Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Specificul profesional al diferitelor zone geografice

Școala Gimnazială „Constantin Dincă” Ulmeni


Prof. ing. Bicoiu Mariana
Dișciplina: Educaţie tehnologică
Modulul: Domenii profesionale
Clasa:a VIII-a
Data: 27.02.2017
Mediul de instruire: sala de clasă
Tipul lecției: mixtă
Competenţe specifice:
1.2 Identificarea unor domenii de activitate în functie de profesii si meserii.
4.3 Corelarea optiunilor profesionale cu nevoile si resursele zonei geografice si cu dinamica pietei muncii.
Competente de evaluat:
a) cognitive:
O1- Să identifice resursele solului.
O2- Să fie capabili de identificarea principalelor industrii.
O3- Să recunoască meseriile din zonele analizate.
b) afective
O1- să manifeste interes pentru cunoaşterea noţiunilor despre.
Strategia didactică:
 Metode și procedee: Conversația, explicația, învățarea prin descoperire, metoda proiectului, expunerea, aprecieri verbale.
 Mijloace de învățamânt : Tablă , cretă, caiete de notițe, manual, proiector, prezentare ppt.
 Forme de organizare a învățării: Frontală, individuală, pe grupe.

Bibliografie:
1. Bogdan, B., Marinescu, M., Educaţie tehnologică- manual pentru clasa a VIII-a, Editura Corint, Bucureşti, 2001
2. Constantin, E., Nedelcu, M., Vişan, F., Vişan, M., Educaţie tehnologică- manual pentru clasa a VIII-a, Editura Sigma, Bucureşti, 2001
3.Lenuţa Nedelcu Proiectarea activităţii didactice, Educaţie tehnologică, clasele V-VIII Editura Performantica, Iaşi, 2010
4. Lichiardopol, G., Enache, N., Olteanu, S., Ştefan, C., Educaţie tehnologică- manual pentru clasa a VIII-a, Editura Corint, Bucureşti, 2001
5. Manualul profesorului de educatie tehnologica, Mariana Marinescu, Editura Pro Universitaria, 2014.
6. M.E.C.I., Programă şcolară, Educaţie tehnologică, clasele a V-a – a VIII-a, Bucureşti, 2009
A. Necesitatea studierii temei:
Fiecare zonă geografică are meserii care sunt specifice în funcţie de resursele solului şi ale subsolului.
B. Structura logică a conţinutului lecţiei:

Zone geografice
Regiunea Nord-Est Regiunea Vest

Regiunea Sud- Regiunea Sud-Muntenia


Est

Regiunea Sud-Vest
Regiunea Bucureşti-Ilfov

Regiunea Nord-Vest Regiunea de


centru

C. Contextul în care se realizează lecţia:

Experienţa anterioară de învăţa-re a Cuvinte „cheie” Resurse materiale


elevilor
 Elevii posedă cunoştinţe referitoare Parc industrial Planşe
la Potenţial turistic Manual
 Zonele geografice; Zonă industrială Hărţi
 Resurse ale solului şi subsolului; Prezentare ppt
Videoproiector
D. Obiectivele lecţiei:

Nr. Capacitatea care se urmăreşte a se Condiţii de probare a Criterii de reuşită


obiectiv dezvolta prin învăţare la elev comportamentului
O1 Să cunoască resursele solului şi ale Planşe
90%
subsolului din fiecare regiune; Hărţi
O2 Să identifice principalele industrii din Planşe
80%
fiecare regiune. Hărţi
O3 Să identifice meseriile din fiecare Planşe
regiune Hărţi 90%

E. Probe de evaluare; Metoda Proiectului

F. Desfăşurarea lecţiei:

Secvenţele Ob. Activităţi desfăşurate Timp Metode şi Mijloace Forme de


instruirii De profesor De elevi procedee didactice organizare
Moment -verifică prezenţa, pregăteşte - se pregătesc pentru oră. 2 Conversaţia - Frontal
organizatoric materialele necesare, organizează
elevii;
Reactualizarea - adresează întrebări scurte - răspund la întrebări; 5 Conversaţia - Frontal
unor cunoştinţe elevilor: - sunt atenţi la răspunsurile
necesare pentru 1. Ce este meseria? colegilor şi corectează sau
lecţia nouă 2. Ce este ocupaţia?. completează răspunsurile
3. Daţi exemple de ocupaţii care greşite şi incomplete;
să coincidă cu profesia

Captarea - se scrie pe tablă titlul lecţiei; - îşi concentrează atenţia 2 Conversaţia Planşe Frontal
atenţiei şi - se prezintă obiectivele pe care asupra tematicii propusă de Expunerea
anunțarea le urmăreşte lecţia; profesor;
subiectului
Dirijarea O1 - Organizează elevii in 8 grupe; -fiecare grupă are la Conversaţia Manual
învățării O2 -Elevii sunt rugați să își prezinte dispozitie 5 minute să 5x8=4 Metoda Videoproiector
O3 regiunea aleasă. prezinte regiunea aleasă. 0 proiectului Hărţi Frontal
- se prezintă o prezentare ppt cu Învățarea prin Plașe Pe grupe
principalele regiuni ale ţării; descoperire
- profesorul urmăreşte activitatea Explicaţia
elevilor şi corectează eventualele
erori;
Aprecierea face aprecieri asupra modului de Elevii fac aprecieri verbale. 1 Conversaţia. -
desfasurare a lectiei, cum au Aprecieri verbale Frontal
participat elevii la oră.

S-ar putea să vă placă și