Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
DATA:
CLASA: a VIII-a
PROPUNĂTOR: Sibiceanu Aurelia
OBIECTUL: Limba engleza
SUBIECTUL: Families
TIPUL.: Recapitulare si sistematizare
POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: Unitatea de învăţare: Families
b) Obiective operaţionale:
O.O1 sa descrie membrii familiei utilizând o gama cat mai larga de adjective;
O.O2 sa diferenţieze trăsăturile fizice si morale, pozitive si negative;
O.O3 sa enumere activităţile desfăşurate in familie utilizând corect verbele la timpurile potrivite;
O.O4 sa-si exprime propriile opinii dezvoltându-si spiritul critic;
O.O5 sa enunţe maxime si proverbe despre munca, familie;
O.O6 sa lucreze in echipa si sa se implice in rezolvarea problemelor echipei;
O.O7 sa formuleze concluzii sistematizând.
FORME DE ORGANIZARE
a) a conţinuturilor: interdisciplinară
b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici
metodice: Interactive English language training course for students and not only
Ed. Aramis, Autor: Codruţa Mirela Stanisoara
Module de formare din cadrul proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat.
Predarea-învăţarea interactivă centrată pe elev;
Evaluarea continuă la clasă;
Cunoaşterea elevului;
Valori comportamentale şi reducerea violenţei în şcoală.
d) temporale: 50 minute
ŢINTA DE PROGRES PROFESIONAL: Organizarea unui spaţiu educaţional cu un mediu de învăţare care sa dezvolte elevilor abilităţile
emoţionale si sociale pentru rezolvarea conflictelor, optimizarea comunicării, relaţii sociale pozitive.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
b) reactualizarea Profesorul distribuie elevilor rebusuri, astfel 5’ individuala activitate rebusuri individuală
cunoştinţelor elevii isi reactualizează unele noţiuni despre independentă
membrii familiei si identifica titlul lecţiei.
c) organizarea O.O1 ☺Elevii sunt grupaţi cate trei si li se 10’ în grup brainstorming chestionare în grup
O.O2 distribuie chestionare, fise de lucru spre chestionar coli de desen, interevaluarea în
problematizarea culori cadrul grupului
pentru activitatea de O.O3 completare (Anexa1) conversaţia
euristica
grup
4) Feedback prin O.O7 5’ în grup dialog coli de desen scrisă
☺După 15’ de lucru, liderul fiecărui grup moralizarea
raportarea la este invitat sa prezinte rebusurile a cate
obiectivele propuse doua întrebări, colegii adăugând alte puncte
iniţial, cu solicitarea de vedere.
elevilor
5) Obţinerea O.O6 Profesorul prezintă elevilor distribuiţi in 10’ în grup problematizarea fişă de lucru în grup
performantelor patru grupe cate o situaţie problema (Anexa invatarea prin scrisă
2). Elevii dezbat aceste situaţii-problema si descoperire
conştientizează situaţia favorabila a copiilor moralizarea
care trăiesc in familii unite, integrale, cu studiul de caz
membri respectuoşi, devotaţi si iubitori.
6)Asigurarea O.O5 7’ frontală dialogul orală
☺Profesorul cere elevilor sa găsească
moralizarea
retenţiei şi maxime, proverbe, eventual glume legate de
transferul de tema dezbătuta.
cunoştinţe
7) Încheierea lecţiei O.O4 3’ individual activitate fişă de lucru autoevaluarea
☺Fişă de autoevaluare (Anexa3) independentă
Anexa 1
What is your point of view?
Anexa 2
1.nobody has any obligations in the family. Members do what they want to do.
2.mother has to do everything. How is she?
3.children do everything at home. What is your opinion about this?
4.the parents are divorced. How is their children’s life?
Elevii dezbat aceste situaţii-problema si conştientizează situaţia favorabila a copiilor care trăiesc in familii unite, integrale , cu membri respectuoşi,
devotaţi si iubitori.
Anexa 3
FIŞA DE AUTOEVALUARE.
Didactic strategies:
a) methods and procedures: conversation, dialogue, explanation, exercise.
b) materials: textbook, activity book, worksheets, map, spinner, pointer,
blackboard.
Organization: class-work, individual-work.
Procedure
Warm up:
T asks the Ss who the absents are
Homework checking:
T checks homework (Around the world)
Aim 3: to show on the UK map the countries that form UK referring also to symbols, flags, famous
places, etc.
T puts the Ss some questions regarding UK
T asks the Ss to show on the map countries, capitals, symbols of UK
Ss answer the questions
T and Ss give feedback
Procedure
Lead in
Context: knowledge acquired the previous class
Checking previous material:
T shows the Ss flashcards with jobs in the media and they have to recognize them
Ss have to complete a word-web on films at the blackboard
T gives feedback
Ss pick a note and they have to describe the job which is written on it. The other Ss guess the
job.
T asks the Ss to describe how a film is made using the present passive (ex.6/106)
T gives feedback
T gives the Ss worksheets regarding the present passive and they have to work individually
Ss do the task from the worksheet
T gives feedback
Assessment: T appreciates the active students and gives advice to the less active ones.
Homework: T explains what and how they have to do their homework and wishes them a nice day.
Lesson Plan
Procedure
Assessment: T appreciates the active students and gives advice to the less active ones.
Homework: T explains what and how they have to do their homework and wishes them a nice day.