Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Școala- Amplasare și alcătuire constructivă

Propunător:
Dișciplina: Educaţie tehnologică
Modulul: Organizarea mediului construit
Clasa: a V-a
Data:
Mediul de instruire: sala de clasă
Tipul lecției: Comunicare și dobândire de noi cunoștințe
Competenţe specifice:
2.1 Identificarea materialelor necesare pentru execuția unei clădiri și a obiectelor din locuință și școală;
2.2 Realizarea de produse simple cu respectarea normelor de calitate, securitate și sănătate în munca și protecție a mediului;
3.1 Valorificarea informațiilor culese din surse diferite.
Competențe de evaluat:
a) cognitive:
O1- Să cunoască instituţiile de învăţământ preuniversitar;
O2- Să prezinte încăperile şi componentele unei şcoli;
O3- Să cunoască factorii de confort din sălile de clasă;
b) afective
O1- să manifeste interes pentru cunoaşterea noţiunilor despre școală.
Strategia didactică:
 Metode și procedee: Conversația, explicația, expunerea, învățarea prin descoperire, explozia stelară, metoda cadranelor, aprecieri verbale.
 Mijloace de învățamânt : Tablă , cretă, caiete de notițe, manual, fișă metoda cadranelor, proiector, prezentare ppt.
 Forme de organizare a învățării: Frontală, pe grupe, colectivă.
Bibliografie:
1. Lenuţa Nedelcu Proiectarea activităţii didactice, Educaţie tehnologică, clasele V-VIII Editura Performantica, Iaşi, 2010
2. Lichiardopol, G., Stoicescu, V., Neacşu, S., Educaţie tehnologică, manual pentru clasa a V-a, Editura Aramis Print, Bucureşti, 2005
3. Manualul profesorului de educatie tehnologica, Mariana Marinescu, Editura Pro Universitaria, 2014.
4. M.E.C.I., Programă şcolară, Educaţie tehnologică, clasele a V-a – a VIII-a, Bucureşti, 2009
5. Neamţu, C., Sandu, D., Jugănaru, V., Educaţie tehnologică, manual pentru clasa a V-a, Editura LVS Crepuscul, Ploieşti, Prahova, 2005
Necesitatea studierii temei:
Şcoala reprezintă una din cele mai importante instituţii ale unei ţări. Este necesar ca fiecare să ştie cât mai mult despre şcoală.

Structurarea conţinutului:

ŞCOALA

Instituţii
preuniversitare Încăperi Factori de
confort

Componente
Săli de clasă

Contextul în care se realizează lecţia:

Experienţa anterioară de învăţare a elevilor Cuvinte cheie Resurse

 Elevii posedă cunoştinţe referitoare Şcoala Imagini


la : Grădiniţă Pliante
 Instituţii de învăţământ Liceu Manual
 Factori de confort; Cabinet
 Elevii ştiu: Laborator
 Încăperile unei şcoli;
Obiectivele lecției:

Nr. Capacitatea care se urmăreşte a se Comportamentul prin care elevii vor Condiţii de probare a Criterii de
Obiectiv dezvolta prin învăţare la elev proba capacitatea respectivă comportamentului reuşită
O1 Să cunoască instituţiile de învăţământ  Se defineşte şcoala; Caiet 100%
preuniversitar;  Se arată care sunt instituţiile Pliante
învăţământului preuniversitar.

O2 Să prezinte încăperile şi componentele  Recunoaşte pe pliante principalele Caiet 100%


unei şcoli; încăperi ale unei şcoli, şi părţile
componente;
O3 Să cunoască factorii de confort din  Se prezintă factorii de confort; Caiet 70%
sălile de clasă. Imagini

Scenariu didactic:

Timp Etapele lecţiei Obiective Etapele de instruire Metode şi Mijloace Forme de


. procedee didactice organizare a
(min) Activitatea profesorului Activitatea elevului didactice activităţii

1 Moment -verifică prezenţa, pregăteşte - se pregătesc pentru oră Conversaţia Catalog Frontal
organizatoric materialele necesare, organizează
elevii;
2 Captarea atenţiei - se scrie pe tablă titlul lecţiei; - îşi concentrează atenţia asupra Conversaţia Manual Frontală
şi anunțarea - se prezintă obiectivele pe care le tematicii propusă de profesor şi Expunerea Caiet Colectivă
subiectului urmăreşte lecţia; răspund întrebărilor şi notează pe Proiector
- se face o introducere în lecţia caiete. Prezentare ppt
nouă prin întrebări puse elevilor.
3 Transmiterea O1 - defineşte şcoala şi dă exemple de - elevii notează în caiete; Conversaţia. Manual Frontală
noilor cunoştinţe instituţii de învăţământ - privesc pliantele; Explicația. Caiet Colectivă
preuniversitar cu ajutorul elevilor; - participă activ la predarea lecţiei Expunerea Proiector
-se prezintă amplasarea școlii. noi şi notează Explozia Prezentare ppt
O2 - tot cu ajutorul elevilor se -elevii au de privit o imagine si să stelară
descoperă componentele şi specifice semnificația ei.
încăperile şcolii;
- se prezintă factorii de confort.
-definește sala de clasă.
O3 -se prezintă factorii de confort a
sălii de clasă.
-la finalul lecției prezentate elevii
raspund la 5 întrabări din Explozia
solară.
4 Fixarea - împarte elevii în 4 grupe; fiecare - completează fişa dată fiecare grupă Conversaţia Fișă metoda Pe grupe
cunoştinţelor şi grupă rezolvă un cadran. în parte iar la final vor prezenta Metoda cadranelor Frontală
a deprinderilor -discuții despre semnele de răspunsurile. cadranelor
noi circulație.
Oferă lămuriri şi trage concluzii.

5 Aprecierea - face aprecieri asupra modului în - Elevii pot interveni în formul Aprecieri - Frontală
care au fost îndeplinite obiectivele, aprecierilor. verbale Individuală
cum au participat elevii la oră; Ofera solutii pt imbunatatirea
rezultatelor invatarii lor viitoare.

6 Temă pentru -De desenat câte un semn de -elevii notează tema. Conversația Caiet Frontal
acasă circulație.
Explozia stelară

Cine administrează școala?

Unde ne petrecem timpul în pauze? Ce încăperi sunt în școală?

Cum păstrăm curățenia în școală? Ce fel de rețele de utilități sunt în școala ta?
Probă de evaluare

Metoda Cadranelor

Cadranul 1 Cadranul 2

I. Sa se identifice răspunsul corect: II. Completaţi spaţiile libere:


1. Într-o localitate, şcoala se amplasează: 1. Instituţiile de învăţământ preuniversitar
a. în zona pieţei b. în zona de sunt: grădiniţele, şcolile cu clasele I-VIII,
locuit c. la periferie ………..,grupurile şcolare, şcolile
2. Este spaţiu pentru învăţământ: postliceale.
a. terenul de sport b. cancelaria 2. Şcolile sunt poziţionate, de regulă, în
c. laboratorul ……………….. cu circulaţie intensă.
3. Din punct de vedere constructiv, sala de 3. Factorii care contribuie la realizarea
clasă are formă : confortului ambiental sunt:
a. dreptunghiulară b. monobloc alcătuirea……………..a clădirii şcolii,
c. spirală mobilierul sălilor de clasă, factorii de
4. În alcătuirea unei şcolii intră: ordin fiziologic şi estetic.
a. băncile b. clădirea 4. Sala de clasă este încăperea în care
c. cataloagele elevul își petrece majoritatea
………………..la școală.

Cadranul 3 Cadranul 4

III. Alegeţi litera A pentru răspuns IV. Raspunde la intrebari:


adevărat sau litera F pentru a. Definește școala.
răspuns fals:
1. A/F Forma sălilor de clasă este de regulă
trapezoidală.
2. A/F Lumina trebuie să cadă întotdeauna b. Care este forma clasei voastre?
din partea stângă a elevului.
3. A/F Şcoala este o instituţie de
învăţământ destinată instruirii şi educării c. Care sunt încăperile din școala voastra?
copiilor. d.

S-ar putea să vă placă și