Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Propunator: Alexandrescu Diana


Unitatea de invatamant: Liceul Tehnologic Special ,, Vasile Pavelcu ,,Iasi
Data :
Clasa: a X a Alimentatie Publica
Descrierea clasei de elevi: elevi cu deficiene auditive uoare i profunde
Aria curriculara: Tehnologii
Modulul: Sortimentul de preparate si bauturi
Unitatea de invatare: Preparate de baza bar mean din carne de de macelarie
Continutul invatarii: Preparate din carne de porc ,,Chiftele cu piure de cartofi
Tipul lectiei: Formare de priceperi si deprinderi
Competente specifice:
U1C4 Utilizeaza limbajul specific de specialitate
U5C3 Aplica normele de securitate si sanatate la locul de munca,
precum si normele de stingere a incendiilor
U6C2 Isi asuma rolurile ce ii revin in echipa
U7C1 Asigura ordinea si curatenia la locul de munca
U18C2 Prelucreaza primar materiile prime
U19C1 Dozeaza materiile prime in functie de preparat
C2 Obtine semipreparate si preparate cu grad redus de
complexitate
C3 Aranjeaza preparatele in vederea servirii
Durata: 2 ore
Resurse didactice:
- Metode si procedee didactice:
Metode de comunicare: expunerea, explicatia, conversatia euristica,
problematizarea
Metode de explorare: observatia dirijata, demonstrarea cu ajutorul
materiilor prime
Metode si tehnici interactive de grup: brainstorming-ul in grup
- Forme de organizare ale instruirii:
Forma de repartizare a sarcinii: frontal
Forma de lucru a elevilor: pe grupe
Forma de participare a elevilor: dirijata si individual
- Mijloace de instruire:
Materii prime
Vase si ustensile, obiecte de inventor
Fisa tehnologica
Fisa indici de calitate
- Mediul de instruire: laborator scoala alimentatie publica

Desfasurarea lectiei:
Moment organizatoric
Verificarea cunostintelor dobandite in lectia anterioara
Captarea atentiei si trecerea la lectia noua
Prezentarea continutului invatarii
Fixarea cunostintelor
Evaluarea si autoevaluarea
Anuntarea temei pentru acasa
Forme si metode de evaluare: verificare orala si scrisa
Bibliografie:
Manual Gastronomie pentru scoala de arte si meserii, scoala de masa,
lucrator in alimentative, clasa a X a, Ed. Corvin 2006, autori: Irimia C.,
Pascal R., Popescu L.
Tehnologie culinara manual pentru licee cl X-XII Ed. Pedagogica Bucuresti
2003, autori: Parjol Gabriela si colectivul
Secventele Competente Activitatea Activitatea elevului Metode si Mijloace de Evaluare
lectiei profesorului procedee invatamant
1.Moment Verifica prezenta, Se pregateste pentru lectie Conversatia Catalogul clasei
organizatoric creeaza atmosfera de euristica
lucru
Pregateste materialele
necesare
Verifica echipamentul
de lucru si starea de
sanatate a elevilor
2.Verificarea U1C2 Verifica modul de Raspund la intrebari Conversatia Caiete de instruire Orala
cunostintelor rezolvare a temei Completeaza raspunsurile euristica practica
dobandite in pentru acasa (fisa incomplete
lectia tehnologica)
anterioara Adreseaza intrebari si
antreneaza elevii in
discutii
3.Captarea U1C2 Prezinta elevilor titlul Participa la discutii Observatia Plansa ,,Fisa Orala
atentiei si lectiei noi Noteaza in caiete titlul Conversatia tehnologica de
trecerea la ,,Tehnologia de lectiei euristica obtinere a
lectia noua obtinere a chiftelelor Problematizarea preparatului
cu piure de cartofi Explicatia ,,Chiftele cu piure de
Noteaza titlul lectiei cartofi
pe tabla Caiete de instruire
practica
4.Prezentarea U1C2 Prezinta oral procesul Raspund la intrebari Observatia Materii prime Orala
continutului tehnologic de obtinere Urmaresc explicatiile Conversatia Vase si ustensile
invatarii a maistrului euristica Plansa ,,Fisa
preparatului,,Chiftele Problematizarea tehnologica de
cu piure de cartofi Explicatia obtinere a
Prezinta conditiile de preparatului,,Chiftele
calitate a preparatului cu piure de cartofi:
si pune intrebari
Prezinta diferenta
dintre chiftele si
parjoale
Secventele Competente Activitatea Activitatea elevului Metode si Mijloace de Evaluare
lectiei profesorului procedee invatamant
5.Fixarea U7C1 Imparte clasa in trei Se aseaza conform grupelor Observarea directa Materii prime orala
cunostintelor U18C2 grupe organiozate de maistru Exercitiul Vase si ustensile
U19C1 Explica fiecarei grupe ce Sunt atenti la Lucrul individual Utilaje
U19C2 au de facut indicatiile si Lucrul in echipa Produs etalon
U19C3 Verifica daca elevii au demonstratia maistrului Demonstratia Table
inteles sarcinile de lucru Raspund la Brainstorming-ul Plansa ,,Fisa
Demonstreaza practice intrebarile maistrului tehnologica de
obtinerea chiftelelor executa practice preparatul obtinere a
Urmareste corectitudinea conform proceselor preparatului
parcurgerii operatiilor de tehnologice avand grija sa Chiftele cu piure
catre elevi intruneasca toate conditiile de cartofi
Indruma elevii de calitate
Ofera explicatii aranjeaza preparatul pe
obiecte de inventor specific
cer explicatii maistrului si
ajutor acolo unde este
nevoie
6.Evaluarea si U1C2 Imparte testele de Elevii asculta, observa si Explicatia Produsul etalon Scrisa si
autoevaluarea evaluare pe baza carora completeaza testele. Conversatia Produsul executat orala
elevii vor fi evaluate si Se autoevalueaza prin Observarea directa Table
anunta timpul pentru compararea produselor.
testare. Iau la cunostinta
Anunta elevii ca se vor eventualele completari ale
autoevalua pe baza maistrului.
compararii produselor Raspund la intrebari
obtinute si daca acestea
intrunesc conditiile de
calitate notate pe tabla.
Pune intrebari elevilor cu
privire la procesul
tehnologic de obtinere
Se apreciaza cu note
participarea elevilor la
lectie.
Secventele Competente Activitatea Activitatea elevului Metode si Mijloace de Evaluare
lectiei profesorului procedee invatamant
7.Anuntarea Scrie pe tabla tema Noteaza in caiete tema Conversatia Table
temei pentru pentru acasa: pentru acasa Explicatia Caietul de instruire
acasa ,,Pe baza notiunilor practica
invatate astazi la ora de
instruire practica notati
in caiete:
1. Care sunt
diferentele dintre
parjoale si chiftele ;
2. Conditiile de
Calitate pentru
preparatul ,,Chiftele cu
piure de cartofi
Fisa tehnologica

DENUMIREA GRUPEI DE PREPARATE: Preparate de baza din carne de macelarie


DENUMIREA PREPARATULUI: Chiftele cu piure de cartofi
CARACTERIZAREA GRUPEI:
Sunt preparate de baza care cuprind carne tocata asociata cu legume si/sau sosuri.
Prin tocatura se intelege carnea trecuta prin masina de tocat carne, apoi amestecata, in functie de
utilizarea culinara, cu diferite sosuri, care ii imbunatatesc gustul si valoarea nutritive.
CANTITATI PENTRU 10 portii a 300g
Materii prime:
Carne de porc calitatea I 880g, ceapa 250g, usturoi 100g, cartofi 300g, oua 100g, patrunjel
verde 50g, sare 30g, piper macinat 5g, faina 100g, ulei 300g.
Ustensile necesare: vas pentru spalat legumele, tocator de lemn pentru legume, pentru carne,
masina de tocat carne, cutit inoxidabil, razatoare, vas pentru umplutura, tigaie pentru prajit,
aragaz pentru prelucrarea termica.
Operatii pregatitoare:
- Carnea se prelucreaza primar si se taie in bucati mici
- Ceapa se prelucreaza primar si se taie pestisori
- Cartofii se prelucreaza primar si se trec prin razatoare
- Ouale se spala, se dezinfecteaza, se clatesc si se sparg
- Patrunjelul se curate, se spala, se taie marunt.
- Usturoiul se prelucreaza primar si se taie marunt
- Faina se cerne
Tehnica prepararii, aranjarea in salatiera pentru prezentare si servire:
- Se inabusa ceapa in 50g grasime si se toaca impreuna cu carnea
- In compozitia toccata se adauga cartofii rasi, condimentele si ouale
- Se omogenizeaza compozitia
- Se modeleaza chiftele, cca 30-50g fiecare, se tavalesc prin faina, li se da forma rotunda,
plata
- Se prajesc in ulei la 1800C
Montarea preparatului: se aseaza pe platou sau cate 2 chiftele /portie in farfurie cu garnitura de
cartofi si se servesc calde.
Numele si prenumele:
Clasa a X a Alimentatie Publica

Test de verificare

Incercuiti afirmatiile de mai jos :


1. Care dintre urmatoarele preparate sunt realizate din carne de porc :
a)mazare cu carne de vita d)chiftele cu piure de cartofi
b)cotlet la gratar
c)supa de oase cu taitei

2. Dintre garniturile enumerate mai jos, care se pot servi cu chiftele:


a)pilaf de orez c)macaroane
b)piure de cartofi d)cartofi prajiti

3. Dintre sosurile de mai jos, care se pot servi cu chiftele:


a)sos alb de lapte d)sos de usturoi
b)sos de otet
c)sos de tomate

4. Preparatul ,,Chiftele cu piure de cartofi este:


a)preparat de baza (felul II)
b)preparat lichid
c)un preparat din carne de porc

5. Operatiile pregatitoare a carnii pentru realizarea chiftelelor sunt:


a)curatarea de pielite f)tocatea marunt
b)curatarea de coaja g)taiaerea in fasii subtiri
c)spalarea h)trecerea prin masina de tocat de 2-3 ori
d)razuirea
e)taierea in bucati mici

6. Care sunt tratamentele termice aplicate pentru realizarea preparatului ,,Chiftele cu piure de cartofi:
a)fierberea d)prajirea
b)coacerea e)frigerea
c)oparirea

7. Care este diferenta dintre chiftele si parjoale:


a)parjoalele au forma rotunda c)parjoalele au forma de para si sunt mai mari
b)chiftelele au forma de para d)chiftelele au forma rotunda

Obiective urmarite:
O1 fixarea notiunilor despre chiftele, invatate la ora de instruire practica
O2 sa stie sa asocieze chiftelele cu diferite garniture si sosuri
O3 sa poata sa faca diferenta dintre chiftele si parjoale

Barem de corectare:
1-1p 4-1p 7-1p
2-1p 5-2p
3-1p 6-2p oficiu 1p Total 10p
Tabel cu evaluarea elevilor
Clasa a X a Alimentatie Publica
Tema: Chiftele cu piure de cartofi
Nume i prenume Not produs Not test Autoevaluarea Not total
elevilor
Axinte P.
Cuvuliuc P.
Guzu G
Lucan V.
Moisei A.
Nineric A.
Trefa A.
Tudose E.
Vrnceanu A.

A war or a

S-ar putea să vă placă și