Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Om și Societate
Disciplina: Geografie
Subiectul lecţiei: “Limite și vecini”
Tipul lecției: Predare-Învățare

Competenţe specifice:
1.1. Identificarea unor termeni geografici în texte/contexte/situații de învățare diferite
3.1. Identificarea poziției elementelor reprezentate pe hartă
3.3. Raportarea corectă a poziției unor elemente pe reprezentările cartografice

Obiective operaţionale:
1. Să localizeze vecinii României, utilizând ca reper punctele cardinale
2. Să identifice corect pe hartă granițele și tipurile de graniță
3. Să demostreze deprinderea lucrului cu harta
4. Să folosească termenii geografici în exprimarea enunțurilor geografice

Strategia didactică:
 Metode didactice: conversația, explicația, exercițiul, brainstorming, joc didactic, expunerea
 Mijloace de învăţământ: aplicații web, manual, laptop
 Forme de organizare: frontal, individual

Resurse:
 Umane: 29 elevi
 Timp:30 minute 
 Oficiale (bibliografie): Geografie clasa a IV-a, editura Arthur
Strategia  didactică
Nr. Conţinutul  Metode şi Material Forme de
Etapele lecţiei Evaluare
crt. instructiv - educativ procedee e organizare
didactice
Moment Se asigură condițiile optime pentru buna Modul de asigurare a
1. organizatoric desfășurare a lecției și se pregătesc materialele mediului optim în
care urmează a fi folosite. Conversația Caiete Frontal  vederea desfășurării
armonioase a activității.
2 Reactualizarea  Această etapă se va realiza prin intermediul
cunoștințelor unei aplicații.

https://wordwall.net/ro/resource/8184450

Aprecieri
verbale

Aplicație

Frontal
Conversația Individual

Răspunsuri
 Întrebările sunt: corecte
1. Ce este regiunea?
R: Regiunea este spațiul extins din
jurul localității.

2. Ce este țara?
R: Țara este spațiul format din mai
multe regiuni.

3. Din ce este format continentul?


R: Continentul este format din mai
multe țări.

4. Din ce este format spațiul


geografic al unei țări?
R: Spațiul geografic al unei țări este
format din elementele naturale și
elementele create sau introduse de
om.

5. Pe ce continent se află România?


R: Europa

3. Conversația  Frontal 

Copii, în continuare vom urmări un filmuleț


referitor la lecția pe care urmează să o învățăm
Captarea astăzi. Vă rog să fiți atenți!
atenției Răspunsurile
https://www.facebook.com/iorascanu/videos/172 Individual corecte
2198084669600 Manual

4. Anunțarea - Astăzi, la ora de geografie vom afla care Conversația Frontal


temei sunt vecinii țării noastre, care sunt Explicația
și a garnițele țării, de unde și până unde se
obiectivelor întind

Se va prezenta un proiect power point. Fiecare


5. Dirijarea slide va fi citit de către un elev pentru a le
învățării menține atenția. Expunerea

Aprecieri verbale
prezentare
geografie.pptx
Exercițiul

Frontal
- După ce se citește materialul, copiii vor
scrie în caiete lecția ( Anexa 1)
Conversația
https://jamboard.google.com/d/1Eq0j
DnZki1ONZIg3HDyLyljZtxFnzx0tkt
DNAKGKMJA/viewer?f=0 Manualul
Î: Copii, deschideți caietele, scrieți data de astăzi Răspunsuri corecte
și haideți să scriem împreună lecția. Videoclip
Individual

- Copiilor le este prezentată anexa 1, schița


lecției, pe care o vor copia pe caiete.

- Le sunt oferite, în același timp, explicații pe


hartă.

6. Obținerea
performanței   
Copiii vor răspunde la întrebările prezentate sub
formă de joc. Aprecieri verbale

https://wordwall.net/ro/resource/7880309/ro
m%C3%A2nia-limite-%C5%9Fi-vecini

1. Cu ce țări se învecinează România la Exercițiul


est?
R: Ucraina
Aplicație
2. Care este vecinul nordic al țării
noastre?
R: Ucraina Răspunsuri corecte

3. Ce înseamnă graniță convențională?


R: Granița convențională este granița
construită de om.

4. Spune un sinonim pentru cuvântul


graniță. Frontal
R: Limită, hotar, margine a țării. Individual

5. Pe ce continent se află România?


R: Europa

6. În ce parte are România ieșire la


Marea Neagră?
R: Sud-Est

7. Numește râul care ne desparte de


Republica Moldova.
R: Prut

8. Numește vecinul sudic al României.


R: Bulgaria

9. Ce înseamnă graniță naturală?


R: Granița naturală este cea marcată
de o apă.

10. Cu ce țări se învecinează România la


Nord-Vest? Dar la Sud-Vest?
R: Ungaria și Serbia.
Asigurarea Î: Ce am învățat noi astăzi? Conversația Frontal Răspunsuri corecte
7. feed-back-ului R: Limitele și vecinii României.

Î: Ce înseamnă graniță?
R: Granița este marginea țării, limita

Î: De câte feluri poate fi granița?


R: Naturală și artificială/ convențională
8. Conversația Frontal Aprecieri verbale 
Retenție și Se fac aprecieri verbale tuturor copiilor activi pe
transfer parcursul lecției și incurajări celor mai retrași.

Lecția este organizată pe platforma Padlet.

https://padlet.com/andrunachedelia9/v0by636yvf84nk4o
Anexa 1:Schema lecției

S-ar putea să vă placă și