Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: ianuarie 2023


Obiectul: Consiliere și orientare
Profesor: GABRIELA FODOR
Clasa: a IX-a Economic
Subiectul: SINCERITATEA
Tipul lecţiei: dezbatere
Scopuri:
– trezirea conştiinţei preţuirii şi afirmării prin sinceritate și bun gust;
– sensibilizarea tinerilor privind dorința de a face ceea ce este bine din motive corecte.
Obiectiv de referinţă:
– conştientizarea unor valori morale: respectul, responsabilitatea, asumarea.

Competenţe specifice:
– să definească termenii de sinceritate, respect, asumare;
– să remarce diferențe între adevăr și falsitate;
– să descopere ce înseamnă implicarea acțiunii;
– să observe evoluţia unui simplu *promit*;
– să-şi exprime opinia personală despre un text lecturat;
– să descrie imagini primite printr-o trăsătură, o culoare și un cuvânt-cheie;
– să adopte o atitudine critică privind comportamente greșite.
Resurse:
A. Bibliografice:
A1. Ştiinţifice: Dicţionarul limbii române (DEX)
A2. Pedagogice: Nicola, Ioan, Tratat de pedagogie, Editura Didactică şi Pedagogică, Iaşi, 1996.
A3. Metodologice: Dirigenţia şi consilierea, ghid metodologic, Otilia Ghiţă, Costică Lupu, Ed.
Ghe. Alexandru, Craiova, 2007
B. Metodologice:
B1. Strategia didactică: mixtă.
B2. Metode şi procedee: dezbaterea, problematizarea, observaţia, VAS.
B3. Mijloace de învăţământ: picturi, texte literare, reviste de modă, fotografii, fişe, ecusoane..
B4. Forme de organizare: frontală, individuală şi pe echipe.
Temporale: 50 minute
SCENARIU DIDACTIC
Strategia didactică

Evenimen tele
lecţiei
C. Conţinut şi sarcini de învăţare F. de Ev.
Metode Mijl
org.

0. Moment Organizez condiţiile necesare eficiente a


organizat demersului educativ.
oric

Utilizând metoda spargerii gheţii, elevii se vor


prezenta printr-un vers preferat ce arată
1. Captarea
sinceritate.
atenţiei Sparge
EX: Bună ziua, mă numesc Alina R. şi Aş putea rea
vecia cu tovărăşie/Să o iau părtaşa gândurilor gheţii
mele. (Tudor Arghezi)
EX: Mă numesc Teodora F. şi Am fost un pom
zăbavnic... târziu am răsărit...(Vasile Voiculescu)
Astazi vom discuta, vom dezbate o problemă Expli Fiş
veche şi în acelaşi timp actuală,
2.Enunţarea C caţia
SINCERITATEA. Profesorul enumeră
obiective
obiectivele pe înţelesul elevilor.
lor

Observa
ţia
3. Actualiza C Elevilor li se cere să defineasă sinceritatea. Ei vor
identifica ce implicații presupune a fi sincer. Dezbate
rea
cunoştinţe rea

lor
Profesorul va cere în continuare elevilor să Conver
formeze echipe de câte 6 colegi. Echipele își vor saţia
4. Prezenta C3
alege un lider ce va veni în fața clasei pentru a citi
rea optimă
un fragment din textul Perla din scoică. Astfel, 4
a cunoştinţe lideri vor citi 4 fragmente. Fiecare echipă va fi
provocată să creeze câte 2 întrebări adresate unei
lor echipe adverse.
Elevii primesc nişte fişe de lucru pe care le
rezolvă în grupe de câte 6 elevi.
5. Dirijarea C5
învăţării Ei trebuie să identifice şi să analizeze diferite
comportamente corecte sau greșite, sincere sau
false.
6. Obţine C5 Cele 4 echipe formate vor primi niște fotografii.
rea Liderii vor prezenta în față rezolvarea următoarei
performan cerințe: Descrieți imaginea primită printr-o
ţei culoare, cuvânt-cheie, expresie – VădAudSimt.

Retroacţiunea va consta într-un scurt joc de rol, ca


răspuns la întrebarea:
7. Feed- C6
back Dacă v-ați întâlni cu Sinceritatea sub forma unei
bunici, ce i-ați spune despre colegul/colega de
bancă?

La final, toţi elevii vor construi un cvintet


conclusiv al lecţiei.
9. Retenţia C
şi transferul
SINCERITATEA
asumat cinstit
respect cred conștientizez
Doresc să fac BINE.
AUTENTICITATE
ANEXE

Ce este sinceritatea?

Dorința SINCERITATE
versus lpocrizie

de a face Sin-ce-ri-ta-te (s.) 1: onestitatea


gândului sau a intentici.2:lipsa simulārii sau
a ipocriziei. 3:autenticitate.

Olarii romani incercau sa imite inalta maiestrie a grecilor, Insa


foloseau materie prima inferioara.Atunci cand oalele erau puse

ceea
la ars, adesea crapau. Pentru a le ascunde defectele,olaii
umpleau crapāturile cu cearǎ si apoi le vopscau pe
deasupra.Cumparatorii nu stiau cǎ vasele erau defecte panǎ
când nu le puneau pe foc si ceara se topea. In
consecintā,negustorii cinstifi spuneau ca vasele lor de calitate
sunt sine cere,ceea ce in latinǎ iînseamnǎ ,fǎrǎceara".

ce este
Fii ,,fǎrǎ cearǎ”
Ca sǎ faci ce este drept din motive corecte trebuie sǎ fii,,fǎr

bine din
ceara".Avantajul unor motive clare este la fel de mare ata
pentru noi însine cât şi pentru ceilalti.Atunci când ,ceara cu
care îfi acoperi motivele ascunse se ,,topeste” este sigu cǎ
cineva se va arde. Motivele ascunse ies totdeauna suprafață și
eventual îi rănesc pe toți cei implicați.

motive Fǎrǎ scuze


Sinceritatea nu este o scuzǎ pentru exprimarea un
sentimente ce rǎnesc sau supǎrǎ, chiar dacǎ asa
sim în momentul respectiv. Verificǎ-ti totdeauna mai
înt motivele si apoi poti vorbi cu o constiintǎ curatǎ.
corecte.
Învǎțând sinceritatea

Conceptul de sinceritate
Sinceritatea inseamna sa faci ceca ce este drept,nu numai in Pǎstreazǎ-ți o constiințǎ curatǎ
afarata,ci si inlauntrul tāu.Inseamnǎ sǎ fii bun cu adevāral pânǎ la
Sinceritatea absolutǎ este posibilā doar dacá o persoana este hotārâtǎ
capat.Mai mult, un om sincer este corect nu doar atunci când ceilalpi il
sǎ aibǎ o constiintā curata. in caz contrar,vor exista intotdeauna motive
vad,dar şi atunci când nimeni nu este in preajma lui. A fi sincer ascunse mascate de o constiinta vinovata.
inseamna sa faci ceea ce este corect in orice clipa si in orice loc.
O constiintǎ curata nu se obtine justificand de ce am facut ce am
Fiecare relatie interumanǎ depinde de motive launtrice. La fel cum facut",ci identificand cu sinceritate care anume trasǎturi de caracter au
motorul face sǎ functioneze o masinā,tot asa motivele cuiva ii pun fost incalcate prin actiuni sau atitudini gresite.Constiinta curata se
ideile sau valorile in actiune. Cunoscand motivele din spatele faptelor dobandeste cerând iertare,fǎcand oricati pasi sunt necesari pentru o
unui om inseamnǎ sǎ afli ce anume il pune ,,în functiune”pe omul restituire integrala si apoi, dupǎ posibilitǎtile fiecaruia. nemairepetând
respectiv,iar dacă stii asta poti pune bazele unei bune relatii. aceeasi greseala.

Dacǎ cineva actioneazǎ din motive gresite,tendinta omeneascǎ este Ascunderea greselilor duce la nesinceritate,in vreme ce a-ti recunoaste
sǎ le ascundǎ. În orice caz,ascunderea motivelor gresite inseamnǎ greselile demonstreaza sinceritate adevarata atât fatǎ de noi însine cât
lipsǎ de sinceritate. Aceste motive vor ieşi la ivealǎ în cele din urmǎ. și fatǎ de ceilalti.

Pe dealtǎparte,nu este corect sǎ cedezi în fata motivelor gresite si sa


le accepti.Motivele care nu sunt corecte trebuie indreptate.

Fii autentic
Rolul conducerii Nu încerca sǎ fii ceea ce nu esti. Îmbrǎcǎmintea,machiajul, coafura si
anumite atitudini pot fi folosite deopotrivǎ ca sǎamplifice sau sǎ
Pentru un lider,una dintre cele mai eficiente mascheze ceea ce esti cu adevarat.
modalitǎati de a-si demonstra sinceritatea este
Uneori cei care sunt rǎniti pe dinǎuntru ascund acest lucru printr-o
consecventa. Sǎspui un lucru,dar sǎ sugerezi
jovialitate permanenta. Deseori cei care se considerǎ inferiori se
cu totul altceva st bǎnuiala cǎ undeva existǎ o
comportǎ ca si când le-ar sti pe toate, încercând sa câstige încrederea
motivatie faci azi un lucru,si mâine altul
celorlalti, incredere care lor le lipseste.Adesea cei care se simt singuri se
denotǎDesigur,exista împrejurǎri când ideile
înconjoarǎ cu oameni,dar nu leagǎ relatii adevǎrate cu propria familie
momente când informatiile noi modne
sau cu prietenii apropiați si rǎmân pânǎ la urmǎ tot singuri.
anterioare.În astfel de situatii,sinceritatea
deicrminǎschimbarea opiniei anterioare,fiind De vreme ce a fi sincer înseamnǎ a fi vulnerabil,sinceritatea trebuie sǎ
baza modificarii actiunilor ulterioare. fie totdeauna contrabalansatǎ de discretie. Exista împrejurari când este

Un lider trebuie sa aibǎ motive transparente pentru a putea mai bine să nu spui nimic si tot ce ai avea de spus sǎ rǎmânǎ doar în
mintea ta. Sǎ fii discret este adesea primul pas spre a fi sincer.
instaura încrederea necesarǎ în cadrul relatiilor de predare
sau de lucru. Liderii sunt obligati sǎ respecte standarde mai
inalte decât ceilalti, iar exemplul lor este mult mai convingǎtor.

3
Sinceritatea în naturǎ
Perla din scoicǎ

doar putuse visa.Tanǎrul se gândea cǎ şirargul de perle costǎmult,probabil mai mult decât isi
putea permite.

Cât costā?"intrebǎ el. Când bijutierul rǎspunse,tânǎrul rǎmase surprins de Era mult mai mare
decat isi imaginase..,De ce sunt asa de scumpe?"intrebā. domnule!"raspunse bijutierul,,Toate
perlele sunt veritabile.Nu existǎnimic fals in ele! Sunt autentice în toate privintele."

Bijutierul ii spuse ca atunci când o

scoica isi deschide valvele


cel mai frumos colier
de perle pe care il vazuse vreodata.
Peste douǎ zile avea sǎ fie
aniversarea mamei lui. Înca de pe
când era doar un bǎietel,
economisise banii din greu câstigati
ca, intr-o zi,sǎ-i cumpere mamei un
dar deosebit.Pregǎtit acum sǎ-şi
atingǎtelul,tânǎrul intrǎ in magazin,
nerābdǎtor sǎ arunce mai de
aproape o privire la frumosul sirag
de perle.

Intrand, observǎ alti

clienti care se uitau la

diamante strǎlucitoare,

cercei de aur,smaralde

splendide, brǎtǎri de

argint si rubine pretioase.

Luminile strǎlucitoare

fǎceau întregul magazin sǎ

sclipeascǎ, însă pe el nimic

nu-l putea abate de la interesul

pentru perle.

Se îndreptǎ spre bijutier si il rugǎsǎ îi arate buni,domnule.Sunt cele mai luminoase perle pe care le-am vǎzut vreodatǎ!" Tânǎrul
siragul de perle expuse în vitrinǎ. Zâmbind, luǎ perlele si incepu sǎ le studieze. Fiecare perlǎdin colier era minunata-de o culoare
bijutierul deschise vitrina si scoase cu grijǎ exceptionala si de o stralucire la care
frumosul colier. Pe când îi înmâna cu
atentie colierul,bijutierul îi spuse
tânǎrului: .,Aveti ochi foarte
cu cea a frumoaselor perle-adevǎratǎ şi bunǎ, în toate privintele.
Gândindu-se la celelalte coliere pe care le vazuse când intrase in magazin tânǎrul il
întrebǎ pe bijutier dacǎ nu avea si perle mai ieftine.Bijutierul deschis o altǎ vitrinǎ si îi
aduse un colier din perle de cultura" Vazand nedumerire
de pe fata tânărului,bijutierul îi explică deosebirea dintre perlele de culturǎ şi
cele veritabile:
Tânǎrul o cuprinse pe dupǎ umeri
si îi mǎrturisi ce simte.,,Dragǎ
,Perlele de cultura par adevarate pe dinafara, dar sunt false pe
mamǎ, în toti acesti ani am vǎzut
dinauntru.Cultivatorii de perle pun o mǎrgicǎ desticlǎ în interiorul scoicii si o
câte greutǎti ai îndurat.Te-am
lasǎ acolo pânǎ ce se acoperǎ cu un strat subtire de ,,lacrimi".Când învelisul
este destul de dens ca sǎ arate ca o perlǎ adevǎratǎ, scot
vǎzut plângând si îmi dau seama
cât de mult ai suferit. Cu toate
mǎrgica din scoicăsi o
acestea, ai fost bunǎ cu ceilalti si
vând la
ai facut tot ce ai putut ca sǎ ai
grijǎde mine. Felul în care ai fǎcut
fatǎgreutǎtilor a fǎcut din viata ta o
comoarǎnepretuita pentru toti cei
ce te cunosc. Pentru mine esti o
mamǎ minunatǎ şi te iubesc din
toatǎ inima.”

sunt
Când si-a pus
colierul la gât,
perlele arǎtau
şi mai
elegante
decât în
vitrina
magazinului.
Erau într-
adevǎr
autentice si
strǎluceau şi
mai tare în
lumina zilei.
Când tânǎrul
se uitǎ la
mama lui,
vǎzu cǎ fata
ei strǎlucea la
fel de tare ca
si perlele din
jurul gâtului.
Ştia
căalesese
darul potrivit-un colier de perle mamei lui,apoi
adevarate pentru
bǎtu.Când în cele din

urmǎ îi deschise, el o îmbrǎțisǎ cu un

entuziasm , Mamă, la multi ani!"şi îi dǎdu cutiuta

cu siragul de perle. Ea il invitǎ înǎuntru, apoi se aşezarǎ amândoi pe canapeaua uzata. ,Ei bine,deschide-o!"o rugǎ el.
Încetisor si cu grijǎ, asa cum de obicei fac mamele, ea desfacu hartia in aşa fel incât sǎ nu o rupǎ. Când deschise cutia,
lacrimi începurǎsǎ i se prelingǎ pe obraz. Privea farǎ sǎ creadǎ la superbul șirag de perle.

S-ar putea să vă placă și