Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate didactic la

Educatie tehnologica
Obiectul Educatie tehnologica
Clasa clasa a V -a
Profesor Prodan Vasile
Loc de desfurare Sala de clasa
Data 11.04.2016
I.
Tema leciei: Criterii de intocmire a unui meniu. Tipuri de meniuri
II.
Tipul leciei: Lecie mixt de predare , nvare i formare de deprinderi
III.
Scopul lecie:nsuirea noiunilor despre meniu si tipuri de meniuri
IV.
Competente /
Competente generale:
1.Dezvoltarea capacitilor de intocmire a unui meniu i a formarii depinderilor practice
2.Valorificarea termenilor de specialitate n comunicare, din domeniul gastronomic
Competente specifice:
1.Definirea meniului
2.Enumerea criteriilor de intocmire a unui meniu
3.Executarea unui exercitiu de calcul a valorii nutritive a unui produs dintr-un meniu
4. Clasificarea meniurilor in functie de tip
OB. COGNITIVE Obiective operaionale:
O1- Elevii trebuie s defineasca meniul, avand acces la imagini
O2- Elevii trebuie s identifice criteriile dupa care se intocmeste un meniu, enumernd cel puin 80% dintre ele.
O3- Elevii trebuie s descrie calculul valorii energetice a unui produs din dou ncercri.
O4- Elevii trebuie s rezolve un exercitiu de calculare a valorii energetice totale a 100 gr / produs
O5- Elevii trebuie s recunoasca diverse tipuri de meniuri in functie de anumite criterii si imagini prezentate
OB. PSIHOMOTORII dezvoltarea gndirii logice, abilitatea de a folosi diverse rationamente in rezolvarea sarcinilor de lucru
OB. AFECTIVE Elevii s se implice activ i participativ n momentele leciei Elevii s aprecieze corect rspunsurile, sugestiile, prerile colegilor de
clas sau din alte grupe de lucru, n cadrul sarcinilor de lucru primite

V.

Resurse educaionale

1)Coninutul nvmntului
V.
Cmpul de informaie :Lecia din manual Cap . Alcatuirea meniurilor / lectia Criterii de intocmire a unui meniu. Tipuri de meniuri
1.Definirea meniului asocierea felurilor de mancare si servirea lor intr-o anumita ordine la masa.

In alcatuirea unui meniu va intra o gama variata de alimente ( de origine vagetala si animala) care sa asigure valoarea nutritiva si energetica necesara
2. Criteriile de intocmire corecta a unui meniu sunt:
Satisfacerea necesarului fiziologic
Asocierea tuturor grupelor de alimente
Ordonarea alimentelor in meniu, fara a folosi acelasi element de doua ori pe zi
Servirea mancarurilor la aceeasi masa sa se faca intr-o anumita ordine, stimuland digestia
Pe parcursul unei zile se servesc 3 mese principale si doua gustari
Valoarea energetica a alimentelor consumate la cele trei mese : 30% mic dejun, 50% pranz, 20% cina
Activitatea desfasurata in timpul acelei zile( usoara, intelectuala, fizica grea sau foarte grea )
Evitarea monotoniei , prin varierea meniului
Anotimpul si tipuri de ocazii
Ambianta in care se serveste masa
Preferintele celor din casa
Pentru valoarea energetica a unui produs se are in vedere :
Continutul de proteine
Continutul de lipide
Continutul de glucide
care elibereaza cate

4,1 K cal
9,3 K cal
4,1 K cal

EXERCITIU
Indicarea elementelor valorii nutritive a 100 g mere
100 gr mere contin 0,3 g proteine, 0,5 g lipide , 17 g glucide restul apa, vitamine, subst.minerale
Valoarea energetica va fi :
Proteine 4,1 K cal x 0,3 = 1,23 Kcal
Lipide 9,3 K cal x 0,5 = 4,65 Kcal
Valoarea energetica totala va fi (1,23+ 4,65+69,7 ) Kcal = 75,58 Kcal
Glucide 4,1 K cal x 17 = 69,7 Kcal
Ptr activitati usoare se recomanda 2000 - 2500 Kcal - zilnic
Ptr activitati cu munca fizica grea sau foarte grea se recomanda 4000 - 8000 Kcal - zilnic
TIPURI DE MENIURI

PENTRU FIECARE ANOTIMP


PENTRU DIFERITE OCAZII
PENTRU SITUATII DEOSEBITE

Elemente care au contribuie esenial la realizarea obiectivelor:


a) Prezentarea de imagini cu formule necesare calcularii valorii energetice totale a unui produs/ 100g
b) Urmrirea pe carte i VIDEOPROIECTOR a imaginilor cu meniuri si tipuri de meniuri
2)Resurse psihhologice
Capacitatea de nvare de care dispune clasa:
- se lucreaz cu cls. a- Va unde elevii posed cunotine gastronomice , la nivel mediu
- nu toi elevii au aceeai capacitate de percepie i nelegere de aceea la lucrrile practice grupurile formate pentru lucrul la calculator i
exerciii sunt compuse din 2-3elevii, unul mai bun i unul mai slab, sau unul mediu.
Diagnosticul motivaiei:
- Interesul pentru nsuirea metodelor moderne de realizare a unui MENIU
- Interesul pentru lucrul cu, calculatorul, videoproiectorul
- Creterea nivelului de aspiraie spre perfeciune
Motivaia
- Se va explica elevilor importana cunoaterii notiunilor gastronomice in mod corespunzator att n scoal ct i mai trziu n activitatea
productiv
- Din motivaie extrinsec, dup explicatii , motivaia va deveni intrinsec
3) Resurse folosite:
- Timpul afectat : modul de 1 or (50 min)
Spaiul de lucru: Sala de clasa dotata cu videoproiector
4) Strategii didactice:
M- metode didactice folosite:
M1-Conversaia
M2-Explicaia
M3-Studiul de caz
M4-Demonstratia
Forme de organizare a clasei:
M5-Metode de dezvoltare a creativitii
I- Individual
M6-Exerciiul
F- Frontal
Resurse materiale Mijloace didactice folosete:
G- Grup(2 elevi)
R1-Manualul
R2-imagini la videoproiector.
R3- fisa de lucru tipuri de meniuri
R4- fisa cu formula de calcul a valorii nutritive a 100 g produs
R6-Soft educaional din domeniul gastronomic , imagini de pe internet.

Secvena

Timp

Ob.
Op.

Coninut informative si
aplicativ

Activitatea de invatare
Profesor

1.Moment organizatoric

1min

2.Captarea ateniei

2 min

3.Verificarea
cunotinelor anterioare

5min

Prezena
Repartizarea elevilor n bnci
cu cte o plan format A4,
tipuri de meniuri
un caiet, un manual, un
calculator la banc
Anunarea temei i a
obiectivelor operaionale
Verificarea cunotinelor despre
Valoarea nutritiva, energetica,
estetica

4Transmiterea de noi
Cunotine

20 min

5 min

Forme
de
organi
zare

Metode
Didacti
ce

M1

asculta

M1

Asculta , privesc
Elevii definesc aceste notiuni

M1

elev

Asigurarea conditiilor optime pentru


Lucru

Se pregatesc pentru lectie

desfasurea lectiei, verificarea fiecarui


elev
Explica si prezinta tema

Ocupa loc in banci

Intreaba :
Va rog sa va amintiti cum am definit
ora trecuta Valoarea nutritiva,
energetica, estetica?

Pregtire pentru lecie i


prelucrare cunotinelor
anterioare.
(Pregatirea aperceptiva)

Prezentarea unor plase didactice


cu meniuri si criterii de intocmire a
unui meniu

O1

Prezentarea definiiei meniului

Profesorul defineste meniul

O2

Enumerarea criteriilor de
intocmire a nui meniu

Profesorul enumera criterii de


intocmire a nui meniu
Da explicatii si exemplifica la

Se defineste valoarea nutritiva


si energetica a 100g mere
Se prezinta tipuri de meniuri pe
o fisa de lucru

videoproiector

Prof. urmrete la tabl i pe


caiete calcularea valorii
nutritive si energetice a 100g
mere

Profesorul urmareste fiecare elev in


parte corectandu -i el insusi sau cu.

STRATEGII DIDACTICE
Resu
rse
Mat.
did.

Eval.uare

Oral

M3
Elevii privesc plansele didactice

I
I

M3

orala

M6

Profesoru defineste valoarea nutritiva si


energetica a 100g mere si o calculeaza
profesorul prezinta tipuri de meniuri

Urmaresc atent explicatiile prof.


Noteaza in caiete
Urmaresc atent explicatiile prof.
Noteaza in caiete
Scriu pe caiet
Calculeaza

Un elev rezolva cu ajutorul prof.


exercitiul propus la tabla iar ceilalti

I
F

M3

M1

R1

observ
atia

M3

M5
M6

observa
tia

STRATEGII DIDACTICE

6.Conexiunea invers

6min

O4
O5

fcnd corecturile de rigoare

ajutorul celorlalti colegi din clasa


Solicita cate un un elev din clasa la
tabla

In caiete
I

M3

R2
Ev.

6.Aplicaie practic

8min

O2

Elevii grupati in grupe de cate


2 elevi realizeaz o fisa de
lucru si un punct il rezolva pe
calculator

8. Evaluarea

3min

O5

Discutarea
a planselor executate de fiecare
grupa n parte la calculator
Evaluarea raspunsurilor a
planelor i a explicaiilor
acestora

O1,

O4,
O5

Tema pentru acas -2 min -

din 2 sau 3 grupuri n funcie de


timp

Profesorul, propune o fisa de lucru


care cuprinde tipuri de meniuri si
solicita elevilor sa realizeze la
calculator unul din tipurile de meniuri
prezentate
Profesorul urmareste fiecare grupa in
parte.

Elevii in grupe de cate 2 rezolva


fisa cu unul din tipurile de meniuri
prezentate

M4
M5
M6

Elevii lucreaza in grup


Prezinta meniul realizat

M6

Profesorul corecteaza cele 3 din 10 fise


ale fiecarei grupe

Elevii urmaresc aprecierile


profesorului iar apoi ale colegilor

I
G

M3

R3

Profesorul noteaza elevii din 2-3


grupe

Ev.
Aplic
atie
pe
grupe

Ev
.oral
si a
pucrari
practic
e
A
planel
or

de intocmit un meniu pentru ziua onomastica a elevului.

Criterii de optimizare:
Obiectivele propuse au fost realizate
Timpul alocat fiecarui moment a fost bine dozat
Sarcinile de lucru propuse elevilor au fost accesibile si elevi le-au rezolvat corect
Fisa de lucru 1

100 gr mere contin 0,3 g proteine, 0,5 g lipide , 17 g glucide restul apa, vitamine, subst. minerale
Valoarea energetica va fi :
Proteine 4,1 K cal x 0,3 = ..................... Kcal
v1
Lipide 9,3 K cal x 0,5 = ....................... Kcal v2
Glicide 4,1 K cal x 17 = .........................Kcal v3
Valoarea energetica totala va fi (v1+ v2+ v3 )Kcal =

=75,58 Kcal

S-ar putea să vă placă și