Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

A. Algoritm introductiv
Unitatea de nvmnt: Colegiul Economic Partenie CosmaOradea
Profesor: Cotuna Claudia
Clasa: a IX a A
Data: 27 octombrie 2014
Unitatea de nvare: Popoare i spaii n Antichitate
Lecia: Democraia atenian
Tipul de lecie: de comunicare, dobndire de noi cunotine
Locul de desfurare: sala de clas
Competene generale:
1. Utilizarea vocabularului i a informaiei n comunicarea oral sau scris
2. Dezvoltarea comportamentului civic prin exersarea deprinderilor sociale
3. Formarea imaginii pozitive despre sine i despre ceilali
5. Utilizarea surselor istorice, a metodelor i tehnicilor adecvate istoriei pentru rezolvarea de probleme
Competene specifice:

1.1. Folosirea limbajului adecvat n cadrul unei prezentri orale sau scris;
2.1. Recunoaterea unui context economic, social, politic, cultural, istoric;
2.2. Extragerea informaiei eseniale dintr-un mesaj;
2.4. Exprimarea acordului/dezacordului n raport cu un context social.

Obiective operaionale:
Cognitive: O1 s identifice, prin analiz de text, specificul social i politic al Atenei;
O2 s opereze cu noiunile: polis, democraie, ostracism, demos, meteci, reforme, Pericle;
O3 s caracterizeze prin analiz de text, democraia atenian;
Formative: O4 s utilizeze tehnici de lucru cu textul istoric;
O5 s analizeze evoluia regimului politic atenian, bazat pe nfptuirea unor reforme ;
O6 s compare evoluia politic a celor dou polisuri greceti, Atena i Sparta, identificnd cauzele luptei
pentru hegemonie ntre cele dou polisuri greceti;
Atitudinale: O7 s formuleze aprecieri obiective, argumentnd opiunea proprie pentru rolul civilizator, din Antichitate pn
n prezent, al democraiei ateniene.
1
Strategii: inductiv - deductiv, explicativ-conversativ.

Metode: expozitiv-euristice:
M1 expunerea;
M2 explicaia;
M3 conversaia euristic;
interactive:
M4 comparaia;
M5 problematizarea;
M6 investigaia;
M7 nvarea prin descoperire;
Evaluarea: formativ ameliorativ.

Competentele evalurii:
Cognitive: Oe1 s opereze cu noiunile:democraie, civilizaie, popoare antice europene, monarhia egiptean;
Formative: Oe2 s utilizeze tehnici de lucru cu textul istoric, cu hrile istorice;
Oe3 s analizeze, conform algoritmului cauz - efect, evoluia regimului politic atenian;
Atitudinale: Oe4 s formuleze puncte de vedere argumentate despre importana civilizaiilor popoarelor antice pentru
omenire, de-a lungul epocilor istorice.

Instrumente de evaluare: verificarea frontal oral, observarea sistematic, eseul de


cinci minute.
Forme de organizare a activitii: frontal; individual.

Valori i atitudini vizate:


Relaionare pozitiv cu ceilali;
Antrenarea gndirii prospective prin nelegerea rolului istoriei ca predicie a schimbrilor prin raportare la
contemporaneitate;
Gndire critic i flexibil.

Resurse:
umane: 28 elevi
de timp: 50 minute
2
materiale:
1. oficiale:
m1 Programa colar
m2 Macroproiectarea didactic / Proiectarea unitilor de nvare
m3 manualul, Alexandru Barnea (coordonator), Istorie, manual pentru clasa a IX-a, Editura Corint,
2004;

2. izvoare cartografice:
m4 Harta istoric
m5 Atlasul istoric

3. izvoare narative:
m6 Minodora Petrovici, Istoria universal n texte, Editura Corint, Bucureti, 2003(Anexa 1 i Anexa 2)

B. Demersul didactic

3
Obi-
ecti-
ve Re- Re-
Secvenele oper surse surse
Coninuturi vizate Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare
didactice aio- mate pro-
-riale cedu
nale/
-rale
Oe

Moment - noteaz absenii - rspund cerinelor


organizatoric - organizeaz materialele - pregtesc materialele
- organizeaz clasa solicitate
- creeaz un climat cooperant
- solicit elevilor s localizeze pe hart - identific i localizeaz m 1 Observarea
Evocare popoare europene formate n Antichitate, n pe hart sistematic
bazinul Mrii Mediterane.
- precizeaz c, n aceeai perioad de timp, m2
n Europa se produce un amplu proces
demografic, etnic i lingvistic, Frontal,
Oe1 indoeuropenizarea. oral
O2 - solicit elevilor s defineasc democraia,
preciznd ca pentru prima dat n lume, m4
democraia a funcionat n Grecia Antic, la - pe baza cunotinelor
Atena. anterioare, elevii
Titlul leciei : - Noteaz titlul pe tabl. definesc democraia
Democraia - Precizeaz ce vor afla, ce vor ti s fac la
atenian sfritul orei, de ce este important s
dobndeasc informaii despre leagnul
democraiei, Atena.
- noteaz n caiete

4
- organizeaz nvarea n vederea M3 Observarea
Dobndirea T formrii/dezvoltrii competenelor propuse: sistematic
noilor cunotine
Asigur:
a) Cunoaterea / nvarea / receptarea Frontal,
Oe2 oral
- pe baza cunotinelor anterioare, solicit
Polis definiie elevilor s precizeze forme de organizare m4
politic i teritorial specifice altor popoare - investigheaz i
antice localizeaz pe hart
Grecia Antic: oraul- m 3
- definete polisul, preciznd dublul sens al stat, Atena M1 Observarea
termenului: unitate teritorial i comunitate sistematic
uman (cetenii). - formuleaz rspunsuri, M2
valorificnd achiziiile
anterioare (oraul-stat,
- solicit elevilor opinii despre elementele regatul).
unitii comunitilor umane
O1 din cadrul polisurilor, fcnd trimitere la - interpreteaz textul m 6 M3 Frontal,
termenul de civilizaie istoric (Aristotel, oral
Politica), identificnd
- descrie structura populaiei Atenei: elementele care asigur M6
aristocraia (eupatrizii), marii coeziunea comunitii
proprietari de pmnturi umane numite polis
demosul format din rani (geomori), (Anexa 1).
Oe2 meteugari (demiurgi), negustori i M7
Organizarea social proprietari de corbii,
O1 sclavii (puteau fi vndui sau omori)
strini(metecii). - pe baza achiziiilor m 5
O4 - asociaz originea cu calitatea de cetean; anterioare, elevii
totalitatea cetenilor formeaz demosul. formuleaz rspunsuri
- solicit elevilor opinii despre drepturile i Observarea
obligaiile cetenilor n perioada actual - formuleaz opinii sistematic
- creeaz o problem: lipsa averii poate referitoare la statutul de M6
determina pierderea calitii de cetean? cetean (drepturi i
obligaii).

5
O1 b) nelegerea noilor coninuturi
- explic elevilor faptul c drumul ctre
democraia atenian s-a parcurs treptat, ntr-o
perioad n care bazinul Mrii Negre i al M5
Mrii Mediterane grecii au nemeiat colonii

- interpreteaz evoluia regimului politic


atenian: monarhic (sec. VIII .Hr.), aristocratic - interpreteaz textul m 3 M3 Frontal,
(sec. VII .Hr.) i democratic (sec. V .Hr.), istoric (Platon, Legile), oral
preciznd c regimul democratic s-a realizat identificnd forme de m 6
prin introducerea unor reforme organizare (Anexa 2).
M1
c) Analiza

Evoluia regimului - analizeaz :


politic atenian reformele lui Dracon (621 .Hr.), M2
primele legi scrise, limiteaz puterea Observarea
eupatrizilor - formuleaz puncte de sistematic
O2 reformele lui Solon (594 .Hr.), care vedere argumentate m 1
mparte populaia n 4 categorii, n despre importana legilor
funcie de avere timocraia ( scrise
Democraia puterea datorat averii), nfiineaz
atenian O4 Consiliul celor 400, Tribunalul
Jurailor, consolideaz rolul Adunrii M7
Oe3 Poporului (ecclesia), interzice sclavia
din datorii.
Reformele lui Clistene (510 .Hr)
Instituii politice mpart poulaia dup criteriul Frontal,
ateniene teritorial n 10 triburi, fiecare trib n - formuleaz opinii m3 oral
50 de deme; nfiineaz Consiliul celor argumentate privind
500, Colegiul celor 10 strategi, importana introducerii
introduce ostracismul( exilare pe 10 indemnizaiei pentru
ani a celui care se fcea vinovat de definitivarea,
trdare). democratizrii regimului
Reformele lui Pericle (443-429 .Hr) politic

6
Adunarea Poporului devine cea mai
O5 important instituie a statului, funciile
sunt remunerate, ocuparea functiilor
se fcea prin tragere la sori
n timpul lui Pericle, democraia
O5 atenian atinge apogeul:democraia - prin investigarea
direct (toi cetenii erau egali n surselor, elevii m 6
drepturi, puteau accede n funcii) analizeaz regimul
politic democratic i
- deduce limitele democraiei ateniene: identific principalele
ocuparea funiilor prin tragere la sori trsturi Frontal
excluderea de pe scena politic a scris
metecilor, femeilor i a sclavilor

- explic elevilor faptul c lupta pentru


Sparta localizare hegemonie ntre Sparta i Atena rzboiul
peloponesiac(431-404.Hr) rzboiul,
ctigat de Sparta, care devine cea mai
important putere n lumea greac
Instituii politice M7
d) Sinteza Observarea
sistematic
- solicit elevilor s elaboreze, n scris, 4
enunuri care s exprime o realitate istoric
concret , utiliznd urmtoarele noiuni:
democraie, Pericle, ostracism, meteci, demos, Eseul de
eupatrizi, Adunarea Poporului, Atena cinci
- realizeaz sarcina de m 3 minute
lucru primit M3

O6 Verificare
scris
e) Aplicarea

- solicit elevilor opinii despre modul n

7
O2 care democraia atenian a permis M7
cetenilor aplicarea spiritului civic. Verificare
O7 - formuleaz puncte de frontal
vedere argumentate
Oe4

Stimularea O7 Problematizare- creaz o problem: - formuleaz opinii


performanei referitoare la subiectul
n prezent, un simbol al Uniunii Europene face M6 Verificare
- problem, analizeaz
trimitere, la prima democraie din lume, cea problema frontal
atenian. Despre ce anume este vorba?

Asigurarea O7 S ofere soluii pentru o bun funcionare a - ofer diferite soluii M3 Verificare
reteniei i a democraiei n prezent pentru a rspunde frontal
transferului cerinelor

Tema pentru Recomand: aprofundarea cunotineor - noteaz


acas referitoare la evoluia democraiei de-a lungul
timpului

Evaluarea - Analizeaz critic, laud, ierarhizeaz, noteaz. - se raporteaz la


(competenelor, aprecierile formulate
atitudinilor)

8
ANEXA 1

Cetatea era ntovrire desvrit, pe care o alctuiesc mai multe sate. Ea stpnete
toate mijloacele pentru a face fa propriilor nevoi[ ...]. Cetatea s-a ivit din nevoia de a tri
i dinuie pentru ca oamenii s poat duce o via fericit.
(Aristotel, Politica)

ANEXA 2

,,n locul nti, tirania, n al doilea, guvernmntul monarhic( regalitatea), n al treilea,


orice fel de dmocraie, n al patrulea, oligarhia, care din firea sa este cea mai puin proprie
spre a da natere acestui guvernmnt perfect, fiindc n oligarhie sunt cei mai muli
crmuitori(...).n orice guvernmnt ar fi, monarhic, oligarhic sau democratic, dac acela
care comand are sufletul robit de o mulime de dorine i patimi, va clca n picioare toate
legile; i nu se poate, cum ziceam adineaori, ca vreu om s fie fericit sub asemena
conductor.

(Platon, Legile)

SCHIA LECIEI
Democraia atenian
1. Atena :

polis ntemeiat de ionieni n regiunea Attica, n secolul VIII .Hr

9
polis = o unitate teritorial , format din oraul propriu-zis i teritoriul rural din jur; o comunitate
uman cu origini, tradiii, credine religioase, interese comune
exemple de polisuri: Atena, Sparta, Milet

2. Structura populaiei :

aristocraia (eupatrizii), marii proprietari de pmnturi


demosul format din rani (geomori), meteugari (demiurgi), negustori i proprietari de
corbii,
sclavii (puteau fi vndui sau omori)
strini(metecii)
asociaz originea cu calitatea de cetean; totalitatea cetenilor formeaz demosul

3. Marea colonizare greac - reprezint procesul prin care ceteni greci prsesc cetatea de origine
(metropola) i ntemeiaz n afara Greciei aezri noi (colonii), cu caracter agricol, comercial, meteugresc
se dezvolt comerul
se stabilesc legturi cu alte popoare, rspndind astfel cultura i civilizaia greac.

4. Democraia atenian:

evoluia regimului politic atenian:de la regim monarhic(sec.VIII .Hr) la un regim


aristocratic(sec.VII..Hr),iar apoi la unul democratic(sec.V .Hr)

trecerea la regimul democratic s-a realizat datoriat nfptuirii unor reforme: Dracon, Solon, Clistene i
Pericle

n secolul V .Hr , se instaureaz regimul democraiei directe, n timpul lui Pericle, bazat pe:

instituii politice democratice - Adunarea Poporului - vota legile

- Consiliul celor 500 elabora legile

- Tribunalul Poporului rol de judecat

- Consiliul celor 10 strategi rol militar

remunerarea funciilor

limitele democraiei ateniene:

funciile erau ocupate prin tragere la sori

excluderea de pe scena politic a metecilor, femeilor i a sclavilor

5. Rzboiul peloponesiac (431 404 . Hr.) este un conflict pentru hegemonie n Grecia, finalizat cu
decderea Atenei n faa Spartei declinul Atenei

10

S-ar putea să vă placă și