Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data :
Profesor:
Obiectul: Istoria românilor şi universală
Clasa: a V-a
Tema: Republica romană
Tipul lecţiei: lecţie de asimilare a cunoştinţelor.
 Unități de competență: 2.1; 2.2; 1.3; 4.1

Obiective operaţionale:

O1. Să explice modul de organizare a Republicii romane;


O2. Să precizeze legătura de cauzalitate a luptelor dintre plebei şi patricieni;
O3.să localizeze pe harta istorică etapele expansiunii Romei în Pen. Italică şi în bazinul Mă rii Mediterane;
O4. Să aprecieze rolul istoric al personalităţilor istorice caracteristice republicii romane.
O5- să formuleze aprecieri pro sau contra ră zboaielor purtate de Roma.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: Expunerea sistematică,conversaţia euristică,problematizarea,descoperirea,explicaţia,exerciţiul,demonstraţia etc.

Mijloace didactice: manualul şcolar ,,Istoria” clasa a V-a, postere, dicţionare explic harta ,Republica romană”,atlas istoric,portrete,fişe.
Forme de lucru: activitate frontală, în grup,în perechi, individual.
Etapele lecţiei Ob. T Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode,
Op. procedee

1 2 3 4 5 6
Moment 1  Ordonează clasa Elevul de serviciu raportează
organizato-ric min.  Notează absenţele
2 Profesorul prezintă un poster cu Regulile de aur care trebuie respectate la Elevii citesc cu atenţie regulile de aur Conversaţia
min ora: impusse de profesori pentru ora de euristică
Captarea  Nu e voie sa fiţi trişti, astă zi.
atenţiei  Orice idee este valoroasă ,
 Munca este mama gloriei
 Să ne ascultam cu ră bdare
 Astă zi singuri ne apreciem munca
Pornind de la posterul afişat pe tablă se creează o conversaţie
euristică despre necesitatea respectă rii acestor reguli
Evocarea 2 În baza metodei „ pixuri în pahar” profesorul împarte clasa în două Elevii activează în două grupuri Pixuri în
min grupuri identice şi propune spre realizarea fişe de lucru cu urmă toarele identice.Fiecare grup îşi alege un pahar
însă rcină ri: lider care va monitoriza activitatea Lucru în grup
1. Gasiti si subliniati greselile din text,refacînd textul cu elevilor pe parcursul orei.
informatia corecta: Elevii gandesc si formuleaza
,,Dupa traditie,Roma ,cetatea celor sapte coline,a fost intemeiata raspunsuri,recurgand la
in anul 509i.Hr.pe colina Palatin de langa raul Tibru,in regiunea rememorarea şi selectarea
Toscana. cunostintelor.
Intemeietorul legendar al cetatii a fost Remus,in acelasi timp si Elevii asculta cu atentie
intaiul rege.Roma a fost condusa de sapte regi,primii patru au fost intrebarile,recurg
etrusci si ultimii trei au fost latini si sabini.Ultimul rege la asocieri de idei,formuleaza
etrusc,Tarqiunius Superbus,a fost alungat in urma unei raspunsuri
rascoale,dar regalitatea nu a fost abolita. pe care le ilustreaza cu cifre si fapte
2. Care era componenta poporului roman? concrete
3. Cum era condusa Roma regala?
4. Care erau atributiile regelui?
5 Pornind de la cunostintele actualizate,stabileste legatura cu cele Elevii participa la discutii cu
R min. noi,adresand intrebarile: raspunsuri proprii.
1. Care este semnificatia anului 509i.Hr.pentru istoria Romei? Elevii notează titlul lectiei in caiete.
E 2. Ce urmari a avut rascoala din anul 509 i.Hr?
-Scrie titlul lectiei pe tabla
A ,,Republica Romana”
-Enumera principalele obiective operaţionalesub o forma accesibila
L elevilor.
5 Profesorul prezintă planul lecţie sub forma de „ Lanţul
I min evenimentelor”,care este alcă tuit din trei capitule:
I. Modul de organizare a Republicii romane
Z II. Luptele dintre patricieni şi plebei
III. Politica expansionistă a Romei Lanţul
A Prof.cere elevilor sa defineasca cu ajut.dictionarului’’republica’’. evenimentelo
R -Prof. cere elevilor sa urmareasca fisa de lucru 1pentru grupul I şi fişa nr 2 r
E –gr.II
A Fişa nr 1
O1 ,,Trei erau organele care luau parte la conducerea treburilor publice…
Conducerea statului o aveau 2 consuli,alesi din randul senatorilor de Elevii cauta in dictionar semnificatia Dictionarul
catre adunarea poporului,pe timp de un an.Ei comandau termenului istoric,,republica’’,notînd istoric.
armata,judecau,convocau senatul si adunarea poporului,prezidau definitia in caiete. Descoperirea.
R ceremoniile religioase.
In caz de mare primejdie pentru stat,conducerea era incredintata unui Liderii grupului citesc cu voce tare
E dictator,numit pe 6 luni,care avea puteri nelimitate si era insotit de o textul din fisele de lucru .Ceilalţi
garda personala formata din 24 de lictori.” membri ai grupului
A Cerinte: pe baza textului,selecteaza si
1. Mentionati forma de guvernamant din istoria Romei la care face formuleaza cu usurinta raspunsurile.
S referire textul. Noteaza in caiete .
2. Care erau principalele institutii ale Republicii Romane?
E 3. Cum era condusa Republica Romana? Problematiza
4. Mentionati pe baza textului,atributiile consulilor. rea
N 5. Ce se intampla cu conducerea in caz de primejdie pentru stat?

S Fişa nr.2
,,Magistratii ,cei care
U indeplineau functii
publice,alcatuiau o categorie
L distincta:chestor(se ocupa de
finante),edil(raspundea de
U aprovizionarea si
administrarea orasului),pretor
I (avea functii juridice si
militare).Cei mai
importanti magistrati erau
consulii.’’
1. Care sunt cele mai importante magistraturi in Roma republicana?
2. Care erau atribuţiile fiecă rei funcţii în Roma_
II.Luptele Dintre Patricieni Si Plebei
-Cere elevilor sa citeasca documentul din fisa de lucru.
,,Se spune ca, plebeii au planuit sa-i sugrume pe consuli.La indemnul
unui oarecare Scinius ,s-au retras pe muntela Sacru,la trei mii de pasi
de Roma.Acolo cetatenii, Elevii studiază documentul primit şi
fara vreun comandant,dupa ce si-au organizat o tabara cu santuri de ră spund la cerinţe.
aparare si cu parapete.’’ Studiază textul din manual şi
*Cerinte: completează clusteringul :
1.In ce perioada a avut loc conflictul dintre patricieni si plebei? I gr.-cauze
2.Transcrieti din text locul unde s-au retras plebeii si distanta fata de II gr.-consecinţe
Roma.
3.Cum era organizata tabara Lucrul cu
plebeilor? documentul
4.Cum s-a incheiat conflictul dintre cele 2 tabere? istoric
În baza documentului şi a textului din manual elevii vor identifica :
Igr.-Cauzele luptelor dintre patricieni şi plebei Clustering
II gr.- consecinţele luptelor dintre patricieni şi plebei

Luptele dintre
patricieni şi plebei
5
min
Cauze
Consecinţe

O2

O3 5 III.Roma –Putere Locala Si Regionala Elevii urmă resc pe harta din Lucrul cu
min Prof. prezintă elevilor politica expansionistă a Romei în sec. V-IIIî. Hr. : portofoliul personal şi care se gă seşte harta istorică
1. Care era adversarul romanilor in razboaiele punice?(Localizarea în faţa fiecă ruia evenimentele Prelegerea
pe harta) prezentate de prof. încercuindu-le cu
2. De unde vine numele razboaielor punice? o culoare pentru a le putea indica cu
3. Care au fost cauzele si urmarile razboaielor punice?(evidenţiază să geţi principalele direcţii ale
cauzele ră zboaielor punice şi prezintă cronologia acestora. Toate expansiunii romane.
evenimentele prezentate sunt localizate de că tre prof. pe harta Depun pe axa cronologică datele
istorică ) razboaielor punice.
O4 5 Prof. distribuie elevilor o nouă fişă de studiu din analiza că reia reiese Elevii prezintă tră să turile morale ale Imagini
min. portretul lui Hannibal, comandantul cartaginez considerat de romani cel lui Hannibal analizînd textul în Lucru în
mai aprig duşman din întreaga istorie a Romei. Analiza textului se perechi. perechi
realizează prin munca în perechi.
5
O5 min Fiecare grup îşi formulează o pă rere asupra ră zboaielor purtate de
Roma.Ră spunsurile se vor argumenta,iar liderii echipelor vor încerca a Dezbatere
convinge că anume pă rerea lor e cea corectă.
R 5 Distribuie elevilor o fişă de studiu(Armata romană ) din analiza că reia Elevii ascultă cu atenţie expunerea şi Descoperirea
E min. rezultă cum a reuşit Roma să devină o putere regională. explicaţiile prof. după care analizează Analiza
F fişa suport şi descoperă importanţa
L armatei romane în transformarea
E Romei dintr-o putere locală într-o
C putere regional
Ţ
I
A

E 5 Evaluarea gradului de însuşire de că tre elevi a noilor cunoştinţe se Elevii completează fişa de lucru Lucrul
X min. realizează sub forma unei activită ţi independente, prin completarea unei individuală individual
T fişe de lucru individuale cu cunoştinţele noi întâlnite în această lecţie.
I Profesorul cere elevilor autoaprecierea obiectivă a elevilor activi la ora
N
D Sarcini pentru acasă (diferenţiat) Elevii îşi autoapreciază munca
E Elaboraţi un text argumentativ din 5-6 propoziţii /un desen la tema: evidenţiind elevii cei mai activi
R “ Viaţa unui soldat roman”
E
Notează tema pentru acasă
Gasiti si subliniati greselile din text,refacînd textul cu informatia corecta:
,,Dupa traditie,Roma ,cetatea celor sapte coline,a fost intemeiata in anul 509i.Hr.pe colina Palatin de langa raul Tibru,in regiunea Toscana.
Intemeietorul legendar al cetatii a fost Remus,in acelasi timp si intaiul rege.Roma a fost condusa de sapte regi,primii patru au fost etrusci si
ultimii trei au fost latini si sabini. Ultimul rege etrusc, Tarqiunius Superbus,a fost alungat în urma unei rascoale, dar regalitatea nu a fost
abolita.
Gasiti si subliniati greselile din text,refacînd textul cu informatia corecta:
,,Dupa traditie,Roma ,cetatea celor sapte coline,a fost intemeiata in anul 509i.Hr.pe colina Palatin de langa raul Tibru,in regiunea Toscana.
Intemeietorul legendar al cetatii a fost Remus,in acelasi timp si intaiul rege.Roma a fost condusa de sapte regi,primii patru au fost etrusci si
ultimii trei au fost latini si sabini. Ultimul rege etrusc, Tarqiunius Superbus,a fost alungat în urma unei rascoale, dar regalitatea nu a fost
abolita.
Gasiti si subliniati greselile din text,refacînd textul cu informatia corecta:
,,Dupa traditie,Roma ,cetatea celor sapte coline,a fost intemeiata in anul 509i.Hr.pe colina Palatin de langa raul Tibru,in regiunea Toscana.
Intemeietorul legendar al cetatii a fost Remus,in acelasi timp si intaiul rege.Roma a fost condusa de sapte regi,primii patru au fost etrusci si
ultimii trei au fost latini si sabini. Ultimul rege etrusc, Tarqiunius Superbus,a fost alungat în urma unei rascoale, dar regalitatea nu a fost
abolita.
Gasiti si subliniati greselile din text,refacînd textul cu informatia corecta:
,,Dupa traditie,Roma ,cetatea celor sapte coline,a fost intemeiata in anul 509i.Hr.pe colina Palatin de langa raul Tibru,in regiunea Toscana.
Intemeietorul legendar al cetatii a fost Remus,in acelasi timp si intaiul rege.Roma a fost condusa de sapte regi,primii patru au fost etrusci si
ultimii trei au fost latini si sabini. Ultimul rege etrusc, Tarqiunius Superbus,a fost alungat în urma unei rascoale, dar regalitatea nu a fost
abolita.
Gasiti si subliniati greselile din text,refacînd textul cu informatia corecta:
,,Dupa traditie,Roma ,cetatea celor sapte coline,a fost intemeiata in anul 509i.Hr.pe colina Palatin de langa raul Tibru,in regiunea Toscana.
Intemeietorul legendar al cetatii a fost Remus,in acelasi timp si intaiul rege.Roma a fost condusa de sapte regi,primii patru au fost etrusci si
ultimii trei au fost latini si sabini. Ultimul rege etrusc, Tarqiunius Superbus,a fost alungat în urma unei rascoale, dar regalitatea nu a fost
abolita.
Gasiti si subliniati greselile din text,refacînd textul cu informatia corecta:
,,Dupa traditie,Roma ,cetatea celor sapte coline,a fost intemeiata in anul 509i.Hr.pe colina Palatin de langa raul Tibru,in regiunea Toscana.
Intemeietorul legendar al cetatii a fost Remus,in acelasi timp si intaiul rege.Roma a fost condusa de sapte regi,primii patru au fost etrusci si
ultimii trei au fost latini si sabini. Ultimul rege etrusc, Tarqiunius Superbus,a fost alungat în urma unei rascoale, dar regalitatea nu a fost
abolita.

Fişă de studiu
Armata romană

I. Legiunile=trupe de elită alcătuite din cetăţeni romani între 17-46 de ani folosiţi în campanii şi
între 47-60 de ani care apărau zidurile patriei. Fiecare legiune avea stindardul său, o săgeată
decorată cu simbolul legiunii.Serviciul în legiune dura 20-25 de ani, la capătul cărora soldaţii
primeau recompense în bani şi loturi de pământ.
II. Trupe auxiliare alcătuite din cohorte şi alae.
Cohorta=unitate auxiliară de infanterie recrutatată din rândul provincialilor fără cetăţenie
romană (păstrând armamentul şi tactica de luptă proprii).
Alae=unitate auxiliară de cavalerie în armata romană. Alele erau recrutate din provincii, din
rândul populaţiei fără cetăţenie romană, purtând numele tribului din care au fost iniţial constituite.

Soldatul roman era vânjos, sprinten şi rezistent. Făcea marşuri lungi, mergând câte 35 km., fără
popas, purtând în spinare echipamentul în greutate de 30 kg ( cuprindea pe lângă armele din
dotare cortul şi hrana pe mai multe zile)

Echipamentul militar al soldatului cuprindea:


 casca de metal(galea)
 platoşa de metal(lorica)
 scutul(scutum)
 suliţa(pilum)
 spada scurtă(gladius)

Disciplina militară era drastică. Soldaţii trebuiau să asculte orbeşte de comandantul care avea putere deplină asupra lor. Cea mai mică greşeală se pedepsea
aspru: amenzi, bătăi cu nuiele, ciomăgeala şi chiar condamnarea la moarte.
Tabăra militară era ridicată la sfârşitul fiecărei zile de marş, cercetaşii alegând locul potrivit în apropierea unei ape, unei păduri şi acolo unde se puteau găsi
furaje pentru cai.

S-ar putea să vă placă și