Sunteți pe pagina 1din 5

coala cu cls.

I-VIII FITIONETI

Data:

Com. FITIONETI, jud.VRANCEA

Durata : 50 min

Locul de desfurare: Laboratorul de Ed. tehnologic

Clasa : a V-a

Modulul :Alimente de origine vegetal i animal

Nr.de elevi : 18

PROIECT DE LECIE
Titlul leciei: Alimente de origine vegetal consumate n stare
prelucrat (zahr, ulei ,cereale)
A.Structura logic a coninutului
Alimente de origine vegetal prelucrate

A1.Zahrul
a.provenien
b.utilizare
c.substane
coninute

A2.Uleiul
a.provenien
b.utilizare
c.substane
coninute

A3.Cerealele
a.provenien
b.utilizare
c.substane
coninute

B.Necesitatea studierii temei:


Prin efectele pe care alimentele le au asupra sntii omului este necesar ca
aceast tem s fie studiat de ctre elevi nc de la cele mai fragede vrste astfel nct
acetia s deprind obiceiuri corecte n ceea ce privete alimentaia i s ia decizii corecte
n alegerea alimentelor cunoscnd compoziia acestora.

C. Contextul n care se realizez lecia:


Nivelul iniial de pregtire al
elevilor
Elevii tiu:
- care sunt principalele grupe
de alimente dup proveniena
acestora
- ce alimente fac parte din
fiecare categorie

lb.romn
- zahr
- ulei
- cereale
- gru
- porumb
- orez
- secar

Cuvintele cheie
lb. englez
lb.francez
- sugar
- le sucre
- oil
- lhuile
- cereals
- crales
- weat
- le bl
- corn
- le mas
- rice
- le riz
- rye
- le seigle

Resurse materiale
-manual Ed.Tehn. cls a
V-a edit Aramis
-manual Ed.Tehn. cls a
V-a edit Crepuscul
-mostre de cereale

D.Obiectivele operaionale:
Nr.
Ob.

Capacitile
care
se Comportamentul prin Condiiile n care vor Criteriu
urmresc a se deprinde la care elevii vor proba lucra elevii pentru de
elevi prin nvare
formarea capac.
realizarea capac.
performan

O1

Cunoaterea substanelor
nutritive
coninute
de
alimente
Deprinderea de a identifica
alimentele ce fac parte din
fiecare grup

O2

O3

-enumernd substanelor
nutritive coninute de -fia de evaluare
alimente
-identificnd grupele din -fia de evaluare
care fac parte diverse
alimente

Identificarea seminelor i -utiliznd semine pentru -produs


a posibilitilor de utilizare a realiza diverse obiecte
a acestora pentru a realiza decorative
obiecte decorative

100%
80%

80%

E. Proba de evaluare:
Nr.
Ob.
O2

O1

Punctaj
Coninutul itemului
Timp
I. Completai spaiile libere astfel nct enunurile de mai jos s devin 3
corecte din punct de vedere tiinific:
1.Din grupa alimentelor de origine vegetal consumate n stare
prelucrat fac parte.......(a)......., .......(b)....., ........(c).........
2.Zahrul se obine din .......(d)....... sfeclei de zahr
3.Uleiurile vegetale se obin prin extracie din anumite pri ale
plantelor .........(e)........
4.Grupa cerealelor cuprinde urmtoarele: .....(f)....., orzul, ....(g)....,
secara, ........(h)........
II Stabilete prin sgei legtura logic dintre cuvintele/expresiile din
3
cele dou coloane Menionm c un rspuns poate fi ales o dat sau de
mai multe ori. Coloana premiselor reprezint tipuri de alimente iar cea
a rspunsurilor caracteristici ale acestora.:
A
B
1.Zahrul
a.reprezint cereala din care se obine prin mcinare
mlaiul.
2.Uleiul
b. se folosete la fabricarea amidonului, griului,
buturilor alcoolice
3.Grul
c. este greu de purificat i de aceea nu se utilizeaz n
panificaie
4.Porumbul
d.consumat n cantiti mari provoac boli precum
obezitate, diabet, carii dentare.
5.Orezul
e. reprezint cereala cea mai important pentru
obinerea finii
f.1 g dezvolt n organism 9,3 kcal

maxim

minim

32p

20p

25p

10p

O3

III.Identificai i utilizai materialele puse la dispoziie


pentru a confeciona un afi publicitar care s conin
un mesaj ecologic
OFICIU
TOTAL

10

33p

15p

16

10p
100p

10p
50p

Barem de corectare i notare


Itemul
I

II
III

Rspunsul corect

Punctaj acordat

1-a.zahrul
-b.uleiul
-c. cerealele
2-d.rdcina
3-e.oleaginoase
4-f.grul

Se acord cte 4 p pt. fiecare cuvnt completat corect.

-g.porumbul
-h.orezul
1-d, 2-f, 3-e, 4-a, 5-b

Se acord cte 4 p pt. fiecare rspuns corect.


Se acord 20p pentru identificarea i utilizarea tuturor materialelor puse la dispoziie, 10p pentru mesaj i mod de realizare i 3p
pentru originalitate

F. Strategia didactic:
Etape de instruire
Timp

Ob.
Activititate prof.

10

Activititate
elevi

Arii
de
con.

1. Secvena introductiv
Organizeaz clasa
pentru lecie. Verific
prezena elevilor i
existena materialului didactic
2. Actualizarea experienei anterioare de nvare
Creaz climatul
Rspund la
optim pt. desfurantrebri
rea leciei . Verific
lecia predat anterior
prin ntrebri
3. Anunarea titlului leciei
Anun titlul noii
Noteaz titlul
lecii, argumenteaz
leciei n
necesitatea studierii i caiete i sunt
enun obiectivele
ateni la
urmrite.
explicaii
4.Captarea ateniei

Metode
de nv
-mnt

Mijloace
de nvmnt

Forme de org.
a activit.
pro- elevi
fesor
Fron
-tal

Colectiv

Conversaia
Expunerea

Fron
-tal

Colectiv

Expunerea
Conversaia
euristic

Fron
-tal

Colectiv

- adreseaz ntrebri
referitoare la
subiectul leciei

- rspund la
O1
A1
Explicantrebri
O2
A2
ia
-dau exemple
Problemade alimente
tizarea
care trebuie
Conversaprelucrate pt.
ia
a putea fi
euristic
consumate
15
5. Comunicarea noilor cunotine
-enumer principalele Sunt ateni la O1
A1
Explica-manuale
alimente ce se consu- explicaii i
O2
A2
ia
-mostre de
m n stare prelucrat noteaz n
Problema- cereale
-prezint substanele
caiete noiunitizarea
coninute de acestea
le prezentate
Conversai efectul consumului
ia
lor asupra organismueuristic
lui, modul de obinere
12
6.Activitate practic de fixare a cunotinelor predate n secvena anterioar
-cere elevilor s se
Se mpart pe
O3
A1
Exerciiul -mostre de
mpart pe grupe i s grupe i
A2
cereale
realizeze un afi purealizeaz
blicitar care s
afiul
coni-n un
mesaj ecologic
Utiliznd
seminele puse
la dispoziie
7
7.Feedback
-mparte fiele de
Rezolv proba
Exerciiul Fie de
evaluare i cere elede evaluare
evaluare
vilor s le completeze Sunt ateni la
le verific, apoi
explicaii i
evideniaz cele mai
noteaz tema
bune lucrri i anun pentru acas
notele acordate.
-anun tema pentru
acas:s realizeze
pentru portofoliu o
felicitare pentru ziua
mamei utiliznd
diverse semine
G. Coninutul propriu-zis
Produse alimentare prelucrate
Zahrul-se obine din rdcina sfeclei de zahr sau trestie de zahr n ntreprinderi

Frontal

Colectiv

Frontal

Colectiv

Pe
grupe

Pe
grupe

Pe
grupe

Pe
grupe

-este materia prim de baz pentru produsele zaharoase precum:produse de


caramelaj(bomboane), drajeuri, caramele, produse de laborator(bomboane fondante,
jeleuri, erbet), ciocolat, produse orientale(halva, rahat)
-are gust plcut i este uor asimilat de organism producnd energie i cldur
-se poate gsi sub urmtoarele forme:cristal(tos), buci(cubic), praf (pudr sau
farin), candel
-culoarea este alb lucios, sau mat, nu are miros, se dizolv uor n ap cu ct
temperatura este mai ridicat ,iar ncalzit la temp. ridicate devine brun(caramel)
-consumat n cantiti excesive poate provoca: obezitate, diabet, tensiune arterial,
carii dentare.
Uleiurile vegetale-se obin prin extracie din anumite pri ale plantelor oleaginoase
(floarea soarelui, soia, germeni de porumb, msline, arahide, etc.)
-au un important rol energetic deoarece 1g dezvolt n organism 9,3 kcal
-abuzul poate duce la obezitate, iar consumul redus determin subalimentaia
-se utilizeaz la: salate, prjire, sosuri, conserve de legume, produse de panificaie
Cerealele-aduc n organism glucide,vitamine, sruri minerale, 40-50% din totalul proteinelor i se folosesc din cele mai vechi timpuri n hrana omului
1)grul-cereala cea mai important pentru obinerea finii pentru panificaie, patiserie,
biscuiilor(boabe moi), pastelor finoase(boabe tari)
2)secara-fina i pinea au o culoare mai nchis
3)porumbul-prin mcinare se obine mlai folosit pt. mmlig, pufulei, fulgi de porumb
4)orzul-este greu de purificat, nu se utilizeaz n panificaie
5)orezul-conine proteine, subst. minerale, vitamine(A i B), amidon
-se folosete la fabricarea griului, amidonului, buturilor alcoolice
-la noi se consum n stare fiart ca garnitur, cu lapte sau pilaf, dar n unele ri
ca China, Japonia, Vietnam constituie hrana de baz

S-ar putea să vă placă și