Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr.1 , Mizil


Profesor: Vasile Daniela
Clasa: a V-a A
Data: 17.03.2017
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecţiei: Adjectivul
Tipul lecţiei: Lecţie de fixare şi consolidare a noilor cunoştinţe
Durata: 50 minute

Competențe generale:
 Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare.
 Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de
comunicare monologată și dialogată.
 Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse.
 Utilizarea corectă și adecvată în producerea de mesaje scrise în diferite contexte de realizare
cu scopuri diverse.

Competenţe specifice:
2.2 selectarea elementelor de lexic adecvate situaţiilor de comunicare;
2.3 alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical;
3.4. sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate;
4.3 alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele
ortografice şi de punctuaţie.

Obiective operaționale:
A: cognitiv-formative
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
- să definească adjectivul;
- să identifice adjectivele dintr-un text dat, menţionând termenul regent;
- să deosebească adjectivele propriu-zise de cele provenite din alte părţi de vorbire,
adjectivele variabile de cele invariabile;
- să ilustreze funcţiile sintactice pe care le poate avea adjectivul;
- să coopereze cu membrii echipei în rezolvarea sarcinilor.
B: afective:
- Elevii vor sesiza bogăţia vocabularului limbii române.
Strategia didactică

1) Metode şi procedee didactice: problematizarea, conversaţia euristică, exerciţiul,


explicaţia, analiza morfologică.
2) Mijloace/materiale didactice: fişe de lucru, flipchart, manual, material Ppt
3) Forme de organizare a activităţii: activitate frontală combinată cu activitate independentă
individuală.
4) Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor, cunoştinţele lor anterioare;
5) Material bibliografic:
- Limba română, manual pentru clasa a V- a, Alexandru Crişan, Sofia, Dobra, Florentina Sâmihăian,
Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2006.
- Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Constantin Parfene, Editura Polirom,
Iasi,1999.
- Eliza Mara Trofin, “Fișe de lucru pe lecții și unități de învățare (cu itemi și teste de evaluare)”,
clasa a VIII-a, Ed. Paralela 45, Pitești 2015.

Desfășurarea activității

1. Organizarea clasei: se notează absenţii, se stabileşte ordinea şi se pregătesc cele necesare


desfăşurării lecţiei;
2. Actualizarea unor cunoştinţe anterioare: se va realiza atât pe parcursul verificării temei, cât şi
prin metoda R.A.I. Profesorul va supraveghea cu atenţie răspunsurile elevilor pentru a se asigura
de corectitudinea lor şi va oferi indicaţiile necesare.
3. Captarea atenţiei elevilor: elevii vor fi împărțiți în trei grupe. Fiecare grupă își alege câte o
culoare care să o caracterizeze, elevii motivându-și alegerea cu ajutorul unor adjective sugestive.
4. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale: profesorul anunță titlul activității
și îl scrie pe tablă, continuând cu precizarea obiectivelor operaționale menționate.
5. Prezentarea sarcinilor de învăţare:
 Profesorul va scrie la tablă următorul enunț, așteptând reacția elevilor: ,,Era
într-adevăr o veveriță, un ghem de blăniță roșiatic, cu coada stufos adus pe spinare spre
urechi, c-un căpușor minusculă”. Elevii vor corecta greșelile notate intenționat și vor
preciza că adjectivele se acordă în gen, număr și caz cu substantivele determinate.
 Elevii vor viziona un filmuleț Intuitex la finalul căruia vor putea identifica noile noțiuni
teoretice despre adjectiv, însușite în acest an școlar.
 Profesorul reţine atenţia elevilor cu trei enunţuri, precizând funcţiile sintactice ale
adjectivelor.
Am văzut un ghiocel alb.
Ghiocelul este alb.
Albul ghiocel mi-a surâs.
 În continuarea demersului didactic, profesorul propune elevilor să participe la
Maratonul adjectivelor(Anexa 2, Anexa 3). Vor fi apreciate răspunsurile corecte și
rapide, iar la cele incorecte elevii vor primi explicații atât din partea profesorului, cât și
din partea colegilor.
6. Asigurarea feedback-ului: are loc permanent pe parcursul lecţiei, întârirea făcându-se prin
aprecieri verbale (Da! Corect!,etc.).
7. Evaluarea formativă: profesorul prezintă elevilor un material Ppt, cerându-le să identifice
greşelile existente. Elevii sunt rugați să evalueze activitatea desfășurată cu ajutorul unor
adjective: monotonă, atractivă etc.
8. Asigurarea retenţiei şi a transferului: elevii își notează tema:
Redactează o compunere de 100-150 de cuvinte, în care să descrii o grădină fermecată.
Utilizează cinci adjective propriu-zise și cinci adjective participiale.
ANEXA 2 Maratonul adjectivelor

I. Citește cu atenție afirmațiile de mai jos. Dacă apreciezi că afirmația este adevărată,
încercuiește litera A. Dacă tu crezi ca este falsă, încercuiește litera F.

A/F Adjectivele mic, lung, străveziu sunt variabile cu patru forme.


A/F În propoziția Paltonul bej este modern. există două adjective invariabile.
A/F Adjectivul cu funcția sintactică de nume predicativ este întotdeauna în
cazul nominativ.
A/F În propoziția Mă uimește galbenul aprins al petalelor. există două
adjective.
A/F Adjectivele mov și roz au la feminin formele movă și roză.
A/F Adjectivul care precedă substantivul este însoțit de articol, care aparține tot
substantivului.
II. Încercuiește litera corespunzătoare răspunsului corect:
 Adjectivele dulce, mare, verde sunt:
A)invariabile ; B)variabile cu două forme flexionare; C)variabile cu trei forme
flexionare.
 Adjectivul exprimă o însușire:
A)a unui substantiv; B)a unui verb; C)a unui pronume.
 Adjectivul nu are :
A)caz; B)funcție; C)persoană.
 Alege seria care conține adjective invariabile:
A)crem, alb, negru;
B)roz, kaki, feroce;
C)portocaliu, fericit, vesel.
 În cuvintele propriii, zglobiii, antepenultimul ,,i” este:
A)articol hotărât; B)desinență de plural; C)aparține rădăcinii cuvântului.
 În propoziția Sora lui este o fată frumoasă. adjectivul frumoasă are funcția sintactică
de :
A)nume predicativ; B)complement; C)atribut.
III. Completează spațiile punctate cu informații corecte:
 Adjectivele citit, propus și ascultat sunt................................................................
 În propoziția Aplaudă-i pe câștigători! Cuvântul marcat are valoare morfologică de
.............................................
 Forma corectă a adjectivelor: dezastros/dezastruos, muscular/mușchiular,
roșiatic/roșietic este...........................................................................
IV. Scrie răspunsuri potrivite pentru fiecare cerință:
 Trece la numărul plural nearticulat adjectivele simplu, dârz, viteaz.
 Construiește o propoziție în care adjectivul generos să fie în cazul vocativ.
 Scrie o propoziție în care adjectivul isteț să devină substantiv.

S-ar putea să vă placă și