Sunteți pe pagina 1din 6

coala cu clase I-VIII Movilia - Vrancea

Prof.ing. Blaj Gherghina

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC Disciplina: Ed. Tehnologic Data: aprilie Clasa.a V-a Unitatea de nvare: Alctuirea meniului Titlul leciei: Criterii de ntocmire a unui meniu Tipul leciei: mixt Locul de desfurare: sala de clas Timp: 50 minute Metode: conversaia, explicaia, expunerea, problematizarea,exerciiul A.Necesitatea studierii temei: Este necesar ca elevii s cunoasc modul de ntocmire a unui meniu deoarece nu de puine ori ne aflm n situaia de a organiza mese festive. Deasemenea este foarte important s tim cum s repartizm raia caloric de-a lungul unei zile pentru a preveni mbolnvirile. B.Structura logic a coninutului: Meniul 1.Criterii de ntocmire 2.Factorii care influeneaz alimentaia 2.1.Condiiile climatice i geografice 2.2.Starea de sntate 2.3 Vrst 2.4.Activitatea desfurat C-Contextul n care se realizeaz activitatea C1-Experiena anerioar de nvare Elevii cunosc: - importana unei alimentaii corecte C2-Cuvinte cheie C3-Mijloace de nvare 3.Tipuri de meniuri 3.1.Pt. ocazii deosebite 3.2.Pt. fiecare anotimp 3.3.Pt. situaii deosebite

-meniu -criterii

Manuale: 1)Ed. Tehn., cls. a V-a, Editura

- care snt principalele tipuri de alimente i ce conin acestea

-factori

Aramis 2)Ed. Tehn., cls. a V-a, Editura Crepuscul 3) plan Piramida alimentaiei echilibrate

D.Obiective operaionale: Cod obiecti v O1 Comportamentul ce probeaz capacitatea -s defineasc meniului Condiiile n care se probeaz capacitatea Criterii de reuit

-se ofer variante pentru definirea Alegerea variantei acestuia n testul de evaluare corecte (100%) -se ofer variante pentru un criteriu n testul de evaluare - se ofer posibilitatea recunoateri valorii de adevr n cazul a trei factori n testul de evaluare Alegerea variantei corecte(100%) Recunoaterea valorii de adevr n cazul a cel puin 2 din 3 exemple (70%)

O2

-s precizeze criteriile de ntocmire a unui meniu

O3

-s explice modul n care diveri factori influeneaz alimentaia

O4

-s ntocmeasc un meniu utiliznd anumite alimente

-n testul de evaluare se ofer o list de alimente cu care elevul s ntocmeasc un meniu

ntocmirea unui meniu corect utiliznd alimentele precizate

E.Proba de evaluare: Cod ob. O1. Coninutul itemului Timp Punctaj acordat Maxim I.Scriei pe foaie litera corespunztoare. rspunsului corect: 1. Meniul reprezint: a)totalitatea proteinelor din alimente b)totalitatea felurilor de mncare 2 20 p Minim 20 p

c)alimentele de origine animal O2 2.n structura meniului micul dejun, prnzul i cina trebuie s reprezinte: a)30%;50%;20% b)20%;50%;30% c)30%;20%;50% O3 II.Transcriei pe foaie cifra coprespunztoare fiecrui enun i notai n dreptul ei litera A dac apreciai c enunul este adev. sau F dac apreciai c este fals: 1.O alimentaie echilibrat trebuie s procure organismului energia necesar i elementele nutritive de care organismul are nevoie. 2.Persoanele prea grase i btrnii trebuie s reduc din cantitatea de dulciuri i finoase consumate. 3.Persoanele care desfoar o activitate redus au nevoie de o alimentaie bogat n calorii. III.ntocmii un meniu pentru familia voastr folosind : carne de pasre, pete, legume, ou, ulei, condimente, ap, fructe. 1.Indicai felurile de mncare ce se pot prepara. O4 2.Stabilii meniul pentru o zi i ordinea n care vor fi servite felurile de mncare. 3 40 p 20 p 2 30 p 20 p

Din oficiu TOTAL Barem de corectare i notare Itemu Raspuns corect Punctaj 7

10 p 100 p

10 p 70 p

l I 1.b 2.a II 1.A 2.A 3.F III 1. 2. F. Strategia didactic Etape de instruire Timp Activitate prof. 2 Activitate elevi Ob. Arii de conin ut Metode Mijloace Forme de organi-zare a activitii Profesor elevi 20p 20p Pt rspuns corect se acord cte 10 p. Pt.rspuns corect se acord cte 10 p

1. Secvena introductiv Organizeaz clasa pt. lecie.Verific prezena elevilor i existena materialului didactic frontal colectiv

10

2. Actualizarea experienei anterioare de nvare Evalueaz lecia predat anterior Rspund la ntrebri argumentnd rspunsurile date Conversaia frontal colectiv

3. Anunarea titlului leciei i captarea ateniei Creaz climatului optim pentru desfurarea lectiei. Prezint titlului noii Rspund la ntrebri, noteaz titlul leciei i sunt Conversaia Expunefrontal colectiv

lecii i l noteaz pe ateni la tabl. explicaii Argumenteaz. necesitatea studierii temei i enun obiectivele operaionale. 20 4. Comunicarea noilor cunotine Definete meniul. Precizeaz criteriile de ntocmire a unui meniu. Enumer modul n care diveri factori influeneaz alimentaia. Noteaz n caiete i sunt ateni la explicaii O1 O2 O3 O4 A1 A2 A3

rea

Explicaia Problematizarea

Manuale, plan

frontal

colectiv

6.Feedback Aplic testul de evaluare Rezolv testul de evaluare. O1,2 3,4 A1 A2 A3 Exerciiul Test de evaluare frontal colectiv

7.Secvena final Verific rspunsurile primite i noteaz elevii. Cere elevilor s ntocmeasc un meniu pentru o zi festiv. Noteaz tema n caiete frontal colectiv

Alctuirea meniului 1.Criterii de ntocmire a unui meniu

Definiie: Meniul reprezint totalitatea felurilor de mncare, servite la o mas ntr-o anumit ordine. Criterii de ntocmire: - asocierea tuturor grupurilor de alimente n structura meniului - asigurarea necesarului fiziologic pentru o perioad de timp - evitarea monotoniei - repartizarea judicioas a raiei calorice ntre principalele mese ale zilei( 30% micul dejun, 50% dejun, 20% cin) -utilizarea alimentelor de sezon - neutilizarea aceluiai aliment de dou ori pe zi fr a i se schimba modul de pregtire, chiar dac form este este diferit - nceperea meniului cu preparate care s stimuleze pofta de mncare 2.Factorii care influeneaz alimentaia: - condiii geografice i climaterice - starea de sntate - vrst - activitatea desfurat 3.Tipuri de meniuri: -pentru diferite ocazii (Crciun, Revelion, Pate, aniversri, zile onomastice) -pentru fiecare anotimp (iarn, var, primvar, toamn) -pentru situaii deosebite:- activitate fizic sau intelectual intens - convalescen - anemie - boal - obezitate

S-ar putea să vă placă și