Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

DATA:
UNITATEA:
PROF.ÎNV.PRIMAR
CLASA a IV-a A
ARIA CURRICULARĂ : Limbă și comunicare
DISCIPLINA : Limba și literatura română
UNITATEA TEMATICA: Țara mea
SUBIECTUL LECTIEI: Textul nonliterar – Cetățile, pagini de istorie
FORMA DE ORGANIZARE: Activitate integrată
TIPUL LECTIEI: consolidare
COMPETENTE SPECIFICE :

LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ


 2.4. Inițierea și menținerea unei interacțiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de grup
 3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare
 3.4. Evaluarea elementelor textuale care conduc la înțelegerea de profunzime în cadrul lecturii

ISTORIE
 1.1. Ordonarea cronologică a unor evenimente din viața familiei, a faptelor prezentate într-o situație de învățare

MATEMATICA
 5.2. Organizarea datelor în tabele și reprezentarea lor grafică

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 O1 – să rezolve cu responsabilitate și implicare sarcinile din cadrul grupului de lucru;
 O2 – să formuleze întrebări și răspunsuri prin diferite procedee ;
 O3 – să folosească metodele gândirii critice pentru explorarea textelor;
 O4 – să argumenteze acordul/dezacordul față de acțiuni/atitudini ale oamenilor;
 O5 – să transfere informațiile din text în diverși organizatori grafici .
STRATEGIA DIDACTICĂ
Resurse procedurale :
Metode şi procedee:
 conversatia, explicaţia, observația, argumentarea, exercițiul, metoda mozic, metoda pălăriilor gânditoare, joc de rol

Mijloace didactice:
 caiet, instrumente de scris, planșe, fișe de lucru, pălării colorate, recompense

Forme de organizare: frontal, individual, în grupe,

Resurse umane: 26 elevi

Resurse temporale: 45 minute

BIBLIOGRAFIE :

 *** Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, Istorie, Matematică, clasa a IV-a, aprobată prin
ordin al ministrului Nr. 5003/ 2.12.2014;
 Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii din
clasele I-IV” - program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar.
 Berechet, Daniela; Berechet, Florian; Tița, Jeana; Costache, Lidia, Limba și lietratura română, Modalități de lucru
diferențiate, Ed. Paralela 45, Pitești, 2016
 Beșliu, Daniela; Stănică, Nicoleta, Limba și literatura română, Caiet de lucru pentru clasa a IV-a, Ed. Litera, București,
2016
 Gavrilă, Camelia; Doboș, Mihaela; Chirilă, Mariana; Zaharia, Cezar, Limba și literatura română de la competență la
performanță, Ed. Polirom, Iași, 2010
 Logel, Dumitru; Popescu, Elena; Stroescu-Logel Elena, Sinteze de metodică a predării limbii și literaturii române în
învățământul primar, Ed CARMINS, Pitești
 Molan, Vasile, Didactica disciplinelor „Comunicare în limba românăˮ și „Limba și literatura românăˮ din învățământul
primar, Ed MINIPED, București, 2014
Anexa 1

Bună dimineața, iubitori de patrie!


Astăzi este…………..; a …………….. zi din……………. Suntem în anotimpul de ……., în a ………….. lună a
anotimpului.
Pentru cuvintele lacunare din text care sunt pe pozițiile I, III și V, faceți următoarele specificații:
desparte cuvintele în silabe stabilind numărul acestora;
scrieți numărul de consoane și vocale aferente fiecărui cuvânt;
spune ce sunt ca parte de vorbire.
Stabiliți secolul apariției fiecărei cetăți istorice:
Sarmizegetusa Regia (perioada dacică anii 87-107)……………
Cetatea Târgoviște (prima atestare anul 1396)……………………
Turnul Chindiei (perioada domniei lui Vlad Țepeș anii1431-1476)……….
Cetatea Sucevei (prima atestare anul 1388)………………………….…
Cetatea Sighișoara (prima atestare anul 1280)…………………………..
Realizați corespondența cetate istorică - reguine geografică:
Sarmizegetusa Regia Muntenia
Cetatea Târgoșistei Moldova
Turnul Chindiei Transilvania
Cetatea Sucevei Transilvania
Cetatea Sighișoara Muntenia
Anexa 2
Metoda „Pălăriile gânditoareˮ

Pălăria Albă
Ce informații aveți despre cetățile: Sarmizegetusa, Târgoviște, Sighișoara, Suceava și Turnul Chindiei?
Care a fost scopul construirii acestor cetăți?
Cum ați obținut informațiile pe care le dețineți?
Pălăria Roșie
În cadrul orelor de istorie am discutat despre copilăria din diferite perioade de timp ale sitoriei. Cetățile prezentate în textul
Cetățile, pagini de istorie în majoritate aparțin evului mediu. Imaginează-ți o zi de școală pentru elevii din evul mediu.
Cum se simțeau, din punct de vedere al sentimentelor, copii care nu frecventau școala?
Pălăria Neagră
Care sunt dezavantajele pe care le creează cetățile: Sarmizegetusa, Târgoviște, Sighișoara, Suceava și Turnul Chindiei?
La ce riscuri ne supunem dacă întreținem aceste cetăți românești?
Pălăria Galbenă
Care este importanța cetăților românești pentru generațiile viitoare?
Ce rol au aceste cetăți în stimularea respectului față de țară?
Pălăria Verde
Ce ai face pentru protejarea acestor monumente istorice?
Cum se poate promova imaginea țării?

Pălăria Albstră
Adresează colegilor o întrebare pentru a verifica dacă au înțeles importanța cetăților istorice.

Anexa 3
Metoda mozaic

Scriitorii
Redactează o invitație pentru o aniversare tematică la Cetatea Sighișoara.
Actorii
Realizează un joc de rol între un grup de elevi din evul mediu și un grup de elevi/un elev din zilele noastre.
Matematicienii
 Câți ani au trecut de la prima atestare a Cetății Sucevei? (1388)
 Cetatea Târgoviște a menționată în documente scrise în anul 1396. Descompune anul atestării cetății prin sumă de produse.
 Turnul Chindiei, în sec XX a fost renovat între lunile aprilie – iulie. Stabilește câte luni, săptămâni și zile a durat.
Talentații
Interpretați cântecul „Țara meaˮ învățat la ora de muzică și mișcare.
Istoricii
Prezentați în 3-4 enunțuri importanța cetăților din evul mediu.
Pictorii
Desenați imaginea unei cetăți din perioada evului mediu.
Anexa 4

Citește cu atenție textul. Selectează cinci subtantivele și notează-le conform tabelului de mai jos:
substantiv felul numărul genul
Turnul Chindiei (perioada domniei lui Vlad Țepeș 1431-1476)
Cetatea Tărgoviște (prima atestare anul 1396)
Cetatea Sighișoara (prima atestare anul 1280)
Cetatea Sarmizegetusa (anii 87-107)
Cetatea Suceava (prima atestare anul 1388)

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Momentele Resurse Evaluarea
lecției Ob Elemente de conținut procedurale materiale organizatorice
Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii
1.Moment optime a orei de Limba și literatura română:
organizatoric aerisirea sălii de clasă; conversația materialele frontal
amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii. necesare
Pregătirea materialului didactic. lecției
2. Captarea atenției Se realizează întâlnirea de dimineață prin prezentarea conversația flipchartul frontal observare
mesajului zilei, (Anexa 1) sistematică
3. Verificarea temei Se face verificarea frontală, calitativă și cantitativă, a temei. conversația caietele de frontal evaluare
temă orală
4.Anunțarea temei și Se va nota titlul lecției la tablă, în timp ce sunt anunțate conversația caiete de frontal
a obiectivelor obiectivele lecției. clasă
Elevii vor extrage bilețele pe care se va regăsi cuvântul care explicația markere observare
reprezintă culoarea pălăriei din a cărei grupă vor face parte: sistematică
Pălăria alba; Pălăria roșie, Pălăria neagră; Pălăria galbenă; conversația stilou activitate
Pălăria verde; Pălăria albastră.( Anexa 2) frontală aprecieri
*Activitate pe grupe metoda pălării verbale
pălăriilor colorate
Metoda „Pălăriile gânditoareˮ gânditoare observare
O1 Pălăria Albă fișe activitate în sistematică
5.Sistematizarea, conversația echipă
consolidarea, fixarea Ce informații aveți despre cetățile: anexa 2 – aprecieri
cunoştinţelor Sarmizegetusa, Târgoviște, Sighișoara, Suceava și Turnul fișe de lucru verbale
asimilate anterior Chindiei? exercițiul în echipă/
Care a fost scopul construirii acestor cetăți? sarcini evaluare
O2 Cum ați obținut informațiile pe care le dețineți? activitate în orală și
Pălăria Roșie observația fișa de lucru echipă scrisă
În cadrul orelor de istorie am discutat despre
copilăria din diferite perioade de timp ale sitoriei. Cetățile instrument interevaluar
prezentate în textul Cetățile, pagini de istorie în majoritate exercițiul de scris e
aparțin evului mediu. Imaginează-ți o zi de școală pentru elevii
din evul mediu. observare
O3 Cum se simțeau, din punct de vedere al sentimentelor, sistematică
copii care nu frecventau școala? observația activitate în
Pălăria Neagră echipă aprecieri
Care sunt dezavantajele pe care le creează cetățile: fișa de lucru verbale
Sarmizegetusa, Târgoviște, Sighișoara, Suceava și Turnul explicația
5.Sistematizarea, Chindiei? instrument activitate în
consolidarea, fixarea La ce riscuri ne supunem dacă întreținem aceste cetăți de scris echipă evaluare
cunoştinţelor O4 românești? conversația orală și
asimilate anterior Pălăria Galbenă scrisă
interevaluar
Care este importanța cetăților românești pentru
metoda activitate în e
ge-
pălăriilor fișa de lucru echipă
nerațiile viitoare?
gânditoare observare
Ce rol au aceste cetăți în stimularea respectului față de
sistematică
țară?
observația instrument
Pălăria Verde
O5 de scris frontal aprecieri
Ce ai face pentru protejarea acestor monumente verbale
istorice? explicația stimulente
Cum se poate promova imaginea țării?
Pălăria Albstră
Adresează colegilor o întrebare pentru a
verifica dacă au înțeles importanța cetăților istorice.
6.Obținerea Elevii așezați pe grupele deja formate vor extrage câte un
performanței O1 plic ce va conține sarcini de lucru, se va lucra prin metoda
mozaic. Se face instructajul, se mai fac recomandări punctual metoda mozaic fișa de lucru frontal observare
fiecărei echipe, iar elevii vor rezolva sarcinile conform cerințelor sistematică
O2 (Anexa 3). conversația instrument
Metoda mozaic de scris
Scriitorii explicația activitate în evaluare
Redactează o invitație pentru o aniversare tematică la echipă orală
Cetatea Sighișoara. exercițiul
O4 Actorii fișa de lucru
Realizează un joc de rol între un grup de elevi din evul joc de rol evaluare
mediu și un grup de elevi/un elev din zilele noastre. instrument frontal scrisă
Matematicienii de scris
O5  Câți au trecut de la prima atestare a Cetății Sucevei?
(1388)
 Cetatea Târgoviște a menționată în documente scrise în
anul 1396. Descompune anul atestării cetății prin sumă de
produse. observare
O5  Turnul Chindiei, în sec XX a fost renovat între lunile conversația fișa de lucru activitate în sistematică
aprilie – iulie. Stabilește câte luni, săptămâni și zile a durat. echipă
Talentații explicația
Interpretați cântecul „Țara meaˮ învățat la ora de muzică instrument evaluare
și mișcare. exercițiul de scris frontal orală
Istoricii
Prezentați în 3-4 enunțuri importanța cetăților din evul
mediu. metoda mozaic stimulente
Pictorii
Desenați imaginea unei cetăți din perioada evului
mediu.
7.Asigurarea O5 Elevii vor primi în cadrul echipei o fișă cu un citat din explicația stimulente observare
retenției și a Alexandru Vlahuță (Anexa 4), iar sarcina de lucru va fi să recu- fișa de lucru frontal sistematică
transferului noască cinci substantivele și să le noteze în tabel concform exercițiul
cerinței. Va câștiga echipa care termina prima sarcina corect. Se instrument activitate în evaluare
oferă sti- mulente doar echipei care câștigă. de scris echipă orală
8.Încheierea Se fac aprecieri asupra modului de desfășurare a activității. conversația auxiliar frontal aprecieri
activității Se anunță tema pentru acasă. verbale

S-ar putea să vă placă și