de clasa

BIBLIOGRAFIE:

- Programa școlară pentru disciplina ISTORIE CLASA a IV-a , Anexa nr. 2 la ordinul Ministrului Educației Naționale nr. 5003 / 02.12.2014 ;
- https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20IV-a/Istorie/Uy5DLiBDRCBQUkVTUyBT/
- https://wordwall.net/ro/resource/2741960/izvoare-istorice
- https://ro.pinterest.com
- https://www.youtube.com/watch?v=Rby9TIxBptI
- https://www.twinkl.ro
- https://www.didactic.ro

4
DESFĂSURAREA LECȚIEI

Strategia didactică Observații


Metode si
Momentele lecției OB. Conținutul lecției Mijloace Forme de
Timp procedee
OP. didactice organizare
didactice

1. Moment 1’ O.13  Se asigură condițiile optime pentru Conversația Frontal


organizatoric O.17 buna desfășurare a lecției
 Se pregătesc materialele didactice

2.Reactualizarea 5’ O.1 Quiz- izvoare istorice, epoci istorice Conversatia tabla Frontal
cunostințelor Jocul didactic videoproiector
https://wordwall.net/ro/resource/2741960/ Explicatia markere
izvoare-istorice Exercitiul
(sortare in functie de grup)

Pe o plansa sa uneasca descrierea cu epoca


O.9 potrivita
(am folosit descrierile din manualul lor de
istorie)
O.13
(Anexa I)
Fac o scurta apreciere a faptului ca
si-au insusit cunostintele si ca putem trece
mai departe, la alte lectii interesante.
3.Captarea atenției 6’  Grupez elevii in cate 6 grupe care au Conversatia Frontal
O.13 sarcina de a rezolva cate un puzzle. Jocul didactic puzzle Pe grupe
O.15  (Anexa 2) Explicatia planse
O.16  Toate echipele vor primi la final Exercitiul lipici
cartonase motivationale.
(Anexa 3)
(In puzzle sunt reprezentate imagini cu
tipurile de familie in functie de
numarul de membri, familia nucleu si
5
cea extinsa, un arbore genealogic, 3
imagini cu diverse activitati
desfasurate in familie.)
 Dupa terminarea sarcinilor expun
imaginile undeva in fata clasei si
initiez o conversatie.
 Ce observati in imaginile voastre?
O.2 Sunt persoane cunoscute voua? Cum
O.14 numim noi acel grup din care si noi
facem parte?

4.Anunțarea temei 4’ O.13  Pornind de la termenul “Familia” se Conversatia fisa de lucru Frontal
si a obiectivelor notează pe tabla titlul lecției “Istoria Explicatia
O.14 Exercitiul
personală si a familiei”.
O.16  Pe banci elevii au primit o fisa pe care
vor nota odata cu mine Individual
O.19  Copiii intorc fisa pe care au deja o
schita lacunara a lectiei
 Scriem titlul lectiei impreuna
 Explic motivele pentru care trebuie sa
ne cunoastem familia, radacinile.
Familia e comoara cea mai valoroasa
din viata unui om. De ce o invatam la
istorie? Pentru ca e o constanta de-a
lungul epocilor istorice, pentru ca ea
transmite mai departe de la parinti la
copii – traditii, obiceiuri, valori. Tot
ce tine de famile constituie izvoare
istorice cu ajutorul carora putem
constata evolutia omenirii.

6
 Prezint in etapa urmatoare un filmulet
care va accentua importanta familiei.
5.Dirijarea învățării 20’ Conversatia tabla, Frontal
 Proiectez un filmulet de 3’ Jocul didactic videoproiector,
3’ O.13  https://www.youtube.com/watch? Explicatia plansă cu
v=Rby9TIxBptI Exercitiul arbore
3’  Ce ati inteles ca este familia? genealogic,
puzzle, Individual
Un grup de oameni care sunt uniți prin markere,
legături de sânge sau de căsătorie formează planse, fisa de
o familie. lucru

4’ O.16  Completam in fisa definitia familiei


(Exercitiul 1)
 Exercitiul numarul 2 din fisa este unul
de identificare
O.3 (ANEXA 4)

 Sa descoperim impreuna valorile pe


3’ care le regasim in familiile noastre!
Vom alege din lista si vom scrie la
baza casei, la fundatie, cuvintele
potrivite.(Exercitiul 2) Frontal
O.4
3’  In demersul urmator vorbim despre
tipurile de familie.(Exercitiul 3)

 Discutam pe baza imaginilor obtinute


in primele minute ale lectiei, tipurile
de familii in functie de numarul
membrilor acestora:
- familia nucleu -mama, tata, copiii
( nucleu inseamna miez, centru,
O.4
aici inseamna grupul de inceput al
7
familiei, restrans)
- familia extinsa- pe langa parinti si
copii- bunicii materni (parintii
mamei) si paterni(parintii tatalui), Individual
O.16 unchi, matusi, verisori

 Completam impreuna in fisa.

O.5  De la familia extinsa, pe baza


O.10 imaginii de la inceput, prezint
O.11 arborele familiei, arborele
genealogic- reprezentare
grafica, sub forma unui
copac, a membrilor unei
familii si a relatiilor dintre
acestia.
Din nou completam si in fisa de lucru
5’
si la tabla. (Exercitiile 4 si 5)
Pe arborele din fisa si de la tabla vom
completa membrii unei familii.
(Anexa 5)
Pe baza arborelui, le vorbesc si despre
generatie – persoanele din aceeasi
linie

 Generație=totalitatea oamenilor care


au aproximativ aceeași varstă. Cel mai
ades parintii, bunicii, tu cu verisorii
tai sunteti din aceeasi generatie.

 In existenta unei familii au loc diverse


O.6 evenimente – casatoria, nasterea unui
copil, botezul, absolvirea unor studii.
Acestea sunt atestate in niste
8
documente:
O.7 - certificatul de casatorie
- certificatul de nastere
- certificatul de botez
- actul de identitate sau buletinul
- actele de studii etc
5’ Completam impreuna la exercitiul 6 cateva
dintre documentele amintite.

Acestea sunt documente oficiale, le pastram


cu sfintenie, nu le deterioram!

Putem avea din familie fotografii, inregistrari


audio-video.
Cu ajutorul lor ne putem identifica, vedem
cu cine semanam fizic de exemplu, genetic
informatiile se transmit din generatie in
generatie, sunt copii care au ochii albastri –
O.12 ca bunicii, desi parintii copii au ochi caprui.

 Le prezint copiilor cateva acte


O.8
xerox dupa CI si certificatul de
nastere. ( Anexa 6)
Observam certificatul de nastere CNP –
cod, numeric personal, un fel de parola, cifru,
O.14 unic pentru fiecare persoana si din care aflam
usor data de nastere. Aici explicam diferenta
dintre zi de nastere si zi onomastica – adica
ziua de nume. Intreb daca in clasa Se numeste
cineva Maria, Elena, Ioan, Nicolae sau
Nicolas si port o discutie scurta.

Tot din acest act aflam numele de familie,


numele parintilor, locul nasterii.
9
Prezint in paralel si carte de identitate pe
care orice persoana il primeste la
3’ implinirea varstei de 14 ani– unde le arat ca
CNP-ul e identic cu cel de pe certificatul de
nastere. Adica toata viata un om are acelasi
CNP.

6.Feedback 5’ Vor primi o fisa in care sa realizeze Conversatia fisa de lucru


O.13 corespondenta intre termeni si Jocul didactic Individual
O.9 explicatia acestora. Explicatia
(Anexa 7) Exercitiul

7.Încheierea lecției 2’ Conversația fisa de lucru Frontal


Ii intreb cum s-au simtit, iar ei vor bifa in
O.14 fisa la emoticonul potrivit starii lor.

Ii felicit pentru participarea la ora si le


transmit ca a fost o placere sa-i am parteneri
de dialog.

10

S-ar putea să vă placă și